Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dobro, dobro...mindjušom ! I sutra tj. danas ću morati ponovo da ga odgledam. Ne zbog mešanja boja. Prvi put sam videla koliko slikaru treba da se uživi u lik koji radi i koliko je važno da dobro "vidi". Eto, na primer mene je to oduševilo. Imala sam utisak gledajući da je to njemu skoro bolan,iscrpljujući čin.
Ući u dušu portretisanog lika ili izliti svoju dušu na platno ?
 
Tako su nekad prije nego je uopće izmišljen kajlram radili.Platno bi natezali na privremeni ram (u kojem bi predhodno izbušili rupe na određenim razmacima )pomoću raznih drvenih klinova u nekim slučajevima i većim trnovima na njih bi konopom natezali platno i tako ga pripremali (preparirali) .Kad bi završili sliku lako su je mogli skinuti,pa prema njoj napraviti novi ram na koji bi je trajno pričvrstili,u to vrijeme nisu radili ni odstojnik između platna i podrama tako da je to bio jedan od načina da se smanji trag širine letvice podrama na gotovoj slici, a mogučnošću skidanja platna tj završene slike olakšan je njen transport do krajnjeg cilja.Pozdrav
 
Fixa:
pa svasta su radili, neko je lepio platno na dasq, drugi su natezali na ram na razne nachne...i tako...
a npr. rubens je najvise voleo da slika bas na samoj dasci, bez platna.
U principu drvo je bolji nosioc slike zbog stabilnosti podloge i utjecaja boje na njega,ali su ograničenja :dimenzija i težina, vlaga,štetočine,danas postoji tehnološka mogućnost da se svi ti loši faktori izbjegnu ali ipak je platno to koje vlada kao nosioc ulja..
 
kreatori:
Tako su nekad prije nego je uopće izmišljen kajlram radili.Platno bi natezali na privremeni ram (u kojem bi predhodno izbušili rupe na određenim razmacima )pomoću raznih drvenih klinova u nekim slučajevima i većim trnovima na njih bi konopom natezali platno i tako ga pripremali (preparirali) .Kad bi završili sliku lako su je mogli skinuti,pa prema njoj napraviti novi ram na koji bi je trajno pričvrstili,u to vrijeme nisu radili ni odstojnik između platna i podrama tako da je to bio jedan od načina da se smanji trag širine letvice podrama na gotovoj slici, a mogučnošću skidanja platna tj završene slike olakšan je njen transport do krajnjeg cilja.Pozdrav

Jel vi mene početnika ...hm? Kajlram, odstojnik, podram? :???: Ja se spremam, mislim čekam lovu, da udjem u radnju i tražim kajlram. Šta je sad odstojnik, podram? Jel mi treba i to čudo? Uf..šta je pitanja...a letnji raspust....
 
Fixa:
Kako da naslikate jabuku (uljem)[

U vezi ove jabuke, imam par konkretnih pitanja, pa kad predavači navrate u školicu...molim pojašnjenja.. :p


" Zatim prenesite osnovne konture crteza na platno - tushem! "

- Tušem, koje boje?

" 2% damara (u obliku zrna)
98% terpentina (razredjivacha) "

- Da li se ova zrnca prethodno mešaju, mrve ; mrve zajedno sa terpentinom, ili ih razbija sam terpentin ?

" Koristeci umbru pecenu uljanu boju, postavite osnove svetlosti i senke (bez detalja texture)"

Kremzervajs (olovna bela), oker zuta, oker crvena i kostana crna

" Za ovaj sloj mogu se koristiti prusko plava, vermilion (ili kadmijum crvena svetla), kadmijum zuta tamna i alizarin grimizina. "

- Navedeni nazivi boja se odnose na fabričke boje koje se kupuju u prodavnicama ?
Imam neke predratne "Aero"Celje boje. Mogu li neke od njih iskoristiti za jabuku, pošto
medju njima imam i neke pomenute?
- Da li se, i čime se, razredjuju uljane boje? Lanenim uljem iz farbare?


