Русија - Србија

Ух, вама све треба нацртати. Рекох ти упроштено објашњење пријатељства које се може пренети и на међународне односе. Но ти не желиш, или не можеш да схватиш. Шта је од та два?

Kako shvatiti iracionalne stvari? Za kolektivnu ljubav potrebna je kolektivna homogena svest... a to je nemoguce ostvariti. I sama drzava je interesna zajednica gradjana i naroda (jednog ili vise),a sta ce biti medjunarodni odnosi medju drzavama...
 
Kako shvatiti iracionalne stvari? Za kolektivnu ljubav potrebna je kolektivna homogena svest... a to je nemoguce ostvariti. I sama drzava je interesna zajednica svojih pripadnika,a sta ce biti medjunarodni odnosi medju drzavama...

Ау другар, где си ти отишао... Наравно да не воли сваки Аљоша Србију. Већ из истих непријатеља и вере, сличне културе и традиције, сличних интереса и схватања света као и историјских околности настаје осећај повезаности између два наша народа. Срби су један од ретких евроспких народа са којима Руси никад нису били зараћени. Нема ту велике филозфије коју ти потенцираш.
 
Evo ti malo o "interesima" i o ljubavi:

Dobrovoljci-Rusi.jpg


Руски добровољци на Балкану


«Исте смо крви и ви и ми»

Већ више од 200 година руски добровољци ратују за своју словенску браћу на Балкану. Многи наши читаоци, судећи по њиховим одзивима, желе да више сазнају о руским добровољцима на Балкану. Зашто они и даље по сваку цену одлазе на ту вечиту «територију раздора»? Шта, зар им је мало и својих ратова? Како схватити те смућене душе? Шта их онамо вуче, шта их приморава да ризикују живот у, рекло би се, сасвим туђој земљи?
Неко те људе сматра најобичнијим плаћеницима и пустоловима. Истина, неће се баш свако притом замислити зашто су Русе на Балкану одвајкада називали управо добровољцима а не плаћеницима. Врло је велика разлика између та два појма...
Још увек је мало оних којима је познато да лепа традиција узајамне помоћи између православних народа Балканског полуострва (Срба, Црногораца, Бугара, Грка, Румуна) и Руса постоји већ преко 200 година. И какве нам је само судбине донела историја, каква имена! Уосталом, идемо редом.
Средина XVIII века. Српски устаници, протестујући против јачања муслиманског угњетавања, шире борбу против Турака. Пошто нису у стању да им се одупру, хиљаде српских породица беже у Аустрију у нади да ће им «хришћанска браћа» помоћи. Међутим, однос Аустријанаца према њима мало се разликује од односа Турака. Тада се избеглице пребацују у Русију где су врло топло дочекане. Од Срба је чак образовано неколико коњичких пукова на јужној граници, где постају поуздана препрека против Татара. Многи ће касније постићи изванредне успехе у руској служби.
Чувени генерал Милорадовић, херој Отаџбинског рата 1812. године, био је Србин. После пораза у Кримском рату, руски протекторат над балканским хришћанима замењен је «општеевропским». Међутим, европске земље нису мариле за положај истовераца, бринуло их је само једно – да Русија не стекне пређашњи утицај на те земље (како се овде не сетити садашње ситуације на Балкану).
Нагло се погоршао положај Бугара и Срба у Босни и Херцеговини. Нарочито је било страшно ропство Бугара: ту је по наредби турског султана насељено до сто хиљада Черкеза и Чечена – придошлица са руског Кавказа. Султан им се тако захваљује за дугогодишњу борбу против Руске империје и ствара «здраву протурску климу». Дошљаци су свирепи и љути због свог пораза у борби против Русије и губитка земаља. Они уништавају села, силују жене, одводе омладину у ропство. У међувремену, у Босни и Херцеговини недела чине одреди Арнаута, Албанаца, спроводећи политику геноцида против Срба-хришћана.

