"Слобода душе"

Slicna tema otvorena je nedavno na podforumu Tinejdzera, pod nazivom "Libertad"...zanimljivo je procitati misljenja onih cije vreme tek dolazi. Nisam sigurna da je dobro sto ovo cinim ali cu preneti deo svojih razmisljanja ovde obzirom da dodiruje sustinu...to bi ujedno bio i moj odgovor na temu...

odsustvo ili potiskivanje misli u koj(ima)joj su sublimirane najrazlicitije emocije, a usled specificnog raspolozenja neke i potencirane u datom trenutku (mozda samo bes, ili samo strah, mozda ljubomora ili nelagoda), istovremeno znaci i trenutno potiskivanje sebe pa i izbora (a time i slobode) da se njome ovlada. Odgurkivanjem na stranu neprijatne misli, uspostavljamo privremeni, vestacki mir i stvaramo neku vrstu slobode onih "bezmisli" koje otupljuju cula a zatvora onih pravih misli koje plase.

Slobodu izjednacavam sa pojmom izbora - potpunog, neuslovljenog, jedinstvenog ali u skladu sa okolnostima promenljivog, nevezanog za vreme, prostor, okolnosti. Ona nema kriticara koji je procenjuje i vaga, niti pocetak i kraj uslovljen necijom do sopstvenom odlukom...nema nikakvu vrednost za drugoga ali je nemerljiva za onog ko je ima, lukava da uvidi zamke potencijalnog ogranicavanja, pametna da se primiri i saceka svoj trenutak.
Biram - nacine, prijatelje, resenja, zelje, uslove, muziku, snove, literaturu, sadasnjost, dubinu, bezanje, dokolicu, istinu, umetnost, veru, cutanje, poverenje, ritam, nepoznato,
vernost, crno, tacku, beskraj, nista, plod, strpljenje, ideju, daleko, razumevanje...I da hoce, ne mogu mi oteti slobodu. Moc da je zatocim u mrak imam samo ja!

Moguce je odreci se kolektivne u ekstremnim uslovima.To je na primer potpuna fizicka izolacija, koja dopusta egzistenciju a ne uslovljava je. Okovi kolektivne, iako smaknuti, i dalje zuljaju, jer iskustvo, secanje i preispitivanje (da li smo njenim odricanjem na dobitku ili gubitku) stoje kao neka vrsta tereta sa cijim skidanjem postoji olaksanje.

Sve to se nadovezuje na drugo pitanje...sloboda ne moze biti potpuna cak i u okolnostima izolacije jer su nase misli kamenje koje moze da vuce ka vecim dubinama ali i materijal koji moze da izgradi zid preko koga drugi ne mogu da preskoce. Ostajemo zajedno i uvek samo sa svojim mislima, dok druga bica,draga i nemila dolaze, doticu i odlaze.Od misli je nemoguce pobeci - one su nasa "uslovna sloboda" a kada su opterecene iluzijom, nemirom, kada je potrebno potisnuti ih da bi se osecali dobro i smatrali se zaista oslobodjenim, onda ne mozemo da govorimo o dosezanju potpune slobode. Sa bilo kakvom projekcijom (realnom ili virtuelnom) misli i potencijalnih dela, stojimo u nekom raskoraku...raskorak sa sobom jer nosimo uzore kolektivnog ili sa kolektivnim jer licno, svesno ili ne, remeti kolektivno.

Vec postavljeno pitanje - da li bi mogucnost dosezanja licnih sloboda (onako kako je svako vidi u svojim ocima i smatra za sebe najboljom) uslovila haos ili realno oslobodjenje?

Najpre mi je palo na pamet ovo - potpuno misaono ignorisanje proslog i buduceg, potenciranje momenta koji mora da bude povoljan da bi eliminacija nezeljenog bila uspesna, obujmljenost necim prijatnim (muzika, knjiga, crtanje, setnja), prisustvo drugih moze ali ne mora, no rezultat uspesniji "sa" no "bez"... Misli dodiruju poput krila leptira, lagane su poput paperja, rasterecene svega sustinskog ali ne (is)prazne, misaona projekcija pastelnih boja koje prozimaju svaki kutak...Inace, tome pribegavam kada zelim da postignem "odvajanje"...I uspeva, samo jako kratko! Mozda bi se ovo i moglo nazvati slobodom ali je bas zbog posebnih okolnosti nazivam "uslovnom", onom koju je moguce samo vestacki odrzati....Nakon svega dolazi do osvescenja i vracanja na bit.
Misljenja sam da bi bas usled potpune razlicitosti ali prvenstveno egoizma i sebicnosti pre nastao haos no pravo oslobodjenje. Moralne stege su u izvesnom smislu dobra kocnica za one koji su svesni posledica prevelike slobode. Nekima one nisu dovoljne pa je njihovo "nebo" vece, sire a stremljenja visoka.



