Србија све привлачнија страним улагачима

Мислиш да је ревизорска кућа слагала малкице?!Не знам,ја искрено вјерујем да је отворено толико радних мјеста али бојим се да су већином у питању радна мјеста 200,250 евра(обућари,радници на ЦНЦ машинама,Икеа и други страни ланци који су ушли у Србији некога су ваљда и запослили).Мада како лоше стојимо боље ишта него ништа.Једино Румуне и Мађаре видим из регије.Колико је реално?

- - - - - - - - - -



Па не знам моја пракса каже да странци раде боље,чистије и свакако боље плаћају.Рецимо у мом граду италијански власник производње обуће плаћа 400-500 евра раднике а домаћи власник 210 евра или минималац за исти посао.Чак је домаћи власник долазио код италијана да се жали да му квари раднике и посао јер масовно прелазе код италијана.

Naravno da rade bolje ne radi se o tome već o tome šta donose i da bi to trebalo iskoristi razvijem srednje i male privede.. Ali posto donose iglu i konac i raznorazna poluproizvodi koji se pakuju mrka kapa..

- - - - - - - - - -

Онако искрено колико добијаш за обајвљиваље оваквих фингираних-фризираних глоопости

Ернест и Јанг, опште позната кућа за штимовање података по потреби дневних политичких поена

Следеће ћеш вероватно обајвити да је то тако зато што је цена горива тако висока.....

У ствари да, кроз намете Прекрасни-Преподобни-Пуноусни плаћа субвенције ''страним инвеститорима'' за радна места

Част изузецима......већина ''страних инвеститора'' су наши крмци који су током 90-тих и 2000-тих покрали и однели лову напоље

Ne ulazim u to ko i koliko samo kazem da niko nikog razvijao nije bez da je taj sam uradio nešto na tome..
 
Па добро 20.000 радних мјеста није мало.Јел Вучић рекао да се стрпимо до 2018-е?
Шалу на страну,ово јесте опипљив резултат.
Колико год пљувао по Вучићу када прави представу за јавност и ко зна коју по реду ванредну сједницу Владе морам признати да има позитивних помака за земљу Србију.Иде то споро,иде то млитаво али окреће се точак према горе.Ја не живим у Србији али волио бих чути искрено мишљење да ли постаје на око бољи стандард или су ово све радна мјеста са малим платама?Дајте своја искуства...има ли наде за земљу Србију?!
e06dtop.jpg

http://www.politika.rs/scc/clanak/405433/Srbija-sve-privlacnija-stranim-ulagacima

Sama lista ti ovde mnogo govori. Meni ovde nesto govori da ce u UK biti otvoreno 50.190 novih ofshore firmi kole ce zaposliti po jednog coveka.
 
Srbija ce biti kolonija stranog kapitala i radnici cu raditi za bedne pare.

Sve zemlje koje su se razvili brzo i usli u krug najbogatiji su se razvili domacem kapitalom. ] Prasad E. et al. (2006).

Ali dok je vlada, strucna javnost i profesori na fakultetama ubedjeni u neoliberalne mantre ili su placeni da veruju, nista se nece promeniti.
 
Oce ali će sva lova da se sliva.. Sto isto tako nije lose.. Pogledaj Holandiju jos gore sto se toga tice..

Jeste, sto je za njih dobro. U slucaju Srbije je to ekonomska katastofa. Zamisli neko stvarno otvori 20.103 radnih mesta, Srbija mu da € 10K po zaposlenom.
Nesretna Srbija ulozi u strane firme do 10% svog BDP-a, a rast istog ce biti na godisnjem nivou 0,27% ili po Vucicu 3,27 - 4%, ali tek za 2 do 3 godine...

Efektivno kao kad vozis automobil koji trosi 40 l na 100 km...

Nisu to ulaganja, to je kolonijalni porez koji Srbija placa, samo to tako ne sme da se definise. Nije lepo.
 
Jeste, sto je za njih dobro. U slucaju Srbije je to ekonomska katastofa. Zamisli neko stvarno otvori 20.103 radnih mesta, Srbija mu da € 10K po zaposlenom.
Nesretna Srbija ulozi u strane firme do 10% svog BDP-a, a rast istog ce biti na godisnjem nivou 0,27% ili po Vucicu 3,27 - 4%, ali tek za 2 do 3 godine...

Efektivno kao kad vozis automobil koji trosi 40 l na 100 km...

