Snobovi

Ovi nesposobobnjakovici koje si opisala (ne bih tu ubrajala zenu sa pratiocem kod doktora) mozda jesu a mozda i nisu snobovi... verovatno jesu - neki seljacki kompleks "da im je dete fino" pa eto mora stalno neko da ga opsluzuje... ali ko zna, ne poznajem ljude...
Nego, kako vi klasifikujete snobove? Snobovi se regrutuju iz obe kategorije - ljudi koji se osecaju superiorno, i oni koji se osecaju inferiorno . A onda tu ima svacega: pozera, razmazenih, intelektualnih i profesionalnih snobova, praziluk iz dupeta sindroma... heh, kada pocnem o tome da razmisljam, skoro niko nije bez putera na glavi :)
 
Sad ce ovo biti jedna jako glupa misao ali moram reci da celi zivot zamisljam snoba kao coveka ( cesce zenu ) koja nosi jako , jako , jako skupe i moderne cipele i uziva u zavidnim pogledima ljudi oko sebe ali te cipele ne izuva ni po koju cenu jer joj za nove carape nedostajalo novca pa nosi stare i pocepane, ali ne smeta joj to mnogo jer carape ne vidi niko.
I mene zanima kako vi definisete snoba!? :) Ali iskreno, bez recnika vec onako iz svoje sopstvene definicije.
 
Ovi nesposobobnjakovici koje si opisala (ne bih tu ubrajala zenu sa pratiocem kod doktora) mozda jesu a mozda i nisu snobovi... verovatno jesu - neki seljacki kompleks "da im je dete fino" pa eto mora stalno neko da ga opsluzuje... ali ko zna, ne poznajem ljude...
Nego, kako vi klasifikujete snobove? Snobovi se regrutuju iz obe kategorije - ljudi koji se osecaju superiorno, i oni koji se osecaju inferiorno . A onda tu ima svacega: pozera, razmazenih, intelektualnih i profesionalnih snobova, praziluk iz dupeta sindroma... heh, kada pocnem o tome da razmisljam, skoro niko nije bez putera na glavi :)

Pre neki dan čujem komentar jedne ženske osobe za neki parfem:''Jaoooo kako je dobar, miriše na skupo!'' ???? :eek::eek::eek: E to je meni snobizam!
 
Šta znači ne izuva cipele? Ni kod svoje kuće ili u gostima? Ako je u gostima ili drugde, normalno da se ne izuva, a kod kuće... možda voli da bude elegantna uvek.
Snoba shvatam kao što je unsaie napisala. Snob ne može biti neko ko nema kvaliteta, već je samo iskompleksiran, ali snob mora imati izražene komplekse, pošto drugačije ne bi bio snob. E sad, kompleksi mogu biti različiti. Nisu svi kompleksi iz činjenice da nam nešto fali, pa da nadomestimo. Poneki se stvaraju i kada nešto imamo i svesni smo da drugi nemaju, pa nam je drago što imamo i preziremo one koji nemaju. Tu je, možda, u pitanju ispoljavanje onog lošeg u nama, da ne kažem zla (svi ga imamo), pošto nije nužno snob zla osoba, ali pokazuje tu detinjastu zlobu - naglašenu superiornost. Nije loše biti snob, ponekad i u nekim stvarima. To, naravno, ako imate pokrića. U suprotnom ste jadnik. A pokriće vam daje znanje, mudrost, sposobnost u nečemu u životu.
Prostakuša neće biti snob, ako se ponaša superiorno. Ona je prostakuša. Ali dama (žena sa sigurno manirima, možda poreklom, sigurno znanjem) koja se ponaša superiorno, može biti snob.
 
Što se stalno vređate? Pitala sam, pošto mi nije jasno na šta se mislilo.

A u vezi sa time, jednom prilikom sam bila upozorena :eek: da kada zovem jednu devojku telefonom, moram da vodim računa da kada se javi njen dečko (snob) kažem dobar dan i predstavim se. :eek: Bila sam u šoku. On je okarakterisan kao snob, zato što je tražio da ljudi budu kulturni. Meni je dobar dan, ovde ta i ta, sasvim normalan deo razgovora. Tako me je mama naučila kada sam počela da koristim telefon. Ovo sada sa cipelama me je podsetilo na to upozorenje o strašnom snobu.
Neke stvari su osnovna kultura, koja se uči u kući. Nije snobizam. Mada, ako je tolikom broju ljudi čudno da kažu dobar dan i predstave se kao i da se ne izuvaju u gostima i van svoje kuće, onda možda to i jesu maniri više klase.
 