Naveden primer litice je sasvim solidan - odluka o skoku u zivot ili smrt je itekakva odluka i itekakav izbor...onaj koji ce ili otvoriti ili zatvoriti novi krug izbora u zivotu i smrti. Izbor ima veze sa - hocu i zelim (moram otpada). Kod komplikovanijih primera se ubacuju spoljni faktori ali oni ostaju po strani ako je procena sopstvenih htenja i zelja realna. Ako je odluka o izboru ishitrena, preoterecena ocekivanjima drugih, uokvirena moralnim stegama ili nekim zakonitostima ponasanja, logicno je da je izbor suzen ali on uvek postoji. Sustina i jeste u tome da se i u trenucima potpune bezizlaznosti, neuocavanja nacina pronadje i uhvati slamka. Mene vise muci nesto drugo...da li je dobro uvek imati izbor i slobodu? Nekada i zakljucana samica prija...nevazno da li je kljuc u dzepu ili kod cuvara.
 
ODLIČNA TEMA, malo sam sklona filozofiranju...
elem, izuzetno se osjećam slobodnom, unutra, u duši ili gdje već.
Ali, često mi se dešavalo da se sputavam;npr. u sobi sa dvije cimerke s kojima sam u extra odnosima bila, ali su nam temperamenti različitii . ja npr. poželim biti glasna, kažem: sad ću vrisnuti, a one me bijelo pogledaju...i ja, naravno, ne vrisnem...Nisam za slobodu koja graniči sa dekadencijom, ne, moralne i kulturne norme se moraju poštovati...
Ali, živahna sam, glasna sam, zahebana sam, ipak: stalno mi govore: jedino se tvoj glas čuje, jedino se ti smiješ...

pa što da se ne smijem glasno, zar ne?Izgleda da se to sve rjeđe čuje...na žalost.

Ma samo se ti smej, a one neka budališu, smeh će te održati normalnom, zdravom, mladom, lepota se naravno odmah pridodaje :)
 
Sebe dozivljavam maksimalno slobodnim i za mene je to nacin zivljenja... Da budem slobodan, da budem svoj... Bas da budem ono sto sam "unutar" sebe... Pa kom se svidja, svidja... Jedino moguce ogranicenje slobode i zrtva je zbog ljubavi... Jedno i jedino... :ok:

......slobodna sam da sebi kazem sve, sve da priznam i da se odlicno ispricam sama sa sobom.....

Slicna tema otvorena je nedavno na podforumu Tinejdzera, pod nazivom "Libertad"...zanimljivo je procitati misljenja onih cije vreme tek dolazi. Nisam sigurna da je dobro sto ovo cinim ali cu preneti deo svojih razmisljanja ovde obzirom da dodiruje sustinu...to bi ujedno bio i moj odgovor na temu...

Svako ko govori o nekom vidu slobode jeste u pravu zato što govori o odredjenom stepenu slobode. Slično činjenici da i zatvorenici u zatvoru imaju odredjenu slobodu u okviru zatvora.
Na žalost ili na sreću ona je ograničena. Ta limitirana sloboda bi bila sa ciljem da osobu koja ne može kontrolisati svoje ponašanje i svoje pasije nauči da ista kontroliče kako bu dobio puni vid slobode.
Slično je i kada govorimo o slobodi Duše. Niži oblik slobode je razgovarati o slobodi čoveka u ovom svetu dok onaj viši, kako je i postavljena tema, jeste sloboda Duše, koju dostiže tak kada nauči mnogo toga što je neophodna da zna i uvažava kada se vrati višim životnim realnostima.
Ko će od nas kojim stepenom slobode biti zadovoljan zavisi od dosadašnjeg životnog puta i životnih iskustava u mnogim minulim inkarnacijama...
 
DarkSlateBlue:
Korisnicko ime[/COLOR].;9688434]
Korisničko ime, možda nekome i odgovara priča osobe na čijs si izlaganja ovde dao vezu, medjutim taj iznosi samo svoje mentalne koncepte i taj je dalje od razumevanja života i pojma slobode Duše nego većina učesnika Foruma.
On, kao govornik iznoisi samo svoje vidjenje i svoju filozofiju.
Život je daleko jednostavniji od svakog mentalnog poimanja.
Da bi se dostigla sloboda Dše neophodno je sledti uska pravila i ztakonitosti Svetog Duha te slediti Njegove precizne instrukcije kloji tada polako pročišćava osobu na svim nivoima - fizičkom, mentalnom i duhovnom.
 
librolibro17,zbunjen si!

