snobizam ili kako braniti (ne)vrijednosti ..

averzija prema "emotivnom" zakljucivanju je takodje emotivno zakljucivanje..
negacija emotivnog vodi u pogresne razumne zakljucke,,emotivno mora uvek biti integrisano

Da, ovo podvučeno je tačno, samo što u mojoj teoriji nema ničeg emotivnog...
riječ snob potiče od latinske riječi Sine NOBilitate ...što znači u prevodu neplemić ili građanin bez plemićkog porijekla..gdje ja pod riječju plemić ne podrazumjevam hijerarhijski položaj već moralnost u čovjeku..
..dakle snob bi bila nemoralna osoba koja ne posjeduje moralne vrijednosti bez alternative ... nepristrasnost i vlastiti stav neovisan od sopstvenog straha posljedice nepripadanja i priklanjanja vladajućim društvenim krugovima i vrijednostima neobazirući se na destruktivnost takve nemoralnosti ..
 
Evo jedan vic, ali ga mozete slobodno koristiti u temi...

Idu pustinjom Srbin Crnogorac i Bosanac....Naidje lav, sagne se srbin i kad je lav bio blizu baci mu saku punu peska u oci, lav ode u bolu....
Idu tako dalje i naidju na dva lava.Crnogorac , veca junacina, sjedne (nece se nikad saginjati niti klecati) i kad su lavovi bili blizu uzme dve sake peska i baci im u oci...Lavovi u bolu odu...
Idu oni tako dalje, i odjednom nalete na copor lavova.Srbijanac i Crnogorac se popnu na palme visoko, a bosanac mirno ostade i ceka.
-Bezi na drvo Bosanac, kazu mu oni...

-Jes , boli me ****, nisam im ja bacao pesak u oci, to vi vidite sta cete....


Vic o logici,moralu,autopercepciji,ponosu, dostojanstvu,uglovima tumacenja itd...
Jel neko u vicu snob?A plemic?
 
.. da .. i ja sam za to .. i za to da se mišljenje slobodno izreče .. .. ipak ne vidim dobro gdje je problem .. ali ni to nije čudno .. .. i moje je samo jedno mišljenje ..
.. možda nije uobičajeno da se kaže kako kuruza umire od tuge .. ali to je veoma na tragu .. svijeta kao volje .. .. kuruza ima .. volju .. za postojanjem .. .. riječi .. tuga i volja .. naknadne su .. ne tiču se kuruze .. .. njima je .. veliki batica .. nastojao objasniti svijet ..
.. ovca koja je uginula .. bog da joj dušu prosti .. da bi se mogla ojagnjit .. trebala se jebati sa ovnom .. .. i taj je odnos prilično usporediv sa jebanjem kod ljudi .. postoji želja .. nagoni .. osjećaji .. od kojih neki prilično sliče .. ali ima i razlika .. ovnu iz stada tvog strica ne pada na pamet da piše sonete kao onaj janez primicovi ljubici .. a i kod smrti ovce vjerojatno nije mnogo tugovao .. vjerojatno je mislio .. zar fali ovaca ..
.. između ovna i milojice postoji razlika .. milojica s ljubavni romani mozak maltretira .. će pronađe šifru da ju isšarmira .. javorku .. .. zašto ti misliš da između ovna i kuruze nije opet neka .. logična razlika .. i logična sličnost .. .. razumiješ .. ?
 
Prema rezultatima moje laboratorije, Sto veca sloboda govora, to manja sloboda ponasanja.
Ljudi koriste govornu i sve ostale komunikacije, pa i nemustu, da dogovore, nametnu ili suzbiju drugacije misljenje, ponasanje, odobravanje i kaznjavanje.
Pazite sta sam napisao....misljenje, ponasanje, odobravanje i kaznjavanje....4 esencijalne tacke egzistencije kod coveka u socioloskom smislu...
Odatle sledi onih 3 (po meni 4) metoda ...edukacija, oblikovanje potrebe, kaznjavanje....

