shta mi zapravo znamo..

ne morash da birash...u tome je fora...
greshish...danashnji klinci otkidaju na mek i slushaju 50cent-a...nisu se oni nikome suprostavili...oni su terali svoje ovi svoje...na kraju ameri su i pobedili...komunizam je propao mada nikad komunizam nije ni bio al ajd...i sad imamo svuda bilborde od 50m i slichno da ne duzhim s tobom jer i nema potrebe nije tema o sistemu...
 
Хтедох да напишем, ал неко пре мене већ написа:
Историчару није битно ко је победио, ко је изгубио, ко је добар, ко је лош. ИСторичара само занима оно шта се заиста збило.


Посао историје није да одреди ко су били лоши момци а ко добри, нити да обликује нашу свест у том правцу. Њен посао је да бележи, а на нама је да се сами одредимо према томе. А да мало боље знамо историју не би нам се понављале исте ствари!
 
hmmmmmmmm......zapravo je Nietsche rules....u Nemačkom ne postoji tzsch.....samo tsch koje se čita kao Č....kao npr. Deutschland..........

Pozz svima....i definitivno pobednici pišu istoriju........ali istina uglavnom je uvek drugačija od one koju su napisali pobednici.Kao npr.kao što kaže Antun Tun za 2. sv. rat.
A i za monoge stavri pre toga........isto je neko ovde pomenuo građanski rat u Americi...gde su Jenkiji na najmogućiji zverskiji način uništili Jug........naš građanski rat je mačiji kašalj u odnosu na njihovu KLANICU i zločine koji su oni učinili jedni drugima.

Šta mislite da li su i jedni i drugi zaboravili na to?????????????????
 
Историја служи политици. Увек било и тако ће остати док је света и века. Историја је најнеобјективнија од свих наука, па се поставља и питање да ли је наука?
 
Пре ће бити да ви погрешно тумачите историју. Задатак историје је да пронађе и изнесе публици шта је рекао Мика, шта је казао Пера и шта је мислио Антун. А на публици је да верује у шта хоће... Боле уво историју ко је победио, ко је изгубио.
То што ви подразумевате под "Историју пишу победници" то није историја. То су списи људи који су учествовали у историјским догађајима, па о томе после писали. Историја није наивна наука и она сва дела подвргава критици. После тога да оцену колико је једно такво дело веродостојно... На пример, ако је неки премијер који је збачен писао мемоаре, ти мемоари ће се сматрати доста пристрасним и тако даље... Дакле, није посао историје да велича неке владаре или да намерно заборави неке догађаје. То раде одређени људи који имају користи од тога, а то нису историчари.
 
Zapravo...

Zikica je u pravu... ako pogledate razne izvore na nemackom, kao i na engleskom, Nice se speluje sa ``z", kao Nietzsche ;)

Sto se svega ostalog tice... dok bih se slozio sa idealistom Vazon-om iz ovoga foruma u pogledu toga sta je istorija, hteo bih da dodam da je to tako u TEORIJI... u praksi je sledece:

1) milioni Turske dece (kao i njihovi roditelji) znaju veoma malo, a mozda i nista, sto se tice Jermenskog Genocida na kraju Prvog Svetskog Rata, iako su toliko ljudi pobili da se Eufrat crvenio od krvi (po izvorima). Zvanicna drzava porice, i milioni dolara se ulazu u nove knjige za decu, ne bili se taj dogadjaj prikrio.

2) pa i malo bezazlenije stvari... npr. nemacka pesma ``Lili Marlen" je bila zabranjena u Beogradu posle Drugog Svetskog Rata (kao, ``fasisticka"). Vredno je pomenuti da pesma nema blage veze ni sa cim fasistickim, jer je tekst napisan 1915-1919, zaboravio sam vec... pesmu je popularizovao po svetu niko drugi do Radio Beograd (za vreme rata, svake veceri u 9:55, za Feldmarsala Romela u Sev. Africi), toliko cak da su pesmu pevali i saveznicki vojnici (cak i razne parodije sa Saveznicke Ofanzive u Italiji ``D-Day Dodgers"). Pesma je bila omiljena i Titu, npr.... Marlen Ditrih koja ju je pevala je cak pobegla u SAD pre rata od Nacista u Nemackoj... dakle... ? Dakle sta? Narodu je receno, i tako bide.

