Saveti oko konfiguracije

Ivan015

Iskusan
Poruka
6.657
Evo postavio sam i topic pa da mi odgovorite na par pitanja gledajuci konfiguraciju...: :wink::wink:

Ploca: Asus P5K86.50e - http://www.itsvet.com/proizvod/asus-p5k/comp_comp_mboard/20/697

Procesor: Intel Core2Duo E6750 2.66 GHz142.00 e - http://www.pcberza.co.yu/komponente/detail.php?id=38074

Memorija: SPECIFIKACIJA - GEIL 4GB (4x1GB) 800MHz DDR2 Black Dragon - 105.00e - http://www.itsvet.com/proizvod/geil-4gb-(4x1gb)-800mhz-ddr2-black-dragon-quad/comp_comp_ram/81/632

Hard: Western Digital Caviar SE16 320GB (SATA2/16MB/7200) - WD3200KS -
61.80e - http://www.pcberza.co.yu/komponente/detail.php?id=8033

Graficka:Palit GeForce 8800GT Sonic 512MB DDR3- 216.00e - http://www.itsvet.com/proizvod/palit-geforce-8800gt-sonic-512mb-ddr3/comp_comp_vga/507/956

Napajanje: LC Power Silent Giant V2.0 (LC6550G) - 43.19e - http://www.pcberza.co.yu/komponente/detail.php?id=33379

DVD Rezac: Samsung HS-S203 - 27.00e - http://www.pcberza.co.yu/komponente/detail.php?id=39659



Kuciste se nisam jos odlucio tu bi mi i trebao prvi savet... Nisam bas pri parama [ako pogledate sta sam uzeo od komponenti gore shvaticete i zasto] a hteo bih malo da ulepsam sobu kad vec sve ono gore uzimam nek bar sija... Znaci razmisljam se o kucistu sa providnom stranom bez napajanja [gore sam naveo]... koje mi preporucujete a da nije mnogo skupo - ako takvo postoji... ako ne sa providnom onda neko elegantno...

Drugo pitanje: Da li ova ploca podrzava SLI, tj ako mi dune za par meseci kad 8800gt pojeftini da dodam jos jednu da li cu moci to sa ovom plocom [ako to od nje zavisi] i da li u SLI moraju dve iste kartice ili mogu razlicite

Trece pitanje: Cuo sam da 32-bitna vista i xp nece ocitati 4gb memorije kao 4gb nego kao tri i nesto... Da li je home verzija xp-a 32-bitna a pro verzija 64-bitna ili kako... razmisljam se o xp kao privremenom resenju za narednih par meseci dok se ne optimizuju sve igrice za vistu posto sam cuo da sve sem crysisa sljakaju bolje na xp-u...

Cetvrto pitanje: Da li ce moci 64bitni OS da ocita 8gb rama ili 6gb? Jer mi je mnogo jeftinije da uzmem 4*1GB nego 2*2GB...

Peto pitanje: Uzimam masinu za igranje pa je izvesno da cu klokovati komponente posto su sve majka za klokovanje...greh bi bio ne kloknuti malo... no, ja to ne znam da radim al objasnice mi neko ili uraditi... i sigurno necu odmah klokovati...prvo da vidim kako sljaka ovako na default... E sad, da li mi je dovoljno onda ovo napajanje za klok [a mislim da jeste...] ovih komponenti i da li ce mi biti potrebni kuleri onda na kuciste, da li ce dva biti dovoljna i koji su najbolji [a da nisu preskupi...znaci oba ne vise od 60e]...

Sesto pitanje: Da li su mi za pocetak bez kloka dovoljni kuleri koji idu uz komponente, npr na procesoru, grafickoj...

I naravno dajte mi savete oko konfiguracije, da li vam se nesto ne svidja itd itd...


Edit: editovao sam memoriju po savetu pabla zamenio 2*2gb u 4/1gb...i potencijalno ustedeo 40e ;)
 
Plocha: OK
Procesor OK :)
Memorija: E sad neznam shta ce ti odmah 4 GB i to skupe memorije ?? mislim da ce ti 4 GB biti dovoljno za neredne 3-4 godine a onda lepo kupish DDR3 ili DDR4 zavisi shta ce biti aktuelno....
Znachi lepo kupish 2 x GEIL 2GB (2x1GB) 800MHz DDR2 Ultra Dual
http://www.itsvet.com/proizvod/geil-2gb-(2x1gb)-800mhz-ddr2-ultra-dual/comp_comp_ram/81/394 - 100 €
Hard:OK
Grafichka: OK
Napajanje: onako nije neshto...