"Da bi se dostigla sloboda Duše NEOPHODNO je sledti uska pravila i ztakonitosti Svetog Duha te slediti Njegove precizne instrukcije kloji tada polako pročišćava osobu na svim nivoima - fizičkom, mentalnom i duhovnom". - zar ovo nije mentalno poimanje?Zar ovo nije tvoja(ili necija) ideja kako se dostize sloboda duse.

Da bi se dostigla sloboda duse nije potrebno ciniti,vec ne ciniti.Slobodan je samo onaj koji je slobodan od svih zelja osim jedne,zelje da nema zelja!

Inace,na ovom forumu su gotovo svi zbunjeni i nemaju pojma o cemu pricaju.Ja nisam zbunjen,ja samo nemam hrabrosti da napustim svoje zelje,svoje snove,svoj svet.
 
librolibro17,zbunjen si!

"Da bi se dostigla sloboda Duše NEOPHODNO je sledti uska pravila i ztakonitosti Svetog Duha te slediti Njegove precizne instrukcije kloji tada polako pročišćava osobu na svim nivoima - fizičkom, mentalnom i duhovnom". - zar ovo nije mentalno poimanje?Zar ovo nije tvoja(ili necija) ideja kako se dostize sloboda duse.

Da bi se dostigla sloboda duse nije potrebno ciniti,vec ne ciniti.Slobodan je samo onaj koji je slobodan od svih zelja osim jedne,zelje da nema zelja!

Inace,na ovom forumu su gotovo svi zbunjeni i nemaju pojma o cemu pricaju.Ja nisam zbunjen,ja samo nemam hrabrosti da napustim svoje zelje,svoje snove,svoj svet.

Korisničko ime, raduje me da smo ovde.

Tačno je da su to moje reči iza kojih stojim. Medjutim, mentalni koncept lišavanja želja je nešto sasvim drugo i to je ono što zavodi ljude. Slediti uska pravila i Zakone Svetoga Duha je malo drugačije. Prvo, to nikako ne znači lišavati i odbascivati sve svoje želje. Jer, to je metoda koja još nikome nije domnela duhovnu realizaciju osim što se propoveda.

Na putu duhovnog razvitka uistinu važi pravilo da čovek vodi računa šta želi jer mu se može i ostvariti a najjače su želje čulnog i mentalnog karaktera. Zapravo, mi kao Duše jesmo ovde da isprobamo sve svoje želje i onda kada ih se nasitimo - kada se u nama dovoljno razvije ljubav prema životu i Bogu onda one same zamiru i ostaje jedna jedina želja koja nas prožima celim bićem.
Sokrat je jednom učeniku, gurnuvši mu glavu u vodu, postavio pitanje, "Dok ti je bila glava ispod vode šta si najviše želeo?" Odgovor je bio, "Vazduh!" "E, kada tako jako budeš želeo Boga (mudrost i znanje) onda ćeš Ga imati!"
S toga od svih želja najispravnija je želeti Boga i ostavrivanjem iste sve druge zamiru. Zato i stoji u Bibliji (Starom Zavetu) da na Boga treba stalno misliti...

Da bismo sledili uska pravila i Zakone Svetoga Duha to trebamo žiniti iz dana u dan svake sekunde i treba uspostaviti stalnu komunikaciju sa Njime koje je svakom čoveku dostupna. Tak omunikacija teče preko intuicije, budnih i noćnih snova ali i preko Svetlosti i Zvuka kao dvojnih pilara Svetoga Duha.
Da bi se to moglo ostvariti neophodno je na svakodnevnoj osnovi izvoditi duhovne vežbe koje otvaraju naše srce prema uzvišenoj ljubavi, pročišćuju nas iznutra i kada nas ta unutarnja ljubav vuče samo u jednom pravcu.
Mislim da znaš kojem.
Mentalnim naporima osloboditi se želja je nemoguće.
Mislim da sam bio jasniji.

Onaj ko govori o tome da se može nešto postići neophodno je da ponudi validnu metodu ostvarenja cilja.

Naravno, ovo ne piušem da bih nipodaštavao tvoja nastojanja već da kažem da mnogi nude svoje mentalne koncepte koji nam se učine valjanim, kao krajnjim ali nam niko ne pruža tačno metodu koračanja.

Ono što najpouzdanije mogu reći tro je sledeće: Uspostavi tu unutasrnju komunikaciju sa svojium snovima, intuicijom i ostalim kako pomrenuh onda ti više neće trebati ničije mudrovanje spolja pa ni moja priča na jedan ili drugi način. Spolja najviše i nabolje što neko može da nam pomogne jeste da nam ukaže na metodu unutarnje lične komunikacije sa Svetim Duhom. To je prvi i osnovni korak. Sam taj korak vredi više od svih ostalih knjiga i filozofija. Od tada nadalje počinjemo da znamo iz ličnih unutarnjih pouka kada se naše saznanje polako širi, naše razumevanje postaje uvećanije, naše sagledavanje i bolje rešavanje životnih problema bude moćnije a ljubav prema životu znatno uzrasta.

