snobizam ili kako braniti (ne)vrijednosti ..

Živeti (ne samo za Borkinog snoba) znači "videti". Vid ima dve granice: snažnu svetlost koja zaslepljuje, i potpunu tamu. Reč "svetlost" ne izaziva kod našeg snoba predstavu predela ozarenog blagim zracima sunca, već samog mlaza svetlosti - sunca, sijalice, reflektora. Javljaju se i poznate metafore: sunce (Navarove) istine, zaslepljujući blesak (Fišijevog) razuma, itd. , itd....

Kao i svetlo, tako našeg snoba privlači i tama. Zna se da se u naše vreme smatra smešnim gasiti svetlo za vreme jednog savremenog LjiS čina, i zato On, naš savremen snob, ostavlja tek kupljenu malu lampu "koja je u izlogu najskuplje prodavnice služila kao dekoracija" pored kreveta upaljenu. Ali, u trenutku kad se sprema da prodre u našu dragu Borči, zatvara oči. Užitak koji ga ispunjava zahteva tamu. Ta tama je kristalno čista, bez predstava i vizija, ta tama nema kraja, nema granica, ta tama je beskraj koji svako od nas nosi u sebi. (Da, onaj ko traži BESKRAJ, nek zatvori oči!)

U trenutku kad oseti kako mu se talas užitka širi kroz telo, Kojatkin se isteže i rasplinjuje... pardon, naš snob se isteže i rasplinjuje u beskonačnost svoje tame, i sam se pretvara u beskraj. Ali, muškarac što je veći u svojoj unutrašnjoj tami, sve više se smanjuje po svom spoljašnjem liku. Muškarac zatvorenih očiju je samo olupina muškarca. Našoj Borči je taj prizor neprijatan, ne želi da gleda u Kojatkina pa i ona zatvara oči. Samo, ta tama za nju ne predstavlja beskraj već prosto nezadovoljstvo onim što vidi, negaciju viđenog, odbijanje da gleda!
 
Ups, nemam ja baš toliku averziju prema svim snobovima!:lol:

Veruj mi, Kojotiću, lepše je uz "Tifani" lampu, staru čitav vek i tu i tamo diskretno patiniranu.
Vitražni abažur baca zanimljivu svetlost, te se čovek/žena tokom ljubavnog čina može zabavljati posmatranjem igre senki po zidovima.
(Nastaviće se ... )
Buka ima jednu prednost - u njoj se ne čuju reči! Ne preostaje mi ništa drugo, no da te kao ne baš svaki snob, zamolim da Radetzky slušamo što glasnije (dok se ne nastavimo...). :lol:

 
Meni se cini da ste povezali gordost i arogantnost i snobizam...
Ako se neko oseca gordim i elitom a pri tome se predstavlja tacno onako kako jeste, samo misli da to sto ima ili jeste predstavlja veliku vrednost...takva osoba jeste umisljena, jeste da precenjuje svoju vrednost, ali nije snob, po orginalnoj definiciji te reci, pretvaranja u nesto sto nisi...

Sa druge strane neki od vas su pretvaranje u ono sto niste radi podizanja svoje i spustanja tudjih vrednosti protumacili malogradjanstinom i kulturnim medjuodnosima...svodeci to na konformni dogovor veceg broja ljudi , a ne psiholoski nacin razmisljanja, a i postavljanja...

Tako da ako se ovako vezuje sve za vas licni osecaj da li ste ugrozeni ili niste, da li je vasa vrednost umanjivana ili nije od strane tog nekog , da bi ga tako ocrnili ili obelili kao snoba ili kao ne snoba....onda se pretvarate u onog trgovca slikama koji drzi Monea u robovskim lancima spreman da ga cak i unisti, samo da zadrzi mogucnost jahanja nad tim Moneom....
Tj, sve da bi se odrzala vasa vrednost i vasa drustvena vrednost...hijararhija u drustvu...
I samim tim ponistavate svaku mogucnost da nesto bude malo kvalitetnije i bolje pa jos malo pa jos malo....a da to ne ide polako...
Jer ako ide polako , ok je...vama se nije radilo , autoru se radilo i ako je zaradio...
Ali ako ide naglo i brzo...e rodjace nece to moci tako....jer mozda ste bas vi to mogli...a sigurno da jeste...
Tu se javlja ono standardno....kao kod davanja saveta nekom...ako mu je blisko , eh pa to bi se i ja dosetio , bas ti hvala sto si mi nisi mi pomogao...ili ono kad neko kaze i onda svi kazu , ma to je prosto i svi to znaju...alo niko nije srocio niti je povezao to na tako jednostavan i prost nacin da bukvalno bude jasno...vec je sve bilo cak i nepovezano , a samo nekad intuitivno povezano..samo nekad...
Ali ako nije blisko , onda se svaki savet pretvara u tiraniju..tj ma sta on meni tamo daje neke savete kad je tako pametan nek ih on sprovodi, ono je komplikovano, i ne funkcionise....itd...

Snobizam ne bi trebalo vezivati za aroganciju, ali ja to razumem i ocekivano je, jer ovaj narod i drustvo je od pre neku godinu totalno u emotivnim definicijama....
Znaci sad slusam neke definicije pojmova, koje su kao deca od 5 godina sastavljala...kao da se ljudi obrazuju uz ukrstene reci i slagalicu i asocijacije...takav osecaj imam...
Sad je izjednacena retorika, oratorstvo i elokvencija....ustvari smanjuje se pojmovni recnik...a i oboji se totalno emotivno....i onda sve ode u ....
Nedam da pojam postane pezurativan i sredstvo da se nesto pezurativno oznaci.....
Znaci ako vam ne godi , udri po njemu...ne, ne......gordost je jedno...smrtni greh...to tacno...i to prvi i najjaci....nema veceg greha od gordosti....
Ali snob je snob....arogantan je arogantan....pozer je pozer.....drznik je drznik....malicioznik je malicioznik...sadista je sadista.....
Sve ove osobe imaju nesto slicno....i nesto razlicito....steta je da ih sve nazovemo u samo tri pojma...

