Рећ МАМА сексистичка

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.mondo.rs/s181517/Svet/Rec_mama_je_seksisticka_treba_roditelj.html
Reč "mama" je seksistička, treba roditelj?!
Savet Evrope preporučiće vlastima 47 zemalja članica da u svojim uredima i dokumentima više ne koriste "seksistički jezik" i time da doprinesu ravnopravnosti žena i muškaraca.
Prema navodima nemačkog dnevnog lista Bild, u rezoluciji Parlamentarne skupštine Saveta Evrope na ovu temu se, između ostalog, navodi da "izraz 'žena u kući' (za 'domaćicu') odslikava tradicionalno gledanje na ulogu polova koja koči ravnopravnost".

Inicijativa za ovo došla je od socijalističke poslanice u švajcarskom parlamentu Doris Štump koja je zatražila da se žene više ne predstavljaju kao "pasivna, manje vredna bića, kao majke i seksualni objekti".

Iz Švajcarske je već došlo niz predloga za "novi jezik" koji bi trebalo da koriste upravni organi zemalja članica Saveta Evrope, prenosi "Bild".

Tako bi izrazi "majka" i "otac" trebalo bi da budu zamenjeni rečima "roditelj" ili još bolje "jedan od roditelja".

"Pešačka zona" trebalo bi da se zove samo još "zona za šetnju", "kurs za početnike" morao bi da se naziva "osnovni kurs", a "parking za posetioce" samo još "gostinski parking". Reč "momčad" trebalo bi da bude uvek zamenjena sa "tim" ili "ekipa".
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
МАМА
Реч, која је фактички настала са почетком комуникације љуског рода,
која се у већини светских језика изговара слично,
која само својим изговором у себи садржи толико нежности и топлине....
Путуј ЕУропо....Иди што даље од нас...
Заобиђи нас у великом луку....
ПС
Поведи са собом све присталице, којима реч МАМА ништа не значи....
Поведи са собом све оне што их је на свет донела рода...
док содомија није и законски забрањена...
;) ;) ;)
 
:roll: Ovo ˝ putuj Evropo ˝ govori u svoje ime ;)
A sam tekst...mislim stvarno preterivanje...Roditelj 1 i roditelj 2, kanda će nam deca biti malo zbunjena :think: Ili muški i ženski roditelj, al možda je i to seksistički bogte?!Kome je za ime boga reč mama seksistička?! :dash: Zašto?Pa šta je sa ćelatom, tj reč tata onda nije?E jeeeee...Mislim da se ne treba zamarati glupostima
 
:roll: Ovo ˝ putuj Evropo ˝ govori u svoje ime ;)
A sam tekst...mislim stvarno preterivanje...Roditelj 1 i roditelj 2, kanda će nam deca biti malo zbunjena :think: Ili muški i ženski roditelj, al možda je i to seksistički bogte?!Kome je za ime boga reč mama seksistička?! :dash: Zašto?Pa šta je sa ćelatom, tj reč tata onda nije?E jeeeee...Mislim da se ne treba zamarati glupostima

Теби је глупост, што сутра у вртићу дете неће моћи користити реч МАМА...?
Знаш оно...МОЈА МАМА...МОЈ ТАТА...
Да не мислиш да се на овај начин припремају нараштаји који ће сутра користити
реч родитељ, јер ће у њиховом окружењу бити деце,
која ће рецимо имати оба мушка родитеља?
 
Rec 'mama' se vecinom slicno izgovara u svet,
jer je to slog koji deca prvo izgovaraju, uglavnom.
I u kineskom jeziku "mama" se
izgovara kao "ma", sa odredjenim akcentom.
Citala sam nesto o tome ranije, ne secam se tacno.

Теби је глупост, што сутра у вртићу дете неће моћи користити реч МАМА...?
Знаш оно...МОЈА МАМА...МОЈ ТАТА...
Да не мислиш да се на овај начин припремају нараштаји који ће сутра користити
реч родитељ, јер ће у њиховом окружењу бити деце,
која ће рецимо имати оба мушка родитеља?

I kazne ce poceti da naplacuju,
ako dete u vrticu kaze "mama"......Ovi nasi
ce jedva docekati da nadju razlog da nesto
naplate i da kazne. :roll:
 
http://www.mondo.rs/s181517/Svet/Rec_mama_je_seksisticka_treba_roditelj.html
Reč "mama" je seksistička, treba roditelj?!
Savet Evrope preporučiće vlastima 47 zemalja članica da u svojim uredima i dokumentima više ne koriste "seksistički jezik" i time da doprinesu ravnopravnosti žena i muškaraca.
Iz Švajcarske je već došlo niz predloga za "novi jezik" koji bi trebalo da koriste upravni organi zemalja članica Saveta Evrope, prenosi "Bild".