Не долазе пустолови, долазе јунаци

Срби у Босни и Херцеговини дижу 1875. године устанак, подржан од Бугара. У Србију стиже искусан руски војсковођа, херој освајања Ташкента и покоравања Средње Азије – генерал Михаил Григорјевич Черњајев. Он стаје на чело српске војске. Његов најближи помоћник постаје чувени руски официр Висарион Комаров, кога је пред крај рата заменио Димитрије Дохтуров. Обојица су потомци хероја Отаџбинског рата, као и многи други који су дошли да ратују – гроф Коновњицин, кнез Чавчавадзе, мајор Мињих, капетан Фермор.
Николај Рајевски не само што доводи одред руских добровољаца, већ и доноси у оно доба огроман новац за српску армију – 50 хиљада рубаља. Редовна српска војска као таква и не постоји. У основи је то слабо обучена народна војска. Катастрофално је мало официра.
Черњајев сачињава посебан план дејстава против огромне редовне турске војске, по коме словенске војске треба да изведу неочекиван удар на Турке, освоје њихову тврђаву Ниш на граници са Србијом, који затвара пут на Софију, а затим да муњевито продиру у дубину Бугарске ради дизања општег устанка против Турске на Балкану. Проблем помањкања официра покушава да реши њиховим врбовањем у Русији. У српску војску још пре почетка активне фазе рата пристиже најмање 200 официра (док је до августа 1876. године само у Моравској војсци Срба било 2.200 руских добровољаца, од чега око 650 официра и приближно 300 здравствених радника).

Ту је било и представника царске династије

У априлу 1876. године су против «раје» («стада», «стоке» – тако су Турци називали немуслимане) послате казнене јединице. Ватрени вихор захвата хришћане. Ређају се ужасна зверства: заробљеним Бугарима одрубљују се главе од којих се као у Средњем веку граде читаве куле. Турска не обраћа пажњу на поновљене протесте Русије против истребљења Бугара – та, иза леђа има подршку европских земаља, у првом реду Енглеске и Француске. Србија и Црна Гора више не могу да посматрају обрачунавање са истоверцима и 18. јуна 1876. године објављују Турској рат.
То наилази на огроман одјек у руским срцима. Само се у редовима једне од српских војски налази најмање 4.000 добровољаца (према другим подацима – 7.000), међу којима је много војних лица. Чак и представници царске династије Русије крећу да бране браћу-Словене. По неким подацима, Србију тада посећује и сам царевић Александар Романов, будући цар Александар III. Међу руским официрима посебно се истиче гроф Ф. Келер који постаје пуковник српске војске.

Кукавици – медаља, Русу – вечна успомена

То беху уистину самопожртвовани људи. Ево једног од првих добровољаца – то је Николај Кирејев. У чину мајора српске војске стао је на чело бугарске легије. Управо њему полази за руком да у лето 1876. године изврши успешне продоре у бугарске крајеве са српске територије. Тамо је, код превоја Кадибогаз и села Белградчик, извојевао једну од првих победа Словена у том рату. Током намераване операције Черњајева за уништавање Осман-пашиног корпуса Кирејев добија посебан задатак: да са српске територије изврши дубоки обилазак према граници са Бугарском и Турке нападне с леђа. Он 6. јула 1876. године лично предводи јуриш свог одреда. Турци почињу да беже. Кирејев шаље по резерву да докрајчи противника. Међутим, командир резерве Србин Цветковић без наредбе напушта бојно поље. Видећи да је пред њима свега шачица одважних људи, Турци крећу у напад. Кирејев у својој јарко црвеној кошуљи коју облачи пре сваке битке, предводи борце у противнапад, али је погођен. Покушај да се његово тело изнесе не успева, тако да бива изложено порузи.
Касније захвални Бугари село Раковице називају именом Николаја Кирејева, палог на бојном пољу. Морални дух српске војске, тада необучене и лоше организоване, није висок. У њој организационо језгро чине страни добровољци. Тако су 14. августа 1876. године Срби, Руси и Бугари извојевали највећу победу у том рату: код Фундине је уништена турска армија од 40.000 војника. Управо је истрајност руских добровољаца омогућила да се издрже напади Турака и изврше противнапади на њих. Тада се нарочито прославио гроф Келер, који уочи боја врши извиђање пред носем противника и открива његова слаба места.

