mmm...piletina

500g pilecih prsa iseckanih na komadice.
U zdeli se pomesa 2 kasicise susamovog ulja, 1 kasika meda, 1/4 solje (60ml) soja sosa, 2 i po jedna kasicica mlevenog korijandera i turmerika (slicno safranu) i 1/2 kasicice ljute paprike (mlevene). Nabodes piletinu na raznjice (drvene) pa ih stavis u marinadu da stoji najmanje 2 sata. Uz to obicno ide peanut sauce. On se pravi: isprzis mali iseckani crni luk u 1 kasici ulja dok ne omekne. Onda umutis 1/2 solje crunchy peanut butter, 1 kasiku soja sosa i 1/2 solje coconut cream i 2 kasicice slatko ljutog sosa (to sama nesto iskombinuj). Malo se prokuva na laganoj vatrici. Satayi se griluju i sluzi se sa mlakim peanut sauce.
Prijatno.
Mere:
kasika = supena kasika
kasicica = kafena kasicica
solja = za belu kafu (250 ml)
 
princeza_78:
Jedne prilike mi je jedan Italijan spremao piletinu koju je kuvao sa nekim povrcem i limunom. Bilo je savrseno ukusno pa me interesuje da li neko ima recept?
Hvala
postoji sos od limuna. pravi se tako sto ces na puteru proprziti nekoliko ploski limuna a zatim dodati secer i zaliti fondom. ne kuvati dugo da se limun ne bi raspao. moze da sprema i tako sto ces u tiganj u koji si przila ponoviti ovo prethodno i pri kraju dodati meso koje si u njega przila, prokrckati par minutai to ti je to, najbolje ide uz telece medeljone. to je recept koji ja znam i koji sam probao.
 
MIRISNI PILECI AJMOKAC

1 kg piletine (batak, belo meso, karabatak)
1 glavica crnog luka
2 sargarepe
1 zelena paprika
1 crvena paprika
1 koren persuna
1 " celera
2 osrednja paradajza
3 cena belog luka

Zacini: aleva paprika, biber u zrnu, persunov list, lovorov list, majcine dusice, ruzmarin, origano, kim, vegeta (so), paradajz sos...

Na malo masnoce proprzite glavicu luka sitno iseckanu na kockice, do zlatno zute boje. Dodajte piletinu lagano dinstajuci. Kad ste je prevrnuli da se dinsta i na drugoj strani, dodajte sargarepu, celer i koren persuna izrezane na kolutove. Poklopite. Povremeno lagano promesajte da ne zagori. Vreme je da dodate paradajz i papriku izrezanu samo na cetvrtinu (bez semena), beli luk sitno isjeckan i sve zacine (izuzev persunovog lisca). Po potrebi moze se dolivati i malo tople vode.
Jednu kasiku brasna razmutiti sa malo vode i sipati u serpu (zaciniti da sos dobije malo na gustini). Jos malo kuvati na laganoj vatri i na kraju posuti iseckanim persunom.
 
nesto jednostavno - iseces belo meso na male pravougaonike, onako, za dva zalogaja. Usolis, a kad malo odstoji uvaljas u brasno, pa jaje (ma, pohovanje), pa umesto u prezlu u mleveni kikiriki, a deo u susam. Isprzis, stavis na salvetu ili kuhinjski papirni ubrus da upije suvisno ulje. Salatica sezonska, i , eto, to je to.
Ukus se menja ako prelijes sirovu piletinu sosom od soje.
Volim da spremam (i jedem) piletinu sa bosiljkom i belim lukom. Utrljas, odstoji, peces.
 