Što se stalno vređate? Pitala sam, pošto mi nije jasno na šta se mislilo.

A u vezi sa time, jednom prilikom sam bila upozorena :eek: da kada zovem jednu devojku telefonom, moram da vodim računa da kada se javi njen dečko (snob) kažem dobar dan i predstavim se. :eek: Bila sam u šoku. On je okarakterisan kao snob, zato što je tražio da ljudi budu kulturni. Meni je dobar dan, ovde ta i ta, sasvim normalan deo razgovora. Tako me je mama naučila kada sam počela da koristim telefon. Ovo sada sa cipelama me je podsetilo na to upozorenje o strašnom snobu.
Neke stvari su osnovna kultura, koja se uči u kući. Nije snobizam. Mada, ako je tolikom broju ljudi čudno da kažu dobar dan i predstave se kao i da se ne izuvaju u gostima i van svoje kuće, onda možda to i jesu maniri više klase.

U suštini sto ljudi sto ćudi;), da nije tako bilo bi nam verovatno dosadno
 
Šta znači ne izuva cipele? Ni kod svoje kuće ili u gostima? Ako je u gostima ili drugde, normalno da se ne izuva, a kod kuće... možda voli da bude elegantna uvek.
Snoba shvatam kao što je unsaie napisala. Snob ne može biti neko ko nema kvaliteta, već je samo iskompleksiran, ali snob mora imati izražene komplekse, pošto drugačije ne bi bio snob. E sad, kompleksi mogu biti različiti. Nisu svi kompleksi iz činjenice da nam nešto fali, pa da nadomestimo. Poneki se stvaraju i kada nešto imamo i svesni smo da drugi nemaju, pa nam je drago što imamo i preziremo one koji nemaju. Tu je, možda, u pitanju ispoljavanje onog lošeg u nama, da ne kažem zla (svi ga imamo), pošto nije nužno snob zla osoba, ali pokazuje tu detinjastu zlobu - naglašenu superiornost. Nije loše biti snob, ponekad i u nekim stvarima. To, naravno, ako imate pokrića. U suprotnom ste jadnik. A pokriće vam daje znanje, mudrost, sposobnost u nečemu u životu.
Prostakuša neće biti snob, ako se ponaša superiorno. Ona je prostakuša. Ali dama (žena sa sigurno manirima, možda poreklom, sigurno znanjem) koja se ponaša superiorno, može biti snob.

netacno - snob ne mora da bude bolji - po svom misljenju, i u smislu neke drustvene hijerarhije - od onoga koga prezire, snob moze da bude "nize" od onoga kome se divi ... i to ga uopste ne sprecava da prezire "jadnike" nalik njemu samom - i to je isto snobizam, dvosmerni :) Hah, ova tema obecava.
 
Poslednja izmena:
Što se stalno vređate? Pitala sam, pošto mi nije jasno na šta se mislilo.

A u vezi sa time, jednom prilikom sam bila upozorena :eek: da kada zovem jednu devojku telefonom, moram da vodim računa da kada se javi njen dečko (snob) kažem dobar dan i predstavim se. :eek: Bila sam u šoku. On je okarakterisan kao snob, zato što je tražio da ljudi budu kulturni. Meni je dobar dan, ovde ta i ta, sasvim normalan deo razgovora. Tako me je mama naučila kada sam počela da koristim telefon. Ovo sada sa cipelama me je podsetilo na to upozorenje o strašnom snobu.
Neke stvari su osnovna kultura, koja se uči u kući. Nije snobizam. Mada, ako je tolikom broju ljudi čudno da kažu dobar dan i predstave se kao i da se ne izuvaju u gostima i van svoje kuće, onda možda to i jesu maniri više klase.

Ne vredjam se, samo mi smesno kad napisem nesto em izmisljeno em u prenesenom znacenju ( vise simbolicki ) a postavlja mi se pitanje : "Gde se ne izuva?", i jos se opravdava zeljom za elegancijom zena koja ne postoji, koja je zamisljena da malo docaram svoje misljenje ali dobro, hajd' nema veze.
Decko kojeg pominjes mozda nije snob ali je bezveze tip. Ako je njemu vazno da se ponasa pristojno i po pravilu kako on moze zahtevati od svoje devojke da upozorava svoje prijatelje i zahteva od njih da se prema njemu ponasaju onako kako on zeli bez obzira sto je to ispravno. Pa on je njoj decko nije on otac maloletne devojcice pa da ima takve zahteve.
 
