Razmishljate li o faxu?

Ima li vas, srednjoshkolaca, koji razmishljate o upisu na fakultet?
Da li se neko od vas odluchio, raspitao? ;)

ja imam izbor od 3 faksa

1. filozofski
2. filoloshki
3. politichke nauke

to sam kao suzio, al tek sam druga godina
najmanja je shansa da upishem filoloshki, ali ako odem na to, bice skandinavski jezik
filozofski je drugi izbor, i bice verovatno filozofija
a politichkim naukama dajem najvece shanse, i to odsek zhurnalistike, mada ima josh nekih smerova koje sam uzeo u obzir
sve je ovo nategnuto, jer moram da upadnem na budzhet, nemam para za samofinansiranje
 
ja kad sam krenuo u srednju nisam mogao da se opredelim
sad, kad sam iskusio dosta o prirodnim naukama (ja sam prirodno matematichki smer, a u glavi drushtvenjak :D) i video da ne bih mogao da se posvetim tome ozbiljno, odluchio sam da ce biti drushtvena nauka sigurno
Nemam dovoljno afiniteta prema prirodnim naukama
 
ja kad sam krenuo u srednju nisam mogao da se opredelim
sad, kad sam iskusio dosta o prirodnim naukama (ja sam prirodno matematichki smer, a u glavi drushtvenjak :D) i video da ne bih mogao da se posvetim tome ozbiljno, odluchio sam da ce biti drushtvena nauka sigurno
Nemam dovoljno afiniteta prema prirodnim naukama

Je l' ti reche da si druga godina?
Zar ces provesti jos dve godine u takvoj skoli,da bi na kraju upisao drustveni fakultet??Pufff,zasto se ne prebaci na drustveni smer jos u prvoj?
(Kazem to jer ja na prirodnom ne bih mogao ni dva minuta,muka mi je i od ove moje opste,hocu drustveni :().
 
nisam zheleo da se prebacujem
drushtveni smer je veoma jadan - 0 od prirodnih nauka i forsiranje drushtvenih. Na prirodnom smeru forsiranje prirodnih nauka naravno, ali drushtvene nauke se takodje potenciraju, forsiraju se jezici i ne zaostaje se mnogo za drushtvenim smerom, za raziku od njih koji gotovo nishta ne rade iz matematike i fizike, o hemiji da ne govorim. Ruku na srce, oni imaju muzichko i likovno 4 godine, dok ja to gubim u drugoj.
Iako cu ja da zavrshim na drushtvenom fakultetu, imacu kolko tolko uvid u prirodne nauke, znacu matematiku, fiziku i hemiju donekle, necu biti balvan :D
 
Ne bih da vredjam ali meni je a medicina vise toliko izlizana da vise nema kud....I nikad je ne bih upisao makar znam da cu sutra da se obogatim ko niko....Jednostavno imam neki odbojan sta prema medicin(nzm zbog cega stvarno:roll:)ali o5 volim biologiju i hemiju jako....
Izlizana? Ne razumem...
Ja zhelim, i imam plan za specijalizaciju hirurgije posle studija (naravno, o tom - po tom). Jednostavno mi je to ogromna ljubav, volim medicinu, a na primer hemiju recimo volim onako, dok biologiju jedino vezanu za choveka.
 
Super je to posao, ali zahteva preveliku odgovornost i nije za sve ljude... Meni nikad ne bi palo na pamet da zavrshim tako neshto, meni kad neko pricha o krvotoku, bele i crne tachke se same pojavljuju ispred ochiju i pada mi se u nesvest. Josh i sama pomisao da treba da dzagam tudja srca i bubrege nekim skalpelima i nozevima me uzasava...
 
ja imam izbor od 3 faksa

1. filozofski
2. filoloshki
3. politichke nauke

to sam kao suzio, al tek sam druga godina
najmanja je shansa da upishem filoloshki, ali ako odem na to, bice skandinavski jezik
filozofski je drugi izbor, i bice verovatno filozofija
a politichkim naukama dajem najvece shanse, i to odsek zhurnalistike, mada ima josh nekih smerova koje sam uzeo u obzir
sve je ovo nategnuto, jer moram da upadnem na budzhet, nemam para za samofinansiranje
Skandinavski jezici su super grupa na filološkom.
Predavači su fenomenalni, mnogo se radi ali se mnogo i nauči.
Mnogi ljudi ne izdrže pa padnu godinu-dve i posle upišu neki drugi jezik ili nešto drugo, jer im je teško na skandinavistici, ali ako imaš iole radnih navika nema problema.
E sad, kažeš da moraš na budžet, poslednjih godina je bila velika navala na skandinavistiku, ne znam kako će biti kad ti budeš upisivao, ali ako ne vučeš blistav uspeh iz srednje moraš dooobro da zagreješ stolicu za prijemni.

