Srpska Dobrovoljacka Garda

Lumix:
Oklopna brigada i 16motorizovana su imale tenkova, oklopa i vatrenu podrsku vecu nego sve skupa jedinice Armije BiH i HVO.Za to su i bile na koridoru da ga cuvaju i pokusavaju prosiriti.Imali su neke uspijesne napade, to niko ne spori ali je bilo i dosta neuspijeha.I par puta im je uz male snage u odnosu na njih dolazilo do ugrozavanja koridora.
Eto ko niste htijeli da zauzemete Gradacac...ma nismo djeca :P[/QUO]
Ja nikda nisam ni reko da nije tako, 16.je imala izuzetno kvalitetnu tehniku , i dosta dobro obucene posade,ali nemoj preterivati da je bila jaca od cele srmije bih. Nas su u brckom tukli sa dve strane, i imali to ti odgovorno tvrdim , indenticnu snagu artiljeriskih orudja kao i mi. Jedino velikog kalibra i tenkova, ali zato ste imali mnogo , mnogo vise ljudtva. i zato ne kazes koliko je ljudi islo u te pesadiske napade? Liniju cuva 20 , a napada 300 ljudi , e ako sve ne uradite brzo , onda dolaze interventi odredi , i vracaju vas nazad, jer mi nismo mogli da cuvamo toliki front sa toliko malo ljudi. Dzaba ti sve, i sta to rece , 16. imala ''male uspehe''. Ajde da pricamo realno , jel tebi da 1 brigada uzme 40 naseljenih mesta , mali uspeh , i da do kraja rata drzi koridor netaknutim? a i sam znas koliko je tu natpada islo , i sta je sve 2 . korpus radio da ga ugrozi. I to u sadejstvu sa hvo-om .I koliko je sve islo napda preko save. Gradacac nismo uzeli , jer ga ne bi mogli kasnije braniti,a i gledalo se da se ne uzimaju gradovi koji nisu vecinski srpski. Nismo mi mogli da rastezemo liniju, i ovako nam je linija bila dugacka.
 
sumnjivo lice:
Razlicita iskustva.Ja licno vise volim kad sam dominantniji.eto Aleksandar 2 je postavio temu i link o ruskim jedinicama u Ceceniji.Jasno se vidi kakva je prednost kad se nalazis na dominantoj koti
Razlicite su to stvari , jasno je da je dominatan polozaj u principu bolji. Ali sta ako je takav da sa protivnicke strane omogucava uvodjennje tenkova u porbu , a ti na brdu nemas uslove za to i tvoji stoje iza beskorisni.Pa on o dole raspali po tebi. A cime ti da vratis ako tuce sa daljine. ali dobro ukopas se i nemos ti nista. Drugo sam hteo da ti kazem, naravno da je bolje imati dominantu tacku u svojim rukama, ali nasa strategija je bila izgradjena na specificnosti naseg polozaja , ogromna premoc u tehnici, i jako malo ljudstva. E sada trebalo se postaviti tako da tvoja tehnika sto vise izadje do izrazaja , i da sto vise anuliras njegovu prednost u ljudstvu. Tako da tu u bosni , inace univerzalna pravila o tome sta je bolji polozaj , nisu vazila.
 
ZORANNS83:
Razlicite su to stvari , jasno je da je dominatan polozaj u principu bolji. Ali sta ako je takav da sa protivnicke strane omogucava uvodjennje tenkova u porbu , a ti na brdu nemas uslove za to i tvoji stoje iza beskorisni.Pa on o dole raspali po tebi. A cime ti da vratis ako tuce sa daljine. ali dobro ukopas se i nemos ti nista. Drugo sam hteo da ti kazem, naravno da je bolje imati dominantu tacku u svojim rukama, ali nasa strategija je bila izgradjena na specificnosti naseg polozaja , ogromna premoc u tehnici, i jako malo ljudstva. E sada trebalo se postaviti tako da tvoja tehnika sto vise izadje do izrazaja , i da sto vise anuliras njegovu prednost u ljudstvu. Tako da tu u bosni , inace univerzalna pravila o tome sta je bolji polozaj , nisu vazila.
Pa ja non stop pricam da u Bosni to sto smo imali tahniku nije puno pomogl.Pomoglo jeste,ali ne previse.Medjutim imali smo resene momke da nadomeste ogroman manjak u ljudstu.
 