Komunisti su lagali o cetnicima, sada cetnici lazu o komunistima... kojekakvi shalabajzeri izranjaju... Ceo taj posao je, moji ljudi, gadan. Jedni pisu svoju istoriju, a drugi demantuju, a treci traze ovo, a cetvrti ono... da smo brinuli o ekonomskom razvoju samo 20% od onoga koliko brinemo o istoriji, danas bi mi ziveli u onoj velikoj Jugi, bili bi u Evropskoj Uniji, I vodili bi sve one Centralno-Evropske pacere za nama u razvoju... no, danas je Prag, Budimpesta, Varsava klasa za nas... a isti su ti Cesi, i Madjari i Poljaci leba od svojih usta odvajali da kupe one farmerke sto su nasi roditelji 60-ih i 70-ih kupovali u Trstu i ostalim mestima...
Ja se izvinjavam za digresiju

Kao sto dva primera navode, cinjenica nije ono sto se desilo, no sta vecina ljudi misli (verzija Niceove izjave). Stvar je sto propaganda postaje istorija, dok se prava istorija ili unisti ili se nalazi u pokakvim arhivama u kojim 99.99% stanovnistva nije bilo... narod nema volju da uci, no hoce samo da primi sazvakano... Bolje pitanje je: kolika nam je stopa pismenosti u XXI veku? I raznim evropskim zemljama je jos 1800-ih bila <1%.

Drugim recima, kada hocete da studirate istoriju, nemojte se zadovoljiti prostom Google-ovom pretragom, slusanju kojekakvih programa (koji su prvo komercijalni, pa onda istorijski)... kako kaze nasa narodna ``Prvo g0vna isplivaju". Nego zasucite rukave, otidite u biblioteku jednu, pa drugu, pa naucite drugi jezik, pa citajte izvore iz te kulture, pa druge, pa trece... ko kaze da je cela srpska istorija samo na srpskom? pa da li je Srbija cela u jednoj tegli bila vekovima? Ima Italijanskih, Nemackih, Turskih, Ruskih i Engleskih izvora... jer smo sa svim tim civilizacijama mi bili u kontaktu... preko nisana ili drugacije :)

Pa... ako 3/4 izvora tvrde jedno... verovatnoca je veca da se to nesto i zbilo je velika (sto je u stvari velika laz sa moje strane... ja vam tvrdim kako da trazite konkretnu istoriju (sa relativistickim nacinima), na kraju kao kriterijum vam davajuci isti relativisticki princip sa koga je krenula moja rasprava:``Da li vecina pravi istoriju?" To sto vecina izvora tvrdi nesto, opet ne mora da znaci da se to i zbilo)

U stvari ne znam... bar sam probao da odgovorim na pitanje najbolje sto sam mogao...

-nepoznati knez
 
frozen1982.:
Da.Ali istorija je podlozna stalnom revizionizmu upravo iz razloga jer se pobednici vremenom menjaju-npr.na HRT-u je prosle (ili ove ne secam se najbolje)godine za dan borbe protiv Fasizma bila emisija na kojoj se govorilo o tzv."Hrvatskim Partizanima"......sta reci......danas im je Pavelic demonisan a do pre 10-ak godina je bio simbol bore za nezavisnost pre svega u javnosti......a po njima ispada da je jedini ili najveci zlocin za vreme 2 sv.rata to sto su komunisti pobili one Ustase u Blajburgu......isto tako zrtve Jasenovca su sa po komunistima 700 000 spale na "nekoliko desetnina tisuca"kako sad stoji na spomen polci u nekadasnjem istoimenom konc.logoru.Najgore je sto razni profesori kvazi intelektualci svoj intelektualni mediokritet ulazu u takva prepravljanja istorije......ovo je samo najsveziji lokalni primer a ko zna koliko drugih krupnijih stvari kroz istoriju je samo dobro isfabrikovana laz.
Volter je najbolje to rekao:"History is a lie most commonly agreed upon."