Генерал Черњајев – стратег и војник

Међутим, Србима не полази за руком да се пробију у Бугарску. У другој половини августа 1876. године борбена дејства се постепено усредсређују на српску пограничну тврђаву насупрот Нишу – Алексинац. Ту је турски главнокомандујући Абдул Керим окупио своје главне снаге. Черњајев пак, предвидевши место главног удара Турака, лично руководи изградњом утврђења Алексинац. Срби су испољавали невероватну безбрижност и нису умели чак ни да направе јединствену линију одбране. Тако Черњајев уочи самог окршаја од 18. августа открива да правац према манастиру Шуматовац није утврђен. По његовој наредби ту је за буквално неколико сати направљен моћни шанац. Само што је завршено прављење шанца, Турци, рачунајући на то да пробију «слабо место» одбране Срба, на том правцу крећу у напад.
Генерал Черњајев стаје на чело одбране Шуматовца и соколи војнике-Србе после погибије српског команданта шанца. Черњајев стаје код топа и лично из њега пуца на Турке који у таласима навиру. Сва четири јуриша су одбијена, уз огромне непријатељске губитке. Део Турака успева да упадне у шанац, али је он захваљујући одважности самог генерала Черњајева одбрањен, а дрски непријатељи су на лицу места уништени бајонетима.
 
Шанац Рајевског

Турци 20. августа покушавају да освоје шанац код Горњег Адровца који бране јединице под командом Николаја Рајевског. Без обзира на колосалну надмоћ турских снага, не успева им да приђу ближе од двеста корака. Ту се руски добровољци и српски војници боре до последњег даха. Управо од шанца Рајевског почиње каријера генерала Путника, касније прослављеног због јуначке одбране Србије у Првом светском рату. Рајевски на том шанцу и гине по завршетку љутог боја, када се Турци повлаче. Смрт је тренутна – метак погађа официра-јунака у слепочницу. Треба рећи да су Срби под руководством Рајевског на том правцу издржали све нападе непријатеља, али су два сата после његове погибије напустили шанац. Мајка Рајевског ће 1902. године на месту синовљеве погибије подићи цркву, уложивши у њену изградњу скоро сву своју имовину.

