Srpska Dobrovoljacka Garda

Ako bas hoces kad su se rasciscavale rusevine dzamije u mom mjestu, pronadjeni su temelji stare bogumilske crkve.a iskreno to sto mi je bio cukunded nije me briga.znam sta sam ja prvo Bosanac pa tek onda Bosnjo ;) Hajd uzdravlje
Sranje je pocelo tako sto se naoruzalo haman svako srpsko selo.Kojim ciljem?!
Nenaoruzanim se smatralo ono koje nije imalo bar 2 minobacaca ;)
 
Lumix:
Ako bas hoces kad su se rasciscavale rusevine dzamije u mom mjestu, pronadjeni su temelji stare bogumilske crkve.a iskreno to sto mi je bio cukunded nije me briga.znam sta sam ja prvo Bosanac pa tek onda Bosnjo ;) Hajd uzdravlje
Sranje je pocelo tako sto se naoruzalo haman svako srpsko selo.Kojim ciljem?!
Nenaoruzanim se smatralo ono koje nije imalo bar 2 minobacaca ;)
ipak ima istine u onom vicu "Kako je nastao Bosnjo" :D
 
Lumix:
Fakat lupa Zoran

Prvo nisam nigdje rekao da smo uzeli tenk od 16 krajiske.Ta borba je bila dijelu donjovakufskog ratista.
16 garave jeste bila jaka jedinica to joj niko ne spori.Ali je istina da su bili oslonjeni na tenkove i oklopnjake, te kad su se nasli na frontu gdje to nema efekta zbog nepristupanog terene, moglo se vidjeti kako su slabi kao obicni prasinari....

Lumix,
to da su Srbi imali preimucstvo u tehnici to stoji (sve ostalo od jna), ali da nije bilo mesanja sa strane (Zapad) i da su Balkan prepustili sudbini kao sto su neke druge konflikte u svetu i da nije bilo pritiska na srpsku stranu politickog i vojnog Srbija bi uvela sav svoj vojni potencijal u taj rat i Bosna danas sigurno ne bi ni postojala, bar ne u ovakvom obliku. Sreca mozda sto tako nije bilo, mozda bi bilo vise zrtava u tom suludom ratu (ionako ih je vec previse, meni licno sve vise od jednog mrtvog je vec previse). I zato se ostavi prica o junacenju i ostalim stvarima. Kako i zasto je poceo rat to sigurno ti ne znas, a ne znam ni ja, niti vecina ovde, znacemo o tome vise za jedno 30 god. kada se otvore arhive (kao sto danas znam da su Ameri znali puno o namerama Japanaca da napadnu Perl Harbur), a ostale price ostavi za decu u tvom selu , mozda ti i poveruju.
 
Rat je jednostavno poceo secesijom republika (krsenjem ustava SFRJ) i jednostranim priznanjem Slovenije i Hrvatske od strane Nemacke, a da se za to jos nisu stvorili potrebni uslovi. U tome je najbitnija stavka bila polozaj Srba kao drzavotvornog naroda, a to niko nije uzimao u obzir. Slovencima (i nekako, kod njih je otprilike bila cista situacija), ali Hrvatima to nije bilo bitno (izvinjavam se - hrvatskom tadasnjem rukovodstvu), sto Srbi naravno nisu mogli da tolerisu. Zamka postavljena za Srbe je uspela, znalo se kako cemo da reagujemo i haos je nastao. Zato ako neko opet zeli da protura price o "velikosrpskim pretenzijama" i "Velikoj Srbiji", kao nekom zadatom cilju da bi se "razbila" :shock: SFRJ, ta prica ne pije vodu...
 
limux , oklopni voz nije imao veze sa nama. I sta mi da radimo u gradachcu ? sta ce mo mi u njemu kada je kvalitetna odbrana napravljenja oko njega , i sto ne pominjes brcko ? gotovo ceo drugi korpus ste vi dovukli tamo , i ? i nemoj molim te da mi pricas da niste imali oruzja, imali ste tamo jace baterije od nas , samo niste imali oklopa. I niste se pomerili ni za 1 metar, ej bre gotovo ceo korpus na dve brigade? A taj snimak sto si stavio , znas li ti gde je to bilo ? To je bio odlican iznenadni napad , ali sto nisu snimali sta je bilo posle toga? kada su te tenkove izvlacili sutradan ? i slali na remont , eno ti lepo svedocenje vaseg momka sto je bio tamo , pa lepo procitaj koliko je muslimana iz te jedinice preteklo...
 
