SIJAMSKE MACKE

Ljudi sto vas to nema?zar niko nema da isprica neku zanimljivu pricu? :D evo ja imam:) Moja maca se okotila pre mesec dana i dobila sam 5 crnih macica...medjutim jedno je umrlo :( al zato ovo cetvoro mi prerovi celu kucu...:) oni su crni sa plavim okicama i jedu samo tako...:) troje vole da se igraju i uvek prilaze al cetvrti nece da pridje i samo bezi :D :D znate kakvi su slatki :*

Ima nas, na SVE O MACAMA , i jos po negde. Slatkisi su znaci tu,super. Ajde slikaj ih pa posalji slike
 
A daješ li im čvrstu hranu? Vreme im je već da jedu. Ali ostavi ih bar još dve nedelje, još su mali za odvajanje. Nabavi, ako si pristalica kupovne hrane, junior varijantu, mada si mogla njima i mamu da hraniš još dok je bila skotna, ne bi joj ništa falilo, naprotiv!
 
A daješ li im čvrstu hranu? Vreme im je već da jedu. Ali ostavi ih bar još dve nedelje, još su mali za odvajanje. Nabavi, ako si pristalica kupovne hrane, junior varijantu, mada si mogla njima i mamu da hraniš još dok je bila skotna, ne bi joj ništa falilo, naprotiv!

Da dajem,juce sam kupila kutiju onih granulica ma mlekom :D za male macice :) da ali oni imaju vec mesec i po dana...svi mi kazu da treba da ih odvojim cim pocnu da jedu hranu..:O
 
Da dajem,juce sam kupila kutiju onih granulica ma mlekom :D za male macice :) da ali oni imaju vec mesec i po dana...svi mi kazu da treba da ih odvojim cim pocnu da jedu hranu..:O

Idealno vreme za odvajanje je 12 nedelja, ali ajde racunaj da moze 10. Nije stos samo u tome da li jedu cvrstu hranu, nego treba da provedu to vreme sa majkom da bi ih naucila nekim stvarima i da bi se socijalizovali. Mesec i po dana je samo 6 nedelja, ako ih sada razdelis ljudi ce dobiti potencijalno neuroticne, agresivne macke sa nizom psiholoskih problema i problema u ponasanju (koje ce najverovatnije izbaciti napolje, jer to je ovde glavni nacin da se nosimo sa problemima ljubimca). Udomljavanje macica mladjih od 8 nedelja je protivzakonito na Zapadu.

Mogla bi vec da pocnes da ih navikavas na suvu hranu, da ne kvasis granule mlekom (ako te nisam pogresno razumela).

Inace macku smes da sterilises mesec dana nakon sto macici prestanu da sisaju.
 
Nema na cemu, takodje, ako vec nisi, sada je vreme da ih cistis od glista. Onda ponovo za dve nedelje, i opet za dve nedelje, znaci tri puta pre nego sto ih udomis. Mozes da koristis pastu Vitaminthe, kosta oko 500 dinara, i obavezno ih izvagaj pre davanja paste da prilagodis kolicinu tezini.

Za hranu preporucujem granule Babycat 34 od Royal Canina, veoma su kaloricne sto sada njima treba, a sitne su pa mali macici mogu da ih jedu (njima treba da hranis i macku dok sisaju, narocito ako je mrsava).
 
Nema na cemu, takodje, ako vec nisi, sada je vreme da ih cistis od glista. Onda ponovo za dve nedelje, i opet za dve nedelje, znaci tri puta pre nego sto ih udomis. Mozes da koristis pastu Vitaminthe, kosta oko 500 dinara, i obavezno ih izvagaj pre davanja paste da prilagodis kolicinu tezini.

Za hranu preporucujem granule Babycat 34 od Royal Canina, veoma su kaloricne sto sada njima treba, a sitne su pa mali macici mogu da ih jedu (njima treba da hranis i macku dok sisaju, narocito ako je mrsava).

:D :D nije mrsava :D :D jede kao...:D :D luda :D a i macici :D popiju dva litra mleka na dan :D bankrotiracu :D :super: gde moze da se nadje ta pasta? i kako da znam kolicinu?
 
