СДА тражи промену имена Републике Српске

Nova Srpska
Redefinisanje Republike Srpske

I UVOD

Republika Srpska nastala je kao odraz defanzivne reakcije političkog rukovodstva Srba u BiH nakon odluke druga dva konstitutivna naroda u tadašnjoj SR BiH da organizuju referendum o nezavisnosti BiH od Jugoslavije, mimo većinskog raspoloženja Srba u BiH. Da podsjetimo, početkom devedesetih godina političko rukovodstvo Srba u BiH zalagalo se primarno za to da Bosna i Hercegovina ostane u Jugoslaviji. To je bila osnovna tačka programa SDS-a koji je dobio većinsko povjerenje Srba u BiH za tu platformu. Tek kad je bilo jasno da BiH u svojim avnojevskim granicama neće ostati u Jugoslaviji proklamovan je cilj da se oformi Republika Srpska, i to na onim teritorijama u BiH na kojima su Srbi bili većina.

Prema tome, osnovni cilj stvaranja Republike Srpske bio je zaštita srpskog naroda u BiH. Stvaraoci Srpske smatrali su da postoji opasnost da se nad Srbima ponovo izvrši genocid, kao za vrijeme Drugog svjetskog rata. Poslije rata, uspostavljanjem dejtonskih osnova Bosne i Hercegovine, cilj Republike Srpske, onako kako su ga shvatale političke elite i većina građana Srpske, bio je u osnovi isti kao i prilikom stvaranja RS: zaštita prava srpskog naroda unutar nezavisne BiH.

Danas je jasno da taj cilj, sam po sebi, nije dovoljan ni da se Republika Srpska dalje razvija niti da se ostvari adekvatna zaštita Srba u RS i BiH. Riječ je o tome da je osnovni cilj svih balkanskih država, u principu, da se zaštite prava većinskog naroda u tim državama. To shvatanje zaštite „prava naroda“ je prilično anahrono i svodi se na to da su balkanski narodi okruženi spoljnim neprijateljima i da jedino jaka nacionalna država može da se tim neprijateljima adekvatno i odupre. Naravno, jasno je da je ideja svih tih balkanskih država u osnovi defanzivna i ksenofobna. To je i osnovni razlog zbog čega Balkan nikako ne može da iskorači iz mračnog doba sukoba i mržnje. Jednostavno, konstitutivni elementi državnosti svih nacija na Balkanu svode se na strah od Drugoga i drugačijeg (taj strah generiše dalje snažnu paranoju) i manijakalnu potrebu za Kolektivnim. Balkanski narodi smatraju da jedino Kolektiv može da zaštiti prava individue, a sama prava individue su podređena interesima Kolektiva.

Ta matrica dalje generiše shvatanje da Država ima pravo da se mješa u sferu Individualnoga kad god smatra da će tako bolje zaštititi interese Kolektivnoga, to jest same Države. Jasno, Državu vodi političko-bezbjednosna elita, a na čelu te elite balkanski narodi uvijek žele da vide moćnog Vođu koji u sebi personifikuje ideale tog naroda i koji najefikasnije štiti taj kolektivitet od brojnih spoljašnih neprijatelja i zala.

Republika Srpska u tom smislu nije izuzetak na Balkanu. To je ta uobičajena totalitaristička matrica razmišljanja i delanja kad je Balkan u pitanju. Međutim, ta matrica je dosegla svoje limite. Ne u smislu da ne može da napravi još problema, ratova, sukoba i bijede, nego u smislu da ona više nikako ne može da obogati sveukupni život građana. U praktičnom smislu, jasno je da koliko god političari u Republici Srpskoj galamili da je Srpska ugrožena i da će je oni braniti stoji nesporna, suva činjenica da su građani Srpske sve siromašniji, sve deprimiraniji i sve demotivisaniji da se uključe u političke procese, izuzev ukoliko im se ne ponudi direktna i konkretna materijalna naknada. Mladi u Republici Srpskoj jedino žele da odu iz nje, budući da ih je više od 50% nezaposleno i bez bilo kakve šanse da svoju mračnu prošlost i još mračniju sadašnjost zamjene iole svjetlijom budućnosti. U takvoj situaciji, kad je legitimitet Republike Srpske ugrožen ne više toliko pritiscima spolja nego nevjerovanjem samih građana Srpske da je ona pravedna, kad je mortalitet daleko veći od nataliteta i kad toliko mladih želi da odmah ode iz Srpske, jasno je da dosadašnji koncept, definicija ili ideja Republike Srpske više nema smisla. Nešto je potrebno mjenjati u tom smislu, i to treba mjenjati brzo.

