Serije..Sta gledate, sta vam se svidelo?

The Bridge (2013-14)
Ова, америчка верзија, није на овим просторима доживјела неку популарност, рецезенти су је оцрнили, написали да је copy/paste скандинавске серије, но по мени одлична серија. Када бих морао одлучити која је боља, био бих у проблему, обје су одличне.
Почетак и основна тема, ту је строго испоштована скандинавска серија, но ту основна тема кроз серију бива све више запостављена, и ту се све више саплићу и испреплићу приче, оне важне везане за један нарко свијет и кријумчарења људима и оне личне драме.
Мостови служе да повезују различите културе и спајају људе, написа једном један писац. То важи за све мостове, и овај шведско-дански, за све, осим за мост између Ел Паса и Сиудад Хуареса.
Један град, једна цјелина, пресијечена на два потпуно различита жива организма. Двије различите културе, различито поимање живота, различит вриједнсни систем, два свијета.
Овај (мексички) корумпиран, суров, покварен, огрезао у гријеху, овај други (амерички) још покваренији, корумпиранији, мање суров и више бескрупулозан, све то упаковано у неку моралну форму и гдје колико год се упирали не можете сакрити лицемјерје и похлепу.. Превелика је провалија између та два свијета да је џабе и сто мостова.
И двоје сапутника кроз серију, двоје детектива, долазе из та два свијета, Марко зна по којим правилима свијет битише, колико је огрезао у гријеху и покварености, а опет и дође моменат када мора рећи доста је, и зна како се тући са исквареним системом.
Соња не зна, она се држи форме, процедура, неспособна да изгради емотивну везу, неспособна да разумије да постоје неписана правила која имају супремација над писаним, то за Сагу у скандинавској серији није толики проблем, ипак је то Скандинавија, но ако живите у Ел Пасу, за Соњу јесте.
Добра и предана у послу, али и наивно дијете којем пријети опасност да је овај сурови и искварени свијет уништи и прогута. И као такву не можете је не завољети, и коју ће и њен надређени и Марко са којим кроз серију изграђује комплексан однос, настојати заштитити од ужаса овог свијета.

Прича добро разрађена, кроз серију се дограђује, полако нас уводи у свијет нарко картела, све личности су сложене, дијалози у распону од добрих до одличних, драматуршки више него добро одрађено, глумачка екипа добро одабрана, Демијан Бичир (Марко) врхунска глума, Дијана Кригер (Соња) је једностано покидала. То равнање са одличном скандинавском серијом је неизбјежно, но по мени и ово је одлична серија.
 
Poslednja izmena:
V

SF serija iz 2011 g.
Glumci Elizabeth Mitchell, Morris Chestnut, Joel Gretsch

Vanzemaljska rasa stiže na Zemlju sa naizgled dobrim namerama, da bi polako otkrivala svoje istinske namere
a to je razmnozavanje sa ljudsom rasom
Занимљива серија, једна од неколико занимљивијих серија из жанра научне фантастике која се појавила у првој деценији овог миленијума (прва сезона је почела 2009-е), занимљива прича са доста иновативних елемената, моја замјерка је што кроз серију прича није више разрађена, било је ту подоста простора да се догради, но проблем је код серија што се мора робовати и гледаности гдје ипак превладавају они који гледају на филмске серије као на разбибригу.
Проблем је код жанра научне фантастике што се 2004-е појавила фантастична серија Battlestar Galactica, koja је толико "подигла љествицу" да је каснијим серијама овог жанра тешко то пратити и некако се мане више примјећују јер се провлачи то поређење са овом изузетном серијом.
Ипак, сасвим добра и занимљива серија, љубитељи овог жанра требали би бити задовољни, а ваља поменути и одличну глуму нереално сексипилне Морене Бакарин.
 