cavalli:
Ja sam ogroman ljubitelj piletine, tacnije belog mesa, pa vas molim da mi napisete koji recept, sto vise to bolje...hvala :)
Evo ti recepta koji sam naučio u Rusiji. Oni to zovu "file kurinoje" (da ne bude zabune kokoška je na Ruskom kurica). Belo meso se lagano obari i ohladi. Pravi majstori ga seku na najmanje kockice (4 -5 mm) a oni nestrpliviji promelju u mašini. U dublju posudu baciš belo meso, najsitnije seckanu šunku, pečenicu ili suvi vrat, najsitnije seckani kačkavalj, so i biber po ukusu, malo karija i jaje. Sve se dooobrooo promeša i onda se rukama formiraju nešto izdužene loptice (kao za ragbi). Sve se dalje bacaju u klasični poh (belo brašno, jaja, prezle) i peče na buteru u koji se doda malo ulja (da ne potamni). Služi se toplo i preliva sosom od 50 : 50 pavlake i majoneza sa malo karija i svežeg peršuna s vrha. Ako štima, stižu novi recepti za BELO! :wink:
 
belo meso u vinu
2 bela m.
1 glavica crnog luka (veca!)
2 kasike senfa
3 kasike ulja
pola case belog vina
meso iseci na komade (vece, za vise zalogaja)
Luk izrendati, pomesati senf, ulje, vino, posoliti, dodati luk. To je sos za preliv.
U posudu u kojoj ce se peci staviti alum. foliju, (ne stedeti je!)sloziti meso na nju, preliti sosom, i dobro je uviti, zatvoriti da ne curi sos, zasuskati... Peci na oko 190 stepeni, oko 35-40 minuta.
Krompiric, salata...

A je l' znas ono "kinesko pile"?
Meso je kao... kao... puter!
Dakle, u posudu (nesto vartostalno, sa poklopcem) u kojoj ce se peci pile sipa se 1 kg. soli (moze i malo manje),zatim na istu stavis pile, poklopis, pa u rernu. I to je sve.

belo meso punjeno prazilukom
2 bela mesa, 3 kasike soja-sosa,
malo ulja (2-3 kasike),
pola case belog vina ,
so, biber
pola case belog vina
nadev:
2 praziluka,
2 kasike rendanog kackavalja,
4-5 kasika pavlake,
1 jaje, biber.
Luk iseci na kolutice, preliti kljucalom vodom, pa proprziti na 1 kas. putera ili ulja. Skloniti sa ringle, dodati sir, pavlaku, jaje, so, biber, i ostaviti da se ohladi.
Meso rastanjiti, blago istuci tuckom, poprskati soja-sosom/
E, sad ovako: na komad mesa staviti nadev, prekriti drugim komadom mesa, omotati koncem. Ja prvo stavim cackalice, da mi pomognu, pa onda konac. Rolnice zarumeneti na ulju, a onda ih premestiti u malo dublju posudu, preliti vinom, poklopiti i na tihoj vatri dinstati 15-20 minuta.
Kada je gotovo, skinu se cackalice i konac(ovaj deo recepta mi je uvek smesan!), meso se icese na deblje komade (ono "prst debelo") pa te lepe kolutove slozis na, npr. listove zelene slate.
Pripremis sos od pavlake (1 casa) kojoj dodas ono vince od dinstanja, malo soli i bibera. To malo zagrejes (ni slucajno ne sme da prokljuca!). Ili spremis neki drugi sos koji volis, pa opet krompiric, salatica, moze i pirinac, zeleni makaroni...

I, jos jedan vrlo jednostavan recept: napravi se testo kao za palacinke, ali se u njega stavi pivo. Belo meso se prethodno isece na trouglaste komadice(zasto trouglaste, pojma nemam! Vazno je da trougao ima duze bokove, a osnovu malu. Ovim istovremeno pokazujem da mi je znanje geometrije minorno.) i usoli, ali je jos ukusnije ako se stavi neka gotova smesa zacina. Kada odstoji jedan sat u tome, umace se u testo i przi. Moze da se jede i hladno.
 