Lumix:
Sranje je pocelo tako sto se naoruzalo haman svako srpsko selo.Kojim ciljem?!
Nenaoruzanim se smatralo ono koje nije imalo bar 2 minobacaca ;)
A sta si ti hteo , da srbi u bosni prodju ko 41? pa normalno da se naoruzavalo , i sto se drzalo sarajevo hermeticki zatvoreno, pa to je pored posavine najznacajnije ratiste za srbi , e dva puta ste vi 14 i 41 izlazili iz tog sarajeva , e 91 nije moglo. Sta bi bilo da se sva ta sila rasprsila po brdima...Vi ste u bihacu bili toliko nabijeni , sa tako snaznim ljudskim potencionalom ,na malom prostoru, da je to moralo da pukne.
 
iskander:
Oluja je izvedena uz pomoc Amera. Koordiniranom akcijom sa hrvatskom vojskom, pomognutom sa muslimanske strane, Srbi su prakticno isterani propagandom. Specijalnim vidom ratovanja, tzv. elektronskim ratovanjem, sa avaksa su ometani svi radio i TV signali, a u etar se pustao vec spremljen program za tu priliku. Veze izmedju srpskih jedinica nisu prakticno ni radile, pa su se ljudi oslanjali na elektronske medije i slusali vec snimljenu emisiju o "izdaji Srpskih oficira i slomu VSK na svim vaznim polozajima u Krajini". Narod je ocekivao agresiju, ali niko nije ni sumnjao da bi se 50.000 vojnika, policajaca i rezervista uspesno odbranilo od agresije. I Ameri su znali da je Krajinu vojnicki tesko osvojiti, pogotovo zato sto su sve vazne strateske polozaje drzali Srbi. Ali kada su pustili tu emisiju u etar, doslo je do panike u svim slojevima gradjana, kao i medju vojnicima i oficirima... To je glavni razlog tog poraza. Nista tu vojnicki nije brilijantno, jedino ako se ne racunaju zlocini nad civilima. Mozes se informisati kod vasih veterana (ucesnika u toj akciji), ali ih obavezno pitaj da li su nailazili na neki veci otpor...
O elektronskomi informacijskom ratovanju.. vi nevjerujete da su hrvati sami napravili svoje bespilotne letjelice,. to je stara priča... pa da počnemo. Višestruki prvak jugoslavije u aviomodelarstvu je bio angažiran na razvoju tih letjelica. prev esu poletjele 92. a modeli iz 95. su imale nosivost 21 kg, real time slika, nisam siguran ali imali su i noćne kamere, domet veze 100injak km, i nekakva osnovna zaštia od ometanja(znači, malo bolja vrsta modulacije). Taj čovjek sad vodi nadzor naftovoda u gruziji, isto pomoću bespilotnih letjelica. Ka+rajina je bila 3 dana prije oluje poluprazna... tko je bio tamo, može potvrditi. Zašto je to napravljeno..ostavit ću drugima na komentar ali to je išlo na ruku hrvatima. Specijalno ratovanje... vjeruj mi vodilo se sve 3 godine a ne samo tih par dana koji su bili kulminacija. Npr, postrojavanje specijalnog korpusa u slunju a ono leci iz zraka... a najjače nit su vidjeli iakakvu letjelicu..niti čuli išta.. a sunčan prekrasan dan... čuo sam iz prve ruke, od srba, da je bilo jezivo, da im se uvukla neizvjesnost.
Ometanje.... na plesu(zg aerodrom), bojna(bataljun) za elektronsko ratovanje, hoćeš da ti kažem u kojim su barakama danas isti ti uređaji s kojima se obavljalo to ometanje?
Legendarna pomoć amerikanaca.... pomoć je bila u obliku planiranja obuke i držanja određenih predavnanja, a to su držali bivši pripadnici američke vojeske. Bombardiranje ćelavca.... na svu sreću volim planinarit... taj ćelavac ne da je mekan cilj nego je ne znam... antenski sustavi na betonskom objektu... pa najobičniji prelet aviona riješava svu situaciju... zna se i pilot koji je bombardirao to.
Reako si sam da su srbi držali dominantne kote(od 92 ali se raznim akcijama to dosta promijenilo) a uz to ako pogledaš karte i vidiš raspored i prohodnost.... vidjet ćeš da je vrsk imala jako dobru poziciju. sjever. kupa, korana, prema sisku onaj kanal, prema jugu slunjski poligon, južnije, su velike šume i malo prohodnog terena.(plitvička jezera.) dalje prema jugu, dominantni visovi izna bunića... svih ličkih polja. Za srbe je bilo loša pozicija od gospića do obrovca jer su specijalci(mup) držali velebit i iamli su ih kao na dlanu. ravni kotari... jel trebam sto reći za to, ravnica s izdignutim kotama kao otocima. Ma da ne nabrajam dalje. Njihovih 41000 vojnika i + policija je mogla zajebat stvar ali sve je odrađeno kakao treeba, bili smo jači ali moni su mogli kao što kažem bolje napraviti i bolje se držati. Moje mišljenje je da su trebali, pošto su imali te dominante kote, držati to sa sto manje ljudstva a artiljeriju i ostatka snaga grupirati i povući natrag. Mislim da im je to i došlo do glave ali kasno(osnivanje specijanog korpusa 5 mjesec 95.).
Oni su mislili da hrvati neće probit njihovu prvu crtu a da će za to vrijeme provodit odmazdu prema gradovima bar 7 dana za koje vrijeme će se uključiti međunarodni mehanizmi i pomoć sastrane... a uuopć esu zaboravili da su i hrvati usvojili proizvodnju vlr-a, nekakvih haubica, minobacača, čga sve ne , da se uvozilo na brodove od par desetaka tisuća tona tereta!!!!!!!! Reci mi da to nije debilno?
Kažeš izdaja... ne znam, stvarno ne znam za to. Uopće ne znam ako znaš sto više o tome, ispričaj!
 