Nisu to ulaganja, to je kolonijalni porez koji Srbija placa, samo to tako ne sme da se definise. Nije lepo.

Pa sad zavisi kako to gledas ,,,To su radili Kinezi godinama Apple im je stvorio Huawei,,,Ali razlika izmedju njih i nas je ta sto su oni placali znanje a mi rejting politicara ,,,Glupo je subvencionisati tvornicu carapa ali nije visoku tehnologiju gde mozes dosta toga da naucis i stvoris par njih ,,,
 
Pa sad zavisi kako to gledas ,,,To su radili Kinezi godinama Apple im je stvorio Huawei,,,Ali razlika izmedju njih i nas je ta sto su oni placali znanje a mi rejting politicara ,,,Glupo je subvencionisati tvornicu carapa ali nije visoku tehnologiju gde mozes dosta toga da naucis i stvoris par njih ,,,

Ako uzmes Kineze za primer. Kako hoces da nateras svetske firme da rade joint venture za domacim firmama (kojih nema).
 
Pa sad zavisi kako to gledas ,,,To su radili Kinezi godinama Apple im je stvorio Huawei,,,Ali razlika izmedju njih i nas je ta sto su oni placali znanje a mi rejting politicara ,,,Glupo je subvencionisati tvornicu carapa ali nije visoku tehnologiju gde mozes dosta toga da naucis i stvoris par njih ,,,

Ja to gledam onako kako nas je drug Staljin ucio. Strane investicije moraju u nasoj drzavi biti jednake nuli. Ako vec dozvolimo strane investicije, onda one moraju biti vezane za tehnoloski transfer, a pod uslovom da ni jedan jedini proizvod stvoren kroz tu ivesticiju ne sme da se prodaje na nasem trzistu. Znaci stranoj kompaniji dajemo tacno 0% naseg trzista.

Kinezi su vidis bili dobri ucenici, zato i jesu sada to sto jesu.
Lepo si ovo primetio na prostom primeru Kine.
 
Pa nisu ih ni oni imali ...I Slovaci ce vremenom doci do svojih ali mi ovakvim razmisljanjem sigurno necemo nikad,,

Svaka vec firma je morala da radi Joint Venture (da nadje kineskog partnera) i taj partner je krao tehnologiju.

To Slovacka ne radi pa kad ode autoindustrija onda zemlja propada, Srbija je slican primer.

Mi nazalost ne mozemo da nateramo stranog ulagaca na nista, pa ni na Joint Venture.
 
Svaka vec firma je morala da radi Joint Venture (da nadje kineskog partnera) i taj partner je krao tehnologiju.

To Slovacka ne radi pa kad ode autoindustrija onda zemlja propada, Srbija je slican primer.

Mi nazalost ne mozemo da nateramo stranog ulagaca na nista, pa ni na Joint Venture.

Nisam bas sigurna da je Kina uslovljavala kad su im ljudi umirali od gladi,,Te mere i 70/30 je doslo malo kasnije jacanjem Kineskog trzista ,,,Ne mozes da ucenjujes ako nemas cime,,,
 
Nisam bas sigurna da je Kina uslovljavala kad su im ljudi umirali od gladi,,Te mere i 70/30 je doslo malo kasnije jacanjem Kineskog trzista ,,,Ne mozes da ucenjujes ako nemas cime,,,

Od pocetka je tako bilo. Pa VW je morao da radi za Shanghai Motors 1982.

Samo sto neko radi za VW ne znaci da moze da napravi Auto u nekoj kineskoj firmi.
 
za Slovake https://www.statista.com/statistics/375606/slovakia-gdp-distribution-across-economic-sectors/

- - - - - - - - - -

Od pocetka je tako bilo. Pa VW je morao da radi za Shanghai Motors 1982.

Samo sto neko radi za VW ne znaci da moze da napravi Auto u nekoj kineskoj firmi.