I plocha podrzava samo CrossFire a ne SLI

E sad poshto nemem vremena za druga pitanja tu ti odgovoriti kasnije....
 
Jbg sta cu sa CrossFire kad imam nVidia graficku? Ako sam dobro razumeo za nVidia je SLI a za ATI CrossFire...

Hvala ti na predlogu ali mi je drugar koji je zadnje igrao crysis na svom kompu na high detaljima i sve to...[znaci ima masinu malo slabiju od gore navedene] da mu je gotic malo kucao pa je uzeo 4gb rama umesto 2gb... pa reko ajde da ga poslusam...

Ako sam dobro razumeo i sli je za nVidiu onda sma u zabuni sta raditi... sto se tice napajanja to mi je verzija jeftinija posto kazem ti ispucacu svu lovu i ovako nisam imao love da razmisljam o nekom kvalitetnijem... ocekujem odgovore...

pozdrav i hvala!

EDIT: sad videh da si mi dva puta napisao dva puta...tj cetiri puta memorija...razmislicu...reci mi dal je black dragon kvalitetniji i koliko...tj u cemu je razlika izmedju ove ultra dual i black dragon?
 
Dali si pročitao šta piše za ploču , ima samo jedan HeatPipe , u prevodu : nije za clockere. Jeste za gamer-e koji ostavljaju sve na defaultu.

pa rekoh da se oko kloka ne razumem toliko... a bio bi greh ne kloknuti ako nista za par meseci ovaj procesor i ovu graficku... ali mozda ne budem ni klokovao...ako ne budem imao potrebe...hebes crysis ako je to jedina koja zahteva klok...

nesto sam se odmah zalepio za asusove ploce... dakle pitanje: da li postoji asusova ploca koja podrzava SLI i da je predvidjena za klok a da je u pribliznom cenovnoj ranku...

jbg taman sam lepo uklopio...P35 chipset i sve...:roll:
 
sa takvim kompom nema potrebe da klokujes bar za godinu ipo...

Vidi shteta je kupiti INTEL C2D ( ili Core2Quad ) a neklokovati ga.... A razlika u kloku se itekako vidi u igrama.... naprimer E6750 = 2.66 GHz i kloknesh ga na 3.6 GHz i dobio si 1 GHz za dzabe ( tj za cenu coolera )

Moj E4300 je radio na defaultu tj 1.8 GHz dok je bio u servisu gde su ga sastavljali i instalirali win a posle kad je doshao kuci odmah klok na 2.25 GHz pa kad sam video da je stabilan odmah na 2.4 GHz... dalje nisam ishao zbog napajanja a sad kad sam kupio Antec TR 650 W kloknuo sam ga na 2.7 GHz.... Kad zamenim memoriju ( ovu PQI poshto se neslaze najbolje sa plochom ) ide klok na 3.0 GHz....

To ti je ono: kupish Lamburgini i vozish ga 120 km/h poshto je toliko ogranichenje na autoputu.... :lol: :lol:
 
Vidi shteta je kupiti INTEL C2D ( ili Core2Quad ) a neklokovati ga.... A razlika u kloku se itekako vidi u igrama.... naprimer E6750 = 2.66 GHz i kloknesh ga na 3.6 GHz i dobio si 1 GHz za dzabe ( tj za cenu coolera )

Moj E4300 je radio na defaultu tj 1.8 GHz dok je bio u servisu gde su ga sastavljali i instalirali win a posle kad je doshao kuci odmah klok na 2.25 GHz pa kad sam video da je stabilan odmah na 2.4 GHz... dalje nisam ishao zbog napajanja a sad kad sam kupio Antec TR 650 W kloknuo sam ga na 2.7 GHz.... Kad zamenim memoriju ( ovu PQI poshto se neslaze najbolje sa plochom ) ide klok na 3.0 GHz....

To ti je ono: kupish Lamburgini i vozish ga 120 km/h poshto je toliko ogranichenje na autoputu.... :lol: :lol:


