Šovinizam...čudna biljka

Betty:
Drugo, šovinisti su i ženosmrci i eXtremni nacionalisti? Sad sam zbunjena, Lexo :)
A ja sam zbunjena tvojom zbunjenošću, kakve ovo ima veze sa onim što sam napisala? :-)
Politički šovinizam se ne rađa iz patriotizma, to je savremena propaganda u Srbiji, ne znam kako niste primetili. Ali odavno ni nacionalizam ne smatram za pozitivnu odliku kod čoveka i uopšte mi je debilno da neko ide da gine da bi se političari bogatili, čini mi se da granice sve više gube na značaju i da je tako bolje...

Takođe ne mislim da je strah ključ šovinizma već opet propaganda posredno, ustvari predrasude neposredno. A sve to iz koristi, koja je usađena kao činjenica negde duboko u podsvest pojedinca, i koji postane svestan razloga zbog kojih zastupa takvu ideju tek kada ga neko primora da sam sebe analizira postavljajući beskrajan niz pitanja - zašto???
Drugim rečima, uzdići sebe, ne samo u očima već i konkretno, na delima i ličnoj ili grupnoj koristi...
 
Hellen:
Мржња никада нема никакве везе са љубављу.
Pa dobro sad, baš ovako postavljena rečenica i nije sasvim istinita, ako se ne pročita ostatak tvog teksta. Da li možeš istinski mrzeti nekoga koga nisi nikada volela? (Ko ti je bio totalno nebitan u životu, prema kome nisi osećala ništa)
 
Никада никог нисам мрзела, тако да не могу да ти одговорим на лично питање.

Зар су Немци прво морали да воле Јевреје да би их замрзели?
Између Хрвата и Срба (или било којих других завађених страна) никада није било неке изричите љубави.....више трпљења (толеранције).
Верујем да неко може мрзети некога ко је успешнији од њега, ко је лепши, ко је више постигао, ко има више пара.... Мржња увек иде из осећаја угожености и њој не мора да претходи љубав.

Чак и код парова када почну да се мрзе...претпостављам да се мрзе зато што угрожавају једно другог и повређују, а не зато што су се волели. Код њих је већа могућност за мрњу не због бивше љубави, него због тога што су у блиском контакту, имају проблем који не знају како да реше а окривљују једно другог.....

(Сад сам се сетила. Имала сам 18 година и била сам јако болесна, имала високу температуру и било ми је лоше. Чекала сам сатима код лекара, а нека дебела сестрица је само пуштала преко реда. Кад сам јој рекла да ми је лоше и да није у реду што сви иду преко реда а мене заборавља, она се издерала као манијак, извређала ме....и ја сам се расплакала тако у пуној чекаоници. Данас се тако нешто не би могло десити, али онда сам ипак била мала, па још болесна и немоћна да се супротставим. Оставила ме је још дуго да чекам, а ништа јој нисам могла.
После неког времена видела сам је како претрчава улицу..и како ју је један ауто замало ударио. То је био једини моменат у животу када сам пожелела да неко страда! Помислила сам:''Е, нека је сад удари ауто! Нека је прегази! Убије!'' Мислим да је то била мржња. То није био афекат ни бес...прошло је већ неко време, ја сам била оздравила и скоро заборавила, али тада сам заиста пожелела некоме зло!
Мрзела сам зато што нисам имала други начин да се изборим са њом, зато што ме је извређала, повредила, понизила....а ја сам била мала и немоћна.
Ниакве везе са љубављу....)
 
U periodu od 1990. do 1995. smrtnost na planeti je bila duplo veća u odnosu na bilo koji proizvoljno uzeti period od II Svetskog rata na ovamo. U stvari, procenjuje se da je u sukobima od 1945. godine do danas poginulo 22 miliona ljudi. Jedna četvrtina njih, 5,5 miliona, izgubilo je život u prvoj polovini devedestih.
(podaci OEBS-a)

Da li, kako kažu dušmani, ratovi čine da planeta bud emanje prenaseljena? Da li je planeta uopšte prenaseljena? :?
 
Ali to nije mržnja nego zavist... Ta posledica ugroženosti. Slična je mržnji samo to ipak nije to.

Mržnja između nacija je, kao što napisah iznad, posledica propagande, jer nekome tako odgovara. Naročito ako je primenjena na šire mase. Ovako pojedinačno me mrzi da razmišljam.