Vidim da kažeš da ti je to tek treća opcija, ali, da pomognem ;)
 
Skandinavski jezici su super grupa na filološkom.
Predavači su fenomenalni, mnogo se radi ali se mnogo i nauči.
Mnogi ljudi ne izdrže pa padnu godinu-dve i posle upišu neki drugi jezik ili nešto drugo, jer im je teško na skandinavistici, ali ako imaš iole radnih navika nema problema.
E sad, kažeš da moraš na budžet, poslednjih godina je bila velika navala na skandinavistiku, ne znam kako će biti kad ti budeš upisivao, ali ako ne vučeš blistav uspeh iz srednje moraš dooobro da zagreješ stolicu za prijemni.

Vidim da kažeš da ti je to tek treća opcija, ali, da pomognem ;)

gledao sam koliko ljudi je konkurisalo proteklih godina na skandinavske jezike i bash zbog toga sam to stavio kao trecu opciju, mala je verovatnoca da sa ovim ocenama upadnem na budzhet tu.
zahvalan sam na pomoci, ionako sam tek 2. godina, ima vremena :)
 
Znam da je rano, i sve tako, ali ubi me znatizelja, jednostavno volim da planiram unapred...
I dvoumim se... Moja velika zelja je novinarstvo, ali.... nzm jednostavno ljudi oko mene stvaraju mi dosta predrasuda.... a volela bih i da upishem istoriju, na Filozofskom fakultetu....
 
Izlizana? Ne razumem...
Ja zhelim, i imam plan za specijalizaciju hirurgije posle studija (naravno, o tom - po tom). Jednostavno mi je to ogromna ljubav, volim medicinu, a na primer hemiju recimo volim onako, dok biologiju jedino vezanu za choveka.

Izlizana u smislu da je veci deo naroda upisuje tek tako jer iamju pare za vezu ba ih boli uvce da uzmu knjigu u rucice zlatkne koje nisu koristili ni za sta drugo osim kasike....U tom smisli izlizana, da je sve vise i vise upisuje misleci da ce je olalko zavrsiti(naravno cast izuzecima, ako ih ima uopste:D)Imam i ja jednu curu sto voli biologijju(samo coveka:D) i ne bas hemiju i oce medicinu.....Meni je to sooludo!A zasto?Pa zato jer kaze da ce moci da se zapolsli i da ima pare...Ma daj molim te...Nije medicina izucavanje onog sto se radi u osmom i u srednjoj o coveku......Medicina je nestoo mnogo mnogo vise.....Nisam ja neki expert sto se medicine tice i da znam ne znam ni ja koliko ali dovoljno znam da znam da nikad necu upisati medicinu:DPa makar ukinuli hemiju kao nauku!
 
Izlizana u smislu da je veci deo naroda upisuje tek tako jer iamju pare za vezu ba ih boli uvce da uzmu knjigu u rucice zlatkne koje nisu koristili ni za sta drugo osim kasike....U tom smisli izlizana, da je sve vise i vise upisuje misleci da ce je olalko zavrsiti(naravno cast izuzecima, ako ih ima uopste:D)Imam i ja jednu curu sto voli biologijju(samo coveka:D) i ne bas hemiju i oce medicinu.....Meni je to sooludo!A zasto?Pa zato jer kaze da ce moci da se zapolsli i da ima pare...Ma daj molim te...Nije medicina izucavanje onog sto se radi u osmom i u srednjoj o coveku......Medicina je nestoo mnogo mnogo vise.....Nisam ja neki expert sto se medicine tice i da znam ne znam ni ja koliko ali dovoljno znam da znam da nikad necu upisati medicinu:DPa makar ukinuli hemiju kao nauku!
Pre svega, mnogi guraju hemiju i biologiju u isti kosh sa medicinom, kao da su to dve najbitnije stvari vezane za medicinu. Biologija pomene najbitnije stvari, kazhe tu i tamo neshto, i zavrshi posao. Koliko se iz biologije o choveku uchi tokom nizheg i srednjeg shkolovanja je oko 1% medicine. Hemija je vetj neshto drugo, ali je mnogo manje zastupljena u medicini, iako se na nashem faxu uchi biohemija do sitnih detalja, iako je sushtinski nepotrebna u toj meri.