II Nova ideja Republike Srpske-NOVA SRPSKA

Kao što je već naglašeno, dosadašnja ideja Republike Srpske bila je defanzivnog karaktera. Ona nije imala nikakav poseban afirmativan sadržaj, ili makar bilo šta originalno u sebi što bi je razlikovalo od ostalih balkansih koncepta. Stoga, nova ideja Srpske mora biti i nova ali i kvalitativno drugačija. Ta nova ideja sadržana je u sljedećim osnovnim tačkama i principima:

• Republika Srpska je republika svih njenih građana, a ne niti jednog ili više etniciteta ili drugih kolektiviteta

• U Republici Srpskoj nosioci suvereniteta su građani-pojedinci

• U Republici Srpskoj osnov društvenog i državnog života zasniva se na ugovoru slobodnh građana-ustav i zakon su fundamentalni tvorci Srpske

• Država i većinska volja građana ne mogu smanjivati obim individualnih prava bilo kojeg građanina-pojedinca, zajamčenih ustavom i zakonom

• Ustav i zakon proističu iz volje građana, ne nametanjem birokratskih institucija i političke elite

• Sloboda vjeroispovjesti je jedan od vrhovnih principa u Srpskoj: svi građani imaju pravo da slobodno ispovjedaju svoju vjeru i niko ne smije biti diskriminsan (pozitivno ili negativno) zbog svoga religijskog uvjerenja; Republika Srpska je, opet, sekularna republika i ne favorizuje na bilo koji način niti jednu religioznu instituciju a spremna je da sarađuje sa svima

• Privreda Republike Srpske bazirana je na privatnoj svojini i privatnom preduzetništvu; Slobodno tržište jedino reguliše ekonomske odnose između pojedinaca a oni u iste stupaju slobodno i bez prisile; Republika se ne mješa u privredne odnose, porezi su minimalni i služe za pokrivanje osnovnih republičkih funkcija (bezbjednost, pravosuđe)

• Republika Srpska ima jednostavan i jeftin administrativni aparat, zasnovan na sistemu elektronske uprave, najbrži i sa najmanje uposlenika u regiji

• Socijalno osiguranje u Republici Srpskoj nije stvar državne prinude već privatne inicijative i interesa; sistem obaveznog državnog osiguranja se napušta

Kao što se vidi, osnovna ideja NOVE SRPSKE jeste SLOBODA. Sloboda za građane Republike Srpske. Sloboda da žive onako kako žele, bez bilo kakve prinude države a poštujući slobode drugih građana. Sloboda, prava i odgovornosti građana prema slobodi drugih građana osigurani su ustavom i zakonom. Zakon je neprikosnoven u Srpskoj. Individualna prava građana navedena u zakonu ne mogu biti na bilo koji način limitirana voljom većine drugih građana-NOVA SRPSKA jeste demokratska ali demokratija se ne može i ne smije shvatiti kao mehanizam torture većine nad manjinom. Svaki građanin je ravnopravan, svaki građanin ima zaštitu zakona bez obzira koliko i u kakvoj manjini bio.

Većina ne može mjenjati osnovne principe Srpske jer su ti principi vječni i prirodni. Nikad se ne smije dozvoliti da većina odlučuje o elementarnim načelima i pravima čovjeka. Istorijski primjeri nacizma i komunizma svjedoče da većina nije uvijek i u pravu, odnosno da demokratska volja često može biti i protivpravna, a pogotovo nepravedna i protivprirodna. Stoga, demokratski procesi i političke odluke ne mogu da se odnose na bazične prirodne principe koji garantuju slobodu svakom čovjeku koji poštuje zakon, odnosno slobodu drugoga čovjeka.

Sloboda, kao osnovna ideja i princip NOVE SRPSKE, manifestuje se u svim oblastima bitnim čovjeku. Sloboda ugovaranja. Sloboda preduzetništva. Sloboda udruživanja i političkog djelovanja. Sloboda ispovjedanja religioznih uvjerenja ne dirajući u religiozne potrebe drugih ljudi.

Osnov ekonomije NOVE SRPSKE jeste slobodno tržište. Republika se ne mješa u slobodne ekonomske odnose između pojedinaca. Republika ne favorizuje niti diskriminiše bilo kojeg pojedinca na tržištu. Republika poreze ubire samo da bi obezbjedila funkcionisanje opštih društvenih potreba-bezbjednosti i pravosuđa.

