Rostilj

Nema nigde jelovnika sa roštiljom, a da na njemu nema pljeskavice na kajmaku.
Kod "Karadjordjeve" ili "Plave trake" koristi se majonez i oko desetak kombinacija sa majonezom.

kod "karadjordjeve" isključivo kajmak unutra
!

- - - - - - - - - -

Počinje sezona lova na roštilj, lagano!

Povremeno protutnji poneki plavi dim, čuju se kobaje kako cvrče, okupljaju se komšijske životuljke unaokolo. Sigurno dolazi 1. maj? :mrgreen:

Spremate li se za sezonu? :ok:

ne al nek se drugi spremaju, to je lepo, i nek počiste posle karambol
 
ja sam "otkrio" mali trik

kad mi se prijedu ćevapi, kad spremam samo za mene, dakle "relativno malu" kolilčinu, ja otopim u tiganju malo masnoće od sušene ovčetine i u njoj ispečem ćevape od čisto junećeg mesa ;)

a u tu masnoću nakraju ubrljam lepinju ............

njami :D
 

Meso pečeno na vatri je bukvalno poboljšalo mozak i moždanu masu. Mastikacijom mesa je i čovek evoluirao, a i dalje evoluira.
Što je bolji unos proteina, bolje su i moždane ćelije.

Nezdravo je da prižiš pohovano meso, meso u puno ulja, u mnogo masti i sl tome. U stvari su masti nezdrave u ogromnim količinama. Pogotovo u kombinaciji sa neaktivnim životom.

Ako držiš meso u tamnom pivu preko noći, a sutradan ispečeš, neće ti ništa faliti.
 
Meso pečeno na vatri je bukvalno poboljšalo mozak i moždanu masu. Mastikacijom mesa je i čovek evoluirao, a i dalje evoluira.
Što je bolji unos proteina, bolje su i moždane ćelije.

Nezdravo je da prižiš pohovano meso, meso u puno ulja, u mnogo masti i sl tome. U stvari su masti nezdrave u ogromnim količinama. Pogotovo u kombinaciji sa neaktivnim životom.

Ako držiš meso u tamnom pivu preko noći, a sutradan ispečeš, neće ti ništa faliti.
netačno
ljudi su po prirodi i anatomiji biljojedi i meso nas uništava bukvalno, zato i umiremo
 
Moze mala pomoc.
Nov sam u rostiljanju pa mi treba par saveta i odgovora:
1. Cime najlakse ocistiti resetku?
2. Da li se zar baca posle kada se ohladi ili moze ta gomila i za drugi put? to sam video da rade pa pitam.
3. Da li hepo kocka flaminat moze da pomogne ako vatra i zar ne uspeju posto sam ipak pocetnik i to je moguce?
4. Da li su celicni rostilji kvalitetniji od drugih?
Eto to da pitam. Ne bih da mi se smejete. Mlad sam tek napunio 18 i nisam imao ko da me nauci rostiljanju. Hvala vam
 
grubo ocistiti parcetom gvozdja a zatim celicnom cetkom

koristim zar i za sledece spremanje , ostane u rostilju

palim grancicama ili osusenom lozom, mada moze i sitno iseckana drva , hemiju izbegavam , pitanje je koliko od hepo kocke ostane i koliko dugo

imam prohromski rostilj


lepo dan ranije napravis miks od pola kasicice secera , pola kasicice sode bikarbone i 4 kasicice soli, povecavati ili smanjivati srazmerno

sa time usolis dan pre spremanja uz malo nauljivanja, gornja kolicina je dovoljna za oko 2 kg mesa.

sat i po pre spremanja izvadis da se malo zagreje , prelijes sa malo piva i posolis jos malo
 
Moze mala pomoc.
Nov sam u rostiljanju pa mi treba par saveta i odgovora:
1. Cime najlakse ocistiti resetku?
2. Da li se zar baca posle kada se ohladi ili moze ta gomila i za drugi put? to sam video da rade pa pitam.
3. Da li hepo kocka flaminat moze da pomogne ako vatra i zar ne uspeju posto sam ipak pocetnik i to je moguce?
4. Da li su celicni rostilji kvalitetniji od drugih?
Eto to da pitam. Ne bih da mi se smejete. Mlad sam tek napunio 18 i nisam imao ko da me nauci rostiljanju. Hvala vam


1. Zavisi koja je rešetka u pitanju. Vodom i četkom ako je baš u lošem stanju. U suprotnom, staviš rešetku preko vrelog žara i pustiš da vatra izgori svu masnoću. Onda uzmeš alu foliju, skupiš u kuglu-loptu, i dobro očistiš sve što je vatra ugljenisala.
2. Ne moraš da bacaš, ali treba da pepeo očistiš.
3. Kada pališ ćumur, dovoljna ti je jedna mala hepo kocka koja će da rasplamsa žar stacionirano, mada lično ti predlažem da ćumur stavljaš na žar. Taj žar mora da bude od nacepkanih drva. I bolja je aroma sa drvima.
4. Što je roštilj teži, to je i kvalitetniji. U suštini čelični ti nije potreban ako ne roštiljaš često. Dovoljno je da kupiš one sa tri nogara nalik Weberovim roštiljima.

Ja u vikendici imam kamin koji može da se otvori i da se na njega namontira rešetka za roštilj. To je fantastična stvar i može i do 5kg mesa da se opušteno peče istovremeno.

Drago mi je da se interesuješ za ovo. Samo napred. Imaj u vidu da će ti biti potrebno i nešto da rasplamsaš roštilj, neka hartija ili plastični poslužavnik ili duvaljka neke sorte. Kada skupiš žar na gomilu, povećavaš temperaturu, a kada ga raširiš onda se hladi. Idealna temperatura za pečenje na roštilju je kada možeš dlan da staviš iznad i da držiš 6 sekundi. Koristi pivo ako se pojavi plamen koji pada zbog masnoće. Mariniraj meso u tamnom pivu. Izbegavaj kombinaciju limun+alufolija kada pečeš.

Pitaj još nešto šta te interesuje.
 
prolazi vreme roštilja...

sad kad je zaladilo, ceo ručak praviti na roštilju i više nije tkao zabavno, pa zato ja kad hoću da napravim nešto ko sa roštilja nabrzaka, uzmem brenovan vrat ili lak s kare i napravim vešalice, pa ih na malo vrate očas osmudim :D
 

Back
Top