Ono sto sam ja ovde analizirao ne ukida mogucnost da se analizira na drugi nacin, isto kao sto ljubav moze emotivno , moze idejno moze prezivljavajuce, moze bioloski moze psiholoski moze emotivno , moze patriotski da se tumaci....

P.S. Sad je meni jasno zasto vi mene ispravljate...u wikipediji pise da je snob i arogantan isto....
E pa nekad nije bilo....snob je bio onaj koji se lazno predstavlja ne bi li bio clan neke druge grupacije, koju naravno vise vrednuje pa je i imitira u ponasanju i kulturnim manifestima...
Vidim da je i ponisteno izvorno poreklo reci...tj da nije vise ono sons and hons...jedni su bili nobility a drugi su bili sons...nobs and snobs...
E onda je tu i knjiga o tome...
http://books.google.rs/books/about/...f_Themselves.html?id=vuyK7F_88rMC&redir_esc=y
 
Poslednja izmena:
Meni se cini da ste povezali gordost i arogantnost i snobizam...
Ako se neko oseca gordim i elitom a pri tome se predstavlja tacno onako kako jeste, samo misli da to sto ima ili jeste predstavlja veliku vrednost...takva osoba jeste umisljena, jeste da precenjuje svoju vrednost, ali nije snob, po orginalnoj definiciji te reci, pretvaranja u nesto sto nisi...
Samo ti se cini a i svakako je suvishno:)

Sa druge strane neki od vas su pretvaranje u ono sto niste radi podizanja svoje i spustanja tudjih vrednosti protumacili malogradjanstinom i kulturnim medjuodnosima...svodeci to na konformni dogovor veceg broja ljudi , a ne psiholoski nacin razmisljanja, a i postavljanja...
Izmedju termina u samom sadrzaju postoje slicnosti, to je i normalno
Tako da ako se ovako vezuje sve za vas licni osecaj da li ste ugrozeni ili niste, da li je vasa vrednost umanjivana ili nije od strane tog nekog , da bi ga tako ocrnili ili obelili kao snoba ili kao ne snoba....onda se pretvarate u onog trgovca slikama koji drzi Monea u robovskim lancima spreman da ga cak i unisti, samo da zadrzi mogucnost jahanja nad tim Moneom....
Tj, sve da bi se odrzala vasa vrednost i vasa drustvena vrednost...hijararhija u drustvu...
Moc nije snobizam, konstantno u obuhvatu imas visak ali ok, to je tvoje vidjenje i stav
I samim tim ponistavate svaku mogucnost da nesto bude malo kvalitetnije i bolje pa jos malo pa jos malo....a da to ne ide polako...
Jer ako ide polako , ok je...vama se nije radilo , autoru se radilo i ako je zaradio...
Ali ako ide naglo i brzo...e rodjace nece to moci tako....jer mozda ste bas vi to mogli...a sigurno da jeste...
Tu se javlja ono standardno....kao kod davanja saveta nekom...ako mu je blisko , eh pa to bi se i ja dosetio , bas ti hvala sto si mi nisi mi pomogao...ili ono kad neko kaze i onda svi kazu , ma to je prosto i svi to znaju...alo niko nije srocio niti je povezao to na tako jednostavan i prost nacin da bukvalno bude jasno...vec je sve bilo cak i nepovezano , a samo nekad intuitivno povezano..samo nekad...
Ali ako nije blisko , onda se svaki savet pretvara u tiraniju..tj ma sta on meni tamo daje neke savete kad je tako pametan nek ih on sprovodi, ono je komplikovano, i ne funkcionise....itd...
Snob tezi distanci a malogradjanstina je stalno ili -ili (mada je takodje sebicna)

Snobizam ne bi trebalo vezivati za aroganciju, ali ja to razumem i ocekivano je, jer ovaj narod i drustvo je od pre neku godinu totalno u emotivnim definicijama....
Znaci sad slusam neke definicije pojmova, koje su kao deca od 5 godina sastavljala...kao da se ljudi obrazuju uz ukrstene reci i slagalicu i asocijacije...takav osecaj imam...
Sad je izjednacena retorika, oratorstvo i elokvencija....ustvari smanjuje se pojmovni recnik...a i oboji se totalno emotivno....i onda sve ode u ....
Nedam da pojam postane pezurativan i sredstvo da se nesto pezurativno oznaci.....
Znaci ako vam ne godi , udri po njemu...ne, ne......gordost je jedno...smrtni greh...to tacno...i to prvi i najjaci....nema veceg greha od gordosti....
Ali snob je snob....arogantan je arogantan....pozer je pozer.....drznik je drznik....malicioznik je malicioznik...sadista je sadista.....
Sve ove osobe imaju nesto slicno....i nesto razlicito....steta je da ih sve nazovemo u samo tri pojma...

Ovo razmisljanje ipak trebas resiti sam jer pravis malu gresku koju sam napomenuo gore. Sadrzaj pojmova je slojevit i nema ostrih granica. Naravno da se skrtost i arogancija malogradjanstine mogu pripisati i snobu no to ne poistovecuje ta dva pojma.
Ono sto sam ja ovde analizirao ne ukida mogucnost da se analizira na drugi nacin, isto kao sto ljubav moze emotivno , moze idejno moze prezivljavajuce, moze bioloski moze psiholoski moze emotivno , moze patriotski da se tumaci....