Threshold (2005)
Серија од 13 епизода која описује тајни владин пројекат који истражује први контакт са ванземаљском врстом.
Програм сазнаје да ванземаљци покушавају преписату ДНК људске расе користећи аудио сигнал који мијења хемију тијела неких људи на такав начин да и они сами постају ванземаљци. У свему овоме је кључан фрактални трискелионски узорак који се константно појављује у електронским сигналима, у крви, па чак и узорак направљен у градским свјетлима и чији значај тек треба открити.
Јако занимљива основна идеја и јако занимљива серија, прича је јако добро разрађена уз беспријекорну глуму и дијалоге прилагођене причи. Више него добра серија која ипак није нашла свој пут до шире публике и завршила је већ првом сезоном иако је било без сумње замишљено да се прича кроз наредне сезоне дограђује. Вјерујем да ће љубитељи овог жанра бити задовољни.
 
Занимљива серија, једна од неколико занимљивијих серија из жанра научне фантастике која се појавила у првој деценији овог миленијума (прва сезона је почела 2009-е), занимљива прича са доста иновативних елемената, моја замјерка је што кроз серију прича није више разрађена, било је ту подоста простора да се догради, но проблем је код серија што се мора робовати и гледаности гдје ипак превладавају они који гледају на филмске серије као на разбибригу.
Проблем је код жанра научне фантастике што се 2004-е појавила фантастична серија Battlestar Galactica, koja је толико "подигла љествицу" да је каснијим серијама овог жанра тешко то пратити и некако се мане више примјећују јер се провлачи то поређење са овом изузетном серијом.
Ипак, сасвим добра и занимљива серија, љубитељи овог жанра требали би бити задовољни, а ваља поменути и одличну глуму нереално сексипилне Морене Бакарин.

E ako je rimejk Galaktike pojam za SF onda stvarno jbg.
 
Flashforward (2009-10)
Занимљива серија заснована на роману Роберта Савијера, писца научне фантастке.
Серија се врти око живота неколико људи, након што мистериозни догађај доводи до тога да скоро сви на планети 6. октобра 2009. истовремено изгубе свијест на два минута и седамнаест секунди. Током затамњења људи виде оно што изгледа као визија њиховог живота тачно 6 мјесеци у будућности.
Тим агената ФБИ- а започните шта се догодило, због чеха и да ли ће се поновити. Кроз серију ликови чији живот прати серија на различит начин доживљавају своју судбину и спознају свог живота у будућности од тачно 6 мјесеци, ту су и они који нису видјели ништа и сумња да то значи да неће бити међу живима, крот серију се отварају и моралне дилеме и порука како догађај може промијенити и судбине и животе људи.
Јако интересантна основна идеја и занимљива серија, заљубљеници у жанр научне фантастике требали би бити задовољни.
 
A Discovery of Witches

fantazija
druga sezona odena 8/10

glumci : Matthew Goode, Teresa Palmer, Valarie Pettiford

U drugoj sezoni Dijana i Metju putujuci kroz vreme odlaze u 1590 godinu u London
da bi pronasli knjigu Ashmole 782 alkemičarski rukopis.Diana upoznaje Matjuovu prošlost i pronalazi vesticu tkalju kod koje usavršava svoje moci .Odlicni glumci, kostimi, scenografija

treca sezona 2022 g.

 
A Discovery of Witches

fantazija
druga sezona odena 8/10

glumci : Matthew Goode, Teresa Palmer, Valarie Pettiford

U drugoj sezoni Dijana i Metju putujuci kroz vreme odlaze u 1590 godinu u London
da bi pronasli knjigu Ashmole 782 alkemičarski rukopis.Diana upoznaje Matjuovu prošlost i pronalazi vesticu tkalju kod koje usavršava svoje moci .Odlicni glumci, kostimi, scenografija

treca sezona 2022 g.


Konacno da neko poslusa moju preporuku za Discovery. :D
 
E ako je rimejk Galaktike pojam za SF onda stvarno jbg.
Zavisi šta voliš u SF-u.

