Smail Aga Cengić

Pozdrav Moračanine druže moj! Nemoj da se ljutiš, ali ti moram reći da previše "guslarski" gledaš na istoriju! Ispade Karađorđe svetac, a Miloš najveća bitanga! Neću da ulazim u karakterizaciju ovih ljudi, a imalo bi se reći štošta i dobroga i lošega o obojici (čak jako lošega) - ali Miloševa politika je dala rezultate i stvorila Srbiju koja se postepeno učvršćivala, dok je Karađorđeva politika pretrpla fijasko, a da je zajedno sa heteristima podigao Srbiju opet na ustanak te 1817. godine (ili koju godinu kasnije) pitanje je kako bi Srbija tada prošla - tadašnje okolnosti u Evropi upućuju da bi prošla jako, jako loše!

Đe si Kazino?!

Je li vjeruješ da sam krenuo da napišem Moračaninu isto što si ti napisao?!
Moračanin je dobar čo'ek, iako kao i ti osporava srpstvo Crnogoraca ili da kažem ističe posebnost Crnogoraca u odnosu na (ostale) Srbe, on je nekada prilično realan i objektivan ali nekada baš crno-bijelo gleda na istoriju, pogotovo ovu koja se tiče borbe našeg naroda (ili naša 2 veoma bliska naroda) protiv Turaka. Koliko li je samo puta spomenuo glave turskih paša koje se suše pod staklenim zvonima na Cetinju! Šta misliš provocira li to Mrdaywalkera i druge muslimanske forumaše?

Pozdrav Kazino, a pozdrav i za Moračanina!

Ja nikoga ne provociram a najmanje našega Mrda i muslimane.
Jel' se suše one glave ili ne?......................... suše.
Ko drugčije kaže, taj laže.

Ali da kažem, kad je onako veliki Omer paša bježao od Crnogoraca ito sve u troskocima, kako bi tek onda bježa Mrdo!

Evo samo iz toga vremena nekoliko događaja,

Je li bilo realno da se mala CG uspješno odupre Turcima ........................................nije ali je uspjela
Je li bilo realno da Crnogorci pobiju Francuze kod Boke ......................................... nije pa su uspjeli
Jel' bilo realno da Crnogorci tako stravično potuku Turke na Krusima....................... nije pa su uspjeli

Moračanine sve "zašto" ima i svoje "zato" - evo ti par kontrapitanja i ujedno odgovora na njih, kao i na ova što si mi postavio:

A zahvaljujući čemu se to Crna Gora uspješno oduprla Turcima? Da li samo zahvaljujući svojoj odlučnosti i hrabrosti (koje je zaista bilo) da im se suprostavi, ili će biti da je zbog toga što je imala iza sebe najmanje jednu tadašnju svjetsku silu? Da te podsjetim da je i poslije prve, i poslije druge Omer-pašine vojne, uprkos zaista herojskom otporu, Crna Gora bila praktično na koljenima – 1862. Omer-paša Latas je stigao do Dobrskog sela na 2 km od Cetinja, da bi onda Rusija i Francuska poručile Sultanu – “stop, ajmo rikverc”! 1852. godine to su isto rekle Rusija i Austrija! Da li je Karađorđe imao podršku ijedne svjetske sile 1817. godine koja bi Turcima rekla “stop-rikverc”?

Isto važi za otpor Napoleonu – Crnu Goru Napoleon nije napao, niti je namjeravao da je napadne, već su Crnogorci 1806. i 1807. godine morali ginuti za ruski račun zajedno sa Rusima po Boki, Dubrovniku, čak i Korčuli, da bi ipak poslije mira u Tilzitu Boka morala biti ustupljena Francuzima! A Crna Gora je 1813. godine proglasila i ujedinjenje sa Bokom, ali joj je to bilo džabe jer su veliki i tada krojili granice – Rusi su je ustupili Austriji! Je li trebao i mogao Petar I tada da ratuje do poslednjeg Crnogorca za Boku, protiv ruske volje?

Nije Crna Gora na Martinićima i Krusima "stravično potukla Turke" tj. vojsku Osmanskog carstva, kako ti ustvrdi, već je potukla vojsku jednog silnika – Mahmud-paše Bušatlije, protiv koga je i sam Sultan slao u dva navrata vojsku, da bi ovaj preživio zahvaljujući hrabrosti i lukavstvu, ali i sreći i sklopu određenih okolnosti! Vjeruj mi da niko nije suze pustio u Carigradu za Mahmud-pašom poslije njegove pogobije na Krusima 1796. godine, niti su se nešto potresli zbog toga!

Moramo istoriju gledati malo svestranije - ne možemo je učiti iz guslarskih pjesama (protiv kojih ja inače nemam ništa)! Pozdravljam te!