Moze ali to ne znaci i svrhovitost vec kafenisanje koje pominjes:) Mada prihvatam i kako sama svrhovitost pisanja ovde izaziva dilemu. Svako ima svoj mali prc, kao ti kazes a broj slova, odnosno kvantitet ne znaci nuzno i kvalitet. Evo:
P.S. Sad je meni jasno zasto vi mene ispravljate...u wikipediji pise da je snob i arogantan isto....
E pa nekad nije bilo....snob je bio onaj koji se lazno predstavlja ne bi li bio clan neke druge grupacije, koju naravno vise vrednuje pa je i imitira u ponasanju i kulturnim manifestima...
Vidim da je i ponisteno izvorno poreklo reci...tj da nije vise ono sons and hons...jedni su bili nobility a drugi su bili sons...nobs and snobs...
E onda je tu i knjiga o tome...
http://books.google.rs/books/about/...f_Themselves.html?id=vuyK7F_88rMC&redir_esc=y
Ja te uopste ne ispravljam iz gore pomenute konstrukcije. Pisem o sasvim jasno, i davno i nanovo, obradjenom pojmu oko cijeg sadrzaja sociolozi nemaju mnogo prijepora.
Wiki ne ljubim a ni google books, volim i imam ostampano:)
 
Ajmo ovako....prva definicija snoba, izgleda najmasovnija....
Snob je osoba koja naglasavajuci neke svoje vrednosti i spustajuci vrednost nekih drugih vrednosti nastoji da napravi sebi vecu vrednost u drustvu (a koji hijararhijski usmeren stvor to ne radi,navodi na svoju vodenicu ako je vec hijararhijski zudan).Takvu postavku je postavila TGD u pocetnom postu...
Naravno prenaglasava, naravno da je onda pitanje zasto to cini, da li je autista, ili je egocentrican ili je iskompleksiran, jer eto prenaglasava....
Osnovna crta je prenaglasava...
Ja tu ne vidim vezu sa postojanjem zelje da priprada nekim visim slojevima....vec samo da sam kreira taj visi sloj, pa naravno da ce onda ako se sloze , ubaciti i peru i miku i lazu...ali u osnovi po ovakvoj definiciji snoba, snob je sam sebi dovoljan....on sam proizvodi svoju velicinu....i nema nikakve veze sa definicijom koja kaze da je snob osoba koja zeli da pripada tamo gde po sposobnostima i mogucnostima ne pripada....

Dakle imamo jednu definiciju , jedna recenica....snob je osoba koja zeli da pripada onom sloju ili grupi gde po sposobnostima ili mogucnostima ne pripada...

Imamo definiciju 2 snob je osoba koja naglasavajuci neke svoje vrednosti i osobine zeli da poveca svoju vrednost u okruzenju i napravi distancu u odnosu na ostale....koji su manje vrednosti....

TGD zastupa ovu drugu definiciju , i to ima razloga....
Ja zastupam prvu....
Ili se jos nadgradjuje ova druga definicija pa definicija postaje....snob je osoba koja preuvelicava svoje osobine i vrednosti i izmislja nove ne bi li povecala svoju vrednost u okruzenju tako sto ce pripadati odredjenim drustvenim grupama koje vec postoje...
Ili se jos vise nadogradjuje definicija da bi se dodalo....ili i koje ne postoje....

Posto sam posvetio prostor onoj prvoj definiciji snoba, koju sam ja citao i svo vreme u njoj vidim smisao pojma snoba...hajde sad da vidimo o ovoj drugoj definiciji snoba...
Osoba koja prenaglasava svoje vrednosti....to je svaka subjektivna osoba...
Ona koja bas bas naglasava svoje vrednosti, to je svaka egocentricna osoba....ili sebicna osoba...
Ako ima smanjenu samokritiku, onda ce osim naglasavanja biti i prenaglasavanja...dakle svi kriterijumi za snoba su zadovoljeni...
Osoba smatra da je ona vise vrednosti , indirektno da su ostali nize vrednosti jer ona voli sebe do neizmernog...ili vidi samo svoje ciljeve do neizmernog....
Svaka sebicna osoba je onda snob...tj ja , moje misljenje je, nemam vise onu karakteristicnu crtu nacina razmisljanja jedne osobe, vec je to sasvim druga crta.....crta sebicnosti i egocentricnosti....cak ne mora biti ni arogantna...
Opet dolazimo do danasnjeg trenutka gde osoba hijararhijski obojena i nadojena, gledajuci egocentrika koji tera svoje , vidi ugrozavanje svojih ciljeva i onda to tumaci kao aroganciju sebicne osobe....ali arogancija je i moja zelja da budem pristojan pa devojku koja me pogleda jer je zainteresovana, a ja ne mogu da gledam u pasulj i da tumacim sta znaci njen pogled...jer ebiga milion ljudi te pogleda u Beogradu.
Dakle postajem snob u sekundi naglasavajuci vrednost pristojnosti, postajuci arogantan jer ne primecujem ili ne tumacim onako kako osoba koja sebi tumaci , tumaci...

Dakle ako ostavimo da je licni utisak o osobi bitan...da li je arogantna , da li nas distancira od sebe, da bi je okarakterisali kao snoba...ja odjednom ne vidim u tom pojmu nista ni vredno ni korisno , jer se izgubila psiholoska crta i sve smo sveli na moj licni utisak, kako se neko ponasa prema meni...
Znam, to vi i radite svakodnevno..ali to je meni prizemno koriscenje i tumacenje pojmova i pojmovne mreze u cilju .....cega nego licnog egzistiranja....
Spustanje opsteg na nivo pojedinacnog tumacenja....ja se iskreno nadam da moje diferenciranje od opsteg donosi novi kvalitet izostravanja tog opstog, tj nadgradnju opsteg, a ne ovo, ne zajahivanje opsteg da bi objasnio sopstvene emocije i stavove prema nekom, da bi opravdao svoje pezurativno koriscenje pojmova...

Ali velika vecina danas stvarno i koristi vecinu pojmova koji imaju pezurativni prizvuk i znacenje upravo u navedenom smislu , dakle da objasne i moralizuju svoje emocije i stavove...koji su po meni neizgradjeni i tipicno hijararhijski obojeni, sa ciljem da sebi povecaju vrednost ili bar vrednost u svojim ocima...
Tu dolazi veza sa ovim poslednjim , a to je zivite a ne da se zivotarenjem ogladnite i onda naravno projektujete to sto vas spustaju ovi sa vlasti pa kecate one koji su pored vas....sto se naravno uvek desava i najmasovnija je pojava....oduvek i bilo...