Filete belog mesa malo probarite. Napravite besamel sos. U vatrostalnu ciniju poredjate belo meso, pa preko njega na listove seckane sampinjone, pa sve prelijete besamelom. I zapecete u rerni. Piletina i pecurke ce sa taman u sosu dokuvati.
 
Kada treba nesto da spremim na brzinu, a lagano tu su raznjici od belog mesa. Pravim ga na 2 nacina.
Isecem meso na kockice, a onda:
I - umocim u vocester ili soja sos (cega ima trenutno na zalihama)... ili...
II - utljam zacin za pecenje piletine.

Redjam na stapice piletinu, pa kockicu slanine, pa piletinu... Svidja mi se slaninica u kombinaciji, jer kada grickam raznjice mesaju se ta dva ukusa blag (piletina) i dimnjen i slan (slaninica). Sos (vocester ili soja) daje mesu poseban ukus, sto cete vise primetiti ako pravite raznjice bez slaninice. Pecem na teflonskom tiganju.

Volim da uz nju jedem tzatziki salatu ili zelenu salatu koju prelijem sosom za salate...

Pa kome se dopada neka proba.
 
Ovak da se nas dva udružimo.
Ja vilim kožuricu reš pečenu i batake a ti jedi belo meso. Kupimo jedno 6-7-8 pečenih pilića pa podelimo.
I sednemo a niko nam ne smeta i priča jedi sve a ne samo to.
 
Odusevila sam se kada sam pogledala koliko ste mi napisali dobrih recepta. Evo i ja da
napisem neki za vas.

Kineska piletina
Potrebno:
1 Pile
500 l Soja sosa
1 pavlaka
Povrce po ukusu (krompir, sargarepa, paradajz, krastavac, luk, paprika...ma sto raznovrsnije to bolje)
Riza ( ne znam koliko tacno, ali otprilike da se napuni jedna cinija srednje velicine)
Persun, a moze jos koji zelenis po ukusu
So

Nacin pripreme:
Pile prvo pustiti samo da jednom prokljuca u vodi i malko omeksa,a zatim ga izvadite i isecite na komade.
Sada u serpu naredjajte komade piletine, sipajte polovinu od soja sosa (250 ml) i dodajte vodu da prekrije meso i kuvajte dok se skroz ne skuva piletina i po potrebi u toku kuvanja dodajte jos vode i naravno malo posoliti. Kada je meso skuvano prebacite ga u neku posudu i prelijte ga sa sa 200 ml soja sosa i poklopite. E sada u vodu sa sosom, u kojoj se pile predhodno kuvalo, dodajte preostalih 50ml soja sosa i sipajte svo malo krupnije naseckano povrce i skuvajte ga. Pred kraj pustite ga da mu tecnost uvri ali ne savim i u njega dodajte
, so i presun, i jos neki zacin po ukusu. Sklonite sa ringle i u njega umesajte pavlaku.Rizu samo obicno skuvajte u vodi koju ste posolili. Sada servirajte u tanjir rizu pa je prelijte povrcem, dodajte parce mesa
i uzivajte. :)

Ovo takodje obozavam i skroz lako se sprema.

Pileca pasteta

Potrebno:
Pola pileta
1 pavlaka
50 ml majoneza
40 ml senfa
So i zacicni po ukusu

Nacin pripreme:
Skuvajte pile u vodi sa solju i zacinima po ukusu. Kada je skuvano odvojite meso od kostiju i
sameljite ga u blenderu. Zatim u tu masu samo dodajtei ostale sastojke i dobro izmesajte. Po zelji mozete dodati jos nesto po ukusu (npr. kuvana zumaca). Ja volim da je jedem tako sto je namazem na tost i stavim odozgo maslinke i neku salaticu i apsolutno je fantasticno. Prijatno :)

Eto toliko od mene, a vi jos pisite. Pozdrav svima i hvala za recepte, sve cu ih isprobati mmm :)
 
ja volim:
Ovak da se nas dva udružimo.
Ja vilim kožuricu reš pečenu i batake a ti jedi belo meso. Kupimo jedno 6-7-8 pečenih pilića pa podelimo.
I sednemo a niko nam ne smeta i priča jedi sve a ne samo to.

