Srbijanac

e vidite to je meni zanimljivo... kad neki (recimo) Hrvat napise 'Srbijanac' proglase ga ustasom jer zeli da razjedini Srbe, ta je taj pojam zbog toga izmisli i sta vec sve ne

a odmah se tada setim one pesme 'Odakle si sele' i dela 'Jelek, anterija i opanci po tome se znaju Srbijanci'... ili one od Baje 'Krajisnik i Srbijanka'

jesu tekstove tih pesama napisali Hrvati ili Srbi?

A slušaš Baju grobaru, slušaš?! :)
 
ok nemam nista protiv... mada mi se cini da se taj naziv vise odnosi na stanovnike centralne Srbije...

ja sam na primer Srbin Vojvodjanin, bas kao sto je Hrvat iz Dalmacije Dalmatinac

Становник централне Србије је Србин Шумадинац.

Србијанац је измишљотина, настала још у 19. веку да би се раздвојили Срби у Србији од Срба у Аустро-Угарској.
 
Poslednja izmena:
Становник централне Србије је Србин Шумадинац.

Србијанац је измишљотина, настале још у 19. веку да би се раздвојили Срби у Србији од Срба у Аустро-Угарској.

Pomalo pogrdna teritorijalna odrednica, koju su usvojili mnogi.
 
Zato što su taj termin izmislili komunisti kako bi bio neki uopšteni naziv za stanovnika Srbije (bez obzira kom narodu pripada)... isto su pokušali i sa terminom Hrvačanin za sve stanovnike Hrvatske, ali to se nije primilo...

Ne, taj termin je izmislio VATIKAN!

Da razbije GRADJANE SRBIJE na sto sitnije delove, uvek sukobljene medju sobom.

Da nemaju ni onu OSNOVNU NIT, geografsku ko kojoj se mogu ujediniti za slucaj potrebe.

Nisu Amerikanci ludi, pa TAMO SVI MORAJU DA BUDU PRVO AMERIKANCI, a tek posle sve ostalo...(Nemci, Englezi, Italijani....)
 
"Srbijanac" je GEOGRAFSKA ODREDNICA, a ne NACIONALNA!

To 95% Srba ne razume dobro.

Da su i Albanci na Kosovu bili SRBIJANCI (ne Srbi, posto nisu Srbi, ali jesu Srbijanci, posto su gradjani drzave Srbije) - nikada se ne bi mogli ocepiti od Srbije !
:hahaha:

Boldovano bi bilo idiotski i komentarisati, pa ću samo prvi deo.posta. Kakva geografska odrednica? Kakva je to budalaština? Takođe i za državljanstvo, onaj ko živi u Srbiji tj. ko ima državljanstvo je po državljanstvu Srbin a po nacionalnosti je ono što jeste ili kako se već izjašnjava. Problem je u tome što ostale nacionalne manjine ne žele da prihvate da su po državljanstvu Srbi, ili takvi kao ti na primer, gade se svega što je srpsko - svoje.
 
Становник централне Србије је Србин Шумадинац.

Србијанац је измишљотина, настала још у 19. веку да би се раздвојили Срби у Србији од Срба у Аустро-Угарској.

pa nije samo Sumadija centralna Srbija... Sumadija je jedan deo centralne Srbije

kazes izmisljotina? zasto onda Srbi prihvataju taj termin ako ih razdvaja?
 
Rekoh ja da mnogi ne znaju sta to znaci. Ne znam zasto bi bilo pogrdno. Mislim da i Rusi imaju isto, jedan pridjev koji oznacava ruski narod, a drugi koji oznacava rusku drzavu.
 
ЈАНЦИ

Руси који зле године
остадоше ван родине

да л' браћи из руске степе
русијански жиг налепе?

Ој швајцарски жути Франце
да ли волиш Немцијанце?

Да л' Кипранин брка мрка
Грцијанцем зове Грка?

А Турчин у дијаспори
кад јагањцу дроб распори

па за кебаб жицу гланца
да ли воли Турцијанца?

У Белфасту Ирцу риђем
не сме нико ни да приђе

јер о њему увек брину
Ирцијанци у Даблину

и у своме судњем часу,
сви су исто, где год да су

само Србљи, вране беле
одувек се нешто деле,

ко да клупко то разврзе
кад га стежу тешки ланци

Србијанце Срби мрзе
а њих мрзе Србијанци.

Тхе Енд
 
Pomalo pogrdna teritorijalna odrednica, koju su usvojili mnogi.

Nije pogrdna, zasto?

Meni Srbijanac zvuci sasvim ok.

Vise me pogadja kada neko se rodi u Srbiji, zivi u njoj i u pasosu mu pise: "Madjar"

Kakav Madjar ? Madjari zive u Madjarskoj.....Oni Madjari u Srbiji su - Srbijanci (po nacionalnosti Madjari)
 
pa nije samo Sumadija centralna Srbija... Sumadija je jedan deo centralne Srbije

kazes izmisljotina? zasto onda Srbi prihvataju taj termin ako ih razdvaja?

Срби прихватили не само ту измишљотину, него много њих. На своју штету, наравно.

Добро је да има довољан број Срба који су свесни правог смисла и значења тог назива.
 
Ne vidim zasto ne bismo svi bili Srbi.

U Francuskoj je Dzumba Dzumba koji se preseli iz Obale Slonovace automatski Francuz, cim dobije drzavljanstvo.