Sistem socijalne zaštite u NOVOJ SRPSKOJ temelji se na privatnim interesima i potrebama građana. Država odustaje od sistema obaveznog socijalnog osiguranja. Građani mogu novac da ulažu u privatne osiguravajuće kuće, u banke ili da sav svoj novac koriste u neke treće potrebe. Država više neće uzimati novac od građana kako bi finansirala fondove socijalne zaštite od kojih građani naposlijetku nemaju nikakve koristi. S druge strane, promovisaće se kao društveno pozitivan i afirmativan princip formiranja dobrotvornih fondova za socijalno najugroženije građane kojim neće upravljati Republika, već oni građani koji novac izdvajaju u humanitarne svrhe. Solidarnost je vrijednost koju NOVA SRPSKA afirmiše, ali ne više na način da prisilom uzima novac od građana i potom ga netransparentno troši ostavljajući u kritičnim momentima (bolest, starost) građane same sebi.

Kao što se vidi, ukupan društveni život u NOVOJ SRPSKOJ biće zasnovan na slobodnoj volji i interesima građana Republike Srpske, a ne više na inicijativi republičkih organa. Na republičkim organima je jedino da obezbjede bezbjednost: da policija radi svoj posao kvalitetno i efikasno, a posebna efikasnost i pravednost se traži od pravosuđa. To su funkcije Republike i te svoje funkcije Republika mora regulisati na najoptimalniji mogući način. Sve ostalo je na samim građanima.

http://www.frontal.ba/novost/86433/-redefinisanje-republike-srpske
 
https://www.rtvbn.com/3941539/danas-o-slucaju-stanivukovic

Danas o slučaju ''Stanivuković''

Odbor za bezbjednost Narodne skupštine Republike Srpske raspravljaće danas o ugroženoj bezbjednosti poslanika Draška Stanivukovića i njegovog saradnika Ivana Begića.

765-430-bcc58fad2677a2a2bc758d0e0285d464.jpg


Vijesti Republika Srpska Srijeda, 20.02.2019.

Nakon što je narodnom poslaniku PDP-a Drašku Stanivukoviću razbijen automobil, a njegovom saradniku prijećeno, kako tvrdi, u policijskoj stanici, opozicioni poslanici odmah su tražili zasjedanje Odbora za bezbjednost NS RS.

Iako se gotovo niko u NS RS nije zvanično oglašavao povodom ovog događaja, predsjednik Odbora, Darko Babalj, ipak je usvojio prijedlog PDP i SDS, te za danas u 14 sati zakazao sjednicu Odbora za bezbjednost NS RS, drugu po redu.

Šef Kluba poslanika PDP-a Perica Bundalo očekuje da će Odbor ozbiljno da se posveti pitanju bezbjednosti Draška Stanivukovića, kao i svih poslanika u NS RS.

S njim je saglasan i šef Kluba poslanika SDS u NSRS, Miladin Stanić, objašnjavajući da osoba sa spornog snimka mora biti sankcionisana.

Podsjećamo, poslaniku Stanivukoviću je nedavno razbijen automobil u njegovom dvorištu. Njegov saradnik je pozvan na poligraf u policijsku stanicu, gdje mu je, tvrde, policijski službenik prijetio, a sve je zabelježeno i na audio snimku.

Stanivuković je u petak objavio da nakratko odlazi iz BiH, a kao razlog je naveo ugrožavanje bezbjednosti.

Tvrdi da se ovdje ne osjeća sigurno, ali naglašava da će se uskoro vratiti sa novim idejama i koracima.

(BN)
 
https://www.rtvbn.com/3941591/dodik-napravio-privatnu-drzavu

Dodik napravio privatnu državu?!

Savjetom za zaštitu ustavnog poretka predsjedava Siniša Karan, a članovi su Sredoja Nović, Predrag Ćeranić, Srđan Rajčević i Draga Mastilović; njihova glavna interesovanja su članovi grupe Pravda za Davida, opozicioni političari

765-430-d4f7b20d19d223fa1a2abe1386529ec8.jpg


Vijesti Republika Srpska Srijeda, 20.02.2019. | 13:15

Odbor za bezbjednost Narodne skupštine Republike Srpske u srijedu, 20. februara, održaće sjednicu povodom ugrožene bezbjednosti poslanika Draška Stanivukovića i njegovog saradnika Ivana Begića.

Sjednica je sazvana na zahtjev Kluba poslanika Partije demokratskog progresa, čiji je Stanivuković član.

Zahtjev kluba PDP uslijedio je nakon što je Stanivukoviću u noći 12. februara razbijen automobil u dvorištu porodične kuće u Banjaluci.

