Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sjajni ste - drago mi je da sam natrcao na vas. Pozdrav za urednicu ( Goscica), Fixu i ostale na forumu. Pitanje? Dosta dugo sam radio crtanje sa ugljem i olovkom crtajuci razne oblike mrtve prirode pa do akta i tela u pokretu - trudio sam se da napravim najveci moguci raspon valera od najsvetlijeg do najtamnijeg i da sa ugljem probam da materijalizujem predmete na crtezu ( kada se pogleda stolica da se stvarno vidi i oseti drvo - i.t.d.) onda, sticajem okolnosti nisam nastavio taj put i evo posle 15 godina imam neverovatnu zelju da se ponovo bavim slikarstvom - crtanje ponavljam ali bih sada krenuo sa uljem i akrilom - te dve tehnike?! Neznam puno i pitanje je koji je najbolji pocetak - pored urednice bilo bi mi drago i da mi Fixa odgovori na pitanje ( njega nekako najbolje razumem). Hvala unapred svima na forumu.
 
Pozdrav svima, jedna od boljih tema na forumu, dobro je podijeliti iskustva. Svi smo pomalo alhemicari i istrazivaci, volio bi da ovdje procitam i vasa "otkrica", iako je vec sve otkriveno, kad do neceg dodjete kroz samostalan rad to djeluje kao izvanredno otkrice. Hvala poznavaocima tehnologije za savjete...korisne teme u okviru foruma treba stalno "zagrijavati" da se ne ugase...Odoh na duzi espreso, dobar je za vijuge....!
 
Sjajni ste - drago mi je da sam natrcao na vas. Pozdrav za urednicu ( Goscica), Fixu i ostale na forumu. Pitanje? Dosta dugo sam radio crtanje sa ugljem i olovkom crtajuci razne oblike mrtve prirode pa do akta i tela u pokretu - trudio sam se da napravim najveci moguci raspon valera od najsvetlijeg do najtamnijeg i da sa ugljem probam da materijalizujem predmete na crtezu ( kada se pogleda stolica da se stvarno vidi i oseti drvo - i.t.d.) onda, sticajem okolnosti nisam nastavio taj put i evo posle 15 godina imam neverovatnu zelju da se ponovo bavim slikarstvom - crtanje ponavljam ali bih sada krenuo sa uljem i akrilom - te dve tehnike?! Neznam puno i pitanje je koji je najbolji pocetak - pored urednice bilo bi mi drago i da mi Fixa odgovori na pitanje ( njega nekako najbolje razumem). Hvala unapred svima na forumu.
Evo ja cu kratko, a Fixa ce opsirnije, nadam se! Ja predlazem za pocetak akril - brze se susi (lakse koriguju samim tim "greske"), zgodan je za slikanje u stanu,efekti slicni kao kod ulja.Treba li vecih razloga od ovih? ;)
@albiart
gde si ti, prijatelju stari?! Prijatnu ti kaficu zelim! :D
 
Hvala. Kada smo kod akrila - da li tu vazi tehnika samo vlazno na vlazno ili moze i kada se osusi?! Ne znam - mozda je glupo pitanje, bolje odmah da pitam da ne gubim vreme( ono izpocetka sa jabukom je bilo kada se osusi tek onda ide drugi sloj!?? - pa se bunim malo).
2. Izbor cetkica za akril - i ona ideja sa manje boja u paleti mi se svidja - samo koje da izaberem!?
3.kada uradim crterz - skicu sa olovkom kako najjednostavnije da ga prenesem na platno, pa kako da ga podslikam i tek onda dodje slikanje sa akrilom!!!??? --- molim vas, to mi je dosta za pocetak - redosled i pocinjem. Hvala
4. Posto sam u Becu - kakoi mogu da narucim knjige iz Beograda o slikanju, tehnici i tehnologiji --- da se nacitam malo pa nadam se da onda necu da vam budem dosadan sa ovim totalno prostim stvarima. Ako neko zna neka mi posalje na nesha@chello.at hvala na odgovorima
 