U ovakvom drustvu je normalno pomeranje znacenja pojmova, kad se pomeraju rezultati glasanja i od realnosti stvara stvarnost, doduse falsifikovana i to hladno prolazi kod svih ili kod velike vecine, onda se zna koliko je sati....
Dakle normalno je imati posledicu da se pojam snoba prilagodi svom uglu i praksi u svakom danu....Ali onda je bespredmetno takav pojam uzdizati do univerzalnog jer je lican, objasnjava licne emocije....
Ne znam kako cete razdvojiti nekog ko eto vas i vaseg druga ne zeli u svom okruzenju...arogantan je.....ima misljenje da je vredno biti posten.....to naglasava vise nego ostali "posteni" u srbiji....budala je...tj snob je....tj vise i ne znam kako cete to vi nazvati....
Jer vasa procena onda debelo zavisi od toga koliko ce vas ljudi iz okruzenja "podrzati" u proceni...
To je kao neka igra konformnih...hej ljudi hajde da se dogovorimo , vidimo, jel pera snob ili je samo drzak prema meni....ako je i prema vas 10, onda je snob...ako nije, onda sam bar probao da vidim o cemu se radi...
Sve igre konformnih su po meni izraz borbe za hijararhijsku prevlast i vrednost i to ja kratko zovem hijararhija....
To sto to ide preko kafenisanja, tj javnih pregovora unutar neke grupe ili malog okruzenja, to je nebitno...ili sto je univerzano prepoznatljivo svima koji se tako osecaju, tako razmisljaju...treba sad da vam idem u susret pa da filozofiju podredimo sebicnom i ego gledanju i da tako filozofija uzdigne i opravda vas emotivni zivot i emocije koje osecate....ali da ih postavi onako ...vredno ....filozofski....ebiga, da to nije neki snobizam.....prenaglasavanje filozofskog objasnjenja i moralnih vrednosti u onome sto mislite , cinite i osecate, a istovremeno to bas i nije tako kako sebi predstavljate...

Da......problem sam ja...ja to cinim..zar ne...ne vi.....

Meni je ova definicija snoba mnogo subjektivna i vezana za dozivljaj osobe , a ne za njeno psihicko opredeljenje i nacin razmisljanja....
A i ne mogu da razumem osobu koja ima iste sisteme vrednosti kao i ja....ako smo dve razlicite jedinke i sa razlicitim znanjima i informacijama , mi u startu imamo razlicite vrednosti nekog pojma , nekog predmeta, neke osobine...
Znaci ja ne razumem to vase naglasavanje, jer je to normalno....a prenaglasavanje...ovo pre...previse...hm.....ja sam tu sudija da procenim sta je malo , vise, previse....znaci ok je ako 1h hirurga kosta 20e, a nije u redu ako kosta 200e....u...a ljudski zivot...nekog lutalice....a jevreja.....i eto mene u hitler okruzenju.....

Ja jesam amoralan u osnovi, jer mi to donosi objektivnost upravo u ovakvim tokovima razmisljanja....mene boli uvo za moral, jer je konforman, znaci on zahteva ovo dogovaranja da vidimo da li je i prema vama Pera bio arogantan i da ga onda proglasimo za snoba...a pera jednostavno ne voli smrdljive clanove teretane, smeta mu miris ili ima prenaglaseno culo mirisa pa mu smeta da bude u okruzenju devojaka koje imaju period, mesecnicu...ima i toga..postoji...
Moralnost i konformnost medjutim dovodi do toga da sud grupe postane visi i vazniji od svega ostalog...neka vrsta grupnog snobizma, ali svaki snobizam je grupni, ako se trazi podrska grupe...svaki interes, interesovanje onda postaju snobizam....kazite navijacima koji idu na utakmicu , alo bre, idite citajte nesto , gubite vreme na utakmici, a maksimalno ako bude jedan gol...i videcete da li su snobovi ili nisu.....prenaglaseno po vasoj glavi...ili samo u emocionalnom ispoljavanju...

Zato ja ne razumem neke odavde....ja citajuci ovde umrtvljene stavove i njihova razmisljanja vidim to ispoljavanje pored stadiona...i onda ne razumem....
Snob kao rec, kao pojam , po meni ima vrednost ako oznacava jedan poseban mentalni sklop.
Da ne bude da je arogantan i snob isti pojam, jer bi onda arogantan snob bio pleonazam.Ali da li bi onda snobovski arogantan bio pleonazam?Podskup i nadskup , za matematicare receno....

P.S. U vezi konformnosti i morala...
Nije isto kad se dogovaraju persone publica i persone privata....
Ja kad kao menadzer gledam da zadovoljim sve potrebe i zelje radnika (to ne radi menadzer danas , niti ijedan upravnik) je jedno, jer sagledavam njihove persona privata, a sasvim drugo je kad ih pustite da se dogovore, jer onda komuniciraju njihove persona publica i dobicete sasvim drugaciji rezultat...
Totalno drugaciji...znaci drugaciji ce biti i taj javni moral...moral.....a drugaciji svaki posebno pojedinacni moral, a opet drugaciji bi bio Moral, koji bi odgovarao svima....
A pricam samo o rasporedu smena i godisnjih odmora...i opet tu postoje tolike razlike izmedju persona publica dogovaranja i persona privata zadovoljavanja...., a zamislite da pricam o necem slozenom kao moral.....
 