Uticaj koji izgovoreno ima , mozda umanjujete, ali evo par primera...
-Ova zemlja je propala, ovako bih ja.....i sad neka svima pametna a ustvari glupa ideja....laik pravi kosmicki brod tako sto stavi 6 slavina sa vodom sa strane kao pogonsko gorivo...
-Majka ti je bas drzeca, bas bi je rasturio od..;........ ili ala ti je sestra za cepanje, nije bila na casu kad su ucili slovo n
-sta se ti pravis pametan, kao da smo mi glupi, sedi i cuti kao sto mi radimo....sta bude bice.....

Slobodu misli ne mesam sa ovim slobodama, jer ona zavisi i od percepcije, i od znanja i od prisustva drugih (ako postoji telepatija)....
Tako da recenica svako ima pravo na svoje misljenje ispada jako smesna kad se izgovori a misli se "svako ima pravo da kaze svoje misljenje"...
Em je neprecizno izrecena misao, em i ono sto je misao nije tacno....nema svako pravo ni u svakom trenutku ni na svakom mestu ni bilo kome da kaze ono sta misli...To pravo mu se ukida ili svadjom ili tucom ili kaznom ili zatvorom ili sacekusom ......
 
Da naglasim, da me ne razumeju pogresno...
Potcinjavanje je razlicito od priklanjanja i u sirem smislu od primoravanja...
Zatim ima vise vrsta potcinjavanja, od starih oblika prisile, preuzimanja volje, preko patologija tipa sadizam (ovaj pojam ima dva znacenja, jedno je u vezi bola , ali ja ga ne uzimam tako, vec uopsteno mucenje),hijararhijska dominacija,do modernih intrasocijalnih kreativa, gde nisu ni primetni,osim ako je konformno u pitanju, pa to onda vecina primeti, narocito oni koji vec imaju u zivotu zelju, volju, uzivanje ili svakodnevnu priliku za potcinjavanje...
To konformno je kad npr ucenjujete nekoga slikama, informacijom,dobrim odnosima sa perom mikom zikom....
Postoji i visi nivo potcinjavanja, takodje savremenog karaktera, gde je najveca zrtva logika...
To su od subliminalnih aktivnosti (ubacivanje slika, asocijacija slika, zvukova, mentalno programiranje) , zatim dejstva vezana za nadu i veru, ne religiju,nego veru....gde se javlja veliki uticaj, cak i katastrofa , a mnogima je nevidljiv uzrocnik....npr apatija , nihilizam, anarhija, mentalne bolesti nastale hronicnim dugotrajnim dejstvima na nadu i veru....pa ide do sitnih spreadspectrum aktivnosti....tako ih ja nazivam a termin je iz telekomunikacija, a znaci da se signal rasiri po polju (frekvencija) tako da bude manji od pozadine (buke) i tako postane neuocljiv i istovremeno postaje otporan na tu pozadinu (buku).

Tako da mnoge paranoje nisu bas paranoje, nego su ili intuitivni ali na zalost i nesistematicni osecaji i primecenja tih spreadspectrum aktivnosti, a postoje i bas paranoje...
Posle izvesnog vremena osoba koja ima takve paranoje dobija stigmu paranoicara, a ta stigma ce zauvek promeniti nacin razmisljanja i logiku , te osoba vise nece moci da percipira nista van svoje stigme....Cak se moze reci i da je obolela stvarno od paranoje...stigma radi opasan posao osobi...
Uticaj stigme je i pozitivan, ako verujete u pozitivu npr invalidnog deteta, ono ce postici vise nego sto bi inace, bez te stigme, ne samo kroz pozitivnu diskriminaciju nego i kroz ohrabrenje i jos neke efekte stigme...Stigma je kao koverat kome se prilagodite....ne potpuno ali ipak nekako...

Potcinjavanje postaje sastavni deo svakog medjuljudskog odnosa, ali ne u onom starom smislu gde se to vrsi u smislu klasa....ili snobizma ka klasama....
Ovaj moderni sindrom potcinjavanja je cak i neprimetan onome ko potcinjava....on je jednostavno prihvacen...
U trgovini, u razmeni usluga....svuda se javlja....i sto je zeznuto , drustveno je zavistan...moze se programirati....
Jednu od uloga u tome igra osecaj pravde, drugo mediji....i imas gomilu ratnika koji rade sta god im kazes.....i ubijaju ako treba...u ime pravde i opravdano medijima i informacijama....(ne znam da li da to nazovem informacijom, jer je demagosko parce, izvadjeno iz konteksta, a oblikovano da motivise)...