Tu dolazimo do pojma činjenja bez činjenja i napora bez napora ali to je već da se iskusi a ne mentalizuje.
 
Poslednja izmena:
Uh louiskrstic,odgledaj pa iznesi svoja zapazanja.
Korisničko ime,
Sada je nešto već jasnije pa ću nastojati biti precizniji.
Iz ovoga shvatam da već simpatišeš odredjena učenja sa odredjenim pristupom i naravno odredjenim dometom. To je tvoje sveto pravo, kao i svih nas ostalih, što je neophodno uvažavati i to je sasvim OK. Otuda, ono što ću izneti dalje neće biti da se nas dvojica nadmudrujemo ko je u pravu ili krivu (jer je svako od nas u pravu jer govori iz ugla svojih potreba), već ću reći nešto dodatno da bi još neko ko eventualno naleti na našu prepisku imao informacije za sebe - ako mu išta budu značile.

Izlagač na kojeg si me uputio govori o prosvetljenju, kojem mnogi teže, a ono se postiže na mentalnom nivou ili svetu gde većina koristi reč AUM ili OM. Medjutim, Mentalni svet je još uvek u materijalno-duhovnom delu kreacije i tak nivo ne donosi duhovnu realizaciju kojoj mi kao Duše težimo. To znači da se time ne postiže duhovna sloboda ili Spasenje o kojem se govori u Hrišćanstvu.
Dosegnuti prosvetljenje o kojem prikazani govori znači ostati i dalje u točku reinkarnacije i još uvek daleko od osnovnog životnog cilja.
Pa ipak, taj korak nije za nipodaštavanje.
Ono o čemu govorim to je o izvornim učenjima Svetoga Duha koja su živa i aktuelna jer jedino učenja iza kojih direktno stoji Sveti Duha sa svojim predstavnikom mogu doneti traženu i "željenu" duhovnu realizaciju.
Da bi se dotle došlo neophodno je slediti tačno vodjenje kroz život koje će nama postaviti Sveti Duh kako bismo odradili svu asvoju karmu, imali kontakt sa Svetim Duhom, odnosno Njegovim pilarima.....
Ako ti ovo učenje odgovara onda ga prigrli i tu nema ništa loše. Mi kao Duše uogromnom broju života sledimo sve i svašta stičući mnoga iskustva. Pre nego se svega nasitimo nama su više duhovne realizacije samo mentalni koncept. Učitelja sa raznim mentalnim pristupima ima u izobilju a veliki broj njih mi je i te kako poznat.
Bog je postavio sve nivoe istine dostupnim ljudima i na svakome je da odluči koji nivo istine i duhovne realizacije sebi bira.
Naravno, da ostajemo prijatelji i bez oštrih reči.
Bilo kako bilo svoje srce treba ispuniti ljubavlju bez koje nema nikakvog duhovnog napredka ni na jednom putu i ni u jednoj religiji.
 
louiskrstic,nisi pazljivo slusao.

"The "you" who is chasing enlightenment will never become enlightened. Instead of striving towards some distant goal that you will never reach, Adyashanti invites you to stop and ask: How am I avoiding the enlightenment that is already present in each moment? How am I seeing separation where it doesn't exist?" - to je poenta ovog govora!

Adyashanti je jedan od "prosvetljenih" ljudi i ne propoveda nikakvu filozofiju,ne promovise "put" koji bi trebalo slediti.

Evo jos nekih interesantnih ljudi koji u sustini pricaju istu pricu:

 
Poslednja izmena:
Veruj mi jesam, pogotovu što sam te iste priče, ali naravno od drugih, slušao (tada nije bilo interneta) ili čitao pre nego se ovaj govornik i rodio..
Pravi duhovni učitelj može biti i spoljašni i Unutarnji učitelj koji je u svom duhovnom telu uvek uz svog učenika ili sledbenika svake sekunde svih dvadeset i četiri sata dnevno. Uvewk je uz svakog pojedinca pa makar da ih je na stotine miliona. Bog kao Jedini uvek ima samo jednog predstavnika u svim nižim svetovima.
Takav pojedinac je uvek u okviru Reda Vairagi Mastera.
Kada se prvi put počnemo interesovati za duhovnu stranu mnogi nam izgledaju privlačni i mudri i obećavajući. Suština je da mi sami umemo prepoznati pravog odnosno tačno onog koji može nadojiti naše trenutne potrebe.
U svakom slučaju uživaj u onome što si odabrao. Ako ti odgovara tu ćeš pokupiti ono što ti treba za ličnu nadogradnju.
Pozdrav.
 
Poslednja izmena:

Back
Top