Poslednja izmena:
Da ne bi ponovo demagogisali....jos jedna razlika mi pada na pamet...
Grupu....
Po prvoj definiciji , grupa je cilj....pripadnost grupi je cilj...
Po drugoj definiciji grupa je instrumentalizovana...tj cilj nije vezan za grupu...osecanje nadmoci (eto moci) i vise vrednosti je sebi cilj, a pripadnost grupi i sama grupa je samo instrumentalizovana da bi se to dejstvo ostvarilo....
Snob po ovoj definiciji ce vrlo brzo skociti iz prvog drustva u drugo , ako mu drugo pruza veci osecaj vrednosti....E sad sta cete vi tvrditi, posle ovoga, nemam pojma...ja stalno vidim fitovanje definicija i pojasnjenja i pojmova....znaci stalno vidim demagogiju i natezanje nekog vidjenja da bi zadovoljili sve navedene primere prakse...ali ne vidim produbljivanje sustine...vidim zadovoljenje forme, i odbranu argumenata, kao da su argumenti vazni i vazniji od sustine...
Jesu kod hijararhije.....ali cik objasni kakve veze ima hijararhija sa argumentacijom i ovim igrama komentarisanja delova da bi se kao postavili kao umeren autoritet...

Nekako je vama sve to poznato ,meni nepoznato...ali ja vidim debelu supljinu , nema postavljenih orjentira...odnos prema grupi, odnos prema clanstvu i kodeksima grupe, dugotrajnost ciljeva...psihologika (tu tek vidim nerazumevanje od strane ove druge teorije i definicije pojma)....ja ne vidim razumevanje u tako uspostavljenoj mrezi, vidim samo povezane komponente mreze...iako razumem razloge povezivanja...

Osim jednog dela kod Borke, koji mi nije bas primeren....ostalo sto je napisala mi se cini sustinski povezano....ali nisam bas siguran za sta je njen post bolji argument...za koju definiciju snoba...
 
Totalno si omasio prostor u kome razmatras pojam i procitaj moj prvi post. Ne bavim sa ja bespotrebnom retorikom i demagogijom brate nego ti. Snob moze biti materijalno i iznad i ispod malogradjanina i filozofije malogradjanstine dok malogradjanstina prvenstveno pati od moralnog suda i prezira prema radnistvu. Uopstenost iz koje izvodimo sadrzaj i argumente vec podrazumeva poznavanje drustvenih grupa, institucija, procesa i pojava a one dalje dedukcijom teorije racionalnosti pa drustvenosti, pa coveka koji zeli da se ostvari do komplexnog coveka unutar sirih teorijskih okvira funkcionalizma, konflikta, interakcije, drustvenog delanja,klasicnog i neopozitivizma itd. Ako hoces da se ovde bavimo metodologijom drustvenih istrazivanja i celokupnom sociologijom - ja za to nemam vremena brate a i bespotrebno je, podrazumevam da znas. Ovde smo iskljucivo na polju sociologije kulture koja je naravno uzela u obzir ono sto ti misis da nije ka npr psihologiju, i koja je najpreciznije objasnila stilove zivota u koje spada i snobizam.
 
Snob teži da pripada tamo gde ne spada i gde nije siguran da spada i pri tom teži da poseduje simbole sloja društva u koje želi...
Razlog je najčešće kompleks inferiori,ali ima i psihotičnih anomalija koji to uslovljavaju...Može li kraće?
Ja recimo danas hoću da budem Ciganski pecaroš pa tako danas idem s Debelim (crn ko crnac:mrgreen:) u ribolov... Ja sam pravi
Ciganski snob...:hahaha:Još ako naiđe Garinča-vodim nas na toplog pivkana kod kneza (nema frižider ni struju samo Merđu 123 od 5 litara...:rotf:)
Patak-čuvaj mi ove naše snobove dok se ne vratim-ne pušćaj!:mrgreen::hahaha:
 
Ma jeste prijatelju, ja ne znam nista, ti znas sve, totalno sam omasio i to je dovoljno reci i kraj....
Koga mrzi da rasclani temu, razumem, ko misli da je sve sklopio i razumeo , razumem, ko ne razume, razumem, a sta ti razumes?
Jel razumes da ako nije napisano , a tebe mrzi, da onda i ne ucestvujes....Mrzi te...a kako se zove ovaj deo sto te ne mrzi....monolog.....

Cim sam ovako pisao do sad, to znaci da nisam razumeo tvoj prvi post...omasujem prostor...koji ti zamisljas da treba da ga se drzim...sto je normalno...imam svoj prostor...koji dodeljujem tom pojmu...a posto su definicije razlicite, normalno je da je i domen, a i prostor a i ugao razlicit...
Mislim , kako drugacije...

A brate je podrazumevano nego sta...i ono prijatelju je podrazumevano u Srbiji kad hoces nekom da zavuces......a brate kad hoces da se izvuces...brate nije se moglo brate, nije se stiglo...sta mi radis brate, a nista, odlicno ....bleja...

Zasto se ja sad zezam ovde....pa zato sto tip navodi da nije potrebno poznvanje drustvenih grupa ili npr modela ponasanja koji postoje u jednom drustvu da bi proucavali ovu pojavu........
Jos ce mi reci da se momci i devojke montiraju pred izlazak samo da bi bili lepsi....to je nekad bilo...
Sad se montiraju i natankuju keshom da bi izgledali kao ono sto nisu......
Uostalom iz jedne stare tv drame....obuci novo odelo sto smo ti ga sasili kad ides da trazis posao, da vide da smo postena familija (u smislu bogata)....

Meni licno , a moram da kazem da je to retkost, su smesni pokusaji kao ovaj poslednji gde se kao objasnjava cela situacija kroz dve recenice i ono , pa vec sam ti objasnio tu i tu......
Taj osecaj sam puno puta doziveo kad slusam trening kod radnika sa osnovnom skolom...pa ona kao razume sta joj je receno i onda krece na tri nacina da ponavlja iste recenice a ono sto treba da uradi ni od traga....Ne kazem da je ovde isto...samo kazem da mi je scena ponavljanja pukim rotiranjem reci u recenici suvisan akt......Trosim jedan post na bespotrebni duel sa tobom, na ovu komunikaciju radi komunikacije, a to je cist besmisao...jer ti neces promeniti svoj pristup, ja necu razumeti nista iz ovog ponavljanja, a publika ce misliti ono sto je mislila do sada , ili da sam ja glup i tvrdoglav ili da si ti demagog i zaebant, ili oba....