Ne to ti je ono : Kupis prosecan auto sa turbom(1bar), pa ti nije dovoljno, pa odvrnes malo pritisak da ide brze(1,3bara), radi on sve extra, ali tebi opet nije dovoljno, pa odvrnes jos malo(1,5bara), opet radi solidno, ali je i dalje spor, pa ti stavis K&N filter i odvrnes opet pritisak (1,7bara), kupis veci hladnjak i opet odvrnes prtisak jos malo(2bara) i posle 10000 km ti otkines motor. . . . . :lol: :lol: :lol: :lol:
Umesto da si kupio odma Lamburghini. . .jbg al ti nisi imo para isto ko ja pa si morao da prebudzis ovog, umesto da si doso do odredjene granice i stao. . . :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Ne to ti je ono : Kupis prosecan auto sa turbom(1bar), pa ti nije dovoljno, pa odvrnes malo pritisak da ide brze(1,3bara), radi on sve extra, ali tebi opet nije dovoljno, pa odvrnes jos malo(1,5bara), opet radi solidno, ali je i dalje spor, pa ti stavis K&N filter i odvrnes opet pritisak (1,7bara), kupis veci hladnjak i opet odvrnes prtisak jos malo(2bara) i posle 10000 km ti otkines motor. . . . . :lol: :lol: :lol: :lol:
Umesto da si kupio odma Lamburghini. . .jbg al ti nisi imo para isto ko ja pa si morao da prebudzis ovog, umesto da si doso do odredjene granice i stao. . . :lol: :lol: :lol: :lol:

Shta si se zakachio za mene kao pijavica ??
Dobijash garanciju na procesor 3 godine i ako uradish overclock kako valja shanse da ce crci upravo zbog toga su 0.001 % pre ce ti crci zbog udara groma / pada napona na mrezi i stvarno vece shance od crkavanja procesora zbog overclocka imash da ti udari boing 747 u zgradu :lol: :lol: Ako ti i crkne ondesesh u servis gde imash garanciju i zamene ti procesor bez problema poshto NEMOGU da dokazu da si overclockovao CPU !!!!!!!!!!!! ( jedina ako si glup i kazesh da si overclockovao :lol: ) To serviserima neide ni iz dzepa ni u dzep poshto te procesore ti menja INTEL fabrika a ne prodavci iz svog dzepa..... :lol:
Ako ti i crkne procesor posle 3 godine kad nemash vishe garaciju jednostavno ga bacish poshto ce tad C2D biti kao sada semprom / celeron odnosno low budget !! ( koshtace 30 € ) A za srednju klasu ce da bude neki C2Q Q6600 za nekih 80-100 € ( pricham za 3 godine )..... Da sad kupujem mashinu sigurno bi uzeo Core2Quad Q 6600 G0 i vodeno i overclock na 3.8 GHz za 24/7 od prvog dana.... :lol:
66.55 % ljudi koju su na Bench forumu ima overclockovan CPU !!! Jel to znachi dve trecine :lol: :lol: :lol: :lol:


aj budi dobar i napisi gde da nadjem 64bitan xp?:wink:

Nemoj XP 64 bitni nego stavi Vistu 64 bitnu....
I mozesh da je nadjesh na Torrentima ;)

ok aj mi onda ti pablo reci za plocu...da li je dobra/losa za klok... da li ima neka asusova u slicnom cenovnom ranku sa istim cipsetom a da podrzava SLI itd ...

Mani se corava posla.... za 85 € nema teorecke shanse da nadjesh dobru plochu za Overclock sa podrshkom za SLI....
 
Nemoj XP 64 bitni nego stavi Vistu 64 bitnu....
I mozesh da je nadjesh na Torrentima ;)



Mani se corava posla.... za 85 € nema teorecke shanse da nadjesh dobru plochu za Overclock sa podrshkom za SLI....

sto se tice viste cuo sam da vecina igara cak i ovih novih nije dobro optimizovana za vistu pa sam zato mislio jos par meseci da se zadrzim na xp dok ne pocnu sve igre kao crysis da budu za vistu...

Pa sta mi onda predlazes? Jel moze ova ploca da odradi neki overclock necu preterivati...cisto iz zezanja tamo negde u junu maju malo cu da dignem... ionako mi ne treba jos uvek kada vec uzmem ovakvu masinu... pa hoce li moci da odradi ova ploca to sto treba... A sto se tice SLI [Jel to samo za nVidia kartice?] meni CrossFire ne treba ako uzimam ovu 8800gt? Zar nema ploca koja umesto CF podrzava SLI? :roll:
 
sto se tice viste cuo sam da vecina igara cak i ovih novih nije dobro optimizovana za vistu pa sam zato mislio jos par meseci da se zadrzim na xp dok ne pocnu sve igre kao crysis da budu za vistu...

Pa sta mi onda predlazes? Jel moze ova ploca da odradi neki overclock necu preterivati...cisto iz zezanja tamo negde u junu maju malo cu da dignem... ionako mi ne treba jos uvek kada vec uzmem ovakvu masinu... pa hoce li moci da odradi ova ploca to sto treba... A sto se tice SLI [Jel to samo za nVidia kartice?] meni CrossFire ne treba ako uzimam ovu 8800gt? Zar nema ploca koja umesto CF podrzava SLI? :roll:

Vista x64 radi u Crysis-u 10-15 % bolje od obichne 32 bitne Viste....... ;) ali ipak je to i dalje sporije nekih 5-10 % od XP-a....