Moje reci su nemocne da vam docaraju svu moc i sirinu tog dejstva, a da pri tome ne budem ili ispreskakan, ili prokazan ili svakako prikazan...
A moze se koristiti taj kanal po kome su ljudi programirani , da i vi programirate ostale...ne menadzerski, nego ljudski, ...i to cak postaje sastavni deo medjuljudskih odnosa...
Veci deo je iz kapitalizma i tacnije iz trzisnog sistema (posto kapitalizam moze i bez trzisnog sistema...te dve stvari su odvojene)....
Tako da taj antagonizam i ljudska mrznja ima da sve vise jacaju i evoluiraju....a to ne moze dovesti do dobrog....cak i kad je potpuno kontrolisano....zatvorena mrznja u stakleni balon je i dalje mrznja....
 
Evo malo za onu i one sto bi mudrost u 2 reci, ali ako moze samo pocetna i krajnja slova....da se oko ne zamara...

Ljudi su navikli na svoj nacin razmisljanja, a koji je, to se moze videti ako se gleda...

Uzmimo za primer prodavnicu gotove hrane...Uspeh te prodavnice zavisi od polozaja, ako je blizu pijaca, ako je blizu puno radnika samaca itd...
Zavisi od cene jednog jela, i to na nacin kolika je cena, okvirno...komadno....i mora da bude ispod utiska koliko kosta prosecan obrok da budem sit kod jednog potrosaca....
Postujuci nas seoski mentalitet, potpuno je nebitno da li se prodavac jela ugradjuje i zaradjuje ili ne...
Jer ako je cena veca od zamisljenog iznosa za jedan obrok, nista mu ne pomaze...
Deo ce se organizovati, dobili su ideju, kao nije moglo to samo da im padne na pamet....nego ovako bode im oci, pa da ispadnu pametni majmuni, tj da imitiraju i ucine sebi...podrazavanje...
A veci deo ce postovati svoju logiku i reci ovako "znam kako bih ja, tako i on, e pa nece da zaradi na meni, ja to mogu isto tako kod mene kuci".
I apsolutno bez racunanja ce napraviti obrok od istih komponenti, ili drugih, nebitno , ali nece ni proracunati po kojoj ceni.
Pratice logiku svoju, oni ne bi radili a da dobro ne zarade, tako verovatno , tj sigurno i on, prodavac jela...
I moze prodavac jela ponuditi cenu koja je u minusu, dakle jeftinije nego cena ulaznih namirnica, nista tu nece pomoci.....jednostavno , bez racunanja i racunice, svaki prosecan potrosac naseg narodnog mentaliteta ce bez razmisljanja to ignorisati...

Ako se spusti ispod cene po obroku koji kao utisak postoji kod potrosaca, onda ce proci....

A da dam primer i za programiranje....Pa pocne plasman proizvoda, tog jela....a onda se raznim metodama , preko prica, logike, ogromna cena, veliki popust, i slicno , predstavi da ta cena sleduje, i da je ok za taj proizvod...i uspesno je prevazidjena nasa seljacka barijera "nedam da drugi preko mene sljivu bere...."

Ne znam da li vi ubrajate u neprimetne ili u primetne, te aktivnosti tipa veliko snizenje , a posle toga proizvod koji je skuplji nego u prosli cetvrtak...Kad se radi frontalno sve to dobije svoj smisao i uspeh...
A deo te logike izazivanja ruganja pa posle pametovanje na osnovu tog ruganja prelazi i u MZ odnose i soc sferu...Isto cete, ako jos niste, primetiti u |MZ odnosima, gde su signali ili ono sto bi trebalo da su signali , totalno poremeceni i neusaglaseni...Ona se ljuti sto on vise nije zainteresovan za nju, a ona je u medjuvremenu probala da bude sa drugim...posle uzdizanja ide totalno ocrnjivanje....ocekivanje iskrenosti a sve uvijeno i uvijano...prebacivanje krivice, skupljanje argumenata za demagogiju, sve je to igra koja se igra u trgovinama...mic po mic...
Sta je starije, koka ili pile, vama je bitno , meni nije...jer je prvo organizovano gajenje i usmeravanje u ovom slucaju bilo na strani trgovine...
 

Back
Top