Ne poznajem pojam prostor...eto odmah da ti pomognem...trosmislen je....domen jos i poznajem.oblast definisanosti....prostor pojavljivanja poznajem...ali ti nista nisi pricao o prostoru pojavljivanja tako da mi je onda post nejasan do daske...i tako ...
Ovi ostali mozda i znaju, mene briga sto cu lupati bez veze u medjuvremenu, dok ne dodjemo do logicki upotrebljivog resenja i modela koji funkcionise...
Deskriptivne modele i poeticne modele ne mirisem, i ostavljam ih samo kad mora....samo kad mora....
U udzbenicima su obicno deskriptivni i taksativno deformisani modeli...kao da je cilj razloziti pojam na sto vise ispitnih pitanja....ili podpasusa.....
Ali nije pravilo...
Moze i dobro kod nekih....Vise godi bubalicama i djacima da je taksativno...a narod je vise bubalica i djak nego sto voli da misli.....ne tupi je njegov stav o misljenju...
 
ocigledan problem je u diferencijaciji terminologije..opet nusprodukt egoizma ..
egom. nazivamo virtuelni "entitet"..skup cinjenica misljenja osecanja predstava i uverenja koje neka osoba ima o sebi samoj..samodefinicija je ispravan termin..upotreba opsteprihvacenog termina "ego" samo pravi kod ljudi..i cak kod obrazovanih i ucenih inteligentnih ljudi zabune.
taj "ego" je nusprodukt emocije koju zovemo strah..strah se javlja u raznim oblicima i intenzitetima i kao deo slozenih emocionalnih konstrukcija..tri su straha u coveku najjaca..strah od smrti strah od bola i strah od nepoznatog..racionalisuci strah od nepoznatog kroz potencijalno lose i opasno..( kao i potencijalno dobro sto je retkost dozviljavanja nepoznatog kod ljudi ) ljudi se cvrsto drze onog sto im je poznato ( ili misle i veruju da im je poznato )..ma kako to poznato bilo po njih lose..i u sustini netacno..e bas zbog te osobine ljudi imaju cvrstu potrebu ( iako je ta potreba ali potpuno iracionalna i neutemeljena u stvarnom opazajucem i opipljivom svetu ) da striktno i strogo definisu stvari..imenuju stvari ..ime je takodje oredjivanje ..definicija..i time ostro razdvajaju stvari koje su u sustini deo ukupnog i opet u sustini nerazdvojive..
u ljudskom jeziku zato postoje brojni termini..imena raznih stvari i dogadjaja kojima se te stvari ljudima cine poznatim i njihov strah od nepoznatog ( nedefinisanog ) je umiren
kolika je ..tacka? koliko je to vremena ..trenutak?..kojom to stopom vreme tece..fluidno ili u nekim koracima..? zasto sam ovo dodao..? zato sto je isto tako sa stvarima i dogadjajima..mi mozemo nazavti Peru Perom..i time smo definisali Peru u odnosu na ostatak sveta ali koliko je u tom Peri od njegovog Mike oca i od njegove Milice majke? gde prestaju Mika i Milica a pocinje Pera? i gde prestaje pera a pocinju njegova deca? da uprostim na primeru gde je razdvajanje jasnije u odnosu na drustvenu terminologiju gde su granice NEPOSTOJECE..u duhu teme.ko moze da kaze gde je linija koja razgranicava plemenite i snobove? snobove i malogradjane.malogradjane i primitivce/ seljake? gde su te linije razgranicavanja pa mi kazemo evo odavde prestaje da bude plemenit i postaje snob..?a masu istih ljudskih osobina imaju SVI?
i zestok srijski ubica kasapin ljudi moze za stolom imati Manire..moze da ne mljacka i ne prdi..cime se meri vrednost coveka ??? dal mljacka ili ne mljacka za stolom? pa ako mljacka on je bezvredni nikogovic a ako za stolom ima fine manire on je zaboga Nobl pasti nicice pred njim na kolena?
tragikomedija ljudskog drustva ..
 
Ma Patak i kreće uvek od te relativne upotrebe jezika,uz to za relativne izvedene (apriorne?) pojmove...
On je otišao korak dalje od postmoderne...
Naime i postmoderna je moguća samo ako ostanemo u okruženju istih ili bar prinližnih reči za iste stvari i pojmove...
Ovako,zaista valja pitati:šta podrazumevašpod reči ".......":mrgreen:
Ni pokušaj matematičkog jezika nije ostvaren,a ni simolizmićnog...Ovaj -definitivno nije dobar osim za zajebanciju...:hahaha:
 
Slazem se...Za svaki pojam kao sto se i za tacku , iako je kao apriori jasna, nek se uvede definicija...
Ali da nema dva pojma za istu definiciju niti dve definicije za jedan pojam...
Ja to i radim interno...Naravno i gresim....tj moja znacenja su negde opravdano drugacija od ustaljenih, a negde su omasena usled neznanja...
U svakom slucaju ima razloga i funkcionalnih i stvarnih, logickih, za nastanak definicije nekog pojma ili za gresku u njoj...

Kao u onom primeru matice srpske komparativno poredjanih pojmova vezanih za predrasudu...po meni strasno edukativno...predosecaj, pretpostavka, predubedjenje, predrasuda... gde se sve ove imenice svrstavaju u predrasudu, ali sa razlicitim nivoom vezanosti i nepromenjljivosti zacrtanog...
Predosecaj lagano menjamo , pretpostavku malo teze , ali i to se da izmeniti, predubedjenje je vec moguce ali izuzetno tesko, 2 od sto sto bi rekli....a predrasudu nikako...