To je uredu i to znam ali zašto je CG uvijek imala uza sebe bar jednu veliku svjetsku silu?
Kakav je bio interes te sile od male CG?
Kako to da nisu pokazali takav interes i do drugih Bosne, Srbije.... pa bi i njih spasili od Turskog robstva.

Ja mislim, da prvo ti moraš dati sve od sebe pa tek onda možda dobiješ kakvu pomoć ili podržku.

Znači li to, kad bi Bosanci pjevali ono;
Nas i Rusa 300 miliona
A bez Rusa pola kamiona,

nebi tako olako pali pod Turke?:D:D:D

Evo rodoslova Orlovića. Tamo piše Čeogići i ne Čengići od Pavlovog sina Čeja.
http://2.***************/_8CgdlVIS6eA/Rhlxx1KjSJI/AAAAAAAAACE/XZGGmpOODVs/s1600/OrlovicRodoslov.jpg

Međutim drugi izvor piše da su od Čeja Čengići ali ja u to ne vjerujem.
http://3.***************/_8CgdlVIS6...M/yMoApq_eWFE/s1600/rodsl_orlov_kljajevic.jpg

Sve ovo gore je prvi put pomenuo Tomo Oraovac iz Kuča, koji je živio sredinom 19 vijeka u CG i kasnije Srbiji.
Dakle, da su postojali Orlovići se prvi put pominje u zabilješkama Toma Oraovca učitelja iz Kuča.
Prije njega nema ni jednog dokumenta, da je Pavle Orlović postojao a posle su u 19 i 20 vijeku to mnogi dodavali i izmišljali razne rodoslove.
Ja mislim, da je to o Orlovićima samo mit isto kao i o Milošu Obiliću.

Da, to je očigledan mit. Pavle Orlović je ličnost nepoznata istoriji.

U svemu je zanimljivo samo to da toliko porodica u Srbiji i Crnoj Gori čuva predanje o tom fantomskom poreklu. Takođe, na sve strane po Srbiji i ne samo Srbiji gde postoje neke razvaline iz prošlosti, narod priča da su to "dvori Orlovića Pavla".

Sigurno postoji neki razlog zašto je taj Pavle toliko prisutan. Ali mi ga danas više ne znamo.

U svemu je zanimljivo samo to da toliko porodica u Srbiji i Crnoj Gori čuva predanje o tom fantomskom poreklu. Takođe, na sve strane po Srbiji i ne samo Srbiji gde postoje neke razvaline iz prošlosti, narod priča da su to "dvori Orlovića Pavla".

Sigurno postoji neki razlog zašto je taj Pavle toliko prisutan. Ali mi ga danas više ne znamo.

To je najvjerovatnije mit.Trebalo je izmisliti slavne pretke, pa ako nemogu biti kraljevi, carevi i vojvode, onda bar da je prezime kao Orao, Soko... samo da nije nedajbože Vrana.

U onom drugom rodoslovu piše, da je otac Pavla Orlovića, Vuk Crnogorac-Orao koji je živio oko 1330g a o tome Vuku Crnogorcu niko ništa ne zna. Čak je prezime Crnogorac nastalo mnogo kasnije i većina ljudi sa prezimenom Crnogorac žive U Livnu, Sarajevu, Bosanskoj krajini, Srbiji i u CG-Cuce.
Taj učitelj Tomo iz Kuča je izgleda imao bujnu maštu.

To je najvjerovatnije mit.Trebalo je izmisliti slavne pretke, pa ako nemogu biti kraljevi, carevi i vojvode, onda bar da je prezime kao Orao, Soko... samo da nije nedajbože Vrana.

U onom drugom rodoslovu piše, da je otac Pavla Orlovića, Vuk Crnogorac-Orao koji je živio oko 1330g a o tome Vuku Crnogorcu niko ništa ne zna. Čak je prezime Crnogorac nastalo mnogo kasnije i većina ljudi sa prezimenom Crnogorac žive U Livnu, Sarajevu, Bosanskoj krajini, Srbiji i u CG-Cuce.
Taj učitelj Tomo iz Kuča je izgleda imao bujnu maštu.

Мислим да је презиме Орловић изведено од имена Орле које се и данас може понегде срести.

Evo sta o cengicima kaze Cedo Bacovic veliki poznavalac Hercegovine i hercegovaca.
"Porijeklom su iz Male Azije odakle su jos u 16 vijeku doselili u Zagorje iz koga su se raseljavali u Focu, Ustikolinu, Visegrad... a 1800 godine u Gacko gdje je Henefri-beg Cengic u selu Srdjevcima sazidao prvu kulu u Hercegovini.
Iz ove porodice bilo je vise turskih velikodostojnika od kojih njih 11 sa titulom pase. Najcuveniji prestavnik ove porodice u 19 vijeku bio je Ismail - Smail-aga sin Ibrahimov... i td.