ZORANNS83:
Rece covek i ostade ziv ! Pa covece te gadiske brigade videle rata nisu! Kakva je to obuka bolja od kaljenja jedinice u ratu? i ti ladno uze 63 i poredis je sa vasom gardiskom brigadom koja je napala na front koji je bio pokriven sa 2 coveka po kilometru linije? e sad si me razocarao totalno... ti stvarno izgleda gledas puno tu tv novu!
opet totalno ne znanje.
Rakitje 4.8 90... od 7 tisuća kandidata odabrano 1800 imena..imaš ih na netu u 4. mjesecu 91 postaju 1.zng.br. tigrovi
2.je isto tako nastala. 3 na području osijeka... držala liniju od 7mje 91 pa kasnije...
4. gbr.. po nekima i najbolja zng brigada , jedini poraz, gubitak kruševa 8mjesec 91. prošli su dubrovačko, zadarsko ratište, dinaru, bosnu.
5. nastala od vukovarskih veterana(202.br)i 109 br (vinkovačka, inače brigada s anjviše poginulih u hv-u)
7br varaždinska... pa slažem se da nije vidjela rata, di god bi došala ovi bi bježali. dođu na dinaru ovi pobjegnu, dođu na kupres ovi pobjegnu, dođu pred grahovo ovi pobjegnu, dođu u petrovac ovi pobjegnu... stvarno nisu vidjeli rata.
9 gbr (lička)... zapovjednik sinjanin mirko norac... ako sto treba dodati više ?
isto je stvar u mogućnosti obuke...hrvate snage su obučavali ex legionari, ex tko zna tko... bilo je toliko pasa rata. pukovnija zrinski frankopan...preslika legije, komandi sastav je bio 60% legionari hrvatskog porijekla. zdrug je bio direktno pod gotovinom isto ex legionar.
ali sad ja tu objašnjavam a nije bit u tome, to je ne bitno. Objašnjavam po metodi "moj tata ima bolji auto od tvog" a to nije na taj način objašnjivo. Važno je sto su sve srpske vojske naslijedile jna ustroj , isti ustroj isti ljudi.... pa jeli bilo velikog napredovanja u njihovim vojskama??? normalno da nije kad je bilo pukovnika koliko hoćeš!
Znaš kako su nastali hrvatski pukovnici... potpuno na drugi način!!!!!!!! u tome je bit što je ovdje kostur sačinjavo ludo hrabre ljude a kod srba u startu ljude od zanimanja ljude od profesije i egzistencije. znali su ukopati i naciljati s topom ali nisu imali muda ići u juriš. Ima ona izreka, više vrijedi jedan koji hoće nego dva koja moraju!!!!!
 
