Srpski lekari u Nemačkoj

Noch eine Frage. :) Koliko sam razumeo, apostil ste stavlja na dokumenta o stecenom obrazovanju (diploma, dodatak diplomi, uverenje o strucnom ispitu i licenca) i taj pecat se mora dobiti u sudu, grada u kom su te diplome ili dokumenta izdati. E sad, posto sam ja faks zavrsio u Kragujevcu, a strucni ispit i licenca su izdati u Beogradu, da li posebno apostil za diplomu i dodatak moram da dobijem u Kragujevackom sudu, a za strucni ispit i licencu u Beogradskom sudu?

I ima li nekoga mozda, ko je trenutno u procesu prevodjenja plana i programa studija (cuvenog Kurikuluma) Medicinskog fakulteta u Kragujevcu?

Imam ja preveden plan i program pre Bolonje sa Medicinskog fakulteta u Kragujevcu.
 
Da li se može otvoriti račun u banci u Nemačkoj samo sa pasošem?U nekom od ranijih postova sam našao da je kolega uspeo to,ali da li je neko to skoro radio?Pokrajina je Rheinland-Pfalz i treba 3 meseca da dobijam pare na račun.
Zahvaljujem se još jednom koleginici Mici ,jer mi je razjasnila dilemu oko toga dali treba viza za hospitaciju:D
Srećno svima
 
Postovane kolege, ja sam sada u procesu prikupljanja dokumenata za Aprobaciju u Bajernu, pa mi je za to potreban i prevod plana i programa nastave sa Medicinskog fakulteta u Nisu po starom programu (poslednja godina pre Bolonje, generacija 2005). Da li neko od Vas vec ima preveden Curriculum i zeleo bi da mi proda prevod? Hvala puno unapred na pomoci!!! :)
 
Kolege, pišem ovdje jer sam obećala, iako ova agencija radi samo sa ljudima koji imaju aprobaciju. Zove se Hypo Executive sa sjedištem u Münchenu i navodno su dobri u pronalaženju posla, imaju puno oglasa na stranici koji inače ne budu na ovim tipičnim stranicama koje mi posjećujemo. Eto ako neko želi mijenjati radno mjesto, oni su dobri, ništa vi ne plaćate, već klinika. Meni doduše još nisu našli posao (tražim u krugu 60-70km od Minhena) pa ne mogu lično ocijeniti.
 
Kolege, pišem ovdje jer sam obećala, iako ova agencija radi samo sa ljudima koji imaju aprobaciju. Zove se Hypo Executive sa sjedištem u Münchenu i navodno su dobri u pronalaženju posla, imaju puno oglasa na stranici koji inače ne budu na ovim tipičnim stranicama koje mi posjećujemo. Eto ako neko želi mijenjati radno mjesto, oni su dobri, ništa vi ne plaćate, već klinika. Meni doduše još nisu našli posao (tražim u krugu 60-70km od Minhena) pa ne mogu lično ocijeniti.

I ja bih pohvalio Hypo Executive.
Doduse trebalo je malo ubedjivanja da me uzmu u obzir samo sa BE, tj. bez aprobacije ali su mi 2014-e nasli posao bukvalno za 24 casa.
 
I ja bih pohvalio Hypo Executive.
Doduse trebalo je malo ubedjivanja da me uzmu u obzir samo sa BE, tj. bez aprobacije ali su mi 2014-e nasli posao bukvalno za 24 casa.

Kolega, kad smo vec kod pronalazenja posla, meni evo nikako ne ide, cak ni sa aprobacijom. Doduse, jest da trazim samo u Minhenu, ali i ovdje ima more oglasa, koji stoje mjesecima,a mene niko ne uzima u obzir. Ne salju cak ni odbijenice, pa mislim da moji Bewerbunzi stoje na dnu ladice í niko ih i ne cita. Sad skupljam hrabrost da pocnem telefonski zvati Chefärzte, ne znam ni sta bih im rekla.. znam da je moja drugarica na taj nacin nasla posao u Minhenu, doduse imala je godinu i pol radnog staza u BW. Ni Hypo Executive ne pomaze, oni su mi cak i rekli da se ne nadam za Minhen. Sta mi je raditi, imate li kakav prijedlog?
 
A šaljete li i Initiativbewerbungen? Pokušajte i tako, gde god nema oglasa. Napišete dobro motivaciono i onda sve zajedno sa Lebenslaufom, diplomom, sertifikatom iz nemačkog itd. šaljete direkt chefarztu na mail. I moja koleginica i ja smo na taj način dobile posao, a od javljanja na oglase nismo imale nikakve vajde. Verovatno jeste teže u Minhenu, mi smo u manjim gradovima, ali vredi probati. I mi smo u motivacionom napisale da bismo se radovale i hospitaciji, tako da sam ja hospitirala dve nedelje, a ona cela tri meseca. Ali eto, možda se chefu svidi kad pročita to, jer zna da tako može da se upozna sa vama, a i da vas drži tu mesec-dva-tri, da se uhodavate s poslom a da ne mora da plaća.
Takodje, meni je zbog nemanja iskustva ponudjeno da počnem sa 1/2 plate (puno radno vreme), a da se prebacim na punu platu kada se malo uhodam, tako da, ako vam i ta opcija zvuči u redu, napišite u motivacionom da ste spremni i na tako nešto..
 
Poslednja izmena:
Meni sa svih strana stižu savjeti tipa da se ne postavljam kao da molim za posao, kao da sam ja manje vrijedna od njemačkih doktora, nego da zauzmem stav da je ta bolnica koja me primi na dobitku sa mnom, da istaknem zašto bi trebali da me prime. Ok, bez aprobacije sam bila spremna da radim u Pflege, i radila sam, i jos radim, ali sad sa aprobacijom hocu da imam ono što svaki doktor ima. Sa ovakvim stavom nisam daleko dogurala, ali ionako mislim da ovdje i ne čitaju Bewerbunge, da ide dosta toga preko veze. Tako da sam i ja krenula tim putem, ali nerado, mislila sam da su sa aprobacijom moje muke završene, ali eto nisu.
 
Moj savet bi bio prost-ne trazite posao u Minhenu. Bar ja licno ne vidim ni jednu prednost zivota u ogromnom gradu u Nemackoj. Ali nesto mi govori da ste vi vezani za Minhen... Porodica?

Porodica.. Muž je inžinjer, a Minhen centar autoindustrije. Pa dobro, ja bih i razumjela da je teško u velikom gradu naći posao, ali tu i tamo znam 2 osobe koje su uspjele, jedna je ta moja drugarica, drugi je isto prijatelj kojemu je djevojka med. sestra u klinici i sama dala dokumente Chefarztu. Znaci sve neki zaobilazni put, a ne ovaj klasični preko emaila. Tako da ću sačekati da se ta drugarica afirmiše, pa njoj dati CV da preda Chefarztu... Hehehe
 

Back
Top