Pa netreba ti CFpa uzmi neku sa P35 chipsetom overclockersku.... Pogledaj neku Gigabite P35 ili neku drugu ASUS... mozesh i Biostar TP35D2-A7
 
Vista x64 radi u Crysis-u 10-15 % bolje od obichne 32 bitne Viste....... ;) ali ipak je to i dalje sporije nekih 5-10 % od XP-a....

Pa netreba ti CFpa uzmi neku sa P35 chipsetom overclockersku.... Pogledaj neku Gigabite P35 ili neku drugu ASUS... mozesh i Biostar TP35D2-A7

lol ok daj mi neku plocu sa SLI, da moze neki normalan overclock na njoj da se uradi i da ima P35 ako postoji :wink::wink:
 
Pa SLI plocha nemoze da ima P35 chipset poshto je to INTEL-ov ( vazno je da Intel podrzava CrossFife odnosno AMD-a ;) ).... Za sli ti treba plocha sa nVidia chipsetom.... neshto tipa 680i..... i sve dobre koshtaju iznad 150 €

au sad si me totalno zbunio...

Intel podrzava AMD?? Ja sam mislio da na plocama koje podrzavaju intel ima SLI i za nVidiu a da ATI i AMD rade u dilu pa da ploce koje podrzavaju amd podrzavaju i CF...

Nista onda ostajem pri ovoj ploci al cu uzeti svejedno 8800gt... pa do daljnjeg... :wink:
 
au sad si me totalno zbunio...

Intel podrzava AMD?? Ja sam mislio da na plocama koje podrzavaju intel ima SLI i za nVidiu a da ATI i AMD rade u dilu pa da ploce koje podrzavaju amd podrzavaju i CF...

Nista onda ostajem pri ovoj ploci al cu uzeti svejedno 8800gt... pa do daljnjeg... :wink:

Ono shto sam napisao Intel podrzava AMD mislio sam da Intel podrzavaju ATI kartice u CrossFire.... ( AMD i ATI su jedna firma - nadam se da to znash )
SLI - na plochama sa nVidia chipsetom
CF - na plochama sa Intel i AMD chipsetom

Mada moze i nekako da se nabudzi u plochu koja podrzava SLI dve ATI kartice ali treba da se edituje driver..... i mislim da moze nekako i u CF plochu da se stave dve nVidia kartice....

ovo me nemoj drzati za rech ali to je chovek napisao ovde:
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=149318
 
aj budi dobar i napisi gde da nadjem 64bitan xp?:wink:
A zašto bi uzimao xp?
Pređi na Linux , ja sam dosada izbrojao bar 5 do 6 , 64-bitna sistema . Ja na primer imam Ubuntu 7.04 FestyFawn 64 bit i Windows Xpsp2 32 bit u dual boot-u , ubuntu je mnogo brži od xp-a. Instalacija je bila izuzetno jednostavna i brza sa par klikova . I da još nešto nemojte mnogo da se brinete oko drajvera , Ubuntu oće da radi i sa "windows based driwers" tj sa drajverima od windowsa , samo zahteva drugačiji način instalacije preko ndiswrapera.
Inače samo korišćenje Ubuntua i Windows xp-a kao sistema za početnika je apsolutno svejedno , ništa nije lakše ili teže jedno od drugoga.
 
Pa nisam ja pocetnik ali nekako volim windows...nemam potrebe da ga menjam realno... a i navikao sam ja kao i vecina drugih ljudi...mrzi me da razmisljam o drugom OS...

Nista odgovorite mi jos na prvo pitanje i ako je nesto ostalo... Sad mi ostaje da sacekam polovinu januara kada cu 90% uzeti komp i da pazarim to tad kad malo spadnu cene i kad bude bilo 8800gt da se kupi ;)
 
Moj E4300 je radio na defaultu tj 1.8 GHz dok je bio u servisu gde su ga sastavljali i instalirali win a posle kad je doshao kuci odmah klok na 2.25 GHz pa kad sam video da je stabilan odmah na 2.4 GHz... dalje nisam ishao zbog napajanja a sad kad sam kupio Antec TR 650 W kloknuo sam ga na 2.7 GHz.... Kad zamenim memoriju ( ovu PQI poshto se neslaze najbolje sa plochom ) ide klok na 3.0 GHz....

samo cu da kazhem: OMFG :shock::shock::shock::shock::shock:
MA YEBO AMD SVI NA INTEEEL
 

Back
Top