" Sada se, istom bojom, pojacava senka (tamo gde treba), dakle akcenat je na masi."
- Pojačavati senku, da li to znači dodavati više boje ? Da li se tim načinom dobijaju "obline " jabuke?
 
1. tushem bilo koje boje, mozhes i drecavo roze ako ti odgvara :) al najbolje da uzmes crnu.

2. damar se topi u terpentinu, prema tome nema potrebe da ih usitnjavas, osim ako postoje veliki komadi, onda ih usitnis malo.

3. to su nazivi pigmenata, pravila od njih boje ti rucno ili fabrika. mozes da koristis te boje sto imas, mislim probaj pa vidi. u postu za pcetnike sam ti napisao cime razredjujes uljane boje.

4. "akcenat je na masi" ne misli se na fizicq masu boje, vec se misli na izgled...dakle da jabuka izgleda trodimenzionalno, da stvara utisak mase. pa cim nesto pojacavash, normalno je da dodajes bilo boje bilo medijuma..
 
Fixa:
3. to su nazivi pigmenata, pravila od njih boje ti rucno ili fabrika. mozes da koristis te boje sto imas, mislim probaj pa vidi. u postu za pcetnike sam ti napisao cime razredjujes uljane boje.

Moram da nešto pitam. Makar toliko da održim temu za vreme letnjeg raspusta :p

Znači, vi slikari kažete u stvari "pigment" a ne boje. Ako kontam dobro, od pigmenata nastaju boje?
Razredjivač me bunio. Vvidim slikari imaju pravila šta sa čim ide, šta se sa čim mućka, ja sam na osnovu toga pomislila da se samo u ovom opisanom slučaju ta kombinacija koristi za razredjivanje.
 
pa pazi ovako
ako kazes crvena, na koju tacno crvenu mislis? reci samo crvena je vrlo sirok pojam. opet i ako kazes svetlo ili tamno crvena, opet je sirok pojam. to je pod jedan. pod dva, videtjes i sama da
od kvaliteta(karakteristika) odredjene boje zavisi sto sta. npr. neka boja je transparetna i premaz
je mek, neka je pokrovna i premaz je krt itd..itd...a to sve zavisi od pigmenta (pod uslovom da je
u pitanju isto vezivo za sve pigmente)...prema tome, ako kazes "kadmijum crvena svetla" tacno se
zna njen kvalitet(karakteristike) i njena nijansa; boja koja ima istu nijansu je "vermilion" (merkur-sulfid) i "cinober" (mineral cinabarit) ali ta crvena je po kvalitetu u mnogome drugacija od kadmijum crvene svetle...na prvom mestu potamni na suncu...
kad budem imao vremena, napisatju ceo post o pigmentima pa ce ti biti jos jasnije...a pravila su tu da bi ti slika na prvom mestu ostala citava, da ti ne popuca; ali isto tako da bi dobila zeljene efekte.
 
O bože, koja matematika ова ваша сликарска технологија ! И чиста хемија, а минерали из грађевинских материјала ? (нешто ми се побрљало писмо...)

П.С. Сад овако док се будим уз кафицу, сетила сам се како ћу решити проблем. Ако ми упали ова зелена варијанта јабуке, ја бих наравно волела и жуту, или црвену. Замолим Фиксу за називе боје и...одем у радњу. И тако ће моје слике бити дугооовечне.. ;)
( За јабуке, да, а за нешто друго...зезам се наравно.)
 
