Sektor za vanredne situacije MUP RS

Специјални тимови МУП-а Србије извели су данас показну вежбу спасавања људи са висине из рушевина зграде некадашњег Савезног министарства унутрашњих послова у Београду. Тимови, које чине припадници Сектора за заштиту и спасавање и Жандармерије, намењени су за брзи одговор и спасавање у случају земљотреса, клизишта, терористичких напада и осталих ванредних ситуација.
Обуку специјалних тимова обављаће експерти за спасавање из рушевина, ватрогасно-спасилачких јединица Министарства унутрашњих послова Француске. Два нивоа обуке биће обављена у Сбији, а трећи у специјалном тренинг центру за обуку за рушевине у Француској.
Предраг Марић, начелник Сектора за заштиту и спасавање рекао је да ће кроз овај систем обуке у наредне три године проћи око 200 људи у Србији.
–Тимови за спасавање биће формирани до краја године, када ће кроз обуку проћи првих 50 припадника Сектора за заштиту и спасавање и Жандармерије. Биће формирано пет регионалних тимова за спасавање у случају земљотреса и за спасавање људи из рушевина, у Београду, Новом Саду, Нишу, Краљеву и Ваљеву – рекао је Марић.
Дачић је подсетио да је Влада Србије донела одлуку да се започне процес трансформације Сектора за заштиту и спасавање у Службу за ванредне ситуације.
Показној вежби присуствовали су Жан-Франсоа Терал, амбасадор Француске у Београду и Милорад Вељовић, директор полиције.
 
05. Март 2009.
Београд: На заседању Владе Републике Србије 05.03.2009. донет је закључак да се прихвата потреба за формирањем јединствене службе за ванредне ситуације у оквиру Министарства унутрашњих послова.

Први потпредседник Владе – заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић формираће радну групу од представника Министарства унутрашњих послова, Министарства одбране, Министарства животне средине и просторног планирања, Mинистарства за државну управу и локалну самоуправу, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и Министарства здравља са задатком да изврше анализу постојећег стања у области ванредних ситуација, сагледају и предложе неопходно усаглашавање важећих законских норми и доношење нових којима ће се утврдити надлежност и поступање појединих органа у овој области, договориће се око динамике преузимања запослених, архиве, материјалних средстава, покретне и непокретне имовине Управе за ванредне ситуације Министарства одбране као и могућности да организационе јединице Министарства животне средине и просторног планирања које се баве пословима управљања ризиком и одговором на хемијске удесе буду преузете од стране Министарства унутрашњих послова.
Акциони план ће се израдити у року од 30 дана од дана формирања радне групе и доставиће се Влади на усвајање.

http://prezentacije.mup.sr.gov.yu/sektorzazastituispasavanje/pocetna.html
 

Back
Top