Volter je bio francuz i pisao je n francuskom pa vec ako neces da citiras na srpskom uradi to na francuskom
 
AntunTun:
slazhem se da je evoluirala..vishe nema da osvoji rim neshto i kazhe to je tako i tako...ali zloupotreba svakako da postoji...ali recimo da nemachka u budutjnosti(samo recimo) ostvari nekakvu qlturoloshq dominaciju kao shto to sada chini amerika...mislish da je neizvodljivo da se promeni istorija drugog rata?...mislish da npr rusija ostvari dominaciju ne bi bilo neko njihovo vidjenje istorije...hhhm istorichari su pre svega ljudi...a istorija nije bash egzaktna kao hemija recimo...tako da to shto istorichari objave to svakako ne treba uzeti zdravo za gotovo...da se razumemo ne mislim ja da je celoqpna istorija sveta jedna velika prevara...ono shto hotju da kazhem je da je istorija flexibilna i da se ne treba oslanjati na nju previshe kao ni davati joj na znachaju...ok da se prouchava eto kao zanimaju se ljudi...ali da se plasiraju neke "chinjenice" narodu da bi se formiralo mishljenje to je chist debilizam...kao npr ovaj lik na forumu shto pricha o crnoj gori...mislim shta sad?...koga bole kita shto je duklja imala ovo ili ono il shto je neki tamo kraljevitj bio odavde il odande...al ljudi se lozhe na takve stvari...daju sebi na znachenju...dakako bez istorije bili bi ko recimo ameri ljudi koji nemaju nikakve korene...ali moje mishljenje je da istorija treba da ostane totalno periferna...ne znam dal se razumemo al tvoj avatar mi govori ne...


Istorije nikako ne moze da bude periferna.Zamislite svoj zivot bez proslosti isto to je nacija bez istorijskog secanja.
 
Istorija nikada nije bila periferna, niti ce to biti. Razlog je prost: Coveku je znatizelja urodjena i prirodna. Kao sto su se nekada ljudi pitali zasto pada kisa, zasto grmi, zasto srce kuca, tako su se oduvek pitali sta je bilo pre nas. Od svih ljudskih teznji za znanjem, znanje o proslosti se visoko rangira. Nemoguce je ljude naterati da se ne pitaju ko su mi preci, otkuda ja ovde, zasto mi govorimo jezik koji govorimo...
Istorija je nesto elementarno, kao treptanje, disanje... Kao sto znas imena svojih prijatelja, tako moras znati i osnovne istorijske cinjenice.

To sto su danas neki protiv istorije je cista politika. Kao, istorija je doprinela da se mrzimo i ubijamo. To su kojestarije. Da nekima dupe nije zinulo na pare, da prostite na izrazu, ne bi bilo ni ubijanja. Istorija je ponajmanje kriva za krvoprolica.
 
ne pazi ne kazhem ja e da nije istorije ne bi bilo ni ubijanja...i cela tema nije samo o tome kako istorija ne valja...ok slazhem se ja da treba znati otqd mi ovde i sve...ali treba znati i kako se cepa atom pa ne vidim neshto toliko informacija o tome...istorija je nauka drushtvena dodushe al ipak nauka...i kad god treba rasplamsati vatru mrzhnje ljudi netje zazirati od upotrebe istorije...dakle istorija nije losha po defaultu...ja to nisam ni rekao...ok mozhda jesam al nisam teo...ono shto ja hotju retji je da ne treba nishta uzimati zdravo za gotovo...sem naravno arheologije...question everything shto bi rekla bratja englezi...
 
Ma, kontam ja sta ti hoces da kazes. Ok je to.
Ljude na akciju cesto pokrecu emocije. Zato ih vise zanima istorija nego cepanje atoma. Vecina ljudi bi vise volela da zna kako su im izgledali predaci do 20 generacija u nazad, kako su se zvali, sta su voleli i sl. nego da znaju kako radi lift ili kako kiseonik putuje kroz krv. Ljude za to cesto bole uvo, jer misle da takve stvari nemaju veze sa njima i ne deluju im simpaticno. Uz sve to, lakse je shvatiti kako su ljudi pravili jedrenjake i plovili preko okeana, nego kako radi nuklearna elektrana. Zbog svih tih razloga ljudima je zanimljivija istorija od mehanike, na primer. Sto opet ne znaci da je istorija bitnija, a ne znaci ni da je mehanika bitnija.
Da, zloupotrebom istorije se mogu rasplamsati mrznje. Ali to ne znaci da istoriju treba zabraniti, nego da treba kazniti one koji vrse zloupotrebu. Ti isti koji zloupotrebljavaju istoriju zloupotrebice bilo koju nauku da bi dosli do svog cilja. Tako na primer, zloupotreba cepanja atoma moze da proizvede mnogo vise stete nego zlopuotreba istorije.

@Hellen
Thanx! :)
 

Back
Top