Jadam se...šta ću. Na prvom koraku, pa žensko. Mislim,...loše. Kupila sam laneno platno, al kod boja ..cvrc. Udjem u radnju sa spiskom boja,kad ono medjutim. Ne znaju koja je to oker crvena, pa kadmijum crvena. Daju mi prospekt sa bojama da ja vidim šta je to kadmijum crvena? O bože, a ja im rekla da nemam pojma ! Nema damara, nego sam kupila već gotov miks. Nadam se da to može? U farbari samo kažu "nema" kad pomenem tutkalo...I tako,... Možda ću imati više sreće neki drugi dan.
Hvala na pažnji, ko je pročitao pročitao .. :p
 
Bi2:
Jadam se...šta ću. Na prvom koraku, pa žensko. Mislim,...loše. Kupila sam laneno platno, al kod boja ..cvrc. Udjem u radnju sa spiskom boja,kad ono medjutim. Ne znaju koja je to oker crvena, pa kadmijum crvena. Daju mi prospekt sa bojama da ja vidim šta je to kadmijum crvena? O bože, a ja im rekla da nemam pojma ! Nema damara, nego sam kupila već gotov miks. Nadam se da to može? U farbari samo kažu "nema" kad pomenem tutkalo...I tako,... Možda ću imati više sreće neki drugi dan.
Hvala na pažnji, ko je pročitao pročitao .. :p

gle vako:
ne moras ti da koristis bas te boje koje su opisane u vezbi, nije striktno odredjeno, ali je pozeljno (i to samo radi vezbe)...e sad, za pocetak (ne znam kako s parama stojis) mozes da uzmes boje za studije, dakle one jeftinije.
imas da kupis "luvr" uljane boje za studije...e sad njih mozes da pronadjes u narodnog fronta, kad krenes od zelenjaka pa jedno 200-300m; mislim da su tu najjeftinije. umesto kadmijum crvene ti uzmi vermilion, a za ostale nijanse mislim da imaju sve koje su opisane u vezbi...damar probaj da nadjes u onoj radnji na kosancitjevom vencu...a tutkalo je bilo u farbarama "bojana" mislim da je jedna od njih i na terazijama u prolazu...
 
Fixa, shvatila sam ja zašto si ti dao te boje. I hoću te boje, i hoću takvu jabuku! Da, jeste vežba, i ako je slikar rekao tako, e tako ću i da kupim ! Hoću da sve bude bez mana (osim ako ja nešto ne zabrljam prilikom rada).. :p
Ma, bila sam u onoj radnji što je Goscica navela, i naravno da sam rekla da mi trebaju boje za početnike. Od nedelje idem u te koje si sad naveo.
Čim si mi naveo da potražim damar, kontam da ovo što sam kupila ne treba da koristim.
Hvala ti puno na savetima.

P.S. Ah, da. Zaboravih da dodam kako sam impresionirama skupoćom vašeg zanata !
 
pa da, jeste sqpo kad se pocinje...al videtjes da ce ti te boje trajati prilichno dugo...bela i crna se najbrze troshe, ali neke tube umeju i vise meseci da ti traju...pogledaj...znaci u narodnog fronta imas dve radnje, jedna je kao knjizara, a ta gde ja mislim da su najjeftinije luvr uljane je blizha zelenjaq (a imas i jednu na pocetku nardonog fronta bas kod zelenjaka, ali u nju ne ulazi preskupo je) a sto se tice tog miksa koji si qpila, mozes bre i to da koristis ako je malo gushtji...aj reci mi od cega je napravljen taj medijum i koliko je gust u odnosu na laneno ulje.

ja mislim da sam u onoj vezbi vec naveo da je najverovatnije da pocetnicima nece ipasti onako kako je na fotkama...ali to ne treba da te obeshrabri itd...ulje trazi strpljenja pre svega.
 
Ne bih ja to kupila da mi nisu rekli kako damara nema, i da je to ta mućka samo već fabrički razredjena.
Na flašici piše "Dammarfirnis", nemačko je čudo, slikarski medijum. Što se mene tiče, redje je od jestivog ulja. Malo gušća vodica, tako mi liči. Al, mu cena dobra.

Ma, jesi ti naveo da početnicima neće uspeti jabuka. Fixa, aj da se ne lažemo.Mislim da je sasvim realno i očekivati nešto tako. Za mene je i to uspeh. Al, ne zbog toga što nisam nabavila sve što si naveo, nego zbog mog rada. A, to je velika razlika priznaćeš.
Pozz
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top