Ma to jeste sve u redu, to služi da se izbegnu rečenice tipa "znate kako se pena podigne na površinu kada MAMA kuva supu", "dete mora da bude u pratnji MAJKE" itd. Postoje deca koja ne žive sa majkama nego taj deo ispunjavaju drugi ljudi; samohrani otac, baka, deka, dva geja. Jedan drug iz razreda je živeo sa tetkom i nije bilo šanse da uradi zadatak tipa "odnesi ovo kući i neka ti MAMA ovo pročita i potpiše"
 
Да не мислиш да се на овај начин припремају нараштаји који ће сутра користити реч родитељ, јер ће у њиховом окружењу бити деце, која ће рецимо имати оба мушка родитеља?
Ili oba ženska
Pa sudeći po filmovima i tekstovima na internetu, ta deca obično koriste izraze tipa "tata Pera i tata Žika"
 
Теби је глупост, што сутра у вртићу дете неће моћи користити реч МАМА...?
Знаш оно...МОЈА МАМА...МОЈ ТАТА...
Да не мислиш да се на овај начин припремају нараштаји који ће сутра користити
реч родитељ, јер ће у њиховом окружењу бити деце,
која ће рецимо имати оба мушка родитеља?
Odlicno zapazanje. :worth:
 
To sto se neko zauzeo za to da se deca majci ne oslovljavaju sa MAMA ne treba da nas brine, s obzirom koliko dugo nam treba nesto da promenimo u drzavi :hahaha:
A pogotovu ne, svadjati se oko toga jer je to jedna u nizu gluposti koje svet prouzrokuje jer nema sta da radi :dash:
Najvise me brine deo teksta gde pise: ... koci ravnopravnost medju polovima?! (ili tako nesto)
sta tu ima da se koci? Muskarac je muskarac, zena je zena i tu nema niti treba da bude neke ''ravnopravnosti'' ?! Koji je cilj te ravnopravnosti? Da zene na kraju *b* muza, a on da radja decu ili sta? :roll: Ako je to taj cilj i to ta borba.... treba ozbiljno shvatiti strucnjake iz Swajcarske ili odakle vec :think:
 
Ma to jeste sve u redu, to služi da se izbegnu rečenice tipa "znate kako se pena podigne na površinu kada MAMA kuva supu", "dete mora da bude u pratnji MAJKE" itd. Postoje deca koja ne žive sa majkama nego taj deo ispunjavaju drugi ljudi; samohrani otac, baka, deka, dva geja. Jedan drug iz razreda je živeo sa tetkom i nije bilo šanse da uradi zadatak tipa "odnesi ovo kući i neka ti MAMA ovo pročita i potpiše"

Ako je do dokumenata, u njima obicno
stoji roditelj/staratelj.
 
To sto se neko zauzeo za to da se deca majci ne oslovljavaju sa MAMA ne treba da nas brine, s obzirom koliko dugo nam treba nesto da promenimo u drzavi :hahaha:
A pogotovu ne, svadjati se oko toga jer je to jedna u nizu gluposti koje svet prouzrokuje jer nema sta da radi :dash:
Najvise me brine deo teksta gde pise: ... koci ravnopravnost medju polovima?! (ili tako nesto)
sta tu ima da se koci? Muskarac je muskarac, zena je zena i tu nema niti treba da bude neke ''ravnopravnosti'' ?! Koji je cilj te ravnopravnosti? Da zene na kraju *b* muza, a on da radja decu ili sta? :roll: Ako je to taj cilj i to ta borba.... treba ozbiljno shvatiti strucnjake iz Swajcarske ili odakle vec :think:

Ta ravnopravnost se ne odnosi na fizicke razlike,vec na drustvena prava!
Ja sam ponosna sto sam zena,a moj muz je ponosan sto je muskarac!Da je drugacije,bili bi valjda nastrani?!li nije mi jasna ta navodna borba za ravnopravnos polova narocito u Nemackoj!?Pa tamo je zena zasticena,kao da je u najmanju ruku,ugrozena vrsta,pred istrebljenjem!Sto kod nas nije slucaj!Kod nas se nasilnistvo muza nad zenom resava gradnjom "sigurnih kuca":hahaha:
Ali pocetni post pise o predlogu kako ce se u zvanicnim dokumentima nesto ili neko nazivati,a ne da se deci zabranjuje da majku nazivaju majkom!
Sam nemacki jezik nije tako bogat kao srpski,tako da oni za odredjene pojmove nemaju kao mi odredjenu rec,vec taj pojam opisuju!Tako npr.mi lepo karfiol,zovemo karfiol,a oni Blumenkohl-blumen je cvece,a kohl-kupus,dakle bukvalni prevod bi bio cvetnikupus:hahaha:
takodje,zena koja nije zaposlena kod nas se zove DOMACICA,a kod njih Hausfrau.Predpostavljam da zele nasilno menjati jezik,koji je svakako promenjljiv,dok je u upotrebi,ali sobzirom da imaju dosta stranaca,mozda je nekoj feministkinji zasmetao bukvalan prevod domacice!:hahaha:
 
Ajd sad!Valjda znas da u nekim zemljama treceg sveta zenska deca nemaju pravo ni na skolovanje,i to u danasnje vreme!Nemaju pravo glasa na izborima!U istim zemljama ih nema ili ih ima u minornom broju u politici....
A sto se tice poslova,videla sam zene koje voze kamion,koje se bave molerskim zanatom u Nemackoj,nauce i da pilotiraju ehej!I veruj mi sa napretkom tehnologije,pa nije potrebna misicna masa,mali je broj poslova koje zene ne mogu obavljati!
Jedino,koliko god se tehnologija razvila,muskarci ne mogu roditi dete!I to zenama,po meni,daje uvek barem jedan korak prednosti u odnosu na muskarce!:lol:
 
"Iz Švajcarske je već došlo niz predloga za "novi jezik" koji bi trebalo da koriste upravni organi zemalja članica Saveta Evrope, prenosi "Bild".

kaze lepo da se predlog odnosi na upravne organe a ne na decu...
bas super politicka propaganda - ako udjemo u EU, uzece nam mame...

jao ljudi, sto se glupirate...
 