Hvala Goscice - moram da priznam da sam tek sada procitao sve od prve do 23-e strane i da mi je sada puno toga jasnije. Odusevljen sam komentarima i raznim analizama iz kojih se mnogo uci. Nego bilo bi lepo da Fixa sto pre napise onu knjigu "slikarska tehnologija + malo vise osnovne tehnike slikanja" hehe pa da i mi ostali nebudemo totalni laici - kupujem knjigu i to 3 primerka, poklonio bih nekim dragim osobama. Mislim da bi to bila idealna osnova i za pocetak i za ozbiljniji rad. Imam jos neka pitanja - prvo akril - o.k. slusam.
1.Posto se akril brzo susi ca 10 min. - to mi je prebrzo da li mogu da koristim nesto drugo osim vode i sta.
2.Mogu li obe osnovne tehnike glaziranje i alla prima da se rade i koja je razlikam u odnosu na ulje.
3.Da li moze da se konbinuje akril i ulje i kako.
4.Ako mogu da se objasne nacini kako da prenesem ( tusem, indigom itd) crtez na platno - to mi je malo nejasno kao i nacin podslikavanja.
Hvala puno
 
Hvala Albiart - i ja tebi zelim prijatnu kafu - verovatno u "Platou" ili negde u blizini,blago tebi i ja bih, ali sam malo daleko i nemam bas vremena. Nego, steta ssto sam se ovako kasno prijavio na forumu - izgleda da su svi izgubili volju za diskusiju i savete - steta. A taman sam imao jos par pitanja oko boja i mesanja boja - kako se postize recimo efekat metala ( koje boje se mesaju ) ili boja ljudske koze i.t.d. Sve u svemu i za ove informacije do sada sto su iznete na forumu - hvala svima.
 
@n1nesha
Izvini nesho, tek sad videh tvoja pitanja pa cu pokusati da ti odgovorim na njih.
1.Koliko znam - samo voda.Postoji akrilno vezivo koje se mesa sa chistim pigmentima (sam pravis boje), mozda moze gusce, ali ti ipak ne preporucujem - lakse je s gotovim bojama.Probaj da slikas pastuoznije ako hoces sporije susenje, ili u prostoriji koja nije pretopla (nemoj samo da izadjes na terasu :P )Naravno da mozes sloj na sloj kada su suvi.
2.Trazis u prodavnici chetkice za akril - tvrdje su od onih za ulje.Osnovna paleta bi mogla da izgleda ovako: crna, titan bela (moze da se mesa malo s cinkovom belom),cinober, karmin crvena (svetli kaput mortum, indijansko crvena i sl.), hrom zelena, ultramarin plava,oker,umbra (ima ih raznih).To je stvarno stvar lichnog afiniteta.
3. Ja prenosim crtez crnim kvalitetnim indigom, plavi hoce da probije i prodje kroz boju.Podslikaj slicnim tonovima kakvi treba da budu na kraju svaku partiju na slici.Vremenom ces se igrati raznim efektima, pa ces mozda negde gde treba da dodje oker podslikati crvenom i dobiti neka nova resenja i sl...
4.progooglaj malo

II

1.odgovorila
2. na kakvo glaziranje mislis???
3.Moze,npr. podslikas akrilom, kad se osusi - radis uljem.Ipak preporucujem ciste tehnike zbog postojanosti i kvaliteta slike.
4. Preneses tako sto ides istrosenom hemijskom ili praznim perom preko crteza ispod kog je indigo...prosto, zar ne?
 
Hvala Goscice - jos si jedino ti ostala - ostali mora da su zauzeti ili im dosadilo da objasnjavaju jedno te isto. Glaziranje!? - Pa mislio sam onaj Fixin primer sa jabukom ( inace sam kompletan forum odstampao na stampacu ) kada se slika sa uljem u 7 radnih faza. Da li ce i boje u akrilu da se menjaju tako kao sto se menjaju i sa uljem ako idem sloj po sloj kada se osusi!? Ako mozes jos nesto da mi kazes o mesanju boja ( akrilnih i uljanih ). Najbolje bi bilo kada bih mogao da kupim literaturu ( poslacu mamu ili nekog...) u knjizari "Plato" ili na akademiji - samo me posavetuj koje knjige iz tehnologij i tehnike slikanja i crtanja treba da uzmem!!??? Pa onda se bacam na slikanje i experimentisanje i nadam se da ce za neko vreme opet ovaj forum da bude pun posetilaca i zanimljiv kao i na pocetku. Nadam se da nisam previse dosadan!!!???
 