Самосталне руско-бугарске бригаде

Претрпевши огромне губитке током борби 18-22. августа и схвативши да чеоним ударима ништа осим сопствених колосалних губитака неће постићи, Керим-паша заобилази неосвојиве руско-српске положаје и изводи обилазни удар. Черњајев у том тренутку не запажа маневар непријатеља. Обједињена руско-српско-бугарска војска 1. септембра у љутом окршају код Горњег Адровца доживљава тежак пораз. Сви покушаји Черњајева да изврши противнапад безуспешни су пошто међу Србима долази до панике и они беже. Од тада у српској војсци почиње осетан пад борбеног духа и у борби против Турака тежишне су јединице страних добровољаца, углавном Руса и Бугара.
Напори Черњајева да српску војску «зацементира» Русима и осталим добровољцима дају незнатан учинак. Страни добровољци-Словени, не познајући довољно српски језик, не могу да усклађено садејствују са српском народном војском. Налазећи се на командним дужностима у српској војсци, они не могу увек да управљају својим јединицама и да их држе под контролом. Руски и бугарски добровољци се у боју последњи повлаче, често и гину, напуштени од српских војника који беже.
Келер у септембру 1876. године од приспелих руских и бугарских добровољаца образује самосталну руско-бугарску бригаду. У октобру исте године образована је још једна таква бригада. Њима командују Срби – официри у руској служби: потпуковник Депрерадовић и пуковник Милорадовић. Дотад су бугарски добровољци (њих око седамсто) ратовали као посебна јединица у српској војсци – бугарска легија. Добровољци руско-бугарске бригаде Келера су током окршаја у долини Мораве извојевали неколико победа над Турцима и њиховим кавкаским плаћеницима. Келерово јунаштво чудесно утиче како на стране добровољце, тако и на саме Србе: они најнеодлучнији под утицајем његовог примера постају очајнички храбри.
Крајем септембра 1876. године Келер је именован за команданта левог крила трећег корпуса српске војске. То крило дејствује против надареног турског војсковође Осман-паше Непобедивог. Под командом двадесетшестогодишњег Келера налази се десет српских и руских батаљона пешадије, један ескадрон коњице и десет топова. Ускоро су његовим јединицама припојена четири руска батаљона и један руски ескадрон од добровољаца кнеза Оболенског. Ратује се у необично сложеним природним условима, често их нападају банде башибозука (турске нерегуларне јединице, организоване попут козачких војски) и наоружаног локалног муслиманског становништва – Турака, Кавказаца и босанских муслимана. Келер је често принуђен да обавља прилично непријатан посао: гуши оружане побуне међу локалним муслиманима.
Рекло би се да Русе који су прошли кроз огањ Кавкаског рата и нагледали се његових ужаса ништа више не може зачудити. Међутим, запрепашћује их с коликом мржњом међусобно ратују Словени-муслимани и Словени-хришћани. Руски и бугарски добровољци, и поред своје самопожртвованости у борби и изузетне храбрости, не могу да битно промене стање. Турци су код Горњег Адровца, вишеструко надмоћни, 17. октобра 1876. године до ногу потукли српску војску.
Ипак Турци не могу да је сасвим униште управо због самопожртвованих дејстава руско-бугарске бригаде која до краја штити одступницу потучених српских батаљона. Али, руско-бугарска бригада се прославила прескупо за то плативши. Скоро половина добровољаца који су учествовали у тој бици пала је у борби; док су практично сви остали рањени! Убрзо је, 29. октобра 1876. године код Ђуниса турска војска поново поразила Србе. И опет основна тежина борбе пада на добровољце.

Судбина је ретко кад захвална према јунаку

Србију од потпуног уништења спасава ултиматум Русије упућен Турској. Борбена дејства престају. Постаје јасно да Србија више не може и не жели да настави рат. Део руских добровољаца одлази кући. Од оних који су остали образује се руска дивизија у саставу српске армије, за чијег се начелника штаба именује Келер. Међутим, командант саме дивизије не успева да одржи потребну дисциплину међу руским добровољцима. Видећи узалудност својих напора за јачање дисциплине међу људством дивизије и не наилазећи притом на подршку њеног команданта, Келер одлучује да се врати у отаџбину.
Српска команда покушава да задржи младог, надареног официра, наградивши га највишим војним наградама земље. Он је октобра 1876. године одликован сребрном и златном медаљом за храброст, официрским орденом Таковског крста. Власти у Русији су добровољце по повратку врло хладно дочекале. На њима лежи «сенка пораза». Тако су дејства Черњајева, када је стао на чело српске војске, названа «авантуром» која је изазвала спољнополитичке компликације за Русију. Убрзо по повратку из Србије он је скрајнут. Поново је 1880. године, прикупивши у Русији добровољне прилоге, дошао у Србију да се последњи пут одужи својим бившим саборцима – да подигне скромни споменик палим руским добровољцима. Тај споменик је подигнут на Рујевачком пољу, крај зидина Шуматовачког манастира, где су се до последњег даха борили руски добровољци, преотевши победу надмоћнијој непријатељској ордији.
 
