Srbi ili Srbijanci

Gruban

Buduća legenda
Poruka
41.165
Tema je striktno autorska i politička. Tu i tamo za sve ove godine doticali smo se temeo Srbima i Srbijancima.Da li je pravilno jedno da li je pravilno drugo ili pak ampak nešto treće.Postoje mišljenja da su Srbi i Srbijanci jedno isto ili da se može govoriti od skupu i podskupu u okviru istog skupa.Prvi put u istoriji ovog foruma i vascelog interneta tema posvećena isključivo Srbima i Srbijancima. Znači sve što ste želeli da kažete da pročitate da oslušnete.sve sve na jednom mestu. poštovane i poštovani IzvoLte !
 
Srbijanac = Čovek koji živi na teritoriji Republike Srbije nezavisno od toga šta je po krvi.
Srbi = Južnoslovenski narod.
Сложио бих се са дефиницијом, мада ми се чини да пола, на пример, Новог Пазара себе не сматра Србијанцима. Мада живе у Републици Србији.
 
Сложио бих се са дефиницијом, мада ми се чини да пола, на пример, Новог Пазара себе не сматра Србијанцима. Мада живе у Републици Србији.
Mogu oni da smatraju šta hoće, zna se šta je pravo. Isto ko što Srbi u BiH ne smatraju sebe Bosancima ali jesu Bosanci. Bosanac je termin koji se koristi za ljude koji žive na teritoriji Bosne i Hercegovine.
 
Било је времена и кад нису били етнички чисти, па опет... Не замери што провоцирам, само хоћу да кажем да је тешко натерати човека да се изјасни на одређени начин. Колико се сећам, постоји и документ у којем се и Алија Изетбеговић изјашњава као Србин. Али, на страну то, поновићу да се слажем са оним што си написао у првом посту, да је више људи међу народима, то би било потпуно нормално...
 
Tema je striktno autorska i politička. Tu i tamo za sve ove godine doticali smo se temeo Srbima i Srbijancima.Da li je pravilno jedno da li je pravilno drugo ili pak ampak nešto treće.Postoje mišljenja da su Srbi i Srbijanci jedno isto ili da se može govoriti od skupu i podskupu u okviru istog skupa.Prvi put u istoriji ovog foruma i vascelog interneta tema posvećena isključivo Srbima i Srbijancima. Znači sve što ste želeli da kažete da pročitate da oslušnete.sve sve na jednom mestu. poštovane i poštovani IzvoLte !

Ствар је зезнуо Милош Обреновић који је мртав хладан, из ко зна којих побуда, један мајушни део србског животног простора назвао СРБИЈОМ!
и онда после тога, све што није било део тео Милошеве, касније проширене, Србије, није била СРБИЈА!

Као када би Баварску неко назвао НЕМАЧКОМ или Есекс у Енглеској, ЕНГЛЕСКОМ.
Ван памети....
А иначе код свих прекодринаца тај израз постоји већ не знам ни сам колико, и колико ја знам углавном се користио са поштовањем и дивљењем, то знам из своје породице, а никако са омаловажавањем.
ГЕЏА јесте увредљиво, али СРБИЈАНАЦ никако.

Прекодрински Срби су у Србијанце гледали као у пламенове слободе са којима ће се спојити једног дана.
Коме је пало на памет да је то увреда?
 
Mogu oni da smatraju šta hoće, zna se šta je pravo. Isto ko što Srbi u BiH ne smatraju sebe Bosancima ali jesu Bosanci. Bosanac je termin koji se koristi za ljude koji žive na teritoriji Bosne i Hercegovine.
Pa ne moze Hercegovac da bude Bosanac :lol: Kao ni Lala Kosovac iako su oba iz Srbije.

Postoje samo Srbi i srpski drzavljani.
Lale, sumadinci, crnogorci, hercegovci, bosanci, krajisnici, its. su regionalne odrednice.
 
Srbijanac = Čovek koji živi na teritoriji Republike Srbije nezavisno od toga šta je po krvi.
Srbi = Južnoslovenski narod.
Русијанац = Човјек који живи на територији Руске Федерацијее независно од тога шта је по крви.
Руси = Источнословенски народ
Французијанац = Човјек који живи на територији Републике Француске независно од тога шта је по крви.
Фтанцузи = Романски народ.
Шпанијанац = Човјек који живи на територији Шпаније независно од тога шта је по крви..
Шпанци = Романски народ
Бигаријанац = Човјек који живи на територији Републике Бугарске независно од тога шта је по крви..
Бугари = Јужнословенски народ
Румунијанац = Човјек који живи на територији Републике Румуније независно од тога шта је по крви..
Румуни = Романски народ
Хрватијанац = Човјек који живи на територији Неовисне Државе Нрватске независно од тога шта је по крви.
Хрвати = Јужнословенски народ
.......
 
Сложио бих се са дефиницијом, мада ми се чини да пола, на пример, Новог Пазара себе не сматра Србијанцима. Мада живе у Републици Србији.
To je trvenje po drugoj stvari i osetno je tamo gde se dugo NE uzurpiraju značajno granice među pravoslavnim i muslimanskim srpskim življem na određenom prostoru, mada je bio različit nivo animoziteta kroz vreme koji su gajili jedni prema drugima.
Ono, na brojnim primerima smo uvideli da jedni od drugih imamo ponešto dragoceno da naučimo, a da nemamo ništa od toga da budemo neprijatelji u svojoj i istoj zemlji. Muslimani koje lično poznajem su Srbi kao i što sam sama Srpkinja, časni i dobri prijatelji i komšije.
Šta sam po nacionalnosti? Srpkinja. Nisam Srbijanka, to mi je neki nimalo blizak termin kako god da okrenem.
 
Утисак је да неки Пречани са више анимозитета користе тај израз Србијанци него сами Хрватијанци.

Има нешто ЈОШ ГОРЕ, а то је да се енглеском поготово на јутуб видеима уопште више не користи
реч SERBS, већ SERBIANS.

Питаће се неко, па која је сад па разлика?! Па огромна....
SERBIANS je ознака припадности ДРЖАВИ, а SERBS je ознака припадности НАРОДУ.
А ту смицалицу углавном раде са СЛОВЕНИМА, па тако имамо RUSSIANS, UKRAINIANS, SERBIANS....
мада руку на срце, има и ITALIANS....али свеједно ми смо SERBS a не никакви SERBIANS!

Обрати мало пажњу....нема везе непосредно са темом, ал заправо итекако има!
 

Back
Top