A što se parova tiče, nigde nisam napisala da neko nekoga mrzi "zato što ga je voleo", već da emocionalne povrede uzrokuju mržnju osobito ako su trajne. Ako prema nekome nemaš emocije, kako je moguće da te ta osoba povredi?
Izvređa te, kao u primeru... OK demantovala si me, pa ipak verujem da u nejvećem procentu ljudi mrze upravo nekoga koga su voleli (ili kome su verovali). Ne mora sad to da bude neka neizmerna ljubav, dovoljna je simpatija.

Ali meni to deluje više kao afekat, ovaj primer, deca reaguju malo burnije... Svejedno postoje primeri mržnje bez prethodne ljubavi, ali mislim da je to izraženo ili kod dece ili kod nestabilnih odraslih osoba... Ovo ostalo je zavist.
 
Hellen:
другог.....

(Сад сам се сетила. Имала сам 18 година и била сам јако болесна, имала високу температуру и било ми је лоше. Чекала сам сатима код лекара, а нека дебела сестрица је само пуштала преко реда. Кад сам јој рекла да ми је лоше и да није у реду што сви иду преко реда а мене заборавља, она се издерала као манијак, извређала ме....и ја сам се расплакала тако у пуној чекаоници. Данас се тако нешто не би могло десити, али онда сам ипак била мала, па још болесна и немоћна да се супротставим. Оставила ме је још дуго да чекам, а ништа јој нисам могла.
После неког времена видела сам је како претрчава улицу..и како ју је један ауто замало ударио. То је био једини моменат у животу када сам пожелела да неко страда! Помислила сам:''Е, нека је сад удари ауто! Нека је прегази! Убије!'' Мислим да је то била мржња. То није био афекат ни бес...прошло је већ неко време, ја сам била оздравила и скоро заборавила, али тада сам заиста пожелела некоме зло!
Мрзела сам зато што нисам имала други начин да се изборим са њом, зато што ме је извређала, повредила, понизила....а ја сам била мала и немоћна.
Ниакве везе са љубављу....)

Hellen, nema kome se nije desio takav ili sličan kurcšlus kod lekara :? Mene isterali jednom, marš kući, šta si došla.....ko da sam banula sa bubuljicom na čelu usred epidemije kolere.......:lol: A ništa u stvari, leto, pustoš, ni gužve čak nije bilo, ma ništa ne kapiram.......:roll:
So...
Krenuli su privatni domovi zdravlja. :D Još samo da mi je znati koliko će da me košta običan ljudski odnos prema pacijenetu nemoćnom & bolesnom ...ili meni - uglavnom više uplašenoj nego stvarno bolesnoj :roll:
 
Lexa:
Imam rečnik, ali me mrzi da citiram. I dalje ne razumem šta sam ja to pogrešno protumačila? A zanima me... :)
Nisi nigde pogrešila ;) Ne razumem zašto moje pitanje shvataš kao napad, stvarno nema potrebe da se braniš - ja samo PITAM da neko pogleda celo značenje šovinizma, jer meNi (meni, meni! :P ) nije jasno kako to da se taj ~izam primenjuje i na nacije i na žene istovremeno. Kapiraš? :D
 
Betty:
Nisi nigde pogrešila ;) Ne razumem zašto moje pitanje shvataš kao napad, stvarno nema potrebe da se braniš - ja samo PITAM da neko pogleda celo značenje šovinizma, jer meNi (meni, meni! :P ) nije jasno kako to da se taj ~izam primenjuje i na nacije i na žene istovremeno. Kapiraš? :D
U rečniku stoji samo objašnjenje za nacionalni šovinizam. A tripujem da sam stvarno nešto pomešala, nije što je napad, hipohondru sa šnalicama :mrgreen: (Šala :) )

Koliko znam šovinista je i žena koja mrzi muškarce. Zato je feminizam često shvaćen kao ženski šovinizam, što nikako nije slučaj.

Ali mene je istripovalo ono "ekstremni nacionalista", reko' gde sam to napisala, a onog iznad ne vidim pa sam mislila da si me nešto povezala sa njegovim odgovorom.
 
Vidim da se ovde spominje i "nacionalizam". Reč koja izaziva razne kontraverze. Neki se hvale time što su nacionalisti, a drugi pak smatraju da je to nešto loše. O čemu se ustvari radi?

Nacionalizam je nastao u 19. veku, kada su se u Evropi formirale moderne evropske države. U početku je označavao ljubav prema svojoj naciji, prema svojoj zemlji, jeziku, kulturi, itd. Svakako pozitivna stvar.