Znaci ruski pojedinci...opet se okrecete oko toga. Dok su oni kao pojedinci ostajali da se bore vezavsi se za pojedince srpske saborce,Rusija u vidu kolektiva (drzave) je krojila kapu o prosirenju Bugarske na racun srpskih teritorija. Cemu udruzene rusko-bugarske brigade u to vreme,pa jasno je koga su Rusi imali kao interesnog partnera u to vreme,Srbija u tadasnjim knjazevskim granicama je bila samo ono sto je islo u prilog njihovim interesima. Onih nekoliko Rusa na srpskoj strani su mi dragi jer su se borili sa nama,ali cela njihova drzava koja nije respektovala zelje svoje ''brace'' Srba za prosirenjem teritorije na jug ne moze mi biti draga.

Srbija je tada uradila odlicnu stvar...mucnula glavom i u datom trenutku izabrala onu stranu koja ce joj omoguciti prosirenje na jug (ni ono nije bilo potpuno vec kako su veliki odredili). Tako mali narodi profitiraju. Da nisu,istocna granica Srbije bi bila tu negde oko Krusevca a juzna kod Zvecana.

Strane je menjala prema nahodjenju i pomalo nepromisljeno,i pretrpela velike zrtve u Prvom ratu (AU je imala isti interes i trebalo je stici pre Rusa do Bosfora i veze sa Bliskim Istokom). Srbija joj je stala na put jos 10 godina pre rata izborom Francuske za saveznike uz precutnu saglasnost Rusije. Dakle Srbija se jos tada nasla u nezavidnom polozaju,bez ikakve mogucnosti i interesa da Francuska ili Rusija ucestvuju u resavanju problema koji su se nadvijali nad Srbijom.

Sustina - Ruski odredi na Balkanu,kao i odredi zapadnih zemalja kad god su se pojavili to nisu cinili jer su tako zeleli nekome da pomognu (bas su ludi da ginu za tudji narod,iz ljubavi i za tudje interese) vec jer su imali neki cilj. Rusi konkretno da oslabe Tursku kako bi dopreli do Carigrada - istorijski nepobitna cinjenica. Produzena ruka Rusa na Balkanu bili su Bugari a otpori Srba Turskoj su korisceni u prilog slabljenju turske drzave -* pa zasto ne pomoci onda i Srbima.
 
Poslednja izmena:
Kako shvatiti iracionalne stvari? Za kolektivnu ljubav potrebna je kolektivna homogena svest... a to je nemoguce ostvariti. I sama drzava je interesna zajednica gradjana i naroda (jednog ili vise),a sta ce biti medjunarodni odnosi medju drzavama...

Znaš li šta je homogeno i zajedničko?....I usput jako lepo....

Kad otputuješ iz svog grada, 2000 kilometara daleko, u drugu zemlju...... I udješ u Crkvu, a svi se krste kao ti. Osećaj je sjajan ako si, bar malo, vernik, veruj mi.
 
Istorija nikada do sada nije pogresila,jedina je koja upozorava...tako ce ostati nazalost i ubuduce. Cuvati se od svakoga,a istovremeno biti mudar igrac i od najvecih dobiti ono sto ti kao mali zelis da postignes. Jos ako imas love da podmazes gde treba...treba uciti npr. od Albanaca kako se radi za svoje interese. Ko razmislja osecanjima u takvim okvirima zanosi se.
 
Poslednja izmena:
Volim Ruse iz mnogo razloga .

Smatram ih bracom i sestrama .

Volim rusku zastavu kao i srpsku .

Volim ruskog, bijelog , dvoglavog orla kao i srpskog.

Volim rusko pismo kao i srpsko.

Volim rusku crkvu kao i srpsku.

Volim ruski jezik kao i srpski.

Volim vise ruskog predsednika , nego srpskog.

Volim vise srpsku rakiju , nego rusku votku.

Volim sto smo uvijek bili na pravoj strani i mi i Rusi kroz istoriju.