Ja ne znam kako je bilo ranije, tj. ne zhelim da spekulishem, ali se medicina polako chisti od takvih osoba koje zavrshavaju fakultet gledajutji na budutju platu i titulu, uz provlachenje na ispitima.
Sve u svemu, idiotluk je upisati jedan od najtezhih fakulteta bez jake volje i zhelje.
 
Pre svega, mnogi guraju hemiju i biologiju u isti kosh sa medicinom, kao da su to dve najbitnije stvari vezane za medicinu. Biologija pomene najbitnije stvari, kazhe tu i tamo neshto, i zavrshi posao. Koliko se iz biologije o choveku uchi tokom nizheg i srednjeg shkolovanja je oko 1% medicine. Hemija je vetj neshto drugo, ali je mnogo manje zastupljena u medicini, iako se na nashem faxu uchi biohemija do sitnih detalja, iako je sushtinski nepotrebna u toj meri.

Ja ne znam kako je bilo ranije, tj. ne zhelim da spekulishem, ali se medicina polako chisti od takvih osoba koje zavrshavaju fakultet gledajutji na budutju platu i titulu, uz provlachenje na ispitima.
Sve u svemu, idiotluk je upisati jedan od najtezhih fakulteta bez jake volje i zhelje.
Apsolutnoi se slazem sa svakom tvojom recenicom osim ove da hemija i medicina nisu bas povezane....Naravno da jesu....Sve sto se desava u nasem organizmu su manje ili vise hemijski procesi i nista drugo....Ali o5 se slazem sa ovim sto si rekla...Nisam ni zeleo da uvredim na neki nacin tvoje zanimanje ili zelju nisam siguran...Ali se isto tako ne bih slozio da je najtezi fakultet....;)
To je relativna stvar za tebe je tesko meni ce bidi lako onom tamo osrednje itd....Lako je za onog ko uci onaj ko je lenj njemu je i zivot tezak...

To je sve....POzdrav
 
Apsolutnoi se slazem sa svakom tvojom recenicom osim ove da hemija i medicina nisu bas povezane....Naravno da jesu....Sve sto se desava u nasem organizmu su manje ili vise hemijski procesi i nista drugo....Ali o5 se slazem sa ovim sto si rekla...Nisam ni zeleo da uvredim na neki nacin tvoje zanimanje ili zelju nisam siguran...Ali se isto tako ne bih slozio da je najtezi fakultet....;)
To je relativna stvar za tebe je tesko meni ce bidi lako onom tamo osrednje itd....Lako je za onog ko uci onaj ko je lenj njemu je i zivot tezak...

To je sve....POzdrav
Govorim o opshtoj vezi hemije i medicine, i nikako nisam rekao da su nepovezani, naprotiv, veoma su. Bazirao sam se na odnos dosadashnjeg obrazovanja i fakultetskog, pa i shirenja struke nadalje. Zato i pomenuh biohemiju. Kud tje anesteziolog bez (bio)hemije?...
Da je jedan od najtezhih, kao shto i rekoh, veruj - jeste. Nisu doktori bezveze toliko poshtovani i visoko u ochima drugih (Srbija tu kvari sliku, dodushe). Nikom josh medicina nije bila osrednja, pa i onim perfektnim djacima, naviknutim da uche je bilo teshko. Al' ako si istrajan i volish to shto uchish, naravno da tjesh gomilu upiti s ''lakotjom''.

p.s. rekaO.. ;)
 
Sastale se nauke da kazu koja je najznacajnija i najvaznija.
Biologija kaze : "Ja sam"(i navede gomilu svima poznatih razloga)
Hemija kaze: "Ja sam"."Da nema mene,ne bi bilo tebe.
Fizika kaze:"Ja sam".
itd. itd. itd. Vic ko vic.
Zar vi raspravljate o tome?
NARAVNO da su sve povezane,ko je rekao suprotno?Nadam se niko :D
PS. Ja sam svoju 'fakultetsku zelju' vec izlozio. :D
 
Poslednja izmena:
Oces li podeliti te fakultette sa nama....;)

Ok, prednjaci filoloski.
To bi bilo otprilike sve, srpski i engleski jezik prvenstveno, ali pre srpski.
Nisam bas formulisala recenicu u prethodnom postu, rekla sam da me par fakulteta zanima, zanima me filoloski, prvenstveno. Jos par stvari, ali ne volim svoje ambicije preterano da delim.
Sta znam, na primer, sada ucim ekonomsku, i sa sigurnoscu mogu reci da me ekonomija ne zanima toliko i da necu pokusavati da upisem ekonomski fakultet.
 
Sastale se nauke da kazu koja je najznacajnija i najvaznija.
Biologija kaze : "Ja sam"(i navede gomilu svima poznatih razloga)
Hemija kaze: "Ja sam"."Da nema mene,ne bi bilo tebe.
Fizika kaze:"Ja sam".
itd. itd. itd. Vic ko vic.
Zar vi raspravljate o tome?
NARAVNO da su sve povezane,ko je rekao suprotno?Nadam se niko :D
PS. Ja sam svoju 'fakultetsku zelju' vec izlozio. :D
Ne raspravljamo ni o bitnosti, niti o povezanosti, vetj o prostom odnosu prethodnog znanja sa onim koje dolazi.. ;)
 
Ok, prednjaci filoloski.
To bi bilo otprilike sve, srpski i engleski jezik prvenstveno, ali pre srpski.
Nisam bas formulisala recenicu u prethodnom postu, rekla sam da me par fakulteta zanima, zanima me filoloski, prvenstveno. Jos par stvari, ali ne volim svoje ambicije preterano da delim.
Sta znam, na primer, sada ucim ekonomsku, i sa sigurnoscu mogu reci da me ekonomija ne zanima toliko i da necu pokusavati da upisem ekonomski fakultet.

Upisi Srpski draga forumasice....
Nije da te nagovaram ali cinjenica je da je engleza mnogo mnogo mnogo pa na kvadrat!;)
Gledam samo iz moje skole koliko njih oce Engleski,meni je to:confused:!
Ako volis Engleski stvarno ti ces van nastavno i da se bavis njime putovaces i usavrsavaces ga.....Hocu reci da na svakom koraku imas diplomiranog Engleza:thumbdown:
Sa druge strane srpski ima izuzetno malo interesovanje ali budi sigurna da ako nista drugo mozes raditi kao profesor srpskog jezika kojih je veoma malo....Ili mozda neki lektor nesto snacices se vec...Mozda na Slagalici ti budes umesto Milke Canic:rotf:


Salu na stranu...Upisi Srpski....:gace:
 
Ne raspravljamo ni o bitnosti, niti o povezanosti, vetj o prostom odnosu prethodnog znanja sa onim koje dolazi..
Oky. :)
Upisi Srpski draga forumasice....
Nije da te nagovaram ali cinjenica je da je engleza mnogo mnogo mnogo pa na kvadrat!
Gledam samo iz moje skole koliko njih oce Engleski,meni je to!
Ako volis Engleski stvarno ti ces van nastavno i da se bavis njime putovaces i usavrsavaces ga.....Hocu reci da na svakom koraku imas diplomiranog Engleza
Sa druge strane srpski ima izuzetno malo interesovanje ali budi sigurna da ako nista drugo mozes raditi kao profesor srpskog jezika kojih je veoma malo....Ili mozda neki lektor nesto snacices se vec...Mozda na Slagalici ti budes umesto Milke Canic


Salu na stranu...Upisi Srpski....
Hmm,ne bih se slozio.Mislim da interesovanje za engleski(i filoloski fakultet uopste) opada,da je prethodnih par godina bilo ogromno,ali sad polako opada,i za koju godinu opasce znatno(zbog onih stvari koje su svima jako poznate-problem oko zaposlenja i takozvana 'izlizanost').Za srpski je slabo interesovanje,to da.
Svi pricaju kako hoce engleski,i na kraju nista.Najcesce neki drugi fakultet bude izabran(zbog gore navedenih stvari).
Mada je zelim da diplomiram anglistiku.Zelja je nastala jos u nizim razredima,a sad sam srednja skola.Vec 7 godina ne menjam misljenje.
 

Back
Top