sumnjivo lice:
Malo hvale nije na odmet.Pa onda budi posten pa reci da su tim gardijskim brigadama pomagali oficiri srpskog KOS-a.Bas za vreme"Oluje"upravo su oni srusili PVO sistem Lika-Banija-Kordun,po dogovoru iz Karadjordjeva.´Te devedeste i pete su jedinice VJ bile obezbedjivale podrucje zapadnog Srema.Zasto tu gardijske brigade nisu udarile ;) nakon "Oluje".Istina je da ste puno ulozili u osavremenjivanje vojske,ali isto tako je istina da ste se borili protiv naoruzanih civila ciji je prosek starosti bio 40 godina.
Tesko da se jedinica iz Luckog moze porediti sa JSO.Kad budete imali jedinice koje sa dvesta ljudi drze liniju 10km a pri tom napada 5000 siptara uz pomoc NATO avijacije i ne uspava da postigne zeljeni cilj ,tad mozes stavljati smajilje koju namiguju ;)
to ATJ lučko je trenutno, sigurno jako dobro obučena jedinica za one điđi miđi stvari, ulaske kroz prozore i takve filmske fancy stvari! pa kompletno susjedst+vo je žicalo nekakve zajedničke vježbe..primjer. od mog najbolje prijatelaj..brat, bio je na mont everestu 2x,, instruktor alpinizma... nije mogao ući u tu jedinicu(trebao se preselit iz st u zg), sad je instruktor snajperista.
A na pitanje, zasto nisu udarile... daj mi odgovori molim te...zasto su onda ovi potpisali mirnu reintegraciju?
 
sumnjivo lice:
Ne potpisuj ispasces smesan.Bihac je opstao iz dva razloga.
1 Zato sto su glavonje na svim stranama izuzetno zaradjivale na racun rata, a Bihac je bio zlatni rudnik.Vec se ustanovilo da su neke jedinice sa srpske strane bile kod Bihaca .Medjutim nije spomenuto da je prilikom upada u neke od rovova nadjeno novo Zastavino naoruzanje.Konkretno PKT-i Zastavini.Nekom rat,nekom brat.
2 Nije Bihac pao zato sto medjunarodna zajednica to sebi nije mogla da dopusti.Sta sa tolikim izbeglicama.Isti slucaj sa Banja Lukom.
potpisujem ja i ovo tvoje, ima istine u njemu. srbi su prodavli oružja d ato nije za povjerovati. A za bihać... gledaj... rat je zadnja stvar politike, i i tu je bilo jako puno raznih interesa, tu se trgovalo, prodavalo, pregovaralao.. na veliko! A razlozi, vojni su bili razni, stvarno se vozilo oružja, zapravo koliko stane u dva helikoptera pa tako 2x dnevno, tj, po noći, i koliko se uspijevalo kupiti od srba.
 