I bih uveo odmah simbolicki i objektivni pristup definisanju pojmova i uopste diskusiji u filozofiji...
Objekt je odlican za analizu i upotrebu kod ideje....

Ali kao sto sam rekao ja smatram da ni tad nista ne bi pomoglo posto nije problem u razumeti , nego u hteti razumeti , tj prihvatiti...
Bilo da su moralne, vaspitne, obrazovne ili ko zna koje granice i blokade u pitanju....a tu su i te....drzimo se onih ustaljenih znacenja reci iako su ili neprecizne ili su totalno neupotrebljive....
Prvi uticaj imaju mediji i to je i najjaci recnik...tu najvise novo preuzima staro koje je i vredno , ali eto....iz ukrstenice ili medija stize nova definicija nekih pojmova i reci....zatim idu knjige i nazovi struka....Mislim jeste struka....ali haos je...npr projekcija...ili refleksija.....bukvalno vas navodi na pogresan pojam..zato sto u jednoj teoriji znaci jedno , a u drugoj drugo , slicno ali drugo...

Ja vidim potrebu uvodjenja tih novih pojmova....iako postoje negde, a negde i ne postoje skup termina koji mogu da oznace tu pojavu....
npr psihologika jeste i nije definisana sa nekim psiholoskim od 10 pojmova konstrukcijama...

Stoji i to za nekorektnost u vezi ne navodjenja apriori znacenja tih reci kad ih ja upotrebljavam...
A probao sam neko vreme da radim bas striktno da navedem sta znaci koji pojam i bilo je reakcija a sto ti nas vredjas pa navodis kao da smo debili iz zabavista....vrlo jakih reakcija....tako da sam stanovista da narodu ne mozes ugoditi...ko ne zna nek pita...a formalno gledano...(opet formalno, forma,uvek dvosmislena rec) u tekstu bi trebalo uvek imati uvod u kome su definisani pojmovi koji se koriste, kao kod proceduralnih jezika sto su definisane procedure, , potprogrami koji ce se koristiti...ili kao kod objekata sto se definisu strukture ili osobine koje ce biti koriscene ili generisane...
 
Pa da si tu nastavio-došao bi do skupova i algoritama koji određuju protokole tim skupovima-glasovima,tonovima i sl...
Ništa drugo do formalni kompjuterski jezik-operativni sistem...I tu se koriste manji protokoli za usložnjavanje i tako nastaju
programi-drajveri...Međutim,tek superkompjuteri omogućuju gradnju prvih inteligencija...No samo kad je počelo-brzo će
i to da se razvije...Trebalo za Mars-dok stigne signal-može biti kasno,valja mašini da odlučuje...:mrgreen:
Ovo jeste otklon od teme ,ali zbog jezika kojim se tema tretira...
 
Ma jeste prijatelju, ja ne znam nista, ti znas sve, totalno sam omasio i to je dovoljno reci i kraj....

Vidi, cinizam i tvoje vidjene "prca" me apsolutno ne interesuje. Ako si ti to slozio tako u svojoj glavi i ako je diskusija od prvog posta za tebe borba u dokazivanju ciji je duzi ja ti ne mogu pomoci.

Koga mrzi da rasclani temu, razumem, ko misli da je sve sklopio i razumeo , razumem, ko ne razume, razumem, a sta ti razumes?
Jel razumes da ako nije napisano , a tebe mrzi, da onda i ne ucestvujes....Mrzi te...a kako se zove ovaj deo sto te ne mrzi....monolog.....

Eto ja nista ne razumem, nisam nista ni napisao.

Cim sam ovako pisao do sad, to znaci da nisam razumeo tvoj prvi post...omasujem prostor...koji ti zamisljas da treba da ga se drzim...sto je normalno...imam svoj prostor...koji dodeljujem tom pojmu...a posto su definicije razlicite, normalno je da je i domen, a i prostor a i ugao razlicit...
Mislim , kako drugacije...

Omasio sam, sve sto sam u temi diskutovao sa tobom nisam razumeo, izvini. A pisao sam nevezano, pogresnim jezikom. Izvini

A brate je podrazumevano nego sta...i ono prijatelju je podrazumevano u Srbiji kad hoces nekom da zavuces......a brate kad hoces da se izvuces...brate nije se moglo brate, nije se stiglo...sta mi radis brate, a nista, odlicno ....bleja...

Da, tako je kako ti kazes, sad sam citao ponov temu, nisam nista ni napisao korisno za razliku od tebe. Pravdam se sirinom da ne ulazim u raspravu jer sam prenaglio. Ti si to u sustinskim kontekstima savremenog zivljenja predstavio na meni nerazumljiv nacin. Nisam ja Bosko Drljic

Zasto se ja sad zezam ovde....pa zato sto tip navodi da nije potrebno poznvanje drustvenih grupa ili npr modela ponasanja koji postoje u jednom drustvu da bi proucavali ovu pojavu........
Mislio sam da je to vec prouceno, oprosti.
Jos ce mi reci da se momci i devojke montiraju pred izlazak samo da bi bili lepsi....to je nekad bilo...
Sad se montiraju i natankuju keshom da bi izgledali kao ono sto nisu......
Uostalom iz jedne stare tv drame....obuci novo odelo sto smo ti ga sasili kad ides da trazis posao, da vide da smo postena familija (u smislu bogata)....
Da, ovo je bitno. Automatski su snobovi

Meni licno , a moram da kazem da je to retkost, su smesni pokusaji kao ovaj poslednji gde se kao objasnjava cela situacija kroz dve recenice i ono , pa vec sam ti objasnio tu i tu......
Pa u pravu si, trebao sam staviti 22304 karaktera
Taj osecaj sam puno puta doziveo kad slusam trening kod radnika sa osnovnom skolom...pa ona kao razume sta joj je receno i onda krece na tri nacina da ponavlja iste recenice a ono sto treba da uradi ni od traga....
Izvini
Ne kazem da je ovde isto...samo kazem da mi je scena ponavljanja pukim rotiranjem reci u recenici suvisan akt......Trosim jedan post na bespotrebni duel sa tobom, na ovu komunikaciju radi komunikacije, a to je cist besmisao...
Pa jeste, rotiram, ti razbijas, inferioran sam i dokazao si.
jer ti neces promeniti svoj pristup, ja necu razumeti nista iz ovog ponavljanja, a publika ce misliti ono sto je mislila do sada , ili da sam ja glup i tvrdoglav ili da si ti demagog i zaebant, ili oba....