Ima u veterinarskim apotekama, ili veterinarskim ordinacijama koje prodaju hranu i preparate za zivotinje, ako imas neku takvu u blizini. Objasnice ti tamo upotrebu, pasta je u spricu i na spricu postoji jedan prsten koji se okrece, kada ga okrenes za pola kruga tj. 180 stepeni, to je za macice do 1 kg tezine. Kasnije kada predju 1 kg onda okrenes prsten za citav krug. Jedan spric ce ti najverovatnije posluziti za 3 ciscenja.

Ipak se trudi da ti i macka i macici prvenstveno jedu kvalitetnu hranu za macke, mleko je lepo kao poslastica ali u njemu nema svih sastojaka koji su potrebni macjem organizmu, npr. aminokiselina taurin (ako se ne unosi u potrebnim kolicinama, macka moze da oslepi). Generalno je tesko i treba mnogo znanja da bi se kod kuce pripremila balansirana hrana za macke, malo ljudi je dovoljno upuceno u tu materiju da bi kvalitetno hranili svoje macke, zato je bolje prepustiti stvar profesionalcima. Preporuka je da 90% svih dnevnih kalorija treba da dolazi iz hrane formulisane bas za macke, a 10% mogu da budu poslastice tipa mleko (bez laktoze ako macka ne moze da je svari), piletina, dzigerica i sta vec macka voli da jede od ljudske hrane. Evo ako te interesuje kako spremiti balansiranu hranu za macke kod kuce:

http://www.catinfo.org/?link=makingcatfood
 
Ima u veterinarskim apotekama, ili veterinarskim ordinacijama koje prodaju hranu i preparate za zivotinje, ako imas neku takvu u blizini. Objasnice ti tamo upotrebu, pasta je u spricu i na spricu postoji jedan prsten koji se okrece, kada ga okrenes za pola kruga tj. 180 stepeni, to je za macice do 1 kg tezine. Kasnije kada predju 1 kg onda okrenes prsten za citav krug. Jedan spric ce ti najverovatnije posluziti za 3 ciscenja.

Ipak se trudi da ti i macka i macici prvenstveno jedu kvalitetnu hranu za macke, mleko je lepo kao poslastica ali u njemu nema svih sastojaka koji su potrebni macjem organizmu, npr. aminokiselina taurin (ako se ne unosi u potrebnim kolicinama, macka moze da oslepi). Generalno je tesko i treba mnogo znanja da bi se kod kuce pripremila balansirana hrana za macke, malo ljudi je dovoljno upuceno u tu materiju da bi kvalitetno hranili svoje macke, zato je bolje prepustiti stvar profesionalcima. Preporuka je da 90% svih dnevnih kalorija treba da dolazi iz hrane formulisane bas za macke, a 10% mogu da budu poslastice tipa mleko (bez laktoze ako macka ne moze da je svari), piletina, dzigerica i sta vec macka voli da jede od ljudske hrane. Evo ako te interesuje kako spremiti balansiranu hranu za macke kod kuce:

http://www.catinfo.org/?link=makingcatfood

Hvala puno! :) kupujem im one granulice za macice punjene mlekom da li im je to dosta?
 
Ne znam koje su to, ako pise da su za macice tj. junior onda bi trebalo da je u redu. Ti najbolje znas koliko mozes da potrosis na hranu, kvalitetna hrana je skupa (superpremijum marke kao Rojal Canin, Hill's Science Plan, Brit Care, Schesir su ± 700 dinara po kilogramu) ali ta hrana je potpuno izbalansirana i uz nju ne trebaju nikakvi vitaminski i mineralni suplementi, osim vode macki/macetu uz nju nista vise ne treba. Kod tzv. supermarket brendova proizvodjaci mnogo vise "razblaze" hranu raznim dodacima nesvarljivim za macku, pa tako iz iste kolicine hrane macka dobije manje hranljivih sastojaka nego kada bi jela superpremijum hranu. Preporucujem ti da ne koristis Whiskas ni bilo koju drugu hranu sa jarko obojenim granulama (crvene, zute, zelene) jer sadrze aditive koji ostecuju jetru i bubrege macke.
 