Banjalučka policija je tim povodom privela Stanivukovićevog saradnika Ivana Begića, koji je u večeri 11. februara, kako tvrde, dovezao Stanivukovćev automobil do porodične kuće narodnog poslanika.

Policija je potom saopštila da je Begić odbio poligrafisanje, što je on demantovao, a onda je Stanivuković objavio audio snimak sa saslušanja Begića, koji svjedoči o jasnim prijetnjama koje je policijski inspektor Miloš Bandić uputio Begiću
.

BANDIĆEVE PRIJETNJE

Bandić, koji je načelnik Odjeljenja za imovinske delikte u Policijskoj upravi Banajluka, zaprijetio je Begiću da mu može učiniti šta god zaželi - prebiti ga, baciti niz stepenice, zgaziti i išamarati gdje god da ga vidi.

„Država mi kupila pištolj i rekla - Miloše izvoli“, rekao je Bandić u policijskoj stanici Bagiću, što je, sama po sebi, veoma jasna i precizna prijetnja policijskog službenika.

Objavljeni snimak sa Begićevog saslušanja otkrio je da policija otvorenim prijetnjama prisiljava Begića da lažno svjedoči o razbijanju automobila Draška Stanivukovića.

“Dao si izjavu, sve, ali nama se ta izjava ne uklapa”, rekao je inspektor Bandić prilikom saslušanja Ivana Begića.

To je jasan znak da su na sličan način pokušavali da „spakuju“ i izjave brojnih građana Banjaluke, koje su u poslednjih mjesec i po dana privodili, pokušavajući da optuže Davora Dragičevića, Draška Stanivukovića i Željka Dabića za navodni pokušaj državnog udara 25. decembra prošle godine, za šta su im podnijeli krivične prijave.

Odbor za bezbjednost Narodne skupštine RS, osim o ovom slučaju, trebalo bi ministru unutrašnjih poslova Republike Srpske Draganu Lukaču i direktoru Policije RS Darku Ćulumu, da postavi još niz pitanja, koja se odnose na nezakonitosti u radu policije i narušavanje ljudskih prava i sloboda gradjana Banjaluke od pripadnika MUP RS.

cffc0b36c7c2d50409696f5e390354a4.jpg


PITANJA ZA MINISTRA I DIREKTORA

Članovi odbora za bezbjednost Narodne skupštine RS morali bi, ako hoće pošteno da rade svoj posao u interesu građana i u skladu sa ovlaštenjima koja imaju po zakonu i Ustavu, od aktuelne vlasti u RS, prije svega ministra Lukača i direktora Policije Darka Ćuluma da zatraže odgovore i na sledeća pitanja:

Ko je i zbog čega naredio brutalno nasilje pripadnika Jedinice za podršku MUP RS i ostalih policijskih službenika nad građanima Banjaluke 25. decembra prošle godine, kada su komunalci sa Trga Krajine „počistili“ sva obilježja posvećena ubijenom mladiću Davidu Dragićeviću?

Zbog čega su tog dana uhapšeni roditelji ubijenog mladića, Davor Dragićević i Suzana Radanović, kao i desetine građana, među kojima je bilo i narodnih poslanika? Da li samo zato što traže da se otkriju i kazne ubice Davida Dragičevića?

Da li je među pripadnicima specijalne policije, koja je tog dana batinala građane Banjaluke, bilo i razbijača koji nisu pripadnici MUP RS, već su došli sa strane?

Zašto se nasilje ponovilo 30. decembra, nakon poslednjeg velikog skupa „Pravda za Davida“ i protestne šetnje nakon tog skupa, kada je takođe uhapšeno više desetina Banjalučana, od kojih su neki bili slučajni prolaznici na Trgu Krajine?

Zašto policija od 25. decembra prošle godine do danas, svakodnevno ograničava kretanje građanima Banjaluke, zabranjuje svaku vrstu okupljanja, koje broji više od tri čovjeka, čak upada i u crkveno dvorište i odatle na saslušanja odvodi ljude koji podržavaju porodicu Dragičević?

Da li je u Banjaluci uveden policijski čas, i ako jeste, po kom osnovu?

Zašto nisu pokrenuti postupci niti su podnesene krivične prijave protiv svih pripadnika MUP-a koji su, prema dokumentima Okružnog tužilaštva Banjaluka, učestvovali u uništavanju dokaza o ubistvu Davida Dragičevića?


ŠTA RADI SAVJET ZA ZAŠTITU

Kada će već zasjedati, Odbor za bezbjednost Narodne skupštine RS, trebalo bi da od vrha vlasti RS zatraži objašnjenje, a potom obavijesti javnost, šta radi Savjet za zaštitu ustavnog poretka, koji je zvanično počeo sa radom početkom ove godine.