Volim sto su oba naroda ponosna i prkosna.

Volim rusku himnu kao i nasu.

Navijam protiv ruske reprezentacije samo ako mi igramo protiv njih.

Vise volim da Rusi kupuju nase firme nego anglo-neprijatelji.

Volim Ruse , jer sigurno znam,,,,,,da i oni vole nas...mnogo.:super:

:hvala:
 
Volim Ruse iz mnogo razloga .

niti ih volim niti ih mrzim iz mnogo razloga

Smatram ih bracom i sestrama .

u istoriji su nas isto toliko puta zahebali ko i pomogli samo i uvek ako im je to bio interes

Volim rusku zastavu kao i srpsku .

Volim ruskog, bijelog , dvoglavog orla kao i srpskog.

slicni su simboli ali mi je srpsko draze..

Volim rusko pismo kao i srpsko.

ma jok

Volim rusku crkvu kao i srpsku.

ne smeta meni ni hinduiskticki hram, Bog je dobar ljudi su ti koji su zli..

Volim ruski jezik kao i srpski.

ma jok

Volim vise ruskog predsednika , nego srpskog.

ni njihovog ni nasheg

Volim vise srpsku rakiju , nego rusku votku.

vishe volim haineken, el to znachi da sam izdajnik?

Volim sto smo uvijek bili na pravoj strani i mi i Rusi kroz istoriju.

to je netacno.

pomagali su nam kad smo mogli i sami a nisu dupet mrdnuli kad smo imali frku

licerna politika nema to veze sa prijateljstvom

Volim sto su oba naroda ponosna i prkosna.

yeah whatever..

Volim rusku himnu kao i nasu.

tvoj problem..

Navijam protiv ruske reprezentacije samo ako mi igramo protiv njih.

navijam za nashe ostali nek navijaju za njihove..

Vise volim da Rusi kupuju nase firme nego anglo-neprijatelji.

vishe volim da kupuje ko vishe plati

Volim Ruse , jer sigurno znam,,,,,,da i oni vole nas...mnogo.:super:

:hvala:

nacija da voli naciju svetska politika bi bila mnogo homogenija
 
Ono sto ti pises blage veze nema sa istorijom. Rekao bih da ne poznajes ni istoriju koja se uci u osnovnoj skoli.



Sta to znaci "svet pociva na interesima"? Na kojim interesima? Ono sto ti vidis kao neciji interes ne znaci da zaista i jeste u tudjim ocima. Najveci istorijski dogadjaji pokrenuti su iz raznoraznih razloga i motiva - religijskih, ideoloskih, pa cak i privatnih. To sto ti pokusavas da proguras - da se svet vrti iskljucivo oko golih ekonomskih interesa, istorija ni na koji nacin ne potvrdjuje.



Opet gluposti.
Da nije bilo Rusije danas ne bi bilo ni Srbije. Jel ti je to jasno?
I sta to znaci -ostavili nas neprijateljima i to je kao gore? Gore je sto Rusija nije zaratila sa NATO paktom zbog Srbije, od samog cina bombardovanja Srbije? Jesi li ti normalan? Sta imas ti u toj tvojoj glavi?



Jos jedna glupost. Ono sto Rusi poseduju od firmi u Srbiji - makar su kupili i platili, za razliku od nasih partnera iz Amerike koji su Sartid dobili besplatno.

Koja gomila gluposti. Iz koje si ti gubernije.?
Na interesima. Sve je samo interes.
Ljubav? Kakva ljubav izmedju drzava i naroda.
U kojim ti oblacima zivis.?
Kada nas vole sto su kupili NIS za dzabe?
Gde je tu ljubav?
Jedino su sa nama sklopili gasni sporazum 51 - 49.
Vecinski vlasnici.
Gde je tu ljubav?
Sa Bugarima 50 -50.

Samo interesi.

Nisu ucestvovali u bombardovanju,
Sta su jos uradili osim toga,?
Rekli nemojte tako dugo.....Ako su i to.?
Nisu ucestvovali ni Gabon, Zambija, . Burkina Faso, Trinidad a i Tobago nije...
I to su nam braca ?

Stalo nam je do nas kao do lanjskog snega.
Sve sto rade, rade zbog sebe i svojih interesa.
Evo i Frusku Goru kupuju iz ljubavi.
A mi cemo dati kao i NIS sto smo dali..
Kada ih volimo tako zaljubljeni i ponositi.

P.S.Znas da sviras na balalalajci onu stvar :
"Volim te budalo mala "
Ruska bese.?
Svirali kozaci kada su bili ovde da nam daju podrsku.
 
niti ih volim niti ih mrzim iz mnogo razloga

Aha,...

u istoriji su nas isto toliko puta zahebali ko i pomogli samo i uvek ako im je to bio interes

U istoriji su nas "zajebali" samo onda kada su i oni gubili ili bili u nemocnom polozaju.....a mi njih mnogo vise

slicni su simboli ali mi je srpsko draze..

da znas istoriju znao bi da je srpska zastava i uzeta od Rusije...


...................................
 
није баш тако друже, ја сам прошле године био у москви, када је таксиста чуо да сам Србин, није хтео да ми наплати вожњу. Руси нас воле и веома поштују, долазе на косово у ходочашће. следеће 3 године ће бити пресудне што се тиче руског утицаја овде, ако то прокоцкају, Срби ће се окренути западу.....

...и нестати заувек!


Rusija ce to iskoristiti tako sto ce od nas napraviti naivcine i iskoristiti priliku da potencirajuci lazno bratstvo preko ambasadora u Srbiji kupi neku firmu u Srbiji sa kojom ce raditi sta joj se prohte. Primer Ikarbus,RTB Bor,uskoro i NIS...da nastavim? Vecina Rusa nema pojma sta je i gde je Srbija jednako kao i Ameri,zasto bi se oko toga brinuli...

Rusija Srbima kroz istoriju koliko je pomogla toliko je i odmogla. Da li se ljubav prema Rusiji prenosila i onda kada je Rusija Bugarskoj dodelila pola juzne Srbije 1876. godine? Ili kada je sklopivsi mir sa Turskom zarad svojih interesa osudila Prvi srpski ustanak na propast sa cime se Turska krvavo osvetila Beogradskom pasaluku... jesu li to vekovni prijatelji? Ne,nisu. Ne postoji kategorija prijateljskih zemalja,to su floskule koje formalno razmenjuju sefovi drzava cisto da bi nesto rekli,gleda se samo interes.

Прво, ја вас еУропејце уопште не разумем. Ви се залажете за еУ и самим тим за глобализам, економију без граница. Као да је Дајмлер (Мерцедес) више немачка фирма. То је само њихова марка, њихов бренд. За акционарска друштва новац нема нацију, не познаје границе.

Друго, Руси су ово што су купили поштено платили, за разлику од Американаца и еУропејаца који су фабрике добили на поклон (ако се не убрајају они милиони евра, које је добила наша про-еУропејска владајућа компанија). Дакле боље поклонити онима који су убијали нашу децу, који су нам путем ТВ слали поруке мира, а затим нас прашили осиромашљеним ураном и који ће намерно да униште те фабрике, него онима који ће платити цену коју ми тражимо и који ће улагати и модернизовати. Неко овде није разумео како функционише капитализам.

Davno je jos jedan veliki politicar rekao.."nema vecnih prijatelja,nego postoje samo vecni interesi"...sto nasi srborusi nikako da shvate.....:rtfm:

Зашто онда Србија жели у еУ и НАТО? Зашто међу оне који су нас бомбардовали и окупирали делове територије? Зашто међу оне којима ни ова Србија није довољно мала? Нормални народи имају стратегију, а Срби? Шта имају Срби, мазохисти?
 

Back
Top