Ne znam koje su to, ako pise da su za macice tj. junior onda bi trebalo da je u redu. Ti najbolje znas koliko mozes da potrosis na hranu, kvalitetna hrana je skupa (superpremijum marke kao Rojal Canin, Hill's Science Plan, Brit Care, Schesir su ± 700 dinara po kilogramu) ali ta hrana je potpuno izbalansirana i uz nju ne trebaju nikakvi vitaminski i mineralni suplementi, osim vode macki/macetu uz nju nista vise ne treba. Kod tzv. supermarket brendova proizvodjaci mnogo vise "razblaze" hranu raznim dodacima nesvarljivim za macku, pa tako iz iste kolicine hrane macka dobije manje hranljivih sastojaka nego kada bi jela superpremijum hranu. Preporucujem ti da ne koristis Whiskas ni bilo koju drugu hranu sa jarko obojenim granulama (crvene, zute, zelene) jer sadrze aditive koji ostecuju jetru i bubrege macke.

znam znam...moja macka nece ni da pomirise wiskas...hvala na savetima...ali je problem sto ja zivim u malom mestu pa nema tih pet shopova ima jedan samo i ona ima jednu vrstu hrane...:O tako da se snalazim kako umem...:O mislim da je ova hrana sto sam macicima kupila okey...mislim bar se nadam...na kutiji pise da su granulice punjene mlekom a ostale mislim govedinom? :)
 
Ma to je svejedno, govedina, piletina, zecetina, samo su razlike u ukusu pa se jednoj maci svidja jedno a drugoj drugo. I to mlecno punjenje su izmislili samo da vlasniku izgleda zanimljivije ;) Ono sto je vazno je sta pise pozadi koji su sastojci u hrani, prvi sastojak treba uvek da bude meso i to iz imenovanog izvora, ne samo "meat" nego chicken meat, lamb meat itd. To znaci da mesa ima najvise, jer sastojke rangiraju od onog kog ima najvise ka onom kog ima najmanje. I ima tu jos nekih caka, recimo da nema BHA, BHT, ethoxyquin, po mogucstvu da nema ni onih E-brojeva, jer su to sve vestacki aditivi stetni za macku.
 
Mački je Pas najveći prijatelj.
 

Prilozi

  • Ujka Leo i CicaMica.jpg
    Ujka Leo i CicaMica.jpg
    52,7 KB · Pregleda: 21
Ovaj post jeste oprostaj od najsladje i najumiljatije mackice na svetu. Posle 14 godina velike ljubavi i predivnog druzenja ostali smo bez nase maca Tine, koja je, malo je to reci, bila centralna figura cele porodice.

33p81w0.jpg

5yaik8.jpg


Maca Tina je bila taman dovoljno i umiljata i mazna, taman dovoljno pricljiva ali i taman toliko svoja koliko je to potrebno da nama bude najlepsa maca na svetu.

Prelepa je bila :heart: :(
 
Dragi machkari! :)

ceo dan gledam vashe postove i slichice, prelepo! :heart::D
uglavnom, eto, posle vec skoro 6 godina, reshila sam da ponovo uzmem mache :heart:
i nakon mnogo premishljanja, odluchila sam da to ipak bude sijamsko mache! :)
Molim sve koji imaju machice da mi se jave! :)

S nestrpljenjem,

puno pozdrava svima :) :bye::vatromet:
 
pozzz svima, zeleo bih da cujem vase misljenje o ovim lepim mackama. imao sam domacu macku jako dugo, koja je letos nazalost uginula. svi u kuci smo naucili da "baratamo sa mackama", i zeleli bismo na nabavimo jednu sijamsku macku, zenku ako je moguce, iako bismo je sterilisali jer smo svi tesko podneli kad nam je macka letos uginula prilikom porodjaja, iako je veterinar rekao da je sve u redu, i da ce se poroditi bez ikakvih problema. da ne duzim pricu, ne zelim da se nesto tako ponovi. prvenstveno sam ovde da cujem nesto o sijamskim mackama kao kucnim ljubimcima, od ljudi koji su upoznati sa ovom rasom. uglavnom sam cuo da su agresivne i da ih je tesko obuzdati, al' kao sto je svaka macka individualac, ne obazirem se nesto puno na to. zelim da cujem vasa iskusva, a ne prepisan teskt sa vikipedije o karakteristikama ove macke. hvala unapred, valjda nisam preterano zahtevan ili grub, vec zelim samo dobro da se informisem pre nego sto uzmem jednu ovakvu macu :))))
 
Moja maca sijamka je omacili cetiri prelepa andjela mala.. Tako da ce za nekih dva,tri meseca biti spremni za poklanjanje ali samo ljudima koji mogu da ima pruze mir i neogranicenu ljubav u suprotnom nama nece smetati neka ostanu sa mamom i tatom :) ako nekom bude trebao savet za sijamske macke slobodno se javite.. :)
 

Back
Top