Дегенерици!
Тотално су отишли у перверзију.
То је као оно што су у Немачкој дали предлог да се забрани реч ''госпођица'' јер се оне које нису удате, а маторе могу увредити, па морамо бити све ''госпође''.

Ето зашто не ваља имати превише.
Изгледа, човек што мање има остаје нормалнији тј. више човек.
 
"Iz Švajcarske je već došlo niz predloga za "novi jezik" koji bi trebalo da koriste upravni organi zemalja članica Saveta Evrope, prenosi "Bild".

kaze lepo da se predlog odnosi na upravne organe a ne na decu...
bas super politicka propaganda - ako udjemo u EU, uzece nam mame...

jao ljudi, sto se glupirate...
Нараво да нам неће узети ''маме''.
То и да хоће, не би успели јер је тотално против-природно.
 
http://www.mondo.rs/s181517/Svet/Rec_mama_je_seksisticka_treba_roditelj.html
Reč "mama" je seksistička, treba roditelj?!
Savet Evrope preporučiće vlastima 47 zemalja članica da u svojim uredima i dokumentima više ne koriste "seksistički jezik" i time da doprinesu ravnopravnosti žena i muškaraca.
Prema navodima nemačkog dnevnog lista Bild, u rezoluciji Parlamentarne skupštine Saveta Evrope na ovu temu se, između ostalog, navodi da "izraz 'žena u kući' (za 'domaćicu') odslikava tradicionalno gledanje na ulogu polova koja koči ravnopravnost".

Inicijativa za ovo došla je od socijalističke poslanice u švajcarskom parlamentu Doris Štump koja je zatražila da se žene više ne predstavljaju kao "pasivna, manje vredna bića, kao majke i seksualni objekti".

Iz Švajcarske je već došlo niz predloga za "novi jezik" koji bi trebalo da koriste upravni organi zemalja članica Saveta Evrope, prenosi "Bild".

Tako bi izrazi "majka" i "otac" trebalo bi da budu zamenjeni rečima "roditelj" ili još bolje "jedan od roditelja".

"Pešačka zona" trebalo bi da se zove samo još "zona za šetnju", "kurs za početnike" morao bi da se naziva "osnovni kurs", a "parking za posetioce" samo još "gostinski parking". Reč "momčad" trebalo bi da bude uvek zamenjena sa "tim" ili "ekipa".
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
МАМА
Реч, која је фактички настала са почетком комуникације љуског рода,
која се у већини светских језика изговара слично,
која само својим изговором у себи садржи толико нежности и топлине....
Путуј ЕУропо....Иди што даље од нас...
Заобиђи нас у великом луку....
ПС
Поведи са собом све присталице, којима реч МАМА ништа не значи....
Поведи са собом све оне што их је на свет донела рода...
док содомија није и законски забрањена...
;) ;) ;)
Lepo pise da ce takvi termini biti korisceni u administraciji, a ne u svakodnevnom zivotu. Bas se moze zabraniti ljudima da matorce oslovljavaju sa mama i tata. Sta se tripujete kad niste ni procitali ili niste razumeli procitano. ***, ispade doci ce EU da nas pojede, BUA HA HA HA! Nema nam spasa! Bez'te u brda! Spasavaj se ko moze!
 
Lepo pise da ce takvi termini biti korisceni u administraciji, a ne u svakodnevnom zivotu. Bas se moze zabraniti ljudima da matorce oslovljavaju sa mama i tata. Sta se tripujete kad niste ni procitali ili niste razumeli procitano. ***, ispade doci ce EU da nas pojede, BUA HA HA HA! Nema nam spasa! Bez'te u brda! Spasavaj se ko moze!
Извини, а зашто би били коришћени па макар и у администрацији?:dontunderstand:
 
Ево, баш нешто вртим филм, па се не сетих где се то у нашој администрацији спомиње реч ''мама'', сем у формуларима где се експлицитно тражи и име оца и име мајке.
Свугде другде се спомиње реч ''родитељ'''.
(''адреса родитеља или старатеља'', ''потпис родитеља или старатеља''...и слично, значи чак је формулација прилагођена и деци која немају родитеље...)
 
Супер, па где се то код њих било где у администрацији спомиње то ''мама, тата'' ?

Ја , колико сам упозната, нигде.

Поставља се питање чему онда све ово или да ли је баш то- то, што пише у чланку ?
 

Back
Top