Pa mislim da treba pročitati stvari do kraja i ne izvlačiti iz konteksta. Snob ne može biti neko ko nema nijedan kvalitet. To je prosto tako. A koga će prezirati i zašto jeste raznovrsno. Slažem se da ima više pogleda i aspekata. Ali ne bi valjalo da raspravljamo izvlačenjem iz konteksta. Inače, samo da dodam, ne smeta mi što se ne slažete sa mnom, odnosno, mislite da se ne slažete sa mnom. Ipak, mislim da ste rđavo izabrali primer. Otuda moja reakcija.
 
.....isto tako ne razumem odlazak momaka, muževa sa ženama kod ginekologa, samo zauzmu one stolice, naprave gužvu i još kad povedu sitnu decu e to je onda stvarno pun pogodak :roll:. Koji će im? Šta tu predstavljaju? Brižne muževe? To licemerje ne podnosim, a sigurna sam da o toj ženi nikako ili vrlo malo vode računa u bilo kom smislu (ovo je generalizacija i pričam na osnovu procene većine parova)....

E, vidiš, ovo je totalna predrasuda i potpuno neosnovana generalizacija. Do tog zaključka si došla na osnovu, kako kažeš, "procene većine parova"?!? Baš me zanima koju si statističku metodu odabira uzorka koristila. Sigurno si tome pristupila veoma sitematično?!?

Ovo što si iznela je tvoje lično mišljenje, a mogli bismo osnovano tvrditi da je u pitanju PREDASUDA! Daješ sebi za pravo da "osnovano" tvrdiš da je to što neki muževi odlaze sa svojom suprugom kod ginekologa, želeći pri tom da joj daju podršku, ustvari najobičnije "licemerje", kao i da si "sigurna da o toj ženi nikako ili vrlo malo vode računa".

Ajd sad zamisli koliko je besmislena i neosnovana tvoja tvrdnja i koliko je iznesena bez imalo racionalnog razmišljanja.

PS: Usput rečeno, ovo uopšte nema veze sa snobizmom!
 
Poslednja izmena:
Pa mislim da treba pročitati stvari do kraja i ne izvlačiti iz konteksta. Snob ne može biti neko ko nema nijedan kvalitet. To je prosto tako. A koga će prezirati i zašto jeste raznovrsno. Slažem se da ima više pogleda i aspekata. Ali ne bi valjalo da raspravljamo izvlačenjem iz konteksta. Inače, samo da dodam, ne smeta mi što se ne slažete sa mnom, odnosno, mislite da se ne slažete sa mnom. Ipak, mislim da ste rđavo izabrali primer. Otuda moja reakcija.

a na sta ti mislis kada kazes "kvalitet"?
na bilo kakvu osobinu, ili na nesto u cemu je dobar? moze se i te kako biti snob, iako nisi dobar u necemu... to je bas i najludje u vezi sa snobizmom - ne obavezuje snoba na bilo koji nacin...
 
a na sta ti mislis kada kazes "kvalitet"?
na bilo kakvu osobinu, ili na nesto u cemu je dobar? moze se i te kako biti snob, iako nisi dobar u necemu... to je bas i najludje u vezi sa snobizmom - ne obavezuje snoba na bilo koji nacin...

Tako i ja mislim i to sto manje kvaliteta poseduje snobizam je veci.
 
Ovu vrstu koju si ti opisala ,ja bih pre kategorisala kao razmazenu:confused:
Meni je iskreno za i dece koja imaju takve roditelje,koji trce da ih vozikaju okolo,idu sa njima da zavrse ovaj ili onaj formalni posao.Ta deca nikada ne izuce zivotnu skolu na pravi nacin,i kada dodje vreme za neke ozbiljne korake u zivotu,oni ne znaju ni jedan korak da nacine:thumbdown:
A snobovi...definisala bih kao ljude koji svemu znaju cenu,a nicemu vrednost.
 
Ne vredjam se, samo mi smesno kad napisem nesto em izmisljeno em u prenesenom znacenju ( vise simbolicki ) a postavlja mi se pitanje : "Gde se ne izuva?", i jos se opravdava zeljom za elegancijom zena koja ne postoji, koja je zamisljena da malo docaram svoje misljenje ali dobro, hajd' nema veze.
Decko kojeg pominjes mozda nije snob ali je bezveze tip. Ako je njemu vazno da se ponasa pristojno i po pravilu kako on moze zahtevati od svoje devojke da upozorava svoje prijatelje i zahteva od njih da se prema njemu ponasaju onako kako on zeli bez obzira sto je to ispravno. Pa on je njoj decko nije on otac maloletne devojcice pa da ima takve zahteve.