sumnjivo lice:
Pa ja non stop pricam da u Bosni to sto smo imali tahniku nije puno pomogl.Pomoglo jeste,ali ne previse.Medjutim imali smo resene momke da nadomeste ogroman manjak u ljudstu.[/Q
Pa to je jasno.Mnogo bi vise ta premoc bila izrazena na nekom drugom terenu , sumovita brda, ispresecan teren rekama, sve to nama nije islo u korist.A na to , o hrabrim momcima,imam samo da dodam , da je , mozda i nas najveci uspeh u tom ratu , bilo to sto je opsada sarajeva uspela , i sto oni nisu uspeli da probiju obruc, tamo je fakticki odbrana obruca , a tu najvise mislim na romanince , drzali ogromnu silu u ljudsvu,koja nije uspela da se prelije.Sa minimalnom silom , i snagom , oni su uz pomoc domisljatosti , hrabrosti , strategije, i povoljnog reljefa uspeli da vezu za sebe ogroman broj muslimanskih boraca. I izdrzali su do kraja...
 
sumnjivo lice:
Istina je da su ti iz Luckog upali u Pakrac i pocistili sve ko od sale.Ali opet protiv naoruzanih civila je prilicno lako
nemam volje objašnjavati više....
hrvatske snage na početku su bile ne više od skupa seoskih straža, skupina dobrovoljaca, rezervnog sastava mupa, nabrzinu sastavljenih i slabo naoružanih brigada. s tim da su postojale od početka te dobro obučene 4 brigade zng-a i tih par jedinica specijalaca mup-a i to je to, sve skupa 10ak tisuća ljudi. i oni su sa još par lokalnih brigada, istina koje su tek kasnije mobilizirane iznijeli glavni teret obrane te 91. godine. kasnije se ustrojavaju obučni centri gdje se provodi prava obuka i gdje se te brigade u konačnici jako dobro nabrušene. hr iskustva su pokazala lošu vrijednost jna kadra, znači ili su hrvati koji su bili u jna bili stvarno loš i nesposoban kadar ili je sam taj jna sustav bio loše koncipiran, ja mislim da je ovo drugo u igri. a i ovi sto spominju albance... pa što su oni , pekari i dileri? još uvijek sam službeno prognanik, i dođem u ured za prognanike i izbjeglice u petak sad ovaj prošli,(trebam se tamo javljati 1Xmjesečno da mi se nesto potvrdi) i stoji ti albanska obitelj,pa umro sam od smijeha, žena se potpisuje za njih šestero odraslih, o čemu ti pričaš, jel taj zna koristiti običnu mapu ?
 
Pa to o Srbima pricas kao da su imali nekog iskustva u ratovanju pre toga.Pa i ti hrvati su isli u istu JNA kao i svi drugi.Tako sto se tice obuke svi su bili na istom.Samo su Srbi imali veci motiv jer su se branili.A to sto ti spominjes vasu odbranu 91' i da ste se branili jel da smo vas napali tesko da bi ste se odbranili.Cela hrvatska je napadala RSK i nije uspela da je osvoji sve dok vam nisu pomogli ovi sa "Zapada"
 