Imas odlichnu knjigu koju je izdao Univerzitet umetnosti u Beogradu,
Zivojin Turinski - Slikarska tehnologija.Ne znam samo da li ima da se kupi.
Mozda ti pomognu ovi sajtovi koje sam 'iskopala' sa jednog naseg sajta

TRADICIONALNO CRTANJE/SLIKANJE:

http://www.huntfor.com/design/tutorials/drawing.htm

PORTRET:

http://www.portrait-artist.org/index.html

http://www.angelfire.com/ar/rogerart/portrait.html

http://www.artyfactory.com/portraits/index.htm


SAVETI ZA DRVENE BOJICE:

http://www.mooresartgallery.com/colorpenci...techniques.html


SAVETI ZA ULJANE BOJE:

http://www.zest-it.com/

http://painting.about.com/cs/oils/a/tips_oils.htm

DIGITALNO CRTANJE/SLIKANJE:

http://visgraph.cs.ust.hk/MoXi/

CRTANJE ANIME/MANGA:

http://www.polykarbon.com/tutorials/

RAZNI TUTORIALI:

http://www.artshow.com/resources/index.html
 
Dobro vece svima na forumu.Jako mi je drago sto postoje ovakve tebe za diskusiju i savete,jer obozavam slikarstvo iako mi je primarno zanimanje potpuno drugacije.kao laik u slikarstvu iako sam puno knjiga o toj oblasti procitala hetla sam prvo pitati nekog ko zna odgovor,gde da nabavim DAMAR.Ovde u CG nigde ga nisam nasla.Dal ga ima u Srbiji i dal postoji internet kupovina izmedju nase dve zemlje pa da ga narucim preko interneta.pozz.i hvala unapred.
 
SLIKANJE NA STAKLU

Staklo kao nosioc boje isključuje i minimalno prisustvo apsorpcije boje prilikom sušenja. Zato se u ovoj tehnici koriste samo boje koje imaju svojstvo da se dovoljno brzo suše. U obzir dolaze emulzione, odnosno disperzione boje. Često se upotrebljavaju obične plakatne tempere, ali se takvi namazi ljušte jer su osetljivi na vlagu. Najbolje rezultate su pokazale akrilne-disperzivne boje.

Za ovu minucioznu (preciznu) tehniku koriste se iste alatke kao i u crtaćim tehnikama: fine četkice, crtaća pera, trska, štapići (za struganje), jelenska kožica, sunđer itd.

Osnovna osobina ove tehnike je da se čitav postupak slikanja odvija u obrnutom od uobičajenog pravca. Staklena ploča preuzima ulogu konačnog firnisa i na nju se nanose slojevi boja - lazurno, polupokrivajuće ili pokrivajuće, a zatim se na kraju premazuje zaštitnim slojem (obično je to durlin) u koji se utiskuje tkanina kao "armatura".

Sam postupak slikanja najčešće se započinje sa skicom na papiru istog formata koju podmetnemo ispod stakla. Nanošenje boja izvodi se malim kistovima, suđerom ili perom u raznim "manirima": tupkanje, razmazivanje, precizne linije...Još u mokrom namazu boje se oduzimaju grebanjem perom, štapićem, čačkalicom. Na ogrebane površine nanose se druge boje. Posle sušenja ponovo grebanje i nove boje. Nastaje čarolija! Postiže se takva preciznost i profinjenost crteža koja u drugim tehnikama nije moguća. Na kraju se cela površina premaže belom ili crnon bojom koja daja celom koloritu punoću i svežinu, a na nepokrivenim površinama prosijava i upotpunjuje sliku. U ovaj sveži, poslednji namaz, utisne se obično platno koje učvršćuje stalko.

Motivi primereni za tehniku slikanja na staklu su ornamenti, geometrijski motivi, ali ako pokušate da uradite mandalu - bićete posebno zadovoljni. Mandala opušta i dok je slikate a naročito dok je gledate u svom ambijentu.

Uživajte u kreativnosti.
 
Zahvaljujem se na lepim rečima.

Sa zadovoljstvom bih dala objašnjenje i uputstvo za mnoge hobi tehnike iz oblasti slikarstva i primenjene umetnosti.

Tokom rada sa decom i mladima, kao rukovodilac kreativne radionice, zapazila sam da mlade najviše interesuju improvizacije i istraživanje mogućnosti primene prirodnih materijala u oblikovanju umetničkog dela: frotaž (utiskivanje pigmenta iz cveća ili otisak teksture lišća na papir), slike objekti (u svež akril utiskuju se mnoge sitnice, papir, tkanina, suvo lišće, pesak...), slike od presovanog cveća i lišća, kolaži od komadića kože, mozaici od kamenčića, školjki, semena i koštica, slike od bojenog peska i sl.

Za izradu nakita, ukrasa, lutaka i pravljenje upotrebnih predmeta - ogledala, kutija za nakit ili ramova za slike, takođe od prirodnog materijala, materijala koji je "sekundarna sirovina" ili jeftinog materijala koji ne opterećuje džeparac su veoma zainteresovane mlade devojke.
 
