Da li je neko od kolega ko sprema 2.8 resio ovaj zadatak?
Svaka pomoc dobrodosla.
Izvrsiti analizu I saciniti finansijski izvestaj za preduzece “Dunav”, na osnovu sledecih pokazatelja:
A)Profitabilnost prihoda I rentabilnost angazovanog kapitala
1.god 2.god. 3.god. 4.god
a)1Profitabilnost redovnih (poslovnih)prihoda u % 6,5 7,2 8,0 9,0
a)2Ekonomicnost u %(rashoda prema prihodima) 93,5 92,8 92,0 91,0
a)3Paritet nabavnih I prodajnih cena 1:1,02 1:1,05 1:1,07 1,1,09
a)4Prinos na angazovani capital u % 16,5 16,0 14,1 14,5
Napomena: u tekucoj godini je potencijal deo nove fiksne imovine (opreme).
Vrednost u poenima:
a)1 = 4.poena; a)2 = 3.poena; a)3 = 3.poena; a)4 = 3.poena
B) Likvidnost i obrt obrtnih sredstava
1.god 2.god. 3.god. 4.god
b)1 Ubrzana likvidnost 0,70:1 0,60:1 0,80:1 0,98:1
b)2 Tekuca likvidnost 1,30:1 1,60:1 1,95:1 2,05:1
b)3 Koefi.obrta obtnih sredstava 3,0 4,0 4,8 3,2
b)1 = 4.poena; b)2 = 4.poena; b)3 = 3.poena
forma i zakljucci ……….. izvestaja dodatno donose 4.poena
Pozdrav koleginice,
ovo je moje resenje sto nemora da znaci da je tacno i potpuno. Bilo bi lepo kad bi jos neko dao svoje resenje pa da uporedimo.
REŠENJE:
Preduzeće ”Dunav”
IZVEŠTAJ
Primaju: Direktori - ”Dunav”-a
Šalje: Analitičar – Ovlašćeni računovođa
Datum: X-X-2010
Predmet: Tumačenje I ocenjivanje zbirnog pregleda za četvorogodišnji period
Sledeći komentari se baziraju na finsijskoj racio analizi finansijskih izveštaja preduzeća “Dunav” za četvorogodišnji period.
A)Profitabilnost prihoda i rentabilnost angažovanog kapitala
Profitabilnost redovnih prihoda se konstantno poboljsavala, od prve godine kada je iznosila 6,5% do četvrte godine kada je dostigla vrhunac od 9,0%. Rukovodstvo treba da pokuša da otkrije razlog ovih promena (npr.uštede na ceni, povećanje prodajne cene i dr.) i da nastoji da ga održi.
Međutim, tekući nivo profitabilnosti zahteva najviši relativni nivo neto poslovnih sredstava, a kao što vidimo prinos na njih opada od prve godine kada je prinos na angažovani kapital iznosio 16,5% do četvrte kada je bio 14,5%. Rukovodstvo treba ohrabriti da na njabolji način korisi raspoloživa sredstva. Značajan pad u period između druge i treće godine je rezultat sticanja novih sredstava koja tek treba da generišu prinos.
Ekonomičnost iz godine u godinu opada što je rezultat rasta rashoda a smanjenja prihoda. U prilog tome govori I paritet nabavnih I prodajnih cena koji je iz godine u godinu bio sve veći.
B) Likvidnost i obrt obrtnih sredstava
Koeficijenti ubrzane (norma od 1:1 do 0,7:1) i tekuće (tradicionalno se smatralo da većina preduzeća sa koeficijentom tekuće likvidnosti od 2:1 ili većim mogu da održe svoju kreditnu sposobnost. Međutim, u skorije vreme cifra od 1,5:1 se smatra normom) likvidnosti su važni indikatori kratkoročne mogućnosti razvoja preduzeća.
Generalno, preduzeće ima dovoljno likvidna sredstva za izmirenje kratkoročnih obaveza.
Koeficijent obrta obrtnih sredstava konstantno raste do treće godine I onada beleži pad sa 4,8 na 3,2. To bi mogao da bude rezultat povećanog iznosa ulaganja u stalna sredstva, ali bi takođe mogao da ukazuje na opadanje prodaje. Rukovodstvo treba da se postara da se silazni trend ne nastavi.