HS1911:
Znaš kako su nastali hrvatski pukovnici... potpuno na drugi način!!!!!!!! u tome je bit što je ovdje kostur sačinjavo ludo hrabre ljude a kod srba u startu ljude od zanimanja ljude od profesije i egzistencije. znali su ukopati i naciljati s topom ali nisu imali muda ići u juriš. Ima ona izreka, više vrijedi jedan koji hoće nego dva koja moraju!!!!!
ovdje mislim na jna kadar... nesposobne oficirčine od zanata..
 
Mirko Norac heroj???? Da veliki je bio heroj kad se izivljavao on i Oreskovic nad neduznim srpskim civilima koji su se bili sakrili u podrume kuca,nisu hteli da ratuju,ali naravno sve je to jedna srpska izmisljotina kao i uvek..zar ne?Kako jedan konobar moze da bude general?Ali ostavimo to za neku drugu priliku,slazes se?

A da kad si vec kod tih vasih silnih specijalaca,mozda oni sta su se onako "uspesno" prosli na Kupi 91???
 
ma kave bre hrvatske specijalne snage , pa to je smesno.I te gardiske brigade , evo uzmi ih sve , dodaj im jos i sve oklopne brigade koje imate , onda ih odvedite na kosovo , onda pokrenite nasu 252 oklopnu brigadu, i sacekaj mesec dana i dodji hladnjacama da pokupis i te gradiske i sve ostalo, e toliko su jake. Vi sa olujom ste imali veze samo tako sto ste bili pesadinci , a to koliko strucan treba biti pa mobilisati celu hrvatsku na 300 000 ljudi , e to je stvarno tesko. I sacekaj sada samo da pocne sudjenje gotovini, pa ces da vidis sta ce covek da prica, i sta ces sve da saznas... Pa ces da vidis koliko on pojma nema , i koliko on u stvari nije niti odlucivao niti vodio tu akciju,zna se ko je to isplanirao i sproveo u delo, a taj na sud nece nikad jer amerikanci imaju imunitet...
 
HS1911:
to ATJ lučko je trenutno, sigurno jako dobro obučena jedinica za one điđi miđi stvari, ulaske kroz prozore i takve filmske fancy stvari! pa kompletno susjedst+vo je žicalo nekakve zajedničke vježbe..primjer. od mog najbolje prijatelaj..brat, bio je na mont everestu 2x,, instruktor alpinizma... nije mogao ući u tu jedinicu(trebao se preselit iz st u zg), sad je instruktor snajperista.
A na pitanje, zasto nisu udarile... daj mi odgovori molim te...zasto su onda ovi potpisali mirnu reintegraciju?
Kao prvo za sve jedinice u bivsoj SFRJ pojam su PT ceta i Diverzantski odred iz Panceva koji je ugasen 1990.Do tada su u Pancevu bila dva odreda.Jedan pri prvoj Armiji,a drugi 100%profesionalan direktno pod direkcijom predsednistva SFRJ.To je isti onaj odred za koga je Spegelj komentariso kako ih je Milosevic poslao da ga hapse.Taj odred je bio sacinjen od pripadnika razlicite nacionalnosti u tadasnjoj SFRJ.Znaci i od Hrvata,isto kao sto je Hrvata bilo i u PT ceti.Ti isti Hrvati su kasnije presli na Hrvatsku stranu i osnovali tadasnje(sadasnje)specijalne jedinice u hrvatskoj.Dakle moje pitanje je sto bi se neko grebo od Hrvata za obuku kad svi poticemo iz istog jajeta :confused:
Zasto niste napali Zapadni Srem.Zato sto bi ste tako prekrsili dogovor i usli direktno u sukob sa jedinicama iz Srbije.
Evo ti i primer.
1 Bljesak 1.5.`95 prilikom akcije Hrvatse u zapadnoj Slavoniji nista u Srbiji nisi mogao da ´cujes sve do posle podneva.Totalna blokada informacija u medijima.Tek kad je bilo zavrseno u vestima je objavljeno kako su hrvatske snage zauzele zapadnu Slavoniju
2 Oluja, Oficiri KOS-a su srusili PVO sistem iznad krajine.Prvog dana borbi linije su se drzale,te noci izdata je komanda za prelazak na rezervne polozaje,zasto?I jos kad se proculo da je civilima naredjeno da napuste kuce,vojsak je odmah posla za porodicama.Zasto je sprecen dolazak dobrovoljaca iz Srbije u Krajinu.Znalo se da Hrvatska sprema ofanzivu onog dana kad je palo Grahovo.
Svemu je tome kumovao Milosevic.Zato je u Dejtonu proglasen za donosioca mira na Balkan
 