@n1nesha
akrilom možeš probati da vežbaš onu jabuku, sobzirom da se akrilnim bojama mogu raditi tehnike glaziranja kao i u ulju. za to bi ti onda trebali dodatni medijumi. jedan za usporavanje sušenja, a drugi za glaziranje. pošto je mali format slike, ne bi trebalo da imaš problema. i još jednom da napomenem, da je kod tehnike glaziranja jako važna koncentracija pigmenta u boji. tu bi se razlike između umetničkih boja i boja za studije najviše videla.

@plava vuchica
akril je najbolji za sve dekorativne poduhvate. prima se na skoro svaku podlogu veoma dobro, brzo se suši, boje su intenzivne, trajne i manje osetljive. akril treba koristiti uvek, osim za one stvari za koje postoje posebne boje, kao što su boje za textil, za staklo itd.
 
Hvala Fixa ( dobro je da si ponovo tu), jos me samo interesuje da li te dodatne medije koristim umesto vode ( kod rada sa akrilom ) ili medijume mesam s vodom ili ih nanosim na platno preko vec uradjenih poteza sa akrilom pa samo premazem!? Malo mi se cini komplikovano da za pocetak sam mesam pigmente ( da bi koncentracija bila veca ) i onda u tom slucaju koristim medijume a ne vodu?! Ali ako mora, pa probacu i to ---- sto vise probanja to bolje.
Pozdrav svima na forumu i drago mi je da " BIOSKOP PONOVO RADI".
 
Zdravo svima!!! Zelela bih da postavim par pitanja koja do sada niko nije postavio,a meni bi puno znacilo da dobijem odgovor.Naime interesuje me sta mogu da koristim za texturu.Samouka sam i svaki savet bi mi puno zacio,do sada sve ovo sto sam radila je bilo cisto experimentisanje.Koristim akril boje,i radim na vec gotovom platnu,ili drvenim plocama,kako kada.Ono sto nikako ne mogu da provalim je sa cime mogu da izvucem dobru texturu,pokusavala sam na razne nacine.Koristila sam osusenu alrilnu boju koja se vec skorela na paleti,pravila sam razne kase sa cepkanim papirom,drvofixom i jupolom,sto je ujedno i bila najbolja varijanta.Problem je sto ovaj postupak jako dugo traje,pa mi to smeta.Htela bih nesto sto moze da se iskoristi odmah.cak sam koristila i pesak,a ponekad i samu akrilnu boju nanesenu u debljem sloju,pa sacekam da se osuci,pa radim dalje.Ovde je mana sto mi se ne trose boje puno.Jedino sto mi jos pada na pamet je gips,ali mislim da se jako brzo susi i da je tezak da bi se koristio na platnu.Nacula sam samo da postoje neke paste za modeliranje ili tako nesto,ali to je sve...
Ako neko zna bolji i brzi nacin volela bih da sto pre javi.
I da htela bih ovom prilikom da preporucim Vitex-ove akrilne boje,grcke u kozervama su pakovane,manja konzerva je cini mi se 160g.A nisu puno ni skupe.Ja sam samo njih koristila,a kada sam pocela druge da kupujem videla sam da i te kako ima razlike u kvalitetu.Mana jedino otvaranje i zatvaranje konzervi,ali to su vec slatke muke:)
Pozdrav za sve i ocekujem vas odgovor
 
Malatoto, gde kupujesh te grchke boje i koja im je cena? Inache ne pada mi nishta na pamet sto ti nisi vec napisala za texture.Takodje mozes i u kupljeni ili napravljeni djeso da ubacujesh sta hoces, mislim da ti je to najjeftinija i najbrza varijanta.Umesto slojeva akrilnih boja mozes da naneses sloj djesa, jer steta je da bacas toliko boja koje su za nas, ovde, skupe.Mozda neko ima vishe iskustva sa texturama, volela bih i ja da chujem! Poz.!
 