Žurnal je još u januaru 2014. godine objavio da je u Službenom glasniku RS objavljena odluka o osnivanju Savjeta za zaštitu Ustavnog poretka i da su njeni glavni kreatori bili Slavko Mitrović, siva eminencija i dugogodišnji najbliži Dodikov saradnik, i Predrag Ćeranić, nekadašnji visoki funkcioner bivše Obavještajne službe RS, koji je jedno vrijeme bio i u OSI.


d8babb289332e60eb5b69cc58dbd4264.jpg


Žurnal je tada objavio i da će Savjet djelovati pri Kabinetu predsjednika RS i biti mu direktno odgovoran, te da će na usluzi Savjetu biti i neke zaštitarske agencije iz RS bliske Dodiku, kao i ilegalna oprema za prisluškivanje.

Opozicioni predstavnici tada su tvrdili da je odluka o osnivanju Savjeta neustavna, jer su u „jednom tijelu, organu ili čovjeku spojene ove dvije funkcije”.

Nakon pet godina Savjet je proradio u punom kapacitetu. Njime predsjedava Siniša Karan, koji je sada šef kabineta premijera Radovana Viškovića, a članovi Savjeta su Sredoja Nović, Predrag Ćeranić, Srđan Rajčević i Draga Mastilović.

Prema saznanjima Žurnala, na meti Savjeta su opozicioni političari, grupa „Pravda za Davida“, pojedine nevladine organizacije, kao i novinari, koji oštro kritikuju rad establišmenta u RS.

Aktiviranje Savjeta za zaštitu ustavnog poretka RS je indikativno i signalizira da Dodik ima namjeru da oživi Državnu bezbjednost RS, odnosno da je stvorio stranačku obavještajnu službu, koja će na sve načine -plasiranjem medijskih spinova, progonima, praćenjima, pritiscima pokušati da uguše svaki kritički stav spram aktuelne vlasti u RS.

(Žurnal)
 
Шта ћеш, БН умјесто да направи репортажу,озбиљну анализу зашто је Добој пао, некада симбол СДС-а и опозиције, они се опет хватају Додика.
Постоји велика опасност да им и Бијељина падне на следећим изборима за начелнике-градоначелнике јер Мићић је зезнут играч,ако не буде задовољан развојем ситуације у страначким превирањима унутар СДС-а,он врло лако може постати Обрен 2.
 
Poslednja izmena:
Pitao sam Izetbegovića o inicijativi za promenu imena Republike Srpske, a on... :lol:

Bastijan-Svajnstajger.jpg


Predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas u Istočnom Sarajevu da je na sastanku s liderima SDA i HDZ-a BiH u ponedeljak, Bakira Izetbegovića upitao u vezi sa incijativom o promeni imena Republike Srpske.

"Nismo nešto o tome razgovarali, ali sam ga upitao da li je ozbiljan u vezi s tim, a on me je samo gledao", rekao je Dodik, koji je zajedno sa ambasadorom Rusije Petrom Ivancovim položio venac kod spomen-ploče nekadašnjem ruskom ambasadoru u UN Vitaliju Čurkinu, koji je poznat po tome što je blokirao u Savetu bezbednosti Nacrt rezolucije o Srebrenici koju je predložila Velika Britanija.

On je ponovio da je u ovom trenutku otvoreno pitanje formiranje vlasti i da na pomenutom sastanku s Izetbegovićem i Draganom Čovičem nije bilo nikakvih pomaka, preneli su banjalučki mediji.

"Bili smo nedavno u Briselu i tamo je rečeno da ničim nije uslovljeno formiranje vlasti ni MAP-om, ni NATO-om niti bilo kakvim upitnicima", rekao je Dodik.

Novinari su ga upitali da li je rišeno pitanje njegovog obezbeđenja, budući da insistira na pripadnike MUP-a RS-a, dok je nadležnost na Direkciji za koordinaciju policijskih tela BiH, Dodik je rekao "anketirajte ove momke iza mene i videt ćete odakle dolaze, iz MUP-a RS".

On je rekao da političari iz RS-a svakodnevno doživljavaju pritiske zbog ulaska BiH u NATO, te da se odluka Skupštine RS-a o vojnoj neutralnosti ne uvažava. Govoreći o problemima s migrantima rekao je da je zato najviše odgovorna "aktuelna nesposobna struktura" na nivou države.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...jativi-za-promenu-imena-Republike-Srpske-a-on
 

Back
Top