Savez računovođa i revizora Srbije

Cao kolege,

dok čekam da mijave šta mi priznaju od ispita vidim da ovde imate lepu razmenu materijala i knjiga :D nadam se da će mi priznati što više ispita :D :D :D

Ako neko ima par minuta da mi prosledi neke ranije testove sa ispita za ovlašćenog računovođu, ništa nije na odmet, da vidim u šta sam se upustila :D moj mail je kittycat11080@gmail.com

Držim svima koji polažu u decembarskom roku fige a nadam se da se i vidimo na nekom polaganju ;)
 
Poštovane kolege, vidim da dosta vas traži savete, a pošto sam jednom kolegi upravo odgovorila, prekopirala sam tekst vezano za ispite 2.6 i 2.9., jer uglavnom vas sve ovo zanima...Evo ovako...što se tiče poreza, spremala sam iz Računovodstvene prakse i Privrednog savetnika, imate preporučene brojeve na sajtu srrs, najviše su iz dela tamo gde su rad i zarade, tu su uglavnom svi obračuni, ali ja sam propratila celu godinu tih stručnih literatura. I naravno 5 zakona da naučite, piše na sajtu koji su. U suštini, zadaci su slični kao iz prethodnih rokova, možda sam ja malo drugačije imala teoriju nego prethodnih rokova, ali se ne sećam šta je bilo. Što se tiče poreza, teorija je samo 30%, zato dobro provežbajte zadatke, oni su maltene svi iz radnih odnosa, plus sekundarne sirovine, poljoprivrednici i slično. Zadaci su manje više slični, tako da ih dobro naučite, ja sam jedva stigla sve za dva sata.


Što se tiče revizije, spremala sam iz Andrićeve Principi Revizije i iz Revizija teorija i praksa, to je izdanje srrs, ali bosansko. Obe knjige su ogromne. Bilo je pitanja iz obe knjige. Najviše nosi zadatak, bilo je revizija potraživanja (decembar 2016), nije bilo kao u prethodnim testovima, da se napiše mišljenje. Pošto sam ja u to vreme radila baš u reviziji, ja sam pisala sve što smo radili na terenu što se tiče revizije potraživanja. A o ovome baš ima u Andrićevoj knjizi, koji inače i drži konsultacije. U 2015 su bila i podela preduzeća prema veličini, pravnoj formi, razvrstavanje prema zakonu o reviziji, tako da treba pročitati i zakon o računovodstvu i reviziji. Uglavnom eto prethodnih rokova je bilo da se napiše mišljenje a oni daju promene, a sad smo imali teorijsko pitanje vezano za mišljenje a u zadatku reviziju potraživanja. Što se tiče revizije, bitni su specijalni ciljevi, odnosno to je ustvari metodologija u reviziji, imate tabelu u Andrićevoj knjizi. Ovo sam baš ja imala, i to nosi dosta poena. Imala sam specijalne ciljeve za zalihe. A kad sam u zadatku radila reviziju potraživanja, radila sam specijalne ciljeve za potraživanja. Naučite to napamet, on to traži a tim ciljevima se revizor vodi na terenu kad je u reviziji. Tako da ukoliko dobijete npr. reviziju osnovnih sredstava ili dobavljača, pratite te specijalne ciljeve. Nadam se da će vam biti jasno. Pošto sam prošla terene, ja sam to dobro kapirala. Ipak praksa je praksa, a samo tako se može shvatati sa razumevanjem. E sad neko je učio samo iz skripti, opet ja sam tip osobe koja se uvek oslanja i na knjigu, pa se dopunjujem.

To bi bilo sve od mene, sve najbolje i još jednom srećno sa učenjem!!! Pozdrav!

Koleginjice, da li mi mozete proslediti primer nekog urađenog zadatka? Ja imam par testova iz proslih rokova ali nemam ni jedan urađeni zadatak.
Unapred hvala :)
 

Back
Top