Sarafim:
Pa to o Srbima pricas kao da su imali nekog iskustva u ratovanju pre toga.Pa i ti hrvati su isli u istu JNA kao i svi drugi.Tako sto se tice obuke svi su bili na istom.Samo su Srbi imali veci motiv jer su se branili.A to sto ti spominjes vasu odbranu 91' i da ste se branili jel da smo vas napali tesko da bi ste se odbranili.Cela hrvatska je napadala RSK i nije uspela da je osvoji sve dok vam nisu pomogli ovi sa "Zapada"
o kakvom motivu ti pričaš, pa srbi NISU imali velikog motiva za ratovanje te 91., zato i nisu ratovali kako treba! a kad govorim o jna kadru, njima je najviše falilo inicijative. a ti gubiš pojam o cijelom tom vremenu... sta misliš da je kod vukovara sjelo 300 leoparda 2, jel bi vi prešli dunav? daj molim te. cijeli rat je bio vođen u velikoj mjeri sastrane, hrvatska je dobila embargo a vi ste dobili crveno svjetlo za brzu agresiju
u konačnici je ta puzajuća agresija odgovaralo na neki način svima, a najviše ,međunarodnoj zajednici koja je i vukla većinu stvari.
 
Da smo mi dobili crveno svetlo i odresene ruke mislim da bi rat bio ubrzo gotov.Ne bi onoliko trajao.Stvar je u tome da ste se uvek shlepali sa nama.Kako posle WWI tako i posle WW II.Nikad niste imali neku ulogu u istoriji mi koliko toliko i jesmo.Uvek je neko vladao vama a Srbi vam uvek pruzali ruku.To ste uvek znali da cenite tako sto ste nam zabadali noz u ledja.Kamo srece nikad nije nastajala Kraljevina SHS.Sada nikad ne bi postojali kao drzava.Slovenija bi bila Austrija a Hrvaska Madjarska.Hocu da kazem da mozete samo da zahvalite Srbiji sto postojite kao narod!
 
Sarafim:
Da smo mi dobili crveno svetlo i odresene ruke mislim da bi rat bio ubrzo gotov.Ne bi onoliko trajao.Stvar je u tome da ste se uvek shlepali sa nama.Kako posle WWI tako i posle WW II.Nikad niste imali neku ulogu u istoriji mi koliko toliko i jesmo.Uvek je neko vladao vama a Srbi vam uvek pruzali ruku.To ste uvek znali da cenite tako sto ste nam zabadali noz u ledja.Kamo srece nikad nije nastajala Kraljevina SHS.Sada nikad ne bi postojali kao drzava.Slovenija bi bila Austrija a Hrvaska Madjarska.Hocu da kazem da mozete samo da zahvalite Srbiji sto postojite kao narod!
ajde, uozbilji se već jednom. što želiš, kakvu razinu želiš? samo vojnu taktičku , vojno stratešku sa političkom pozadinom, povijesnu možda? o čemu pričaš?
zbroji se i dođi sebi.
Kao što rekoh 1000 puta, pa ću to i tebi 1001 put. Ako ti to išta znači. Rat na području ex Yu je bio multidimenzionalan. Istovremeno se vodio na svim poljima: ekonomskim, propagandnim, psihološkim, druge sile su ratovale preko naših leđa i provodile svoje interese. Izdvajati bilo što iz konteksta. Osobno sam siguran da da je vojna komponenta bila niti blizu polovice ukupnih djelovanja.!!
I sad ti dolaziš i potežeš na forumu Imenom avijacija i vojska nekakvea povijesna trabunja... jel piješ možda? ako piješ red je da se ponudi!!
 
HS1911:
o kakvom motivu ti pričaš, pa srbi NISU imali velikog motiva za ratovanje te 91., zato i nisu ratovali kako treba! a kad govorim o jna kadru, njima je najviše falilo inicijative. a ti gubiš pojam o cijelom tom vremenu... sta misliš da je kod vukovara sjelo 300 leoparda 2, jel bi vi prešli dunav? daj molim te. cijeli rat je bio vođen u velikoj mjeri sastrane, hrvatska je dobila embargo a vi ste dobili crveno svjetlo za brzu agresiju
u konačnici je ta puzajuća agresija odgovaralo na neki način svima, a najviše ,međunarodnoj zajednici koja je i vukla većinu stvari.
Greska i to velika.Srbi su imali motiv za rat.Moja familija je stradala prilicno u WWII.Raspad SFRJ se desio samo 40 god.kasnije.Nemoj zaboraviti da je u Hrvatsku pred sam raspad slobodno mogla da dolazi Ustaska emigracija.To je bilo potpuno javno.Kako onda ocekujes da se Srbi ponasaju u takvom okruzenju posla iskustava iz NDH.Kazes Srbi nisu ratovali kako treba.Greska,Srbi nisu uopste ratovali,oni su senlucili.Upravo zato sto su imali daleko vise tehnike i oruzja postali su sujetni i prepotentni.I to ih je kostalo glave.Imas potpuno pravo kad kazes da je SFRJ imala dozvolu za brzu intervenciju od strane USA.Medjutim kad su Ameri videli kako smo nesposobni ,oni su promenili igraca.Umesto nas podrzali su nezavisnost.
 