Ko kaze da ce da naravi auto ,,ali moze jedan od 5000 delova koji se koristi u proizvodnji npr,,Pa kad popunis paletu onda moze neko i doci na ideju da iskoriti te pod izvodjace i sklopi nesto svoje

- - - - - - - - - -

Moramo po nekom redosledu ici;)
 
Па добро 20.000 радних мјеста није мало.Јел Вучић рекао да се стрпимо до 2018-е?
Шалу на страну,ово јесте опипљив резултат.
Колико год пљувао по Вучићу када прави представу за јавност и ко зна коју по реду ванредну сједницу Владе морам признати да има позитивних помака за земљу Србију.Иде то споро,иде то млитаво али окреће се точак према горе.Ја не живим у Србији али волио бих чути искрено мишљење да ли постаје на око бољи стандард или су ово све радна мјеста са малим платама?Дајте своја искуства...има ли наде за земљу Србију?!
e06dtop.jpg

http://www.politika.rs/scc/clanak/405433/Srbija-sve-privlacnija-stranim-ulagacima

Stani investitori u Srbiji dobijaju ogromne subvencije i uživaju izuzetne privilegije. Koje za nas gradjane Srbije ne važe- Uglavnom se ugovori koji se sklapaju sa stranim investitorima čuvaju u tajnosti, što je protiv zakonito. Ono što procuri saznajemo da na primer strani investitor biva oslobodjen poreza na 10-ak godina, dok po radiniku dobijaju subveniciju od 12 000 eura godišnje, gde radnik dobija platu od 300 eura, doprinosi oko 150 eura i stranom investtitoru ostaje čistih 500 eura po radniku.


Mnogo toga ne valja u tim stranim investicijama, pogotovo što ne dolaze da rpoizvode ono što mi nemamo ili neznamo, već upravo ono što mi dobro radimo. Na primer IKEA. Srbija je izvozila nameštaj i proizvodila nameštaj, gde je ta gana industrije bila na vrlo visokom mestu po profitu u Srbiji. Ikao sa subvencijama od države, guši našu proizvodnju, zapravo uništava. Tako je u svim delatnostima. Primera je previše.

Lično uopšte ne mislim da je to dobro. Jer da gradjani Srbie imaju iste uslove kao i strani investitori u svojoj zemlji. Siguran sam da bi podigli Srbiju visoko veoma brzo.
 
Vecinu VW tehnologije su ukrali kinezi kao Joint Venture. U Slovackoj VW ima vlasnistvo od 100 % nad fabrikom.

Nije tu toliko bitno vlasnistvo. U Slovackoj i da hoces da napravis Tuareg tesko da ces naci lokalnog proizvodjaca delova za prvu ugradnju. Isto tako u Srbiji.
Trebaju ti farovi za Tuareg, gde da ih kupis? U Kini ce ti svaki detalj ponuditi najmanje 10 kompanija. O tome su cak i menadzeri Epla govorili, da nije moguce vratiti proizvodnju u Ameriku bas zbog nedostatka liferanata.
 
Nije tu toliko bitno vlasnistvo. U Slovackoj i da hoces da napravis Tuareg tesko da ces naci lokalnog proizvodjaca delova za prvu ugradnju. Isto tako u Srbiji.
Trebaju ti farovi za Tuareg, gde da ih kupis? U Kini ce ti svaki detalj ponuditi najmanje 10 kompanija. O tome su cak i menadzeri Epla govorili, da nije moguce vratiti proizvodnju u Ameriku bas zbog nedostatka liferanata.

To je jedan aspekt, ali i moj aspekt isto vazi.

Ako bi Srbija nesto kopirala dobila bi po nosu. Isto tako ne moze nikog da uceni, da udje u Joint Venture.

Srbija mora mnogo pametnije da vodi razvojnu politiku, ali nijedna vlada nije se pokazala spremna i sposobna za to.

- - - - - - - - - -

Druže ne ide vise niko u Kinu radi jeftine radne snage već radi toga sto možeš okrenuti par brojeva i pokrenuti proizvodnju čega god hoćeš.. Tako će ti biti i sa Slovackom u auto idustriji.. Ovoga će biti još više https://www.google.dk/amp/s/www.bbc.co.uk/news/amp/business-44438846

Kakve veze ovo ima za onim sta sam napisao.

Nikakve.
 
Nije tu toliko bitno vlasnistvo. U Slovackoj i da hoces da napravis Tuareg tesko da ces naci lokalnog proizvodjaca delova za prvu ugradnju. Isto tako u Srbiji.
Trebaju ti farovi za Tuareg, gde da ih kupis? U Kini ce ti svaki detalj ponuditi najmanje 10 kompanija. O tome su cak i menadzeri Epla govorili, da nije moguce vratiti proizvodnju u Ameriku bas zbog nedostatka liferanata.

Upravo to :)
 

Back
Top