Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Svaki dan je stvoren za ucenje novih stvari.Enkijevu tehniku mi je razotkrio slikar iz Novog Sada tamo su ljudi otvoreniji za savete.Nasmejalo me je to sto kada sam rekao da bi Enki mogao da postane najbolji strip autor, moj drugar je ljutito rekao da je Enki najobicniji sarlatan i da njegova tehnika nije nista epohalno u stripu.SAMO DA ME RAZUMETE,kada kao umetnik postignete nesto kao sto je moj drug uradio i posle toga pohvalite rad drugog umetnika bolje vam je pre toga da kupite slem i pancir.

Imam neki utisak da ova tema moze da postane mesto okupljanja buducih velikih umetnika.Pa hajde malo da radimo na tome...tri je posle ponoci a ja jednostavno ne mogu da zavrsim tablu do kraja pa vam kazem svima Laku Noc
 
Drago mi je da ti se tema dopala.Uvek sam imala stav - pomozi drugome! Nikada necu razumeti ljude koji nece da "otkriju" tehniku ili daju savet mladjem kolegi.Inace, tudji rad mi je uvek bio velika inspiracija.A i "veliki" mogu nekad da nauce nesto novo.Tako smo se i okupili ovde, ljudi su prilicno otvoreni i spremni da pomognu, sto me zaista raduje.Dobrodosao! :)
 
@zorkov
pa mi radimo na tome još od kad :D, tj. od kako nam je draga moderatorka otvorila ovu nikad jaču temu, da međusobno razmenjujemo isqstva, savete, predloge i sl.

@goscica
to što neki ljudi neće da "otkriju" tehniku/daju savete drugima, direktno ukazuje na problem sa egom, ne retko i krizom identiteta. zapravo, sama mogućnost da će otkrivanjem tehnike/davanjem saveta drugome, u takvim ljudima se podsvesno razvija strah da će neko biti bolji/ostvariti veći uspeh; gde se vraćamo na ego koji to ne želi. eto, e sad razumeš? :D kad jednog dana budu shvatili da umetnost ne traži umetnike, već umetnička dela...možda se nešto i u njima promeni.

@vazon
pa ne mogu da verujem da imaš stub u kući i da ćeš samo da ga ofarbaš. greota bre :D ako nemaš dljeto, nož u šake i makar se potpiši :D
 
niko ništa o plein-air-u?možda su posjetioci na ovom forumu više orjentisani ka akademskom realizmu /sudeci po onome što sam vidio na prethodnim stranicama/? da pokušam onda da napravim neku vezu izmedju to dvoje pomoću jedne "definicije" koju sam davno pročitao a ona otprilike glasi: plenerizam je akademski realizam koji je izašao na svijetlost dana. mene interesuje šta je to što čini bitnu razliku izmedju njih.u tehničko-tehnološkom smislu,naravno. da izuzmemo suncobrane,kišne kabanice probleme oko prenošenja,sušenja...:)
 
u tehnicko-tehnoloskom smislu, razlike nema...a sto bi je i bilo? ista je i tehnika i tehnologija za slikanje unutra i napolju :D e sad, to sto ti treba suncobran, nacin na koji ces da transportujes sliku radjenu uljem napolju do svoje kuce i ostale stvari...nemaju veze sa samom tehnikom i tehnologijom...al' kapiram da je potpuno nepotrebno raditi uljem napolju, uzmes akril il temperu il akvarel...a za to ti onda ne treba posebna filozofija...
 
Fixa:
...a boje spadaju pod tehnologiju :)
da.kada govorimo o pravljenju boje od pigmenta=tehnologija.kada govorimo o načinu upotrebe te boje,govorimo o tehnici /bar ja to tako shvatam/. a plenerizam je specifičan način upotrebe boja,dakle,tehnika.ili sam opet nešto pobrkao? sa druge strane,da znam tačno o čemu se tu radi,ne bih ni tražio pomoć. ima o tome ponešto u raznim priručnicima ali uopšteno,a to mi nije dovoljno za ono što ja želim,a to je praktičan rad.kad me nešto zainteresuje,hoću da to upoznam do detalja. vidio sam na američkim sajtovima da ima dosta priručnika na tu temu,ali engleski nije jezik u kom se baš snalazim. ako neko nešto zna ili ima...bio bih zahvalan ako to podijeli sa nama na ovom forumu.pozdrav :)
 
Fixa:
ja bih bash voleo da saznam kako se to odredjena boja drugacije upotrebljava napolju, od onoga kako se upotrebljava u kuci-ateljeu...ajd, cim nesto saznas javi ovde.
:idea: a ja mislio sve nešto nijesam dovoljno jasan,pa se trudim da približim...ukratko,otišli ste u pogrešnu stranu.ali,razjasnicemo i to. važi ovako?kada vi,kod starih majstora nadjete ljubicastu sjenku... je li sada jasnije? paaa,javite se :)
 
Fixa:
ja bih bash voleo da saznam kako se to odredjena boja drugacije upotrebljava napolju, od onoga kako se upotrebljava u kuci-ateljeu...ajd, cim nesto saznas javi ovde.
svaki pigment ima drugaciju istoriju i formulaciju kao i nacin upotrebe.u principu nema velike razlike u samom cinu dok se slika boji ,ali su bitne razlike drzati sliku napolju i unuta.pogotovu kad je rec o uljnoj tehnici.veliko izlaganje suncu - dolazi do tamnjenja slike (npr.hrom oksid zelena ,kobalt plava ,mars crna,titanova bela..)takodje i do krtosti -pucanja slike.medijumi-lakovi zahtevaju rad u prostorijama gde vazduh struji.za fresko i seko tehniku koriste se samo boje postojane u alkalnoj sredini ,medjutim ako se slika na spoljnjem zidu (tj.napolju)boje su nakon susenja sklone promeni pa ih treba ispitati na manjoj povrsini i tek nakon tridesetak dana (ako nema promene:u obojenosti,ljuspanju..)poceti sa radom......i td.i sve i svasta....
 
snoid:
svaki pigment ima drugaciju istoriju i formulaciju kao i nacin upotrebe.u principu nema velike razlike u samom cinu dok se slika boji ,ali su bitne razlike drzati sliku napolju i unuta.pogotovu kad je rec o uljnoj tehnici.veliko izlaganje suncu - dolazi do tamnjenja slike (npr.hrom oksid zelena ,kobalt plava ,mars crna,titanova bela..)takodje i do krtosti -pucanja slike.medijumi-lakovi zahtevaju rad u prostorijama gde vazduh struji.za fresko i seko tehniku koriste se samo boje postojane u alkalnoj sredini ,medjutim ako se slika na spoljnjem zidu (tj.napolju)boje su nakon susenja sklone promeni pa ih treba ispitati na manjoj povrsini i tek nakon tridesetak dana (ako nema promene:u obojenosti,ljuspanju..)poceti sa radom......i td.i sve i svasta....

Bravo.

Ali...

Šta je to? Tehnologija! A ne tehnika. Drugo, sve promene i neželjeni efekti što si pobrojala ne dešavaju se neposredno. Potrebno je određeno vreme da pojedini pigmenti potamne, a neko ko slika napolju siguno nece ostaviti/okačiti sliku napolju. Treće, danas se ne radi, tj. retko kad se radi sa čistim-izvornim pigmentima i to obično rade oni ljudi koji imaju potrebno znanje iz tehnologije i određeno slikarsko iskustvo, kao i iskustvo u pravljenju boja; jer se u današnjim kupovnim bojama odavno nalaze uglavnom zamene. Prema tome, kad čovek uđe u radnju i na primer kupi Cinober, on u stvari kupuje (uglavnom) naftol mešavine pigmenata koji odgovaraju njegovoj nijansi (i približno njegovim osobinama mešanja sa belom). E sad, čak i da je slučaj da se radi baš o ulju, baš sa originalnim pigmentima...i dalje nema razlike u tehnologiji slikao on napolju ili unutra; osim ako neće završenu sliku da urami i okači na neko drvo u parku, zgradu ili gde već, a u tom slučaju u najavi rad je osuđen na propadanje. Što se tiče oslikavanja spoljnih zidova, ja ne znam da ih je neko radio uljem...zna se čime se rade spoljni zidovi, a to opet ne spada po ovu temu unutra-napolje.

iskoristicu ovu priliku da podvučem jednu stvar pojednostavljeno:

TEHNOLOGIJA slikarstva proučava slikarski materijal i način njegove upotrebe.
TEHNIKA slikarstva govori o samom slikarskom postupku-metodama slikanja.

Primer:
Od čega se dobija pigment nijanse pod nazivom ftalocijanin plava. Kako se od tog pigmenta dobija uljana boja, a kako tempera. Kako se uljana ftalo plava ponaša u odnosu na tu i tu boju (da li ima hemijskih interakcija i sl.). Koliko dugo se suši. Da li je pokrovna ili transparentna. Kakav je osušeni premaz, tvrd, mek, lomljiv... - ovo i mnoge druge stvari ne samo vezano za boje, nego i četkice, podloge, medijume....spadaju pod tehnologiju.

Kako od ftalocijanin plave dobiti ljubičastu, a kako zelenu. Kako se radi glaziranje ovom bojom. Kakvu ćemo zelenu boju dobiti ako je mešamo sa kadmijum žutom, a kakvu ako je glaziramo preko mars žute. Kako dobiti nijansu ljudske kože/tena...i mnoge druge stvari ovakvog tipa spadaju pod tehniku.
 
konačno.eto i to je razjašnjeno,mada je /makar meni/, od početka bilo sve jasno. moje pitanje se odnosilo na tehniku -metode slikanja /obratite pažnju, u svojoj prvoj poruci kažem "... želio bih da saznam što više o tehnici plein-air-a"/. znam da je ova ovdje tema posvećena tehnologiji ali primjer o načinu slikanja /prikazan ovdje,nekoliko stranica ranije/,kao i stručnost sa kojom se raspravlja o nekim slikarskim problemima,naveli su me da pomislim,da od nekog od učesnika mogu dobiti kvalitetan odgovor. kada sam pominjao boje /"...o razlikama u upotrebi boja kod ateljejskog i plenerističkog načina slikanja."/,mislio sam na boje u njihovom spektralnom smislu a ne na pigment i ne na načine njegovog miješanja sa drugim materijalima da bi se dobila uljana boja, tempera...a pogotovo ne na to kako se neka boja koristi u ateljeu a kako ispred ateljea.mislim,čovječe,stvarno... da ne ispadne da volim da citiram sebe,evo, da citiram i vas " TEHNIKA slikarstva govori o samom slikarskom postupku-metodama slikanja."/. ako ste ovo znali,kako ste onda mogli da šaljete onakve odgovore/. a plenerizam jeste tehnika, /samo nemojte sada početi o akvarelu,temperi,pastelu...kao slikarskim tehnikama/ različita od,recimo,flamanskog načina slikanja.ako ne znate, jednostavno se ne javite.nije sramota,niko nije savršen.ne zbunjujte druge,možda neko zna...i da ne zaboravim,nije vam loša ova ideja sa drvetom u parku. samo,ne za sliku. zdušno preporučujem :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top