Smisao slave u SPC

Paula

black cat
Moderator
Poruka
27.390
Priznajem da ne znam dovoljno teologiju, pa zato i pitam.
Dakle, znam da većina hrišćanstva, kako na Zapadu, tako i na Istoku nemaju slave. Pa ni druge pravoslavne crkve. Mislim. Ukoliko ima negde molim da me se demantuje.

Pa me zanima, koji je smisao slava u SPC? (ne mogu da kažem generalno u pravoslavlju, jer to nije karakteristika pravoslavlja)
A specijalno, smisao školske save Sv Save. Šta to znači da je to školska slava u hrišćanskom smislu?
(samo ne neki površni odgovori tipa eto to je naša tradicija, jer postavljam pitanje baš na forumu Religija, pa bih volela hriščansko objašnjenje, a ne političko).


p.s. i ako je već postojala ta tema, samo me spojite.
 
Iz moje vizure, mada nisam stručna, za dugo pamćenje, uzor i ugled, podizanje narodnog morala, pa ujedno i proslavljanje i svetkovanje velikih podvižnika i slugu Božjih;
Mnoga predanja u kojima je Sava glavni karakter, insistiraju na tome da je kao Božji sluga širio mudrost, čistotu i pravednost među svojim narodom. Otuda u narodu da je to naš prvi prosvetitelj, mada postoje i bolja i vernija objašnjenja.
Istorijski uzev, jednom Rastko, kasnije Sava, a posle i svetac, je posebna ličnost iz posebne porodice za srpski narod.
U poslednje vreme se smišljaju načini da se nad dinastijom Nemanjića izvrši defamacija, da im se umanji na značaju, da se to sve interpretira iznova i drugačije, što više sablažnjujuće, ali i to ima svoje razne svrhe...
Želja da se nacionalna istorija povredi i iskarikira je u prevodu želja da se slomi nacionalno dostojanstvo, da ono u čemu se rado ogledamo dobije neki sramni i ružan oblik.
 
Priznajem da ne znam dovoljno teologiju, pa zato i pitam.
Dakle, znam da većina hrišćanstva, kako na Zapadu, tako i na Istoku nemaju slave. Pa ni druge pravoslavne crkve. Mislim. Ukoliko ima negde molim da me se demantuje.

Pa me zanima, koji je smisao slava u SPC? (ne mogu da kažem generalno u pravoslavlju, jer to nije karakteristika pravoslavlja)
A specijalno, smisao školske save Sv Save. Šta to znači da je to školska slava u hrišćanskom smislu?
(samo ne neki površni odgovori tipa eto to je naša tradicija, jer postavljam pitanje baš na forumu Religija, pa bih volela hriščansko objašnjenje, a ne političko).


p.s. i ako je već postojala ta tema, samo me spojite.
Mislim da je pre svega u pitanju zastupništvo.
Svaki Svetac je živ i može da posreduje za nas pred Bogom.
 
Priznajem da ne znam dovoljno teologiju, pa zato i pitam.
Dakle, znam da većina hrišćanstva, kako na Zapadu, tako i na Istoku nemaju slave. Pa ni druge pravoslavne crkve. Mislim. Ukoliko ima negde molim da me se demantuje.

Pa me zanima, koji je smisao slava u SPC? (ne mogu da kažem generalno u pravoslavlju, jer to nije karakteristika pravoslavlja)
A specijalno, smisao školske save Sv Save. Šta to znači da je to školska slava u hrišćanskom smislu?
(samo ne neki površni odgovori tipa eto to je naša tradicija, jer postavljam pitanje baš na forumu Religija, pa bih volela hriščansko objašnjenje, a ne političko).


p.s. i ako je već postojala ta tema, samo me spojite.
Slava je isključivo srpski fenomen,iako širom hrišćanskog svijeta postoje razliciti oblici poštovanja svetaca.
Sto se tice Sv Save,on se smatra prvim srpskim prosvjetiteljem,prema nekim istorijskim izvorima on je osnivac prvih skola,pa cak i bolnica.Posto se srpska drzavnost ugasila oko 1450-ih,nije postojala dalja progresija institucija i u sljedećim vijekovima ropstva njegova uloga i lik su dobili mitske proporcije.
 
Mogu da podelim zanimljivost iz osnovne škole vezano za proslavljanje srpske školske slave. Naime, nastavnica muzičkog nas je probrala iz svih razreda da joj budemo u horu koji će tri meseca pripremati pred školsku slavu, svetog Savu.
I, tri meseca učimo da u horu pevamo Yesterday, Beatles.
Bila sam u nižoj osnovnoj pa sam morala po srpski da napišem kako se koje reči pevaju...
Sad kad se osvrnem na taj spektakl, koji jeste prošao još i dobro, nekako mi je besmisleno da se kroz ceo program recitala, čitanja istorijskih zapisa i narodnih pripovedaka, prikazivanja lepih crteža, rukotvorina i sl., tu začuju i Beatles-i.
Call me crazy... Ne vidim nikakve korelacije... :zcepanje:
 
Mislim da je pre svega u pitanju zastupništvo.
Svaki Svetac je živ i može da posreduje za nas pred Bogom.
ali zašto da posreduje? kao da nam Bog nije lično otac?
I dobro, i Katolici imaju svece. ti dakle misliš da je to prosto svetac, samo određen za određenu porodicu ili mesto ili školu itd?
 
Poslednja izmena:
Slava je isključivo srpski fenomen,iako širom hrišćanskog svijeta postoje razliciti oblici poštovanja svetaca.
Sto se tice Sv Save,on se smatra prvim srpskim prosvjetiteljem,prema nekim istorijskim izvorima on je osnivac prvih skola,pa cak i bolnica.Posto se srpska drzavnost ugasila oko 1450-ih,nije postojala dalja progresija institucija i u sljedećim vijekovima ropstva njegova uloga i lik su dobili mitske proporcije.
Ali rekla sam u prvom postu da me ne interesuje politika i istorija naroda.

Samo smisao toga. Da li to znači da se sv Sava kod Boga zauzima za škole? Moli Boga da škole imaju više novca ili da bude bolje obrazovanje? Razumete šta pitam? Suštinu toga, a ne pamflet.
 
Priznajem da ne znam dovoljno teologiju, pa zato i pitam.
Dakle, znam da većina hrišćanstva, kako na Zapadu, tako i na Istoku nemaju slave. Pa ni druge pravoslavne crkve. Mislim. Ukoliko ima negde molim da me se demantuje.

Pa me zanima, koji je smisao slava u SPC? (ne mogu da kažem generalno u pravoslavlju, jer to nije karakteristika pravoslavlja)
A specijalno, smisao školske save Sv Save. Šta to znači da je to školska slava u hrišćanskom smislu?
(samo ne neki površni odgovori tipa eto to je naša tradicija, jer postavljam pitanje baš na forumu Religija, pa bih volela hriščansko objašnjenje, a ne političko).


p.s. i ako je već postojala ta tema, samo me spojite.
Nemam pojma
@pura moca mišljenje :lol:
 
pa ok to, ali zašto? koje je hrišćansko objašenjenje slave-
To će neko od pravoslavnih hrišćana morati da ti objasni, a dok se to ne
desi, tu sam ja da popunim prostor korisnim informacijama. :lol:

Међународни комитет за заштиту нематеријалног културног наслеђа 2014.
године у Паризу на редовној седници донео је одлуку да се српска слава
уврсти на светску листу нематеријалне баштине човечанства под заштитом
Унеска. То је прво културно добро из Србије уписано на ту листу и од
великог је значаја за српску културу.
 
Da li mi kroz lsvljenje sv Save u školama slavimo Sv Savu ili Boga što postoje škole ili šta? Meni ta suština slavljenja slave škole nije jasna. Ili je to samo način da se ljudi sete svoje tradicije? Onda to ne bi bilo hrišćansko, već čisto nacionalno, tj političko pitanje.
 
ali zašto da posreduje? kao da nam Bog nije lično otac?
I dobro, i Katolici imaju svece. ti dakle misliš da je to prosto svetac, samo određen za određenu orodicu ili mesto ili školu itd?
Svetac nije vlasništvo jednog naroda, institucije ili slično.
Imaju i katolici (i mi smo katolici a "oni" su Rimokatolici) (katoličanstvo=sabornost)

Ne znam za nastanak slave, to najbolje neki teolog da objasni.

A zastupništvo nam svima treba ponekad bar.
 
To će neko od pravoslavnih hrišćana morati da ti objasni, a dok se to ne
desi, tu sam ja da popunim prostor korisnim informacijama. :lol:

Међународни комитет за заштиту нематеријалног културног наслеђа 2014.
године у Паризу на редовној седници донео је одлуку да се српска слава
уврсти на светску листу нематеријалне баштине човечанства под заштитом
Унеска. То је прво културно добро из Србије уписано на ту листу и од
великог је значаја за српску културу.
nisam znala, to je lepo
ali opet, da, to nije hrišćansko objašnjenje, samo opet politika, tj više možda kultura tj baština. To bi moglo da ide i na neki forum recimo Etnologija
 
Da li mi kroz lsvljenje sv Save u školama slavimo Sv Savu ili Boga što postoje škole ili šta? Meni ta suština slavljenja slave škole nije jasna. Ili je to samo način da se ljudi sete svoje tradicije? Onda to ne bi bilo hrišćanski, već čisto nacionalno, tj političko pitanje.
Boga, kroz Svetog Savu.

Tradicija je derivat vere (ovako bih ja interpretirao).
 
cudimo se sto je korupcija toliko ukorenjena u nase drustvo

a i u religiji hocemo da koristimo vezu

da podmitimo sveca da nam zavrsi posao preko veze
možda ovo i ima smisla kod nekih ljudi... možda stvanro tako i gledaju

Ali sam ja tu za ono što su protestanti protestovali, što je jedna od krilatica, da ne bi trebalo u hrišćanstvu da imamo posrednike. U prvom hrišćanstvu ih nije bilo.
 
Negde sam čitala da su sveci ostatak paganizma, ono što je bilo puno bogova, pa ono da bi se ljudi navikli na hrišćanstvo koje je striktni monoteizam, daj da ostavimo te svece, da i oni imaju neku ulogu. Tako kažu da je npr Ilija uveden da zameni nekog paganskog Boga, ne znam kog, zaboravih.
 
Negde sam čitala da su sveci ostatak paganizma, ono što je bilo puno bogova, pa ono da bi se ljudi navikli na hrišćanstvo koje je striktni monoteizam, daj da ostavimo te svece, da i oni imaju neku ulogu. Tako kažu da je npr Ilija uveden da zameni nekog paganskog Boga, ne znam kog, zaboravih.
Teško da je to tako
Na Liturgiji se kaže "Svetinje svetima" pred pričešće, i po nekom tumačenju koje sam pročitao te reči znače da svako ko se pričesti ili je tu zbog toga je već svet po Blagodati
 
Za mene je slava strogo porodična stvar, običaj koji se prenosi sa kolena na koleno, sa generacije jedne porodice na sledeću generaciju...
Zato je naturanje slave institucijama, sportskim klubovima pa čak i političkim strankama nakaradno. Ne znam kada je uopšte (i ko) započeo tj. preneo porodični običaj na firme i stranke?!?

A što se Paulinog pitanja tiče, i ja ću ipak sačekati neki detaljniji odgovor.
 
ali zašto da posreduje? kao da nam Bog nije lično otac?
I dobro, i Katolici imaju svece. ti dakle misliš da je to prosto svetac, samo određen za određenu orodicu ili mesto ili školu itd?
do oca samo kroz hrista, nije on posrednik on je vrata carstva.
posrednik je neko ko te zastupa pred nekim, pa kako bog da bude posrednik pred bogom?
Hrišćanski bog je bog živih, sveci i svi ostali su živi koji su u hristu. kada se moliš svecu u molitvi kažeš "sveti taj i taj umoli boga za mene grešnog".
zašto se to radi, zato što smo svi mi crkva. a crkva je sabornost i zato molitvom ni ne bi trebao da budeš sam.

a za slavu rekao bi da se to uvuklo u hrišćanstvo i upodobilo se. inače i katolici i ostali pravoslavci imaju svoje zaštitnike. samo što smo mi ostavili i za dom zaštitnika. što opet nije jeres jer kao što gore rekoh bog je bog živih i svi smo crkva.
 
Teško da je to tako
Na Liturgiji se kaže "Svetinje svetima" pred pričešće, i po nekom tumačenju koje sam pročitao te reči znače da svako ko se pričesti ili je tu zbog toga je već svet po Blagodati
nisi razumeo. Jedno je liturgija. Nego ono pitanje posrednika kada je to počelo. toga nije bio9o u prvom hrišćanstvu. Misli se na mrtve ljude. Jer u jevrejskoj religiji koja je prethodila je striktno bilo zabranjeno bilo kome se moliti osim Bogu, baš zbog politeizma.. A ni apostoli o tome nisu pričali. Dakle, došlo je kasnije. Zašto i kako se to razvijalo znam da je posebna tema i verovatno nije za ovu temu. Ovo je pitanje slave, mada to ima veze i sa svecima.
 

Back
Top