QUENTIN TARANTINO

...nema nista gore nego kad sve bude zbrljano...nit se zna kad je pocetak ni kad kraj.

Ono sto LAICI ne vide je da je u filmu svim scenama bacena paznja na najmanji detalj.

Ako cemo o detaljima, ja bih kao "laik" mogao da primetim da se recimo u filmu prikazuje dinamit (Tarantinov lik gine od njega), iako se radnja odigrava 1858. a dinamit je poceo da se proizvodi tek 1866.

Takodje je sumnjiva i ona borba izmedju dva crna roba u Kendijevoj kuci, jer tesko da su u to vreme robovi mogli da poznaju zahvate iz BJJ ili barem grcko-rimskog rvanja.
 
Ali to nije istorijski film, to je Tarantinov film i normalno je da ce on pomijesati zanrove i uklopiti godinu 1858. sa modernim nekim izumima, govorom i slicno....cisto sumnjam da su kauboji vjezbali svoje pucanje u to doba na snesku belicu....
 
Što bi rekao jedan poznanik, "kada Tarantino krade to nije krađa, to je omaž, kada Tarantino pretjeruje to nije preseravanje, to je Tarantino", što je otprilike kvintesencija nekog uvriježenog (umnogome dogmatskog, dodao bih) mišljenja o Tarantinu. Meni je on bio jedan od onih reditelja uz koje sam bukvalno rastao - u stvari smo rasli zajedno, pa mi je lakše da stvari posložim u vremenskoj perspektivi. On je svoja tri najbolja filma podario na počecima karijere - što kao pisac ("Prava romansa"), što kao reditelj ("Psi iz rezervoara", "Petparačke priče"), i poslije toga krenuo silaznom putanjom. Kulminacija tog sunovrata je "Đango", ma koliko se činilo da su ljudi zaluđeni njime. Najčešći argumenti koje sam čuo za sve u vezi sa "Đangom", i dobro i loše, mogu se svesti na prvu rečenicu, još skraćenu - "ma, to je jednostavno Tarantino". Međutim, imam nezgodnu naviku da uglavnom mogu da raspoznam muda od bubrega, kao i da za nešto što je dobro ne mislim da je još i bolje jer ima etiketu, kao i obrnuto - sr*nje mi ništa manje ne smrdi makar bilo i ono sa pedigreom.

Mislim da je problem sa današnjim Kventinom ono što se često desi ljudima koji umisle da veliki umjetnici i genijalci (pritom ne tvdrim da je on veliki umjetnik, niti da nije) mogu da budu nekažnjeno beskrupulozni i da nisu dužni da odgovaraju nikome i ni za šta, a to je upadanje u zamku sopstvenog ega, i nemogućnost bivanja skromnim. A ma koliko on mislio da sve može sam da radi najbolje, praksa pokazuje da ne može. Osobina velikog umjetnika jeste i da je sposoban da uvidi svoje nedostatke, i nađe način da ih potisne, kompenzuje ili potpuno ukloni, kako ne bi uništavali sve dobro u njegovom djelu. Nadam se da će Kventin naći snage da to spozna, za svoje i naše dobro.
 
Pa dobro sad kradja ili omaz. Jedan od Kventinovih omiljenih filmova je Freebie and the Bean, od Richarda Rusha je uzeo ideju da spoji humor i nasilje i doda tome recnik neprimeren za danashnji politicki korektan Holivud. Ako je krao neka je. Bar je malo promesao zabokrecinu u bari.
 
Ti njegovi česti omaži mi prije nisu ni smetali, imao je i mjeru i ukus, i bili su samo ukras dobroj priči. Međutim, u zadnjih par filmova, priča je sve tanja i lošija, pa omaž postaje svrha sam sebi, štrči, a to mi se odveć ne sviđa. U stvari, svaki pojedinačni element teži da bude svrha sam sebi. Zato je meni "Đango" kao cjelina prosječan film. Ima elemenata koji su sjajni posmatrani van konteksta, ali sve kad se sabere - mlako.

