Reci mi šta čitaš, pa ću ti reći ko si.

Stvarno?

knjiga-marijane-mateus.jpg
Pa ipak ovde ne diskutujemo o knjizevnim dostignucima fudbalera, tenisera i njihovih zena,
Ili cenis da su knjige muza od ove ( Mirjane) nesto pametnije od njenih knjizevnih nadahnuca.
Ili knjige Novaka Djokovica?
 
Ja uopšte ne verujem da oni sami pišu te knjige, a s obzirom da ne znaju šta će s parama, ne razumem njihov motiv da plate da im ih neko napiše. Razumela bih, kada bi, eventualno, prihod od knjiga dali u humanitarne svrhe.
Na kraju, ne razumem ni ljude koji kupuju te knjige.

Kakva je ovo nebuloza, možda je i sama pisala. Ili se goustrajter žestoko zayebavao s Marijanom.
Inače, i ja sam se uvijek pitao kako izgleda stvorenje koje uđe u knjižaru i kupi knjigu Marijane Mateus ili nekog takvog.
 
Ja uopšte ne verujem da oni sami pišu te knjige, a s obzirom da ne znaju šta će s parama, ne razumem njihov motiv da plate da im ih neko napiše. Razumela bih, kada bi, eventualno, prihod od knjiga dali u humanitarne svrhe.
Na kraju, ne razumem ni ljude koji kupuju te knjige.

Ova Marijana je zavrsila filoloski ( barem tako pise u nekoj njenoj "biografiji"), verovatno je sama pisala te svoje mudrosti, a pravo da ti kazem mene vise
uzbudjuju ljudi koji recimo kupe knjigu ( vidim da je i drugu izdao) Novaka Djokovica koja se prodaje po Srbiji na svakom cosku i krasi izlog svake knjizare.
 
Ova Marijana je zavrsila filoloski ( barem tako pise u nekoj njenoj "biografiji"), verovatno je sama pisala te svoje mudrosti, a pravo da ti kazem mene vise
uzbudjuju ljudi koji recimo kupe knjigu ( vidim da je i drugu izdao) Novaka Djokovica koja se prodaje po Srbiji na svakom cosku i krasi izlog svake knjizare.

Ne znam. Đoković je valjda pisao o zdravoj ishrani, ako sam dobro upućen. Uvijek ima ljudi koje takve stvari interesuju.
Druga stvar je što većina vjerovatno tu Novakovu knjigu drži za ukras u vitrini, kao što su se nekad Titove knjige držale.
 
Ima li istine u ovoj izreci? Da li možete saznati nešto o drugom čoveku prema njegovom književnom afinitetu? Da li je izbor lektire ključ za vrata duše?

Koliko znamo jedni o drugima čitajući poruke o knjigama koje smo čitali?

Tacna je ova izreka. Po knjizi najbolje vidis coveka, njegova interesovanja pa cak i karakter (da li je povrsan ili ne).

- - - - - - - - - -

Čitam bilo šta. Svinja sam po tom pitanju.

I ja takodje, ali je bitno sta ti se stvarno dopalo.
 
"Anđeo atentata" Basarin...Već su mi nasrali da sam Basara...Bez veze-ne piše on tako loše...:mrgreen:
A i ja sam ,za razliku od njega,nekad i trezan...:hahaha:
Tek sam pročitao kraj i početak-uhvatio se Franca Ferdinanda pa ga voda vamo-namo kroz istoriju...
Ali ,svakako će biti jedno lepo čitanje ,samo da se nakanim...;)
 

Kad ti napises knjigu i kada se proda toliko kao njena, javi se. Knjiiga je odlicna.

- - - - - - - - - -

Ne znam. Đoković je valjda pisao o zdravoj ishrani, ako sam dobro upućen. Uvijek ima ljudi koje takve stvari interesuju.
Druga stvar je što većina vjerovatno tu Novakovu knjigu drži za ukras u vitrini, kao što su se nekad Titove knjige držale.

Knjiga je dosadna i glupa. Sigurna sam da je on nije pisao, posto on jedva drzi onaj reket, a ne olovku.
 
Na mene najviše utiču cice mice krilne plesaćice koje još ako zapevaju...Ju,ju!
Tvrdim...koricama ukoričena knjiga ok...Mekan...roman neće nijedna...
Ybg,neke stvari uvek imaju cenu,a nekima varira i to redovno naniže...
Moderna priča je malo zaostala,ali postmoderna!
Da izvinete,ta bi se sa svakim čitaocem promiskuitetno ,a i čitalicom naravno i
u svako doba...dana...A što je najlepše,uvek nova šminka kao ratne boje i one
štiklijane-jedna duža,a druga zvecka,a odpzadi kao mikser,a spreda te radi...Ta
postmoderna,kojoj je juče bilo preksutra a danas joj nije do toga...
A ta Mateus? Ne nije mi u krilu plesala,a može knjigu da mi tako čita,mejbi joj gurnem neki
....u brus...A kažete Nole o hrani pisao...Kad bude o ronjenju i lovu na murine.probudite me-
popodnevna je fjaka...
 
Ja bih se pre pitala, koliko knjige uticu na karakter ljudi, koji ih citaju. KOliko ljudi primenjuju neke misli ili da li ih uopste primenjuju ili samo citaju knjige da ubiju dosadu?

Sva saznanja, bilo da potiču iz situacija koje nam se nameću u svakodnevnom životu, bilo da su primljena posredstvom književnog dela, stoje upamćena i deluju na naše odluke, stavove i akcije. Nama se čini da smo sve pročitano zaboravili, ali utisci i saznanja aktiviraju se povremeno na podsvesnom nivou i često delujemo u skladu sa delovanjem književnih likova. Takođe, svet procenjujemo, vrednujemo sa pozicija onog što je pročitano. Zato se i kaže da književnost ima kako saznajnu, tako i vaspitnu ulogu.
 
Sva saznanja, bilo da potiču iz situacija koje nam se nameću u svakodnevnom životu, bilo da su primljena posredstvom književnog dela, stoje upamćena i deluju na naše odluke, stavove i akcije. Nama se čini da smo sve pročitano zaboravili, ali utisci i saznanja aktiviraju se povremeno na podsvesnom nivou i često delujemo u skladu sa delovanjem književnih likova. Takođe, svet procenjujemo, vrednujemo sa pozicija onog što je pročitano. Zato se i kaže da književnost ima kako saznajnu, tako i vaspitnu ulogu.
Ne, ne delim tvoje misljenje i stav.

Ljudi donose odluke iz savrseno drugih motiva, nikako na osnovu knjiga koje su citali.

Citam knjige oiz 19.veka, ili prve polovine 20 veka, vecinu knjiga koje ctam volim, ali one ne uticu na moje recimo politicke stavove i misljenje.
 
Ne, ne delim tvoje misljenje i stav.

Ljudi donose odluke iz savrseno drugih motiva, nikako na osnovu knjiga koje su citali.

Citam knjige oiz 19.veka, ili prve polovine 20 veka, vecinu knjiga koje ctam volim, ali one ne uticu na moje recimo politicke stavove i misljenje.

A da li tvoji politički stavovi i mišljenje utiču na izbor knjiga koje voliš da čitaš? :D
 
E do k...
A šta ako imam niz političkih stavova?
Ako u tim stavovima dominira ekonomska nauka?
Je li moj izbor knjige baziran na ekonomskim zakonima,recimo ,rentabilnosti poslovanja jedne firme,
MZ,grada,države?