iskander:
Posle ovih silnih postova - odustajem, nemam volje za raspravu... Stvarno ne mogu da verujem da imas takve podatke o uspesnosti tih jedinica o kojima pricas. Pa sta su radile i gde su bile te jedinice do 1995...Daj covece...
Istina je da su ti iz Luckog upali u Pakrac i pocistili sve ko od sale.Ali opet protiv naoruzanih civila je prilicno lako
 
Sale81
Da ti neostanem duzan za onu pitalicu.Momce imas dobar osecaj.Ukratko da neduzim.Kolonu koja je imala zadatak da udje u mahalu predvodio je gospodin o kome smo se ja i Zoran raspravljali.Zvanicna jedinica je zahtevala da mi udjemo u mahalu, a oni da odesku put preko brda.Na to je ovaj nas odglumio bes i ljutnju kao zahebali su nas.Kad je dosao u jedinicu namignuo je i rekao:"momci bice lac`a,oni mislili nama da uteraju".Sustina je da u zvanicnoj jedinici nije bilo puno ljudi sa velikim borbenim iskustvom.Kad su ugledali kuce i kamene zidove kao kompleks bunkera prepali su se.Uopste nisu uzeli u obzir da je brdo iznad mahale samo 400m vazdusnom linijom daleko,i samim tim ko je gore drzi ove u podnozju u vecitm sahu.Mi prilikom ulaska nismo ispalili ni jedan metak.Medjutim teroristi su u izvlacenju ranije ostavili jednu grupu na brdu.Tako da vec u prvom kontaktu zvanicnici su imali vise ranjenih.
Sve je stvar iskustva i logike ;)
 
A pogotovo je teska akcija bila ona u medackom dzepu! Pa to je kao da u kafanu uleti zardarmerija i sve polomi... I nemoj porediti bilo koju vasu jedinicu , sa onim sto su srbi imali dole na kosovu. Ljudi su drzali liniju kod pastrika,naspram tolike sile da je to za nepoverovati. Od svega sto sam do sada video, i sto znam, mislim da je nemoguce napraviti dobru specijalnu jedinicu u mirnodopskim uslovima. Te tako i smatram , da npr zardarmerija, ili saj, nikako ne mogu da stanu rame uz rame sa nekim jedinicama , koje su stvarane na nivou korpusa, i to u ratnim uslovima, od ljudi pod oruzjem, i nosile epitet specijalnih jedinica. Naravno pricam o ratu , a ne nekim specijalnim zadacima , resavanje talaca npr ili tako nesto. Jedinica za proboje , koja je formirana, iz redova , 329.-te 2. semberske i 16.motorizovane, je bila skup iskusnih boraca , koji su prosli sve i svasta,i nisu birani na sistematskim pregledima , vec na frontu. A pogotovo mislim na interventnu jedinicu , Slavka Lisice. tako nesto se moze napraviti samo u uslovima rata. E cela ta prica se svodi na to , da sada General Delic, sigurno moze da sastavi od bivsih svojih boraca daleko jacu i uigraniju jedinicu nego sto je saj npr.
 