Međutim, uskoro je nacionalizam poprimio i druge osobine, odnosno pojavio se u ekstremnom, agresivnom obliku, pa je u sebe uključivao ne samo ljubav prema svojoj naciji, već i mržnju prema drugim nacijama. U tom kontekstu nacionalizam je nešto loše.
Čak se pojavila i teorija "životnog prostora", po kojoj, ukoliko je jednoj naciji teritorija mala ona ima pravo da je proširuje na račun drugih nacija.

Tu možemo pomenuti i nacionalsocijalističku partiju u Nemačkoj, koja je svoj procvat doživela tridesetih godina prošlog veka, kao i fašizam u Italiji.
Ova dva pokreta u suštini imaju veoma slične postavke, razlika je u tome što nacionalsocijalizam polaže pravo za ugrožavanje drugih nacija na osnovu "biološke superiornosti", dok se fašizam u Italiji pozivao na "istorijsko pravo".

Takođe, korene nastanka fašizma pokušavali su da objasne mnogi, između ostalog i pomoću Fromove teorije "bekstva od slobode". Dakle, šta je to što toliku masu ljudi nagoni da prihvati tako ekstremne i nehumane stavove?
 
Šta? Manipulisanje njihovim strahovima, egzistencijalnim, možda? Neće biti mesta za vas, ovi će vas prestići, za kusur će vas kupiti, oteće vam posao / dečka / stolicu / kompjuter / kompanije (nee, neeee komp! :P )....šta stvarno šta ? :)
 
Lexa:
U rečniku stoji samo objašnjenje za nacionalni šovinizam. A tripujem da sam stvarno nešto pomešala, nije što je napad, hipohondru sa šnalicama :mrgreen: (Šala :) )

Koliko znam šovinista je i žena koja mrzi muškarce. Zato je feminizam često shvaćen kao ženski šovinizam, što nikako nije slučaj.

Ali mene je istripovalo ono "ekstremni nacionalista", reko' gde sam to napisala, a onog iznad ne vidim pa sam mislila da si me nešto povezala sa njegovim odgovorom.
nisam hipohondar nego ne volim kad sam bolesna i prepadnem se pa idem uplašena kod lekara (dok me ne uteše - evo jedan lekitj, i evo i vitaminčići i sve će biti OK ...:P ).
A za šnalice...neću da ti rušim iluziju :lol:
 
Betty:
Šta? Manipulisanje njihovim strahovima, egzistencijalnim, možda? Neće biti mesta za vas, ovi će vas prestići, za kusur će vas kupiti, oteće vam posao / dečka / stolicu / kompjuter / kompanije (nee, neeee komp! :P )....šta stvarno šta ? :)


Pa eto vidiš. Kada bih te ja sada ubedio da neko sa foruma hoće da ti uzme komp. i da ti ukine internet za sva vremena, da li bi postala agresivna?
 
Inače Fromova teorija "Bekstva od slobode" je fenomenalna i objašnjava mnooge pojave koje su i danas veoma prisutne u našem društvu. Samo........... sada sam nešto mooooogo umoran, pa bih o tome pisao drugi put............. naravno ukoliko vas zanima.
 
Betty:
Nisi nigde pogrešila ;) Ne razumem zašto moje pitanje shvataš kao napad, stvarno nema potrebe da se braniš - ja samo PITAM da neko pogleda celo značenje šovinizma, jer meNi (meni, meni! :P ) nije jasno kako to da se taj ~izam primenjuje i na nacije i na žene istovremeno. Kapiraš? :D
Pojam šovinizma (ovo koliko ja znam) odnosi se prvenstveno na ekstremni oblik nacionalizma, koji sam po sebi ne predstavlja nešto negativno.
Za netrpeljivost među polovima koristimo pojam muški ili ženski šovinizam, u zavisnosti od pravca u kojem se netrpeljivost kreće.
 
Betty:
nisam hipohondar nego ne volim kad sam bolesna i prepadnem se pa idem uplašena kod lekara (dok me ne uteše - evo jedan lekitj, i evo i vitaminčići i sve će biti OK ...:P ).
A za šnalice...neću da ti rušim iluziju :lol:
Ma zezam se... Šta fali šnalicama? Onim crnim bapskim ukosnicama... Baš su sooper možeš kola da obiješ pomoću njih :)
 
e pa šta kaže taj From, verovatno nešto neovarvarski, tipa stege bla bla bla pa se revolt ispoljava nasumičnim divljaštvom prema komšiji? :)
Lupam, nemam pojma. Šta kaže...inače, koliko znam, te teorije što objašnjavaju sve, u stvari ništa ne objašnjavaju.


