Quantcast

Rostilj

N3W

Iskusan
Poruka
6.601
S obzirom da je doslo prolecno vreme i da nam se blizi 1. maj vreme je i da se potpali cumur (tradicionalno).

Sta najvise volite da stavite na rostilj i ako imate neke fore za pocetnike, a i profesionalne rostiljdzije podelite s korisnicima foruma.

b.elly

Primećen član
Poruka
694
pljeskavice, ćevapčiće, pileće batake, pileće belo meso-samo onako malo okrenemo na žaru, vratne krmenadle, ribu, domaće roštilj kobasice, slaninu...ma sve
Da, može i tikvice, paprike, šampinjone...a u žar - obavezno krompir umotan u alu-foliju......

ladyns

Aktivan član
Poruka
1.328
svinjski vrat obavezno mora biti, rebarca, pileci bataci i krilca , cevapi....
najvise volim da je peceno bas na rostlju a pod tim mislim na onoj zici, a ispod zar........talandare ja ne priznajem za rostilj......ale eto kod nas mahom svi rostiljaju na talandari....
piletinu je najbolje usoliti vece pre....a svinjetinu nikako ranije jer bude zilavija.....domace cevapcice je isto bolje napraviti ranije da prenoci smesa u frizideru pa ih oblikovati pred pecenje....eto, to su neka moja iskustva......

b.elly nisam nikada probala tako da pripremim krompir al sledeci put obavezno......
rostilj + krompirici = dobitna kombinacija :zper:

N3W

Iskusan
Poruka
6.601
@ladyns : Jos uvek nisam video da neko sprema rostilj koristeci talandaru, mada ako je sitno meso a resetaka nema onda sve moze. To je odlicna fora za papriku i sl. da se malcice proprzi.

@b.elly : Koja je riba po vasem ukusu najbolja na rostilju, odnosno kako je spremate? Na tihom ili jakom zaru? Direktno ili indirektno od zara? Hvala.

N3W

Iskusan
Poruka
6.601
Moram da preporucim rostiljske slovenacke kobasice. Idu odlicno uz mlad crni luk koji se trenutno jeftino moze naci na pijacama.
Slovenacke kobasice sam kupio u supermarketu "Roda" po poviljnoj ceni od 400din/kg (10-12 komada).
Duze se spremaju, ali u njima ima sitno seckane slanine i mlevenog svinjskog buta.
Da se razumemo, nisu tip kranjskih kobasica vec pravih rostiljskih koje se kod nas mogu pronaci u mesarama. Razlika je u tome sto su nase kobasice duze i tanje, a slovenacke krace i deblje.
------------------------------------------------------------------------------------------------

K aja

Ističe se
Poruka
2.828
Ja volim i ražnjiće sa roštilja: Na žice ili štapiće našaram sve što je sličnih dimenzija - kockice slanine, mesa, kobacica, tikvica, plavog patlidžana, paprike, kisele jabuke, feferone, sitan paradajz, velike čenove belog luka, sitan srni luk, pečurke...
Uz to lepo ide zelena salata i imate kompletan vitaminski obrok, ukusan, a frižider raščišćen!

N3W

Iskusan
Poruka
6.601
Zanimljivo je to, mada ja vise volim kada se voce/povrce ne stavlja na grill.

Mada moze biti fantasticno ako se dobro pripremi, poput ove klope :ok:

K aja

Ističe se
Poruka
2.828
Zanimljivo je to, mada ja vise volim kada se voce/povrce ne stavlja na grill.

Mada moze biti fantasticno ako se dobro pripremi, poput ove klope :ok:
Ma volim i ja meso, ali mi je bez povrća nekako suviše jaka klopa. Za mene je ovo idealna letnja kombinacija, ali naravno, roštiljanje je univerzalna tehnika, pa stvarno može da stavi ko god šta voli.

N3Wz

Domaćin
Poruka
3.969
Pa ko kaze da je orstilj bez cumura - rostilj? :mrgreen:

Ne moze bez cumura nikako.

Jedno veoma kaloricno, ali izvrsno jelo, jesu raznjici od bataka umotani u slaninu koji se peku sa listicima belog luka, a prethodno vece su ostali u tamnom pivu.

Malo da vam kazem sta ja pravim...

Bataci moraju da se ociste od kostiju, a da se kozurica skine i sacuva za kasnije. Beli luk se sitno na listice isece, a parcad se napravi od bataka duzine 3-4 cm. Prvo se crni luk isece na polovine, stavi odozdo 1 luk, a onda poredja meso, pa se zatvori sa jos jednom polutkom crnog luka. Onda se listici belog luka stave po mesu koje se zatvori kozuricom, a obmota tankom slaninicom. Pece se na tihoj vatri, nista ne sme da zagori.

sad, ko se plasi holesterola moze da izvadi kozuricu i da je ne koristi. :mrgreen:

Poslednja izmena:

PetarSamotnjak

Zaslužan član
Poruka
129.277
Ponekad napravim nešto što zovem "pararoštilj", nije loše.
Svinjski file isečem na tanke kolutove; malo ga isptritiskam prstima, jer je mekan.
Posolim ga, namažem senfom.
Preko njega stavim pršut, a onda i tračicu kačkavalja.
Umotam to u mali "palačinak", nataknem na žicu za ražnjiće.
I tako, pet komada ili već kolika je žica.
To pečem na malo ulja, u tiganju, na tihoj vatri.

proka

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.747
došao vikend, napolju je lepo vreme, ajmo drugari da pomognemo ženama, da mi spremimo ručak

dakle roštilj :D

ja sam još u fazonu ribe i morskih plodova, mada mi se već prijelo i meso

možda se bacim na junetinu?

elem pre neki dan sam u samoposluzi video marinirana rebra, opkrojena ko u filmovima, pa vakumirana i spremna za roštilj, cena je par evra po kili veća ali baš mami :ok:

PetarSamotnjak

Zaslužan član
Poruka
129.277
Postoji jedan lep roštilj.
Leskovački uštipci, pa umotani u pečenu papriku, još malo roštiljani tako, a onda preko njih kajmak.
Toga ima u kafani "Lovac", na drugim mestima nisam to nalazio.

