У злу времену, тамо 1940их многи српски великани пострадаше. Међу њима и велики српски сликари. Некима се српска историографија одужила, добили су нзаслужено мјесто у српској историји, о неке захваљујући тим нашим српским деобама и странпутицама о које се преплићемо се и саплићемо до данашњих дана, историја се огрешила.
О страдању великог српског сликара Саве Шумановића којег је државни апарат монструм творевине ендехазије 30.августа 1942.године са још 150 Срба из Шида свирепо ликвидирао. Сава је заслужено добио своје мјесто у српској историји.
Но прича о још једном великом сликару и српском великану
Михаилу Миловановићу (српска википедија
овдје) је потиуснута, Михаило је попут Саве и бројних других велики сликар, који је овјековјечио српске војводе и генерале, и српску голготу током великог рата, сликар који је насликао српску историју, тегобну и величанствену. Сликар који је пострадао због истог "гријеха" као и Сава, бјеше непожељан и реметилачки фактор у очима оних који су узурпирали власт. Сава је убијен због "гријеха" што бјеше православни Србин, неопростив "гријех" у очима хуља оличених у врхушки монструм творевине ендехазије. Током трајања Ужичке републкике и Михаило бјеше оптужен да је захваљујући познанству са једним њемачким командантом (са чијим оцем је студирао) из њемачког заточенуиштва ослободио неколико Срба. То је већ неопростив "гријеха" а ако додамо да је Михаило имао и имућно имање, у тим временима ће му прикалемити (наравно лажна) свакојака непочинштва, по "кратком поступку" бива стријељан.
Неправда према Миххаилу Миловановића дјелимично је исправљена, 2007. године одлуком Окружног суда у Ужицу, Миловановић је рехабилитован уз образложење да није био ни народни непријатељ, ни петоколонаш, те да је стријељан из разлога што није хтео да приступи комунистима и материјално их помаже, дакле из чисто идеолошких и политичких разлога.
Остаје да се исправи важнија неправда и да Михаило Миловановић добије мјесто које мора добити у историји српске умјетности.
Портрет војводе Радомира Путника, Михаило Миловановић, насликано 1915.године