U redu. Ali ako date takav primer, onda se zahteva pojašnjenje. Uostalom, šta ste kritikovali?
A što se ovog dečka tiče. Naravno da nije snob, barem ne na osnovu onog što znamo o njemu. Ne znam da li je on tim prilikama držao lekciju ljudima. I ja smatram da držanje lekcije nije u redu. Ali smatram da ni javljanje bez pozdrava i predstavljanja nije u redu i smatram da je u redu u tim slučajevima da se osoba koja se tako javlja smatra sirovinom. Neslaganje sa time se može, i obično se, pokazuje na razne načine, ali ne lekcijama.
 
a na sta ti mislis kada kazes "kvalitet"?
na bilo kakvu osobinu, ili na nesto u cemu je dobar? moze se i te kako biti snob, iako nisi dobar u necemu... to je bas i najludje u vezi sa snobizmom - ne obavezuje snoba na bilo koji nacin...

Ne mislim tako. Mislim da snob mora da ima neki kvalitet. Da zna npr. neki jezik koji ne zna većina ili neku veštinu koju ne zna većina. Već sam napisala da snob obavezno mora imati i kompleks, dakle nisam rekla da je to pozitivno do kraja, ali ne može se smatrati snobom neko ko nema kvalitet u nečemu, već samo diže nos. To je prostak. Prihvatam da je snob kompleksni pojam i moguće je da može biti smatran snobom i onaj ko je umislio da vredi, a ne vredi. Nisam pronašla definiciju snoba, već govorim iz svog viđenja, na osnovu ljudi koje smatram snobovima i na osnovu svojih stavova koji su po nekima snobovski, u nekim slučajevima. Ovu temu sam shvatila kao naše viđenje pojma, pa ja i pišem po svom viđenju. Zato mi je čudno da mi neko kaže netačno. Ako postoji definicija i moje mišljenje nije ispavno, u redu. Pokušaću da korigujem shvatanje koje sam do sada, iskustvom, prihvatila. Ali mislim da je način komunikacije, kada govorimo o našim shvatanjima pojma, pri čemu ocenjujemo jedni druge kao netačno - tačno, pogrešan.
 
a na sta ti mislis kada kazes "kvalitet"?
na bilo kakvu osobinu, ili na nesto u cemu je dobar? moze se i te kako biti snob, iako nisi dobar u necemu... to je bas i najludje u vezi sa snobizmom - ne obavezuje snoba na bilo koji nacin...

Upravo je ta reč "kvaliteti" soprna u kontekstu opisa snoba. Generalno, to su ljudi koji nemaju realno pokriće za ono za šta se predstavljaju.

A snobizam u Srbiji je posebno tragikomičan. Dovoljno je da pogledamo ljude koji kupuju skupe automobile na lizing, a ovi im stoje više parkirani nego u voznom stanju, jer ne može se otplaćivati rata i kupovati benzin. Skupi mobilni telefoni (lepo deluju kada se izvade u društvu), a stanje na računu tuga (post paid korisnici nisu), kolekcija cipela kupljena na 3 kreditne kartice, a u kući - opet tuga.... i da ne nabrajam dalje. Ima tih "srpskih snobova" i previše.
"Varvari su nam pred vratima"
 
U redu. Ali ako date takav primer, onda se zahteva pojašnjenje. Uostalom, šta ste kritikovali?

To sto ti nisi razumela smisao mog posta ne znaci da nisam dala pojasnjenja, vec samo da se ti i ja nismo razumele a u prilog tome ide i cinjenica da su svi ostali razumeli i ne zahtevaju pojasnjenja.
Ipak evo pojasnjenja:Kritikujem osobe koje ulazu i svoj trud i svoj novac samo na ono sto vide drugi. Kupice deci najlepsu odecu, skupe mobit. , terace ih da ustanu u ponoc iz kreveta da bi uglednim gostima odsvirali pesmu na klaviru ali ta ista deca danima jedu isti, podgrijan rucak a veceraju cips, jer to se ne vidi, za to se ne zna, na tome cemo ustedeti da bi ovo "vidljivije" mogli priustiti.
Eto, ja ne umem bolje pa ako se i sad mimoidjemo u misljenju onda cemo jedna drugoj morati "zmuriti" na postove. :)
 
Mislim da se lako vređate i bez osnova. Izvinjavam se, ako sam vas uvredila. Nje mi bilo jasno. A to što navodite da su svi ostali razumeli... ne znam šta govori. O vašoj nesigurnosti?
Možete žmuriti na moje poruke. Imate pravo i mogućnost.
 