Ak uzmemo da podsvest bira ono čega je gladna, čega je gladna tvoja duša? Filozofije? Harmonije? Stila? Samodopadnih ego tripova?
"Sva'k plaća za ono što mu fali, my boy"
 
A da li tvoji politički stavovi i mišljenje utiču na izbor knjiga koje voliš da čitaš? :D
Pa ako citam ( recimo) knjige u kojima je se pominje Drajfusova afera onda i uticu ;)
Ali i Stajnbekove knjige o ponizenim i gladnim farmerima takodje uticu na moje politicke stavove.
Sto ce reci , sve je dijametralno suprotno. :D

Nemam ja cvrste i nepokolobljive politicke stavove, danas ovako, sutra te zivot nauci da je to bilo pogresno , ali knjige stvarno
ne biram i ne citam ih jer odgovaraju mojim politickim stavovima. Za to mi je dovoljna dnevna stampa ( srpska) i jedan nedeljnik ( nemacki).
 
Pa ako citam ( recimo) knjige u kojima je se pominje Drajfusova afera onda i uticu ;)
Ali i Stajnbekove knjige o ponizenim i gladnim farmerima takodje uticu na moje politicke stavove.
Sto ce reci , sve je dijametralno suprotno. :D

Nemam ja cvrste i nepokolobljive politicke stavove, danas ovako, sutra te zivot nauci da je to bilo pogresno , ali knjige stvarno
ne biram i ne citam ih jer odgovaraju mojim politickim stavovima. Za to mi je dovoljna dnevna stampa ( srpska) i jedan nedeljnik ( nemacki).
Hvala:hvala:
 
Ne, ne delim tvoje misljenje i stav.

Ljudi donose odluke iz savrseno drugih motiva, nikako na osnovu knjiga koje su citali.

Citam knjige oiz 19.veka, ili prve polovine 20 veka, vecinu knjiga koje ctam volim, ali one ne uticu na moje recimo politicke stavove i misljenje.

Ima različitih čitalaca, ali samo je jedna vrsta dobra.
To su oni čitaoci koji, dok čitaju prestaju da budu ONI već postaju ličnosti romana.
Mi nismo MI dok čitamo, mi smo oni o kojima čitamo. Ta projektivna identifikacija i ulazak u svet književnog dela čini da živimo drugi život.
To nije samo ugodno bekstvo od stvarnosti, već ulazak u jezgra istine, mudrosti i saznanja.
Između pročitane i proosećajne knjige postoji razlika.
Mi po navici govorimo o darovitim piscima zaboravljajući da daroviti pisci ne bi postojali da nema darovitih čitalaca koji su prijemnici ideja i slika književnog dela.
Ako neko tvrdi da na njega ne može imati uticaj književno delo, onda to nije dobar čitalac.
 
Ima različitih čitalaca, ali samo je jedna vrsta dobra.
To su oni čitaoci koji, dok čitaju prestaju da budu ONI već postaju ličnosti romana.
Mi nismo MI dok čitamo, mi smo oni o kojima čitamo. Ta projektivna identifikacija i ulazak u svet književnog dela čini da živimo drugi život.
To nije samo ugodno bekstvo od stvarnosti, već ulazak u jezgra istine, mudrosti i saznanja.
Između pročitane i proosećajne knjige postoji razlika.
Mi po navici govorimo o darovitim piscima zaboravljajući da daroviti pisci ne bi postojali da nema darovitih čitalaca koji su prijemnici ideja i slika književnog dela.
Ako neko tvrdi da na njega ne može imati uticaj književno delo, onda to nije dobar čitalac.

Ne možeš čitalačko iskustvo da svodiš na mistično-emotivni doživljaj. O knjizi treba razmišljati, treba je analizirati, smjestiti u nekakav kontekst, a sve to možemo samo ako ostavimo malu ali značajnu distancu između čitaoca i teksta. Sa te udaljenosti možemo vidjeti i dobre i loše stvari u knjizi koje izmiču oku kad se potpuno srodiš s pričom.

Inače, svaka knjiga, naravno, može da utiče na čitaoca, ali za mene je mnogo značajniji uticaj koji na čovjeka ima sama navika i proces pažljivog čitanja.
 

Back
Top