Pa se kaze, Francuz poreklom iz Obale Slonovace. I sto je najjace, Dzumba to uopste ne osoprava. I on obozava Francusku, i Francuz je, i ubio bi za Francusku. To ne kapiraju oni nasi koji odu u Pariz i vide da se sve crni i kazu "Francuska je propala, manjina su u svojoj drzavi!". Nisu, jer je taj za kojeg mislis da je "nacionalna manjina" podjednako veliki patriot i gradjanin kao i beli katolik.

A neki Franosa beli katolik je Francuz poreklom iz Francuske.

Ne vidim zasto neki Alija iz Pazara ne bi bio Srbin bosnjackog porekla, na primer. Srbin jer zivi u drzavi Srbiji.

Uostalom, to se dogodilo i sa Vlasima, Cincarima i Sopima itd. Svi su postali Srbi kad su njihove oblasti usle u sastav Kraljevine Srbije. Nisu se bunili i postali su znacajni na nasoj politickoj i svakoj drugoj sceni- Pasic, pa Nusic.

Ako pametiniji od nas nisu izmisljali novu terminologiju i krive drine, zasto bismo mi to radili?
 
Уколико се прихвати да тако нешто постоји, и ти си Србијанац, такође.

a zasto da ne?
srbin srbijanac, madjar srbijanac i siptar srbijanac, bas lepo zvuci (pogotovo ovo trece).
nacionalna pripadnost srbin, a teritorijalna srbijanac (drzavljanstvo).

isti slucaj je i sa terminom bosanac.
svi stanovnici bosne su bosanci, ali su istovremeno srbi, hrvati, jevreji itd.
uopste, "anci" su uglavnom stanovnici neke drzave; amerikanci, bosanci, srbijanci, belgijanci... s tim sto postoje izuzeci (japanci, meksikanci)...

e sad, problem je u tome sto se termin srbijanac koristigde mu nije mesto.
tako ces najcesce cuti u fbih da sa jedne strane drine zive srbi a sa druge srbijanci.
zbog te zloupotrebe se neki srbi bune, cak i izbacuju iz upotrebe sasvim prirodan termin, srbijanac.
 
Srbijanac nije geografska odrednica vec drzavna. Geografska odrednica je Sumadinac, Bosanac, Sremac...to se odnosi na geografske regije. Termin Srbijanac odnosi se na drzavu Srbiju.
 
:hahaha:

Boldovano bi bilo idiotski i komentarisati, pa ću samo prvi deo.posta. Kakva geografska odrednica? Kakva je to budalaština? Takođe i za državljanstvo, onaj ko živi u Srbiji tj. ko ima državljanstvo je po državljanstvu Srbin a po nacionalnosti je ono što jeste ili kako se već izjašnjava. Problem je u tome što ostale nacionalne manjine ne žele da prihvate da su po državljanstvu Srbi, ili takvi kao ti na primer, gade se svega što je srpsko - svoje.

Sta se ti smejes?

Pa ti nikada nista nisi razumeo!

Tipican si primer danasnjih srpskih politicara: glup do bola a prepotentan do neba!
 
a zasto da ne?
srbin srbijanac, madjar srbijanac i siptar srbijanac, bas lepo zvuci (pogotovo ovo trece).
nacionalna pripadnost srbin, a teritorijalna srbijanac (drzavljanstvo).

isti slucaj je i sa terminom bosanac.
svi stanovnici bosne su bosanci, ali su istovremeno srbi, hrvati, jevreji itd.
uopste, "anci" su uglavnom stanovnici neke drzave; amerikanci, bosanci, srbijanci, belgijanci... s tim sto postoje izuzeci (japanci, meksikanci)...

e sad, problem je u tome sto se termin srbijanac koristigde mu nije mesto.
tako ces najcesce cuti u fbih da sa jedne strane drine zive srbi a sa druge srbijanci.
zbog te zloupotrebe se neki srbi bune, cak i izbacuju iz upotrebe sasvim prirodan termin, srbijanac.

Жеља и јесте да се изједначе термини Србијанац и Босанац, на пример. Србија Србијанаца нема шта да тражи преко Дрине, Саве и Дунава. То је цела поента тог назива.
 
a zasto da ne?
srbin srbijanac, madjar srbijanac i siptar srbijanac, bas lepo zvuci (pogotovo ovo trece).
nacionalna pripadnost srbin, a teritorijalna srbijanac (drzavljanstvo).

isti slucaj je i sa terminom bosanac.
svi stanovnici bosne su bosanci, ali su istovremeno srbi, hrvati, jevreji itd.
uopste, "anci" su uglavnom stanovnici neke drzave; amerikanci, bosanci, srbijanci, belgijanci... s tim sto postoje izuzeci (japanci, meksikanci)...

e sad, problem je u tome sto se termin srbijanac koristigde mu nije mesto.
tako ces najcesce cuti u fbih da sa jedne strane drine zive srbi a sa druge srbijanci.
zbog te zloupotrebe se neki srbi bune, cak i izbacuju iz upotrebe sasvim prirodan termin, srbijanac.

:ok::ok:
 
Срби прихватили не само ту измишљотину, него много њих. На своју штету, наравно.

Добро је да има довољан број Срба који су свесни правог смисла и значења тог назива.

zanimljivo je da Bosnjaci misle da termin 'Bosanac' ujedinjenjuje narode u Bosni, dok mi smatramo da termin 'Srbijanac' razjedinjenjuje Srbe

i ko je tacno izmislio taj termin? ko nam je to proturio sa namerom da nas razjedini?
 

Back
Top