Vitexove boje sam kupovala u jednoj bojadisarskoj radnji u Kraljevu,ja ne zanam kako je po BG-sto se njih tice,i gde tamo mozes da ih nadjes.One su bile kada sam ih ja zadnji put kupovala oko 180 dinara,ta manja konzerva od 160 ml.A za cenu vece ne mogu sada da se setim,posto sam kupovala od njih samo belu,a toga se uvek uzima za rezervu:).E sada ja sam kupovala i neke u tubama,posle njih misleci da su jeftinije,cak sam i mislia da ne moze da bude sada neka velika razlika,ali veruje mi da moze.:)Mozda jedina mana Vitex-ovih boja je sto nemaju siroki spektar boja,ili makar nisu imali u ovoj radnji gde sam ja gledala.Ja sam doduse uvek uzimala osnovne boje,pa sam sama mesala.
Sa drugima mi se desavalo da se ponasaju skoro kao tempere.Mislim da nije pozeljno kod akrilnih boja da kada se jedan sloj osusi i kada posle ponovo prelazis preko njega da se razmazuje.Meni se to sa Vitexovim nikada nije ni desilo,zato mi se toliko svidelo da radim sa akrilom.
ako ti nije problem da mi objasnis sta je djeso ,kako se koristi? Nisam te bas najbolje razumela.
pozz....
 
Djeso ti je ustvari preparatura - u ovom sluchaju jedino sintetichka dolazi u obzir (polikolor + drvofix), jer postoji i onaj prirodni djeso sa tutkalom i birkredom.Malo gusce se umuti i u njega stavljas materijale koje zelish da lepish.Inache mogu da se kupe i tzv.medijumi za strukturisanje, ali se takodje dugo suse, sloj od oko 1 cm se susi 10-ak dana i vishe.Da, akril - onaj dobar i kvalitetan, nema sanse da se razmazuje.Znachi pricamo bash o slikarskiom akrilu, ne o onom betonskom sto se prodaje po farbarama.
 
Shvatila!!!!:)
Da o slikarskom akrilu je rec,kazem ti meni se najbolje pokazao,mada sam ja njega kupila u farbari.I fenomenalan je!!! Evo bas pre neki dan sam kupila akrilnu boju u tubi,firma Amterdam,kao profesionalni materijal,morala sam jer mi je trebala ultramalin plava.Pakovanje 120 mililirata i kostala je 5 eura!!!!!!!!! Posla sam od toga cena= kvalitet,ali kada sam isprobala,rekla sam ti sta mi se desilo,vec osuseni slojevi su poceli da se razmazuju!!!! UZAS!!!!
E moram da unesem jos jednu ispravku,sada sam pogledala ove male konzerve VItexove su 180 mL,a ne 160mL kao sto sam prethodno rekla.
Ako ih budes isprobala ,pisi mi da vidim kakvi su tvoji utisci.Ti ipak imas vise iskustva.:)
 
Djeso ti je ustvari preparatura - u ovom sluchaju jedino sintetichka dolazi u obzir (polikolor + drvofix), jer postoji i onaj prirodni djeso sa tutkalom i birkredom.Malo gusce se umuti i u njega stavljas materijale koje zelish da lepish.Inache mogu da se kupe i tzv.medijumi za strukturisanje, ali se takodje dugo suse, sloj od oko 1 cm se susi 10-ak dana i vishe.Da, akril - onaj dobar i kvalitetan, nema sanse da se razmazuje.Znachi pricamo bash o slikarskiom akrilu, ne o onom betonskom sto se prodaje po farbarama.

nece ni taj "betonski" da se "razmazuje" ako dodate "akrilni mediji" unutra (isto se kupi u farbari, transparentan je al da me ubijes nema pojma sad kako se zove...)
samo ti pigmenti nisu "ni blizu", a paleta je oskudna
znaci, upotrebljivo samo za igranje i " sirotu studnetariju" ;)

aj poz
 
Hvala Fixa ( dobro je da si ponovo tu), jos me samo interesuje da li te dodatne medije koristim umesto vode ( kod rada sa akrilom ) ili medijume mesam s vodom ili ih nanosim na platno preko vec uradjenih poteza sa akrilom pa samo premazem!? Malo mi se cini komplikovano da za pocetak sam mesam pigmente ( da bi koncentracija bila veca ) i onda u tom slucaju koristim medijume a ne vodu?! Ali ako mora, pa probacu i to ---- sto vise probanja to bolje.
Pozdrav svima na forumu i drago mi je da " BIOSKOP PONOVO RADI".

Kod akrila koristiš ih kako hoćeš - kako ti odgovara. Naravno postoje preporuke, ali na tebi ostaje da xperimentisanjem dođeš do upotrebe koja tebe zadovoljava. Npr. medijum za glaziranje, pride ako je boja još i transparentna, nema potrebe da mešaš sa vodom, ali ništa (tehnološki) se neće desiti i ako pomešaš sve to i sa vodom.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top