Mislim da se lako vređate i bez osnova. Izvinjavam se, ako sam vas uvredila. Nje mi bilo jasno. A to što navodite da su svi ostali razumeli... ne znam šta govori. O vašoj nesigurnosti?
Možete žmuriti na moje poruke. Imate pravo i mogućnost.

Ne vredjam se zaista, vidis mi potpis ;) samo pokusavam pokazati da nasa istina nije uvek istina za sve, jer jedna istina za sve i svakog ne postoji.
Ako me ti nisi razumela ne znaci da se ja nisam izrazila jasno ili obrnuto ako ja nekog razumem i kad napise samo tri tacke ( a ima i takvih ucesnica :) ) to ne znaci da su njegove tacke razumljive i za druge. Neki se ljudi kapiraju i bez reci a neki ne ni pored ogromnog truda. To je naprosto samo istina a nikako odraz necije nesigurnosti. :bye:
 
Ne mislim tako. Mislim da snob mora da ima neki kvalitet. Da zna npr. neki jezik koji ne zna većina ili neku veštinu koju ne zna većina. Već sam napisala da snob obavezno mora imati i kompleks, dakle nisam rekla da je to pozitivno do kraja, ali ne može se smatrati snobom neko ko nema kvalitet u nečemu, već samo diže nos. To je prostak. Prihvatam da je snob kompleksni pojam i moguće je da može biti smatran snobom i onaj ko je umislio da vredi, a ne vredi. Nisam pronašla definiciju snoba, već govorim iz svog viđenja, na osnovu ljudi koje smatram snobovima i na osnovu svojih stavova koji su po nekima snobovski, u nekim slučajevima. Ovu temu sam shvatila kao naše viđenje pojma, pa ja i pišem po svom viđenju. Zato mi je čudno da mi neko kaže netačno. Ako postoji definicija i moje mišljenje nije ispavno, u redu. Pokušaću da korigujem shvatanje koje sam do sada, iskustvom, prihvatila. Ali mislim da je način komunikacije, kada govorimo o našim shvatanjima pojma, pri čemu ocenjujemo jedni druge kao netačno - tačno, pogrešan.

U pravu si, i da nisam bila u zurbi da sto pre napisem sta mislim, ovom "netacno" bih dodala "po mom misljenju" :) (tako sam mislila, ali nisam napisala)
 
po meni snob je osoba koja je izgovorila nesto od cega danima nisam mogla doci sebi-
da su SVI siromasni ljudi losi i zavidni,zato sto su jadni i da je nemoguce da je neko siromasan dobar covek :confused:
Osoba koja je to izgovorila po mnogo cemu je iznad obicnih ljudi(intelektualno,ima porodicni ugled i bogatstvo),ali ja sam naivno verovala da se ljudi dele na dobre i lose,a onda cuh ovu klasifikaciju i padoh u nesvest...Sta mislite,da li je ta osoba snob?
 
po meni snob je osoba koja je izgovorila nesto od cega danima nisam mogla doci sebi-
da su SVI siromasni ljudi losi i zavidni,zato sto su jadni i da je nemoguce da je neko siromasan dobar covek :confused:
Osoba koja je to izgovorila po mnogo cemu je iznad obicnih ljudi(intelektualno,ima porodicni ugled i bogatstvo),ali ja sam naivno verovala da se ljudi dele na dobre i lose,a onda cuh ovu klasifikaciju i padoh u nesvest...Sta mislite,da li je ta osoba snob?

E to je snob.
ALi da snobovi gledaju na neke koji idu pesice isto tako..kako da dise vezaduh koji disu ostali ljudi?
Osnovna karakteristika snobova je prezir.
 
Na forumu sam pročitala da su nesrećni ljudi loši. Ne mislim da je tako, ali eto veliki broj forumaša se složio sa time.
Mislim da bogatstvo i nesreća ne čine osobu dobrom ili lošom. A da li je snobovski reći da su loši? Ne znam.
 

Back
Top