Što se tiče "miješanja žabokrečine", ako si pod tim mislio na neki društveni uticaj filma, nekako mi je "Đango" za tu dimenziju nesposoban, uprkos tome što sam čitao neke pokušaje da mu se ona da. Tarantino ubaci riječ "nigger" sto i nešto puta u film više što misli da je to kul, nego da bi provocirao. Da je mislio provocirati, ne bi na svaki pokušaj da mu se ukaže na određene nedosljednosti tvrdio kako je sve "zajebancija". Da se razumijemo - neke "zajebancije" su često društveno svjesnije nego ozbiljni filmovi, ali da bi se snimio takav film, to treba i znati - Tarantino jednostavno nema tu vrstu talenta.
 
Meni se dopao Hateful Eight. Muzika je odlična, da ne kažem fenomenalna filmska muzika, i onaj početak sa Isusom u snegu je genijalan.

Sviđa mi se što lični na pozorišni komad Agate Kristi, što su nabijeni u tom prostoru, a kao Divlji Zapad, to jest spojio je dve nespojive stvari.
Shvatam da možda ne vole svi takve filmove, ima dosta razgovora, ali sviđaju mi se fore, i kako mlati onu ženu, razbojnicu, a ostali sa uživanjem gledaju :) Razigrao je tu razne stvari, pustio glumce da briljiraju, itd.

I ima milion stvari koje sam kao klinka gledala u vesternima, ali sve je nekako izvrnuto naglavačke, pa je i poznato i nepoznato... Zabavan.
 
Nisam gledao "True Romance", ali mi je na listi. "Pulp fiction" i "Reservoir dogs" su mi sjajni.

Inače, meni je "Inglourious Basterds" bio zanimljiv film.

Pa gledaj True Romance, čoveče, šta čekaš :)

TrueRomance7.jpg
 
Meni se dopao Hateful Eight. Muzika je odlična, da ne kažem fenomenalna filmska muzika, i onaj početak sa Isusom u snegu je genijalan.

Sviđa mi se što lični na pozorišni komad Agate Kristi, što su nabijeni u tom prostoru, a kao Divlji Zapad, to jest spojio je dve nespojive stvari.
Shvatam da možda ne vole svi takve filmove, ima dosta razgovora, ali sviđaju mi se fore, i kako mlati onu ženu, razbojnicu, a ostali sa uživanjem gledaju :) Razigrao je tu razne stvari, pustio glumce da briljiraju, itd.
I ima milion stvari koje sam kao klinka gledala u vesternima, ali sve je nekako izvrnuto naglavačke, pa je i poznato i nepoznato... Zabavan.
U odnosu na druge njegove filmove ovaj mu je znatno losiji mozda cak i najgori, a i prica mi je malo besmislena. Mislim da je ona banda mogla mnogo bolje da im postavi zasedu i da ih brze savlada, nisam video ni potrebu za onolikim cekanjem Chaning Tatuma u podrumu.
 
Da, taj film je bio super, ima gomilu dobrih glumaca (Walken, Pitt, Gandolfini, Hopper, Oldman...) od kojih ce mnogi tek kasnije postati poznati u Holivudu :)

Meni se tu sve svidelo. I ona muzikica :) A negde sam pročitala da se Tarantinu film nije dopao.
Meni je drago što ga je režirao Toni Skot, koji je car za dobre akcione filmove, kao nekada Volter Hil. Da je True Romance režirao Tarantino, film bio bio meta-nešto, to jest pomalo intelektualno pro***, a ovom filmu baš leži da bude super zabava i rokenrol.
 
U odnosu na druge njegove filmove ovaj mu je znatno losiji mozda cak i najgori, a i prica mi je malo besmislena. Mislim da je ona banda mogla mnogo bolje da im postavi zasedu i da ih brze savlada, nisam video ni potrebu za onolikim cekanjem Chaning Tatuma u podrumu.

Pa morao je da sačeka da svi ispričaju ono zbog čega su