rat nije loš - loš je nekontrolisani rat

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Immortal_girl:
Svaki rat je LOS
loš za šta? rat ometa postizanje kojeg cilja?
Immortal_girl:
i NEKONTROLISAN
nisi u pravu jer su, na primer, prvi i drugi svetski rat bili kontrolisani - nisu doveli do istrebljenja učesnika.
Immortal_girl:
NE UBIJ ... nema izgovora za bilo koji vid ubijanja, bilo to u ratu ili individualno, isto je sve to....

Samo sto rat moze biti neka vrsta opravdanja :roll: :shock: za ubijanje :shock:
postoji ogromna razlika između volje za ubijanjem i volje za ratovanjem: u slučaju volje za ubijanjem ubica želi što slabijeg protivnika jer će ga kao takvog što lakše ubiti i želi da ga ubije, a u slučaju volje za ratovanjem ratnik želi što jačeg protivnika i želi da pobedi jači - ko kod to bio. rat se ne može definisati kao ubijanje jer rat ima dve strane - i ratnik može poginuti - i upravo je u tome lepota rata.
 
Rat mi ide na jednu stvar. Ne volim da mislim o ratu. Težak mi je za psihu. Rat je pokušaj odbrane. To valjda ljudi žele. Odbrana. Odbrana. A ta odbrana se zove raznim imenima. Kad bih razmislio o tome vjerovatno big se sjetio. Razmišljao sam o tome poodavno. Odbrana uglavnom. Rat je dobar jedino za odbranu. A ljudi se brane svjesno ili nesvjesno. To je sve što rade. Mislim dakle mislim. A sad moram da spavam. Eto moje slobode. Pitam se koliko sam već budan. Zagovaranje rata je odbrambena mašinerija. Psihička. Ko god to zagovara to znači da ima problem. Privatni neki. I to je onda odbrana. Da se ne bi mislilo o velikim privatnim problemima onda se misli o ratu i klanici i kako je to lepo. Ako se brigaš o čovječanstvu ondaK ti treba bolja filozofija. Ili filodoksija. Nema više otvorenih sofista. To ništa ne valja.
 
mudrosslav:
loš za šta? rat ometa postizanje kojeg cilja?
Loš je za mene. Neću da se smaram ratovima. Rat je težak za glavu.
mudrosslav:
i ratnik može poginuti - i upravo je u tome lepota rata.
Koje gluposti! Šta fali miru?
Kažem ja to je odbrambena mašinerija. Imaš probleme

Taj Niče je koliko znam bio teško bolestan. I to od sifilisa. Ništa nije vidio.
 
mudrosslav:
loš za šta? rat ometa postizanje kojeg cilja?nisi u pravu jer su, na primer, prvi i drugi svetski rat bili kontrolisani - nisu doveli do istrebljenja učesnika.postoji ogromna razlika između volje za ubijanjem i volje za ratovanjem: u slučaju volje za ubijanjem ubica želi što slabijeg protivnika jer će ga kao takvog što lakše ubiti i želi da ga ubije, a u slučaju volje za ratovanjem ratnik želi što jačeg protivnika i želi da pobedi jači - ko kod to bio. rat se ne može definisati kao ubijanje jer rat ima dve strane - i ratnik može poginuti - i upravo je u tome lepota rata.



Ovo je uzasan stav ..jos pitas zasto je rat los??? :shock:

KONTROLISANI rat??? :shock: koliko je samo civila poginulo, a I onih koji su ratovali ukupno…. JEL TO USPEH STO COVEK NIJE POTPUNO ISTREBLJEN? Uzas

Kao sto vec rekoh izgovora za bilo koji vid ubijanja, bilo to u ratu ili individualno, isto je sve to....

volja za ubijanjem je isto sto i volja za ratovanjem …… KO UBIJA - UBICA JE …… opravdanja nema, niko nikoga ne moze naterati da ratuje…… a ko zeli da ratuje – citaj UBIJA nek se preispita…

LEPOTA RATA???? :shock: Stvarno je ovo kod tebe ozbiljno…
 
Da li je rat los... pa jeste! Da li je nuzan, naravno. S tobom Mudroslave se moram sloziti oko mnogo toga... Rat pocinje kontrolisano, ali se brzo otima kontroli i to niko ne moze da spreci... Ja sam preziveo dva rata. Sluzio sam i vojsku. I usudjujem se da mislim da imam pravo da i ja dam svoje misljenje o tvojoj temi. Mislim da nam se priblizava rat, svetski rat, a sva ova situacija u svetu to podrzava i privlaci...
Ali rat ubija sve, i otprilike oni najbolji u njemu poginu, a olos i sljam ostane. Nadam se da cemo mi ovaj rat sto dodje docekati ujedinjeni, i nemilosrdni prema izdajnicima i ratnim profiterima.
Rat... ubijanje... pa to tako mora... tako je i kod zivotinja, tako je od nastanka sveta i bice do kraja sveta... Uvek ce neko hteti vise, i uvek ce neko bit jaci...
Samo danasnji rat ljudi se razlikuje, jer nece stradati samo ratnici, vec i njihova deca i potomci... Kad se nuklearno oruzije ispali, efekat ce biti dug (Hirosima...) na to nisi mislio... Sad prvo izgori zemlja pa umru ljudi...Rat se vise ne moze kontrolisati upravo zbog nuklearnog oruzija... Osvojiti teritorije, zasto? Pa Srbija ima vise teritorije nego sto joj i treba, dovoljno je isterati strance i imaces pusta sela i gradove?
Ali ako posmatras na svetskom nivou, onda je rat i vise nego potreban, svet postaje prenaseljen i ako nastavi ovako da se naseljava sam ce sebe unistiti, zato je potreban rat...
 
Igramo se dobrih namera, tako se igramo i da smo ljuti na nekoga.....I onda ovi što pomisle da smo stvarno ljuti , oni bi da nam pomognu i odu , ispucaju se , upucaju ih , i onda kad nam dosadi , i kad se prorede redovi, prekinemo sa igrom , baš kao kad smo bili mali i došlo vreme za ručak....

I krenemo da ručamo, da "obnavljamo" sve, da izgradjujemo , da prisvajamo i na taj način ulepšavamo.....
Ali ne smemo se igrati dok ne upoznamo sve igrače, da nas ne bi drugi igrači izbacili dok trepneš....mešamo im se u već otpočelu igru.....
 
mudrosslav:
ako je zaista tako onda ti neće biti teško da kažeš koje su to moje promene stava pošto mislim da imam jedan isti stav od samog početka.

kao što si na ovoj temi mogao primetiti ja svoje mišljenje osnivam na dokazima i primerima. gde su tvoji dokazi za moje menjanje stava?ne znam na koga misliš?

Kad sam shvatio da si u zavadi s Nietzscheom i da ne razumiješ ni elementarne stvari iz njegove filozofije, odlučio sam prekinuti komentiranje jedne neodržive teze kakva je inače tvoja tema.
Nisi naveo nijedan jedini dokaz, a primjerima se ne dokazuje, nego eventualno samo ilustrira predmet razgovora.
Svako dobro!
 
Ја ратујем са сопственим слабостима (које имам као и сви други људи на свету). То је, дакле, некакав унутрашњи рат. Али понекад ратујем и са својом околином -- онда кад та околина подстиче моје слабости, као кад би некоме ко покушава да престане да пије, неки "пријатељ" рекао нешто као -- "ма попиј једну, неће ти бити ништа". Нећу да "попијем једну" и понекад буквално морам да ратујем с "пријатељима" који као да су у савезу с мојим слабостима, па им иду на руку. :mrgreen:
 
Mudrosslave ne lupetaj. Niti jedan rat nije dobar, niti je potreban. Zelju za njim imaju samo oni koji su rodjeni uskraceni za inteligenciju.
Navedi razlog ratu ?
Boja koze, vjera ??
Sto su se nekada u proslosti grupice odvajale, trazile srecu na drugim mjestima, trazili svrhu u drugim vjerovanjima itd itd, da zbog toga izazivaju mrznju u meni, da se zbog toga ratuje, ubija, rusi ? Ne budi blesav.
Svi smo mi na istom i toliko nebitni, kao kad gledamo mrave u mravinjaku, ne vidimo razliku, sve ih vidimo kao malesne, nemocne zivotinjice, koje ,kao bez glave, trckaraju tamo-vamo.
E to smo upravo i mi, u ocima nekog mnogo savrsenijeg i uzvisenijeg.

Ispostuj svoju ulogu na ovom svijetu, ne uznemiravaj druge, nisi nista vazniji od bilo koga, a ni manje vazan. Los covjek se osjeti, samo ga distanciraj, a sa dobrim provodi vrijeme, uzivaj na ovom kratkom putovanju.
 
mudrosslav:
moje mišljenje o ratu promenio bih jedino ako bi mi taj telesni hendikep značajno oslabio intelekt, ako bi mi pogled i misao izgubili čvrstinu, oštrinu i dubinu, pa bih se onda zaleteo da tvdim nešto besmisleno i neodređeno ... onda bih pričao a ne bih znao šta pričam

pa...znash u ratu su ti shanse da ostanesh fizichki povredjen ali ziv malo manje od onih da ostanesh ubijen, zaklan, muchen, oguljen, streljan , rasturen u komadice...tako da bi tvoj mudri mozgic posluzio kao izvor ugljenih hidrata, masti i bjelanchevina i drugih sastojaka lokalnim svrakama...pa te ne bi morile ove teshke misli...
nisam chitala da li si bio negdje u ratu....ne mora to biti direktno dejstvo, moze i sam dozivljaj da rat traje, neizvjesnost, smrt svuda...nebo je drugachije i vazduh i zemlja i sve...sve...
ako nisi, bash bi bilo lijepo da se prijavish i odesh negdje u pomoc...
...nema vece propasti za ljude od rata, kad kazem ljude, mislim na obichan narod , bilo koji narod...
prochitah u ''Prohujalo sa vihorom'', kazu ljubav i tralala literatura...nemam kod sebe knjigu da bih citirala ali reche jedan lik neshto tipa...najvishe se para zaradi u dva sluchaja, kad se jedna zemlja rastura i kad se stvara nova...
...ako kazesh nekontrolisan...kako onda prestaje jednim potpisom...a toliki ljudi se vracaju kucama, jer je STALA PROPAST, to je uvijek bilo kroz istoriju...
ko misli da je rat dobar, slobodno nek ga potrazi, uvijek negdje na svijetu vri i kljucha, ima gdje otici...kako je to sve slatko kad se gleda na TVu...hrabri Terminator, Silvester i ostali, pa akcija, pa tamo -vamo super izgleda...''mrtvi''statisti lete na sve strane, pa patetichne ratne ljubavi i ostalo tralalala...jel' da da je super...zamisli sebe kao super heroja i ratnog stratega kako se nadmudrujesh sa nekim ''tudjinom'' ko ce biti vjeshtiji i zapamceniji u istorijskim udzbenicima...a da ne kazem super komp igrice, kokash ljude kao divlje patke i ugasuish komp, pa odesh na ruchak...
e, moj kume mnogi hrabri ljudi nisu imali kad da filozofiraju...
...zamisli sebe da si sam u rukama neprijatelja, jel' mislish da ce ti reci ''puj pike, uhvacen si, ajd sad idi kuci''...ne bi prichao o ratu nikako, a pogotovo da je dobar...jer kad krene, nema nazad...
 
mora čovek nešto da radi. to je jedna velika istina.
čini mi se da vremenom sve što radi počne da gubi smisao i na kraju ga izgubi.

i šta onda da radi? sigurno je da mora nešto da radi! ... ali šta? šta da se radi kada boje počnu da se prelivaju ... zvukovi još više? neke jeftine filosofije definitivno ne mogu da prođu. možda da ratuje?

možda će neko reći kako je rat grozan ... ja kažem da je osećaj besmisla još grozniji!

rat kao rat ... rat po sebi ... nije loš. stvari postaju loše tek onda kada rat izmakne kontroli. kad sve strane koje ratuju bivaju uništene ... rat bez pobednika ... i pritom ne mislim na nerešen rezultat već na to da niko nije preživeo.

verujem da sam vidovit ... i to ne zato što ima neke nadprirodne moći već zato što pravim dobre proračune. nekih puta sam govorio nešto zbog čega su me smatrali budalom ili ludakom ... i nekoliko meseci kasnije ispostavi se da sam sve bio u pravu. ne zato što imam nadprirodne moći već zato što sam video ono što je očigledno.

i šta sad vidim? ... vidim da ljudi polako ali zato sigurno na dobrom su putu da unište sami sebe u sledećih desetak godina. što pre prihvate rat kao najvišu istinu to imaju veće šanse da izbegnu istrebljenje. ali naravno da gotovo nema šansi da ljudi to prihvate!

zašto? zato što će izbegavajući da vode kontrolisane ratove otići u nekontrolisane ... i svi ćemo zbog sopstvene licemernosti otići u ... postoje situacije u kojima upotreba prostačkih reči oslikava suštinu ... ovo je jedna od tih situacija.

da li će se neko usuditi da kaže da je rat po sebi nužno loš? ja mislim da je dobar sve dok ne vodi do istrebljenja svih strana ... i da izbegavanje kontrolisanih ratova vodi u nekontrolisane.

prirodna selekcija i evolucija ... rat ... opstaje jači. kad toga nema - nema ni smisla.

Ја не учествујем нити имам намеру да учествујем у било ком рату па ни у том за борбу јачег. Једино није паметно да ми тај најјачи нагази на реп а за остало како год хоће, ја лично му не стајем на пут јер живим свој независтан живот онако како волим и како мислим да је паметно. :ok:

ili bi možda bilo bolje da se pravimo dobri i pošteni i još uz to instaliramo neke ljigave osmehe i propovedamo mir, ljubav, slogu ...
to je prosto nemoguće ... neodrživo ... ali kada se to shvati biće kasno.

mir! ljubav! sloga! bratstvo! jedinstvo! sloboda! - naučna fantastika.

Пре свега није добро правити се било чим, ту си управу... о масовној слози, братству и јединству не размишљам јер то једноставно не зависи од мене. Слобода није научна фантастика али је чест случај да онај ко је има он је не види и не уме да је осети. Љубав такође није научна фантастика али је веома ретка појава и зависи од тога да ли појединац уме и жели да је осети или не, још неких ситних фактора и наравно од тога да ли ће наићи на такву сличну особу (што није ни мало лако). :kpozdrav:
 
mora čovek nešto da radi. to je jedna velika istina.
čini mi se da vremenom sve što radi počne da gubi smisao i na kraju ga izgubi.

i šta onda da radi? sigurno je da mora nešto da radi! ... ali šta? šta da se radi kada boje počnu da se prelivaju ... zvukovi još više? neke jeftine filosofije definitivno ne mogu da prođu. možda da ratuje?

možda će neko reći kako je rat grozan ... ja kažem da je osećaj besmisla još grozniji!

rat kao rat ... rat po sebi ... nije loš. stvari postaju loše tek onda kada rat izmakne kontroli. kad sve strane koje ratuju bivaju uništene ... rat bez pobednika ... i pritom ne mislim na nerešen rezultat već na to da niko nije preživeo.

verujem da sam vidovit ... i to ne zato što ima neke nadprirodne moći već zato što pravim dobre proračune. nekih puta sam govorio nešto zbog čega su me smatrali budalom ili ludakom ... i nekoliko meseci kasnije ispostavi se da sam sve bio u pravu. ne zato što imam nadprirodne moći već zato što sam video ono što je očigledno.

i šta sad vidim? ... vidim da ljudi polako ali zato sigurno na dobrom su putu da unište sami sebe u sledećih desetak godina. što pre prihvate rat kao najvišu istinu to imaju veće šanse da izbegnu istrebljenje. ali naravno da gotovo nema šansi da ljudi to prihvate!

zašto? zato što će izbegavajući da vode kontrolisane ratove otići u nekontrolisane ... i svi ćemo zbog sopstvene licemernosti otići u ... postoje situacije u kojima upotreba prostačkih reči oslikava suštinu ... ovo je jedna od tih situacija.

da li će se neko usuditi da kaže da je rat po sebi nužno loš? ja mislim da je dobar sve dok ne vodi do istrebljenja svih strana ... i da izbegavanje kontrolisanih ratova vodi u nekontrolisane.

prirodna selekcija i evolucija ... rat ... opstaje jači. kad toga nema - nema ni smisla.

ili bi možda bilo bolje da se pravimo dobri i pošteni i još uz to instaliramo neke ljigave osmehe i propovedamo mir, ljubav, slogu ...
to je prosto nemoguće ... neodrživo ... ali kada se to shvati biće kasno.

mir! ljubav! sloga! bratstvo! jedinstvo! sloboda! - naučna fantastika.

Da li si ti uopste doziveo rat,kada pises ovakve stvari ? NIJEDAN RAT NIJE DOBAR !!!
 
mislim da covek bez ratnog iskustva, bilo kao civil ili vojnik, nema prava da daje sud o ratu. Onaj koji je rat video samo na TV-u, nikako ne moze da zna kako ce se ponasati u nekoj takvoj situaciji i kako bi tada mislio o svemu tome.

ovako nekako, onaj ko ima stav u vezi neceg izgradjen na licnom prakticnom iskustvu, on to najbolje (ako ne i jedini) poznaje. onaj koji to nema, moze da nagadja i pretpostavlja, ali nikako da zna.

tako da, mudroslave, ako si doziveo sve te aspekte rata, onda pozdravljam tvoj stav, ali ako nisi, pa... sto si pocinjao ovu temu uopste?:dontunderstand: ako hoces da ucis o ratu, idi na ratiste...
 
Sta mislite da li su Hitlerov cilj i metoda bili ispravni ?

U dugoj svetskoj istoriji ratovi su bili svakodnevnica i cini se da se to stanje nije promenilo . Da li je borba kao zakon prirode jedini nacin da se ostvari cvrsta egzistencija jedne kulture ili nacije ?

Danasnji svet je podeljen po pitanju da li je rat , ili uopste borba , nuzna pojava u drustvu . Kako je Petar Petrovic Njegos pisao to je normalna prirodna pojava , zivotinje se medjusobno bore to se dakle moralo odraziti i na ljude koji su deo te prirode . Ne zelim ovde povezivati Hitlera sa Njegosem , ali nitna "shvatanja sveta" je donekle ista i ceo svet je danas prihvata .

Zasto se ljudi , koji su deo ovog sveta i koji su ga stvorili ovakvog kakav je danas , zasto se ti ljudi nisu promenili ? Sve generacija do sada su prihvatale rat kao nacin zivota , i mi se nimalo ne razlikujemo od njih . Mi se sustinski ne razlikujemo od njih . Ako je vec prirodni zakon borba za opstanak , koji je solidno opisao Darvin i koji je kasnije razradjivan . Dakle postoji vecita borba iz koje izlaze samo oni bolji , jaci , pametniji , lukaviji i to je proces evolucije koja ostavlja samo bolje jer su evoluciji potrebni bolji i savrseniji . Takav osnovni zakon se ocigledno odrazava i na ljude .

Druga polovina smatra da je to vrlo pogresno stanoviste i pogled na svet jer covek vise nije zivotinja . On se izdigao od tih prirodnih zakona opstanka i postao bog . On sada prilagodjava svet svojim potrebama i stvara bolji svet . Ako je tako zasto nije stvorio bolji svet gde nece biti masovnih ratova i bede ? Zasto to nije uradjeno kad je mogao ? Zasto se mi ljudi kao svesna ljudksa bica nismo promenili i grehove nasih otaca isprvili i izmenili svet i od njega napravili bolje mesto za zivot ? Danas imamo tehnologiju i dovoljno resursa da citav svet ima hrane ali i dan danas ljudi masovno umiru od gladi i izlecivih bolesti ? Zasto se to stanje nije promenilo ? Ako je covek svesno bice koje se velikim delom izdiglo znad prirode i pocelo da stvara svoj nov svet , zasto i dalje u tom svetu vaze prirodni zakoni surovog opstanka . Vekovima se razvijala tehnologija , nauka , medicina ali znacajnih globalnih promena nema . Sve je isto kao pre hiljadu godina . Zasto se ljudi nisu promenili ? Da li je uopste moguce da se covek promeni i sa njim citava zajednica , tj svet ?

Ako je moguce da se ljudi promene onda je nasa generacija veoma siromasna i bedna i osramocena . Mi nista nismo uradili po tom pitanju . Stoga nemamo prava da se zalimo , ne krize , bedu i takse . Nemamo pravo da se zalimo na "lose" stanje u svetu koje se takodje jako odrazava i na pojedincane zivote svakoga od nas jer smo mi takav svet i stvorili . Prihvatili smo tradicije i nacine shvatanja i pogleda na svet , prihvatili smo stara znanja i drevne tradicije medju kojima je i rat . Mi se nismo promenili . Ako je takva promena nemoguca onda je Hitler najveci i najbolji covek medju nama ikada rodjen . Takav svetski poredak nije uopste nov , vec je star milionima godina . Mi kao svesna ljudska bica koje sebe nacionalno i verski opredeljuju nismo nimalo drugaciji od Adolfa Hitlera , jedino sto se nismo dovoljno izrazili emotivno i ideoloski . Ali zasto se covek ipak protivi zakonima prirode time sto kaznjava ubistvo ili neki drugi akt koji je sasvim normalna pojava u prirodi ? Da li je to znak da ipak zelimo da budemo nesto drugo ? Da se promenimo ? Ovde po mom mishljenju imamo jedan paradox .

Pa cak i taj Adolf Hitler je hteo da ratom obrise sve nacije i da stvori jednu globalnu drzavu i jednu svetsku naciju , za koju je on smatrao najboljom i najsavrsenijom , kako onda mogao da ostvari svoje glakticke planove , kako bi takvom svetu obezbedio mir . Isti cilj ima i jedna i druga strana ali se metode razlikuju .
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top