Da, da, tako sa i krenuo u diskusiju. Ali ja vidim samo sebe.
Ne poznajem pojam prostor...eto odmah da ti pomognem...trosmislen je....domen jos i poznajem.oblast definisanosti....prostor pojavljivanja poznajem...ali ti nista nisi pricao o prostoru pojavljivanja tako da mi je onda post nejasan do daske...i tako ...

Hvala na pomoci, ali hocu da se izvucem, izvini.
Ovi ostali mozda i znaju, mene briga sto cu lupati bez veze u medjuvremenu, dok ne dodjemo do logicki upotrebljivog resenja i modela koji funkcionise...
Ne lupas ti a ovo je i neistrazeno tako da, ne znam. Meni tema nije biti ili ne biti za moj zivot niti imam sposobnosti da je nekim novim pristupom logicki podignem na neki novi nivo ili novu dimenziju. Bespotrebno sam i kuckao
Deskriptivne modele i poeticne modele ne mirisem, i ostavljam ih samo kad mora....samo kad mora....
U udzbenicima su obicno deskriptivni i taksativno deformisani modeli...kao da je cilj razloziti pojam na sto vise ispitnih pitanja....ili podpasusa.....
Ali nije pravilo...
Moze i dobro kod nekih....Vise godi bubalicama i djacima da je taksativno...a narod je vise bubalica i djak nego sto voli da misli.....ne tupi je njegov stav o misljenju...
Tako je, rekao sam da sam nesposoban i da ne razumem :)
Citacu sa zadovoljstvom nastavak tvog racionalnog i logickog izlaganja kao plebs i, kako si vec naznacio u postu, nemas potrebe gubiti svoje dragoceno vreme na mene. Valjda je svakom njegovo vreme najznacajnije :)
 
Poslednja izmena:
ja sam siguran da sve sto je u postojanju utice na postojanje..stvari su medjusobno povezane..i mrtve stvari uticu ..
cak i kamen na putu koji te natera da ga zaobidjes je subjekat..inicijalizovao je citav niza radnji s tvoje strane koje ti ne bi pocinio da tog kamena nije bilo tu..taj kamen nije puki objekat..zato i kazem da u stvarnosti nema objekata sve su to subjekti..koji stupaju u medjusobne interakcije.
 
ja sam siguran da sve sto je u postojanju utice na postojanje..stvari su medjusobno povezane..i mrtve stvari uticu ..
cak i kamen na putu koji te natera da ga zaobidjes je subjekat..inicijalizovao je citav niza radnji s tvoje strane koje ti ne bi pocinio da tog kamena nije bilo tu..taj kamen nije puki objekat..zato i kazem da u stvarnosti nema objekata sve su to subjekti..koji stupaju u medjusobne interakcije.
Slušati kao stena eone kako huje kroz mene...(Ovo mora da je iz nekog SF-a...)
 
.. i ja sam .. gotovo siguran u to .. .. još mislim da je .. ja .. takav subjekat .. koji može .. osvjestiti .. svoje postojanje .. kao ukupnost postojanja .. to jes boga ..
.. za to treba najprije .. kamen shvatiti u kretnji .. to je heraklit .. od atoma elekrona protona .. u stalnoj vrtnji .. .. i nakon toga ga shvatiti kao stanovnika dva svijeta .. .. i sve to prije nego ga shvatimo kao .. postojećeg .. u istom .. postojećem svijetu .. kao sebe ..
 
.. i ja sam .. gotovo siguran u to .. .. još mislim da je .. ja .. takav subjekat .. koji može .. osvjestiti .. svoje postojanje .. kao ukupnost postojanja .. to jes boga ..
.. za to treba najprije .. kamen shvatiti u kretnji .. to je heraklit .. od atoma elekrona protona .. u stalnoj vrtnji .. .. i nakon toga ga shvatiti kao stanovnika dva svijeta .. .. i sve to prije nego ga shvatimo kao .. postojećeg .. u istom .. postojećem svijetu .. kao sebe ..
Eto -stigao si do bozona...Naruči i za mene-stižem...:mrgreen::bye:
 
Snob je osoba koja je impresionirana ljudima, kojima ni po čemu nije slična.....snob nema autentičnost.....ne bira prijatelje ili sagovornike po senzibilitetu ili kvalitetu komunikacije sa njima, već po tome...ko je glavni u društvu, čoporu ili grupi....ko ima novca..ko je zaista autentičan i privlačnog izgleda....snob se prilepluje i ulizuje....snob če vas sa prezirom pogledati od glave do pete ukoliko niste obučeni kao njegov vođa iz grupe....a najčešće se događa da je taj isti snob grdoba, ali pošto ima čast da pripada određenom sloju ljudi, on na to ima pravo...pritom glavni majmuni iz čopora jedva i da primećuju, svog samoproklamovanoog pripadnika...
Snob sa zadovoljstvom ponižava i povređuje one koji ne jure za legendama, već u ljudima traže, emociju, prijateljstvo, dobru komunikaciju....
Snob stagnira i ne radi na sebi....on imitira život....nema elementarno obrazovanje i širinu duha..zaista ne sa uramljenom diplomom...ne poseduje i ne radi na sticanju mudrosti.....živi u lažima i iluzijama...strašna kategorija ljudi....
 

Back
Top