I menei je Battlestar Galactica bila vrh u prve dve sezone i još par bljeskova. Ali ja nisam hard-core SF ljubitelj štaviše nije mi to nikada bio neki omiljeni žanr, pa mi je zato valjda galactica najpribližnija idealnom SF-u jer je akciona drama u sf okruženju.
Jao što ne podnosim zombi gluposti ali kada su ih pretvorili u inventar umesto glavnu temu kao u The Walking Death dok se nisam zasitio...tamo negde do šaptača pa nisam mogao više da gledam....bila mi je odlična serija.
 
Zavisi šta voliš u SF-u.

I menei je Battlestar Galactica bila vrh u prve dve sezone i još par bljeskova. Ali ja nisam hard-core SF ljubitelj štaviše nije mi to nikada bio neki omiljeni žanr, pa mi je zato valjda galactica najpribližnija idealnom SF-u jer je akciona drama u sf okruženju.
Jao što ne podnosim zombi gluposti ali kada su ih pretvorili u inventar umesto glavnu temu kao u The Walking Death dok se nisam zasitio...tamo negde do šaptača pa nisam mogao više da gledam....bila mi je odlična serija.

Pocetak je jos i najbolji deo. A generalno najbolje od te nove galaktike mi je bio Razor. I Caprica je mogla da prodje.

Ali kao i svi koji su odrasli sa original Galaktikom, citali knjigu Larsena i Tersona. Rimejk je neprihvatljiv u celini i pojedinostima.
Cela prica originala je zasnovana na Denikenu i Ancient Aliens teoriji. Ima taj smek u svakom detalju, odeca, pa slemovi koji izgledaju kao faronske maske itd.
A tek likovi, Apolo koji je sav na duznosti i Starbak smeker, lep ko lutka, pa nema klinca koji nije hteo da bude Starbak.
I onda nam serviraju neku raspalu Starbakicu kao zamenu. Znaci ostav. Momentalni.
 
Pocetak je jos i najbolji deo. A generalno najbolje od te nove galaktike mi je bio Razor. I Caprica je mogla da prodje.

Ali kao i svi koji su odrasli sa original Galaktikom, citali knjigu Larsena i Tersona. Rimejk je neprihvatljiv u celini i pojedinostima.
Cela prica originala je zasnovana na Denikenu i Ancient Aliens teoriji. Ima taj smek u svakom detalju, odeca, pa slemovi koji izgledaju kao faronske maske itd.
A tek likovi, Apolo koji je sav na duznosti i Starbak smeker, lep ko lutka, pa nema klinca koji nije hteo da bude Starbak.
I onda nam serviraju neku raspalu Starbakicu kao zamenu. Znaci ostav. Momentalni.
A ne znam, nisam gledao originalnu nikada. Ovaj rimejk mi je bio jedini kontakt sa Galaktikom i apsolutno mi se svideo.
 
Barkskins

serija u produkciji Nacionalne geografije
drama , ocena 7/10

glumci: David Thewlis, Marcia Gay Harden, Aneurin Barnard

Na osnovu romana Barkskins dobitnice Pulcerove nagrade snimljena je serija o istinitom dogadjaju, pokolju nad Francuskim i Engleskim doseljenicima iz 17. veka koji su pokušavali zapoceti novi život u Novoj Francuskoj u mestu Wobik koje je francusko naselje u divljini blizu Quebeca, administrativnoga centra područja pod francuskom upravom ,danas poznatoj kao severoistočni delovi Kanade

 
Hatfields & McCoys

mini serija iz 2012.g , ocena 8/10

glumci : Kevin Costner, Bill Paxton, Matt Barr

Serija je snimljena prema istinitim dogadjanjima a to je sukob dve porodice koje su zivele na granici izmedju Zapadne Virdžinije i Kentakija, posle gradjanskog rata u Americi a koji je trajao godinama, a koji je pretio da dodje do ponovnig gradjanskog rata.Tek su 2004 g. potomci te dve porodice potpisale primirje

 

Back
Top