Sex kao greh.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo sta ja mislim o tome, mistika i celibat u vezi sa njom, kao i sex samo radi pravljenja dece, su dobar izgovor za one koji trenutno nemaju sta da obrnu ili za one slabije sexualne moci.
Pa i oni katolicki popovi zgrese tu i tamo, najzalosnije je sto cesto zgrese protivprirodno.

Prema Darwinu ili ne znam kome, najsuperiorniji je onaj koji se najvise razmnozava, dakle pacov?
 
Prema Darwinu ili ne znam kome, najsuperiorniji je onaj koji se najvise razmnozava, dakle pacov?

Ko o cemu Plutarh o superiornosti. :lol:

Ne znam gde sam pomenula superiornost, ali sam na ovoj temi, negde na pocetku, dala svoje misljenje zasto je sex u vreme pisanja Biblije smatran grehom.

I nisu pacovi, nego su misevi najsuperijorniji, tako barem pise u "Autostoperskom...." . :lol: :lol:
 
duhovno je ono sto nije telesno :zpozdrav:

ljubav je duhova kategorija...

filozofija ne mora biti duhovnost....

Koliko si bluzi Boga u nacinu razmisljanja toliko si duhovan...

U Starom zavjetu ima svega i svacega.
U novom najvise strce ljubav i istina.
Posto je ljubav navodno vaznija od istine, onda hriscani nipodastavaju istinoljubivost onih koji se ne ogranicavaju iskljucivo na bibliju, ili je ne upotrebljavaju iskljucivo u sluzbi biblijske advokature.
Medjutim, Isus je oprostio sve grijehe onih koji se kaju, pa prema tome nema nijednog grijeha koji nece biti oprosten onima kojima seks dosadi, pa se pokaju.
Zato ja ipak stavljam istinu iznad ljubavi, ovako u privatnom zivotu, a takodje i brak iznad ljubavi, jer i krava zna da voli svoje tele, ali ne zna za brak. Ta ljudi smo!
 
Ko o cemu Plutarh o superiornosti. :lol:

Ne znam gde sam pomenula superiornost, ali sam na ovoj temi, negde na pocetku, dala svoje misljenje zasto je sex u vreme pisanja Biblije smatran grehom.

I nisu pacovi, nego su misevi najsuperijorniji, tako barem pise u "Autostoperskom...." . :lol: :lol:

Navela si "moc" kao argument, a jos niko nije upotrijebio "seksualnu moc" u humanitarne svrhe.
 
Navela si "moc" kao argument, a jos niko nije upotrijebio "seksualnu moc" u humanitarne svrhe.

Seh je culni dozivljaj pomesan sa ljubavi. Duhovna bica ne mogu da to rade niti im je svrha egzistiranja da se culno zadovolje, pa tako svako ko namerava da ide ta taj put ili da se vrati tamo odakle je dosao, treba da te osecaje stavi na margine svojih aktivnosti.
Sta ces tamo ako ce ti nedostajati seh ili cokolada? Tebi onda tamo nije mesto i srce ti zudi za fizickim zivotom koji morate priznati ponekad nije ni malo lak. Kad se sumira vise je tezak nego lak i to u najboljem slucaju.
 
Sta fali teskom zivotu? Od teskog zivota uvijek se moze vratiti ka lakom, mada je to besmisleno, ali od lakog ka teskom vrlo tesko bez npr. crne cokolade.

Za hriscanstvo je seksualnost jedna proizvoljnost prepustena u ruke slabih ljudi da se oni medjusobno pogadjaju, sami ili uz pomoc svestenika, to vec zavisi od "vjeroispovijesti", ali da uci junackom zivotu, to ne uci. Jer takav zivot bi zahtijevao jedan sasvim razlicit sistem vrijednosti od onog sustinski hriscanskog (pretrazujuci Novi zavjet naisao sam samo na 3 spomena rijeci "hrabro" i to u sva tri slucaja Isus hrabri svoje ucenike da ne budu kukavice, npr. dok plove morem).

Ebiga, dame i gospodo.
 
Poslednja izmena:
Jos od mladjih dana :) me je cudilo zasto je imati odnos greh?! Zasto je stavljen zajedno sa lopovlukom, laganjem i ubistvom.

Znam da to vazi samo za predbracni.

Da li je po vama to samo nesto sto je u to vreme nametnuto kao greh zbog tadasnjih trendova ili...?

I mene je ovo pitanje dugo mucilo..... Onda sam procitao knjigu "pravoslavni brak i porodica" u izdanju svetigore i dosta stvari mi se razjasnilo.....
Niko nije spomenuo da je greh sex! Greh je blud! Ima razlike izmedju sex-a i bluda - otprilike: blud je kad psihicki i fizicki, u vecoj ili manjoj meri robujes sexu.

Seksualni odnos dvoje ljudi je apostol Pavle zabranio da se zabranjuje. Takodje akademik Vladeta Jerotic, je misljenja da sex mora postojati i upraznjavati se. Doduse, on je u stanju da to kaze mnogo lepse nego ja :D.

Evo sta kaze sv. apostol Pavle u poslanici korincanima:

1. посланица Коринћанима, глава 7
1КО 7:1 А за оно што ми писасте: добро је човјеку да се не дохвата жене.
1КО 7:2 Али због блуда сваки нека има своју жену, и свака нека има својега мужа. Приче 5:19
1КО 7:3 Муж нека указује жени дужну љубав, тако и жена мужу. 2 Мој. 21:10, 1 Пет. 3:7
1КО 7:4 Жена није господар од својега тијела, него муж; тако и муж није господар од својега тијела, него жена.
1КО 7:5 Не забрањујте се једно другоме (мисли се на секс – „Православни брак и породица“, Светигора), сем по договору привремено, да би се предали посту и молитви, па опет да се састанете, да вас сатана не искушава вашим неуздржањем. Јоило 2:16, 2 Кор. 11:3

...
1КО 7:9 Ако не могу да се уздржавају (опет секс), нека се жене и удају; јер је боље женити се и удавати неголи упаљивати се. 1 Тим. 5:14
1КО 7:10 А ожењеним и удатим заповиједам, не ја него Господ, да се жена од мужа не раздваја; Јер. 3:20, Мал. 2:14, Мал. 2:16, Мат. 5:32, Мат. 19:6, Мар. 10:11, Лука 16:18
1КО 7:11 Ако ли се пак и раздвоји, нека остане неудата, или нека се помири с мужем; и муж да не оставља жену.

...


Najbolje ti je da odes kod dobrog svestenika da ti pojasni nejasnoce (ne brini, htece svaki da popricate ili ce ti reci kada moze) ili uzmi i procitaj knjigu "pravoslavni brak i porodica" knjiga je mooooogo dobra
 
Pa ne moze svestenik da bude "jaci" od poslanice apostola. Tu je sve jasno, nema sta da se pita.

Dok cekamo besmrtnu :D.....

Pa i nemoze biti "jaci"..... Nijeda svestenik ti nece reci (kad se ozenis/udas) "e sad neces/nesmes"..... Covek mi prepricava svoju ispovest... Legao sa zenom u vreme posta i to saopsti svesteniku kao neki veliiiiki greh (i ja bi to posmatrao kao veliki greh), ali ovaj njemu kaze (parafraziram): Ma volite se deco.... Nije greh sam seks.... Druge stvari su problem....

Nije mi rekao na cega je mislio. Mislim da je fora da steknes kontrolu duha nad telom, a ne tela nad duhom.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top