Religija i sex

ovo mi se uklapa više u koncept đavolje rabote...sladostrašće
užitak, uživanje u religijskom(božanskom) smislu je nedpustivo jer za čoveka je predodređena patnja i muka koja uzvisuje do boga,
inače ne bi kao glavni božji artefakt - odricanje bilo u službi svetog kao i pojam žrtve
Upravo tako, zato sam se odrekao od seksa. Doduse zena nije pa sam tu obavezan :P
 
Upravo tako, zato sam se odrekao od seksa. Doduse zena nije pa sam tu obavezan :P

okeej, moraš da ispoštuješ suprugu, ženski porivi za seksom su mnogostruko jači od muških
i više im je potrebno, inače hormoni im se pošemere i jako loše psihički i zdravstveno utiče loše na žene zbog nedostatka sexa

mir u kući i vruć lebac na stolu :)
 
Te aršine su uspostavile same žene. Teško da će neka djevojka za brak tražiti nevinog muškarca (pa i ako je ona sama nevina). Željeće nekog ko ima iskustva, ko je prošao nešto u životu i zna što je žensko. To možda izgleda licemjerno, ali je tako.
Veliko je pitanje koliko ti uopšte poznaješ žene, mislim na psihu čim takve izjave daješ o muško ženskim odnosima.
 
Па има исто значење, кршење Божјег закона. Међутим, иако се дефиниција и закон нису мењали
mislim da grešiš, u sz je sasvim drugačije nego u nz.
u sz je bilo sasvim normalno imati više žena, konkubina, naložnica... u nz ne. zar isus ne kaže pri samoj pomisli si načinio greh.
zar to nije isti bog?
ako se to naziva apdejt (nakon 1500 god), što ga nema više, prošlo je 2000 godina.
 
mislim da grešiš, u sz je sasvim drugačije nego u nz.
u sz je bilo sasvim normalno imati više žena, konkubina, naložnica... u nz ne.
Па другачији закон.

zar isus ne kaže pri samoj pomisli si načinio greh.
Да, и грешне мисли су грех.

zar to nije isti bog?
Па није ако посматраш ван оквира хришћанства, то је Јахве или Јехова и само је преузет и претворен у Свето тројство, чиме се и закон мења, нова религија настала на основу јудаизма али не пресликана и истоветна.

ako se to naziva apdejt (nakon 1500 god), što ga nema više, prošlo je 2000 godina.
На шта мислиш да нема више?
 
mislim da grešiš, u sz je sasvim drugačije nego u nz.
u sz je bilo sasvim normalno imati više žena, konkubina, naložnica... u nz ne. zar isus ne kaže pri samoj pomisli si načinio greh.
Kaze ali ujedno kaze i ovo:

Mat.19,8.9:
"...Reče im: Mojsije je vama dopustio po tvrđi vašega srca puštati svoje žene; a ispočetka nije bilo tako.
Nego ja vam kažem: ako ko pusti svoju ženu, osim za kurvarstvo, i oženi se drugom, čini preljubu; i koji uzme puštenicu čini preljubu..."

Dakle kao sto se jasno vidi,Isus je fokus diskusije usmerio upravo na pocetku kada je coveku data samo jedna zena a ne dve,tri,pet i t.d.
Isus je produzio u tom smeru sto ce reci da je naglasio kontinuitet moralnih standardi koje je Bog uspostavio u pocetku.
Ono sto se desavalo kasnije bila je samo neka kompromisna Mojsijeva akcija koji je pokusao napraviti neki kompromis iniciran tvrdoci srca izrailjaca i onog sto su pokusavali praktikovati,ocito po uzoru okolnih naroda - muzevi su mogli ostavljati svoje zene dajuci im knjige raspusne.
 
zato što sad opet važe drugačiji zakoni.
jer po celoj bibliji ne činim greh ako imam 700 žena i ujedno činim.
šta kršim u osnovi koji božiji zakon?
То је сад мало изван мог знања, али ако се не варам, старозаветни закони су важили до појаве Исуса, а отад ступају новозаветни на снагу, нека ме исправи неко ако грешим јер стварно не знам довољно о томе да бих могао да тврдим са сигурношћу. Зато је нешто у хришћанству грех иако није у јудаизму.

А да се оградим одмах и да напоменем да знам јако мало о концепту греха у јудаизму, знам да је комплексна прича доста и нисам превише о томе читао.
 
То је сад мало изван мог знања, али ако се не варам, старозаветни закони су важили до појаве Исуса, а отад ступају новозаветни на снагу, нека ме исправи неко ако грешим јер стварно не знам довољно о томе да бих могао да тврдим са сигурношћу. Зато је нешто у хришћанству грех иако није у јудаизму.

А да се оградим одмах и да напоменем да знам јако мало о концепту греха у јудаизму, знам да је комплексна прича доста и нисам превише о томе читао.
Vec ispravio u mom postu pre ovog tvog.
 
То је сад мало изван мог знања, али ако се не варам, старозаветни закони су важили до појаве Исуса, а отад ступају новозаветни на снагу, нека ме исправи неко ако грешим јер стварно не знам довољно о томе да бих могао да тврдим са сигурношћу. Зато је нешто у хришћанству грех иако није у јудаизму.

А да се оградим одмах и да напоменем да знам јако мало о концепту греха у јудаизму, знам да је комплексна прича доста и нисам превише о томе читао.
zato ne možemo sa sigurnošću tvrditi šta je greh, u suštini ljudi šta ih opravdava to ne smatraju za grehom.
znači ljudski zakon, pripisan bogu.
 
Да ли у свим случајевима полигамије из Старог завета важи тумачење да је то грех и да мушкарац има права да ожени другу само у случају смрти или неверства жене?
Ne.
Nazalost, SZ-ni Bozji narod je veoma cesto gresio Bogu a kao sto sam vec pomenuo ( i citirao Hrista) Mojsije je uspostavio neku kompromisnu praksu kako bi to stanje drzao "pod kontrolom".
Inace princip kojeg si pomenuo treba i dalje biti praksa NZ-og Bozjeg naroda - hriscana.

P.S. naravno,razlog za razvod,bar po meni,moze biti i fizicko maltretiranje s tim sto u takvim slucajevima,zrtva treba napustiti zajednicu za partnerom ali da odmah ne ulazi u drugu vezu nego da saceka da njen "mucitelj"reaguje prvi sto ce reci da se ozeni ili da ima neku novu ljubavnu vezu pa datek onda,po osnovu preljube,bude slobodna da "okrene novi list"u zivotu.
 
Poslednja izmena:
zato ne možemo sa sigurnošću tvrditi šta je greh, u suštini ljudi šta ih opravdava to ne smatraju za grehom.
znači ljudski zakon, pripisan bogu.
Zapravo mozemo jer imamo veoma jasnu i preciznu definiciju sta je to greh.
Evo kako ona glasi:

1 Jov.3,4:
"...Svaki koji čini grijeh i bezakonje čini: i grijeh je bezakonje..."

Dakle kad god ljudi krse Bozji zakon ( zapovesti) one cine greh !!!
 

Back
Top