Lexo, ti pričaš o tzv.ilegalnim šnalicama? :)
 
Betty:
pa ako sew šovinizam rađa iz - preterane ljubavi, odnosno, ako se ljubav prema zemlji pokazuje tako što mrziš njene "neprijatelje" (a sve to imaš na prethodnoj strani teme) onda je logičan zaključak da, kad se stvar lokalizuje, treba da voleći Srbe mrziš Druge Narode.
Ne slažem se, naravno, aj pročitaj prvu stranu ipak ;)
Ja nisam rekao da se shovinizam radja iz preterane ljubavi nego da je osecanje nacionalne pripadnosti osnova od koje se vremenom dolazi do shovinoizma....i naravno ne za svakoga.....osecati "ljubav"prema nechemu apstraktnom do te mere kao shto je nacija je bolesno osecanje,mozesh voleti osobu,ne naciju na taj nachin.U krajnjem nacija je fiktivna kategorija,veshtacka tvorevina....svi smo ljudska bitja a nacije i jezik su neshto shto se vremenom razvilo.
 
Nije tačno. Prvo, kako bwe ne možeš voleti osobu, to je barem lako? :) A voljenje naroda ...pa svakako se od tebe ne očekuje da glumiš u prvom srpskom rniću blockbusteru da bi demonstrirao tu LJUBAV za narod (kao što estrada pogrešno kapira - ako pokaže sise na stadionu i kaže volim te Srbijo, misli da je to stvarno tako! I još misli da stvarno svi veruju da voli Srbiju! :lol: )

To voljenje naroda mu više dođe onako...misliš mu dobro, i tako...želiš mu lepe stvari, bolje nego što jesu....ma normalno, uostalom.


e...idem sad da sevam gaćama po Bgd. Šta ću kad volEm Bgd :)

(a? šta miš? :P Ako ćeš da volimo Bgd zajedno, obuci hozntregerke pa idemo u neku prometnu ulicu da viš belaj :mrgreen: )
 
Sovinizam nastaje iz nacionalizma koji se radja iz ljubavi prema odredjenoj naciji, samo sto se tada ta naklonost prema naciji instrumentalizuje i pretvara i koristi u politicke i vojne svrhe...Logicno je da neko voli svoju naciju,ali nema potrebe da se to iskazuje nma nacin mrznje prema drugim nacijama, to je vec patologija. A sovinizam i svaki vid ekstremnog nacionalizma javlja se kada je drzava u teskoj ekonomskoj, politickoj i svakoj drugoj situaciji. To je najpogodnije tlo za razvoj etnonacionalizma i sovinizma. Nemci su to doveli do savrsenstva i svoj vid sovinizma ''Blut und boden'', o vezi krvi tla dobro se primio i na ovim prostorima.
Vec sam napisao da je naklonost nacije u teskim situacijama nalakse pridobiti pricama o savrsenstvu jedne nacije i rase. Narodu tada ne preostaje nista vec samo da se hvata za mitove, bajke i legende. To se desavalo u Nemackoj posle I sv. rata a desavalo se i na ovim prostorima 90-ih.
 
ne može, još si mlad & zelen :grin:


ne nosim noćom, nego ...imam objašnjenje, ali ne znam da li te zanima...tiče se sintetisanja svih tvojih negacija u postu. Ta 1 rečenica koja ide afirmativno se stopila. Mozak je čudo kako opaža :)

Nsiam vrevoao da zpavrao mgou rzmaueti ono sto ctaim. Zaavljhuujci

nobniecoj mcoi ljdksuog mgzoa, pemra irtazsiavnjima nucainka sa

Kmbreidza, njie vzano kjoim su roedsldoem npiasnaa slvoa u rcei,

jdieno je btino da se pvro i psldeonje sovlo nlaaze na sovm msteu.

Otasla solva mgou btii u ptponuom nerdeu i bez ozibra na ovu

oloknost, tkest mzeote ctiati bez pobrelma. Ovo je zobg tgoa sto

ljduksi mzoak ne ctia savko slvoo pnaooosb, vec rcei psmraota kao

cleniu. Oavj preomecaj je sljiavo nzavan tipoglikemija :)-



Zacudjujuce, zar ne? A uevk ste msilili da je pavrpois vzaan.
 

Back
Top