sumnjivo lice:
Sale81
Da ti neostanem duzan za onu pitalicu.Momce imas dobar osecaj.Ukratko da neduzim.Kolonu koja je imala zadatak da udje u mahalu predvodio je gospodin o kome smo se ja i Zoran raspravljali.Zvanicna jedinica je zahtevala da mi udjemo u mahalu, a oni da odesku put preko brda.Na to je ovaj nas odglumio bes i ljutnju kao zahebali su nas.Kad je dosao u jedinicu namignuo je i rekao:"momci bice lac`a,oni mislili nama da uteraju".Sustina je da u zvanicnoj jedinici nije bilo puno ljudi sa velikim borbenim iskustvom.Kad su ugledali kuce i kamene zidove kao kompleks bunkera prepali su se.Uopste nisu uzeli u obzir da je brdo iznad mahale samo 400m vazdusnom linijom daleko,i samim tim ko je gore drzi ove u podnozju u vecitm sahu.Mi prilikom ulaska nismo ispalili ni jedan metak.Medjutim teroristi su u izvlacenju ranije ostavili jednu grupu na brdu.Tako da vec u prvom kontaktu zvanicnici su imali vise ranjenih.
Sve je stvar iskustva i logike ;)
Zar ti neponovi , samo drugim recima ono sto sam ja rekao ? :) tj mislio ? logika je to da ce ovi odma da pobegnu, i da ih samo valja negde lepo docekati... na tu bi kartu ja igrao , ali ja nikada nisam vodio niti slicnu akciju tome , a pogotovo nisam imao 200 ljudi pod sobom. Ali bosna je bila drugcija od kosova , na kosovu su siptari vodili gerilski rat.Nije bilo ni linije , ni fronta , ni rovova. To je stvarno totalno drugcije, u slicnoj situaciji u bosni , prvo sto bi ti palo na pamet je , gde su ovde mine? I odkud kada ne vidis tu mahalu znas da mozes sa brda da imas prednost? :) Neznaci uvek brdo prednost , sta vise gde god se moglo u bosni , oni su pustani na brdo , a mi u podnozje, tako je bilo mnogo lakse i uz manje ljudi drzati liniju. Jel on mora da se spusti niz brdo, a sve minirano , i prage su u takvim situacijama strasno upotrebljive. Kada je ravno ne bas , ali kada je u podnozju , ona drzi celo brdo, cim krenes dole, njen si! To na prvi pogled nije logicno , ali su vrlo brzo nasi shvatili koliko je velika ta prednost.I brdo ti uvek smanjuje liniju , jer nemoze bas svugde da se prodje , na ravnom treba vise ljudi. A toga , mi stvarno nismo imali...
 
Razumijem vas da vi mene ne razumijete :D
Tesko je nekome ko je imao ogromnu vatrenu podrsku u napadima, shvatiti da su se linije uzimale onako na pjesadijski "juris".Svako ko je napadao pjesadijski liniju onako na iznenadjenje zna da, ako je ne zauzme za 5-10min poslije prvog ispaljenog metka, slijedi granatiranje i gubici.Zbog tih glupih napada tipa "bockanje", zauzmi i povuci se tek poslije artiljerijskog napada, je izbaceno iz stroja dosta dobrih vojnika Armije BIH
Ako zelite mozete procitati puno toga na :
http://boreokoociju.blogger.ba/
http://ponor.blogger.ba/
http://umor.blogger.ba/
http://zatebe.blogger.ba/
Preporucujem da krenete od pocetka:)
Jedinica koja je prva uradila svoj zadatak kad je krenula ofanziva na Vlasicu.Zauzeli su, u ekstremnim vremenskim uslovima, kotu Simisce.
Fotografija je nastala dan prije napada.
http://img165.imageshack.us/img165/5403/scan0018pi3.jpg

Oklopna brigada i 16motorizovana su imale tenkova, oklopa i vatrenu podrsku vecu nego sve skupa jedinice Armije BiH i HVO.Za to su i bile na koridoru da ga cuvaju i pokusavaju prosiriti.Imali su neke uspijesne napade, to niko ne spori ali je bilo i dosta neuspijeha.I par puta im je uz male snage u odnosu na njih dolazilo do ugrozavanja koridora.
Eto ko niste htijeli da zauzemete Gradacac...ma nismo djeca :P
 

Back
Top