Moze, savrseno, ja uopste i ne volim kozicu i batake, meni je dovoljno samo belo meso. Prihvatam ponudu :D
 
Mozda znate za pile na arapski nacin? Vise puta spremala, svi jeli, jeli, jeli...
Dakle, kada se ispece pile, pa svako malo celabrcne i ostane belog mesa, zatim batacic (dete nije htelo...), parcence od krilca...a u stvari, po originalnom receptu - pola pecenog pileta, mada je meni najlepse samo celo belo meso. To selepo isecka na kocke, ne majusne kao za rusku salatu, nego, onako, da se oseti pod zubom.
I jos je potrebno:
1,5 solja pirinca
manja konzerva graska (tek ponekad ga koristim, vise da bi jelo bilo sareno nego sto ga volim),
100 grama suvog grozdja,
100 grama badema, ali ja sam ih uspesno zamenila orasima,
1 veca pomorandza (probala sam i sa tri mandarine)
kasika iseckane sveze mirodjije,
2 kasike soka od limuna,
3 kasike ulja, so, secer
Pirinac obariti u slanij vodi, isprati hladno, ohladiti.Grozdje preliti vrelom vodom, posle par minuta ocediti, iseci pomorandzu na komadice (je l' da napisem oljustenu? :lol: )
Orahe iseckati (a badem popariti, oljustiti pa istretirati na isti nacin, ali to mi je previse posla!)
. Pile, tj. belo meso, pirinac, pomorandzu, grasak, mirodjiju, suvo grozdje pomesati. Sok od limuna, ulje, so, secer pomesati i na kraju to dodati gornjoj smesi. Dobro promesati i staviti u frizider 1 sat. Samostalno jelce, osvezavajuce, nov ukus za culne celije...
 
wow, kako zvuci to gore!

evo nesto jednostavno...salata...
pilece grudi skuvati....iseckati sitno...iseckati ananas iz konzerve (mera - po ukusu) i iscediti sok...pomesati sa piletinom i dodati pavlaku, majonez (otprilike jednak razmer), beli biber i so...
 
hmmmmm....ovo zvuci kao piletina ala krem
proprziti iseckano pilece belo meso zajedno sa shampinjonima, iseckanim, dodati origano, so, biber....na kraju dodati malo konjaka i pola-pola slatke i slane pavlake
 
Dva pileca bela mesa iseci na kockice i malo posoliti.
Dodati dve kasike gustina pa sve promesati i prziti 7-8 min.u "dubokom"ulju.
Izvaditi meso,prosuti ulje,ostaviti jednu kasiku,pa staviti dva cena belog luka,sitno sitno seckanog, i 1 kasicicu djumbira,minut proprziti,dodati tri koluta ananasa i jednu papriku [/b]isecenu na trake.Dinstati dok ne nestane voda pa dodati meso i sos.
Sos:1 dl.hladne vode,1 kasika soja sosa,1 kasika gustina,2 kasike meda,i pola kocke za supu.[/b]
 
Ma evo jednog mnogo prostog.
Isece se pilece belo meso na male komade, uvalja u vegetu (ili nesto slicno) a zatim proprzi na ulju. Ne sme da se preprzi, te vatra treba da je slaba, ali nesme ni ostati nepeceno. Kada se ispece treba da je mekano.
Kada isprzite piletinu, u ono ulje dodajte malo aleve paprike i ponovo vratite na vatru, ali ne previse (ako se aleva paprika previse przi, ona postaje gorka), a onda sklonite sa vatre i dodajte pavlaku. Parcice piletine prelijte ovim sosom i KRKAJ !!!!! :D :D :D :D :D :D
 

Back
Top