Autoru ovog posta nesto slicno ovome ispricao je i pok. Zuko Dzumhur koji je takodje vazio za izvrsnog poznavaoca hercegovacke istorije jos davne 1986 godine. (slicnost je u kazivanju o porijeklu Cengica)

Ne bih rekao da je Pavle Orlovic nepoznata istorijska licnost. U Srbiji ne znam kom mijestu, ima svoju crkvu zaduzbinu. Po predanju, tu su pokopane i njegove kosti. Kazu da je njegovo tijelo doneseno sa Kosova i njegov barjak, to sam naveo u jednom prethodnom postu.

Ne bih rekao da je Pavle Orlovic nepoznata istorijska licnost. U Srbiji ne znam kom mijestu, ima svoju crkvu zaduzbinu. Po predanju, tu su pokopane i njegove kosti. Kazu da je njegovo tijelo doneseno sa Kosova i njegov barjak, to sam naveo u jednom prethodnom postu.

Ima o njemu napisano dosta http://porekloorlovica.blogspot.com/2007/04/poreklo-orlovica.html sve od pjesme Kosovka djevojka pa do danas. Njegovih gradova, kula i crkava ima bar 20 po Srbiji, Bosni, CG. Mnoge stare ruševine i zidine nekih starih gradova proglašavane su gradovima Pavla Orlovića, na kojima je kasnije narod podizao i crkve.
Ja mislim da je to samo mit, nastao iz pjesme kosovka đevojka, koga je prvi izmislio u 18 vijeku Toma Oraovac, onaj učitelj iz Kuča.
Ali neka je i mit ako je dobar i na koga se ljudi ponose.
Ova pjesma je zaista odlična i neponovljiva a mogla bi nastati na prostorima CG, bar po izgovoru.
http://webcache.googleusercontent.c...ojka&cd=4&hl=en&ct=clnk&source=www.google.com

Poslednja izmena:
Ima o njemu napisano dosta http://porekloorlovica.blogspot.com/2007/04/poreklo-orlovica.html sve od pjesme Kosovka djevojka pa do danas. Njegovih gradova, kula i crkava ima bar 20 po Srbiji, Bosni, CG. Mnoge stare ruševine i zidine nekih starih gradova proglašavane su gradovima Pavla Orlovića, na kojima je kasnije narod podizao i crkve.
Ja mislim da je to samo mit, nastao iz pjesme kosovka đevojka, koga je prvi izmislio u 18 vijeku Toma Oraovac, onaj učitelj iz Kuča.
Ali neka je i mit ako je dobar i na koga se ljudi ponose.
Ova pjesma je zaista odlična i neponovljiva a mogla bi nastati na prostorima CG, bar po izgovoru.
http://webcache.googleusercontent.c...ojka&cd=4&hl=en&ct=clnk&source=www.google.com

Ne znam da li je mit ili ne, al sumnjam da je neko imao tako bujnu mastu pa da sve to izmisli... Sad ce se neko javiti pa ce pomenuti da su svi kosovski junaci izmisljeni pa cemo doci do pitanja da li je postojao i knez Lazar..?

Đe si Kazino?!

Je li vjeruješ da sam krenuo da napišem Moračaninu isto što si ti napisao?!
Moračanin je dobar čo'ek, iako kao i ti osporava srpstvo Crnogoraca ili da kažem ističe posebnost Crnogoraca u odnosu na (ostale) Srbe, on je nekada prilično realan i objektivan ali nekada baš crno-bijelo gleda na istoriju, pogotovo ovu koja se tiče borbe našeg naroda (ili naša 2 veoma bliska naroda) protiv Turaka. Koliko li je samo puta spomenuo glave turskih paša koje se suše pod staklenim zvonima na Cetinju! Šta misliš provocira li to Mrdaywalkera i druge muslimanske forumaše?

Pozdrav Kazino, a pozdrav i za Moračanina!

Svarozic@ mogu da se suse 2 - 3 glave na Cetinju ali Moracanina pece to sto su te glave carovale 500 godina po zemlji koju on sada gazi i mnogo dalje od toga... pa mu bilo milo ili krivo :lol:

Ja nikoga ne provociram a najmanje našega Mrda i muslimane.
Jel' se suše one glave ili ne?......................... suše.
Ko drugčije kaže, taj laže.

Ali da kažem, kad je onako veliki Omer paša bježao od Crnogoraca ito sve u troskocima, kako bi tek onda bježa Mrdo!

Da ti recem coe'ce da taj Omer pasa nesto nije bio raspolozan da poore golemu 4-nahijsku Crnu Goru a bogme kako je bio krenuo ne bi vi izislo na dobro.
Mada ste doduse tada imali vise od 313 vojnika koliko sada imate.

Evo viđite đe je Aga izgubio glavu. A sa ovim nožem mu je odrezana.
Ovaj spomenih su mu skoro postavili a prije je bio samo jedan veći kamen bez ikakvih obilježja.
http://v10.lscache6.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/26564315.jpg
26564315.jpg

Back