HS1911:
ajde, uozbilji se već jednom. što želiš, kakvu razinu želiš? samo vojnu taktičku , vojno stratešku sa političkom pozadinom, povijesnu možda? o čemu pričaš?
zbroji se i dođi sebi.
Kao što rekoh 1000 puta, pa ću to i tebi 1001 put. Ako ti to išta znači. Rat na području ex Yu je bio multidimenzionalan. Istovremeno se vodio na svim poljima: ekonomskim, propagandnim, psihološkim, druge sile su ratovale preko naših leđa i provodile svoje interese. Izdvajati bilo što iz konteksta. Osobno sam siguran da da je vojna komponenta bila niti blizu polovice ukupnih djelovanja.!!
I sad ti dolaziš i potežeš na forumu Imenom avijacija i vojska nekakvea povijesna trabunja... jel piješ možda? ako piješ red je da se ponudi!!
Pijem ponekad ali samo sa "bracom' tako da ti ne spadas tu! :) .Vas najveci problem je sto se samo nama bavite i srbi su vam krivi za sve probleme.Kazes Srbi nisu imali motiva?Pa ti onda nemas veze sa zivotom.Pa proslo je samo 45 godina od WWII.Koliko je ljudi prezivelo.Price su se prenosile kroz generacije.Koliki ste gadovi bili u svetskom ratu sve govori o vasem karakteru.Mozda i vi ucite iz Istorije kako su vas Srbi ubijali u WWII.Jer od vas je sve moguce.
 
Za Zorana! Ovo sto pricas za selo Vucilovac kod Brckog da ste dosli helikopterima i da nije nikog bilo tu to si slago jarane mi kad smo vam uzeli Vucilovac nikad vise niste usli vojnim putem u njega i ovo o Bosanskoj Posavini smanji malo dozivljaje jer jasam iz jednog sela iz Posavine osobno sam ucestvovo u ratu (dobrovoljac) i znam tacno gdjeste sta zauzeli i kako iako sam se borio sa duge strane jer jer ratnih profitera je bilo i kod nas a i kod vas a takodje i kod balija budi pozdravljen care i smanji malo dozivljaje....
 
Zoran31:
Za Zorana! Ovo sto pricas za selo Vucilovac kod Brckog da ste dosli helikopterima i da nije nikog bilo tu to si slago jarane mi kad smo vam uzeli Vucilovac nikad vise niste usli vojnim putem u njega i ovo o Bosanskoj Posavini smanji malo dozivljaje jer jasam iz jednog sela iz Posavine osobno sam ucestvovo u ratu (dobrovoljac) i znam tacno gdjeste sta zauzeli i kako iako sam se borio sa duge strane jer jer ratnih profitera je bilo i kod nas a i kod vas a takodje i kod balija budi pozdravljen care i smanji malo dozivljaje....
nego kako smo usli :-) ? aj mi ti objasni molim te ? :-) ko prica o profiterima, pa njih ima na sve strane , i kako si ti mogao biti dobrovoljac prijatelju, nemoj me zasmejavati, vas su sve mobilisali,svi koji su bili sa prebivalistem u posavini a hrvati su, imali su obavezu da se jave , a zatim i prikljuce vojnim formacijama! tako da si slagao ko iz puske, vi ste imali dobrovoljce iz rijeke, preko save, ali da si dobrovoljac, a iz posavine, druze pricaj to deci koja tamo nisu bila :-)
 
Zoran31:
kako su me mogli mobilisat kad sam u to vrijeme imo nepunih sedamnaest godina i nisam bio vojni obveznik nego kao sto sam reko dobrovoljac. A kojom to ubacenom jedinicom cijom jedinicom?
ja neznam kako je kod vas bilo , ali cini mi se da je bilo od 16 pa nadalje!!! o kojoj ubacenoj jedinici govorim :-) pa ako to neznas , onda sta mi dalje da pricamo, inace docekasmo mi tu jedinicu u jednoj sacekusi dva meseca posle toga , dali znas nesto o tome ? :)
 
Kod nas nikad nije bilo neke mobilizacije to vi srpski vojnici najbolje znate jer Posavci su svi dobrovoljno isli u rat naravno jer to je nasa zemlja od uvjek bila i isli smo sa srcem da je branimo. A o toj sacekusi sto pricas to je cista izmisljotina jer niste mogli nigdje da nas sacekate jer Vucilovac kad je uzet tu su bile utvrdjene nase linije i tako je ostalo do kraja. A ovaj Sumnjivi sto se sa njim prepucajes, prepucajes se samo bez veze jer ovo sto ti covjek prica o vukovaru to je istina jer ja to znam nisam bio tamo ali procito sam knjigu BITKA ZA VUKOVAR i ovi njegovi postovi sto on pise i to sto sam ja procito iz te knjige dosta toga se slaze jer vidi se da je momak bio u ratu, sada da ne ispadne to da ga ja branim sacuvaj boze jer mozda smo negdje pucali jedan na drugog ali ja sam uvjek reko pravom borcu bio to srbin musliman hrvat nema veze ja mu skidam kapu uvjek a po tvojim postovima ovdje sto pises ja imam utisak da ti samo prepricajes price nekih momaka sto su se dole borili i procito si malo knjiga o oruzju i sada prosipas fore ovdje zar ne vidis da te tvoji ismijaju ovdje a o nasima da ne govorim zato ti kazem opet smanji dozivljaje KIZO. Rat je proso hvala bogu i dabogda se nigdje vise ne ponovio.
 
Zoran31:
Kod nas nikad nije bilo neke mobilizacije to vi srpski vojnici najbolje znate jer Posavci su svi dobrovoljno isli u rat naravno jer to je nasa zemlja od uvjek bila i isli smo sa srcem da je branimo. A o toj sacekusi sto pricas to je cista izmisljotina jer niste mogli nigdje da nas sacekate jer Vucilovac kad je uzet tu su bile utvrdjene nase linije i tako je ostalo do kraja. A ovaj Sumnjivi sto se sa njim prepucajes, prepucajes se samo bez veze jer ovo sto ti covjek prica o vukovaru to je istina jer ja to znam nisam bio tamo ali procito sam knjigu BITKA ZA VUKOVAR i ovi njegovi postovi sto on pise i to sto sam ja procito iz te knjige dosta toga se slaze jer vidi se da je momak bio u ratu, sada da ne ispadne to da ga ja branim sacuvaj boze jer mozda smo negdje pucali jedan na drugog ali ja sam uvjek reko pravom borcu bio to srbin musliman hrvat nema veze ja mu skidam kapu uvjek a po tvojim postovima ovdje sto pises ja imam utisak da ti samo prepricajes price nekih momaka sto su se dole borili i procito si malo knjiga o oruzju i sada prosipas fore ovdje zar ne vidis da te tvoji ismijaju ovdje a o nasima da ne govorim zato ti kazem opet smanji dozivljaje KIZO. Rat je proso hvala bogu i dabogda se nigdje vise ne ponovio.
knjigu je sasvim slucajno pisao neki od hrvatskih boraca ili politicara??? ili se varam
 

Back
Top