N3Wz

Domaćin
Poruka
3.969
Kajmak preko paprike... i to sve na rostilju... Hmmmmmmm kajmak.... Razmisljam sad..............
Sta znam, mozda i prijatno deluje, ali to za mene nije bas rostilj, vise je tipican rucak jer od paprike ce da sve poprimi drugaciji ukus, a pride ce da paprika ispusti svoje sokove direktno u meso, time da ga ohladi poprilicno, nacini mekanim poput cuftice kuvane u sosu od paradajza, i to onda vise nije to sto bi mogli da nazovemo "rostilj". To je bukvalno rucak od mesa na rostilju, ne moze vise ni ustipcima da se nazove jer je zasebno jelo, nesto sto lici na punjenu papriku, ali nije bas. TU se gubi taj osecaj.

Da je recimo to meso stavljeno u omot od crnog luka prepecenog, koji daje sladunjav ukus, e to bi onda bila sasvim druga prica. Problem je sto te stvari treba da se peku zajedno. Povrce se stavlja na meso koje inace nema ukus, vec treba da dobije ukus direktno od povrca, a najbolje za to jeste piletina i to pogotovo pileci file i to pogotovo u kombinaciji na raznjicima.

Problem sa paprikom je u tome sto totalno ubija osecaj rostilja. Zato jedina paprika koja moze da dodje u obzir jeste ljuta papricica, sto prepecena, sto sveza i to iskljucivo pre rostilja, jer ljuto otvara apetit.

Jednostavno se stavi desetak, pa ko zeli moze da uzme. Deca sigurno nece hteti, osim ako nisu neki decaci koji se prave vazni :D , ali relativno se meso najvise zdere.

Tako da ja vidim papriku samo u kombinaciji ko voli, ne bih je naglasio potrebnom za rostilj ni u kom smislu jer je to, ipak, iskljucivo leskovacki mentalitet, a to podrucje ce da napravi papriku na 1001 nacin, tako da se to i podrazumeva.

Rostilj je za mene izlet napolju, sa porodicom i prijateljima.

PetarSamotnjak

Zaslužan član
Poruka
129.277
Leskovački uštipci, "car roštilja", u pečenoj paprici i sa kajmakom najtraženije je jelo sa roštilj karte u "Lovcu", inače restoranu čuvenom po roštilju.
I leskovačka pljeskavica ide "nakajmaku", i "gurmanska" takodje, a "Čubura" se po tome proslavila.

N3Wz

Domaćin
Poruka
3.969
To je samo da bi se jeo kajmak. Sa ukusom se nista ne postize. Ako je meso neukusno, kajmak nece pomoci. Problem je sto se onda meso ne oseti zaista.
Kajmak treba da sluzi da se ispece meso u njemu jer je izuzetno masan.
Za rostilj ide marinada i na kraju samo malo soli, ako ne po mesu, onda po luku. Jedini prilog za rostilj treba da bude crni luk, sitno seckan. Od salate nesto veoma kiselo sa sircetom radi lakseg rada stomaka.
Za pravu pljeskavicu kajmak se ne stavlja. A ne stavlja se ni na cevape iako u BiH to vole da rade, mada taj kajmak tamo je vise kao neka pavlaka, sta li, nego li ono sto babe i dede spremaju po selima u RS.
Onaj pravi stari kajmak je najbolji samo u hlebu, prepecenom, kao sto ima na Zlatiboru i u Uzicu. Punjena pljeskavica, gurmanska pljeskavica i sve slicno tome je okej ko voli, ali prava pljeskavica se prepoznaje po tome koliko je meso kvalitetno i ne moze svako da je spremi kvalitento. Pljeskavica je tu da se oseti ukus mesa i cumura. Zato se pljeskavica pravi na zaru i na tihoj vatri. Ko przi u ulju ili pece sa kajmakom ne zna sta radi. To je kao da umaces sardinu u kajmak.
Zato je bitno proci ceo region Balkana i naci gde je najbolja pljeskavica i kod koga, ali ne ona u tanjiru vec u somunu ili lepinji. Cista pljeskavica, sa lukom crnim dodatno (ne unutar pljeskavice jer to nije to).
Bitna je fermentacija mesa u soli na 2% reciprocne vrednosti, temperatura cuvanja i obrade iskljucivo 4 C, 20-30

Crni luk otvara apetit i pomaze za klopu.

E, sad, ko voli da mu pljeskavica pliva u kajmaku samo napred, ali to nije to. Cufte u kajmaku jos i mogu nekako da prodju, kao i teleci kotleti i medaljoni. To je druga vrsta i tu ima razloga koristiti kajmak i ruzmarin. Ali pljeskavica je vec usitnjena i ukus dobija fermentacijom i kvalitetnim mesom, te koriscenjem soli i koriscenjem cumurskog dima. Taj dim je esencija dobrog ukusa i arome. To je i esencija rostilja kao takvog.

Kajmak je bolji kada je sa kobasicama, sniclama i slicno tome.

N3Wz

Domaćin
Poruka
3.969
Počinje sezona lova na roštilj, lagano!

Povremeno protutnji poneki plavi dim, čuju se kobaje kako cvrče, okupljaju se komšijske životuljke unaokolo. Sigurno dolazi 1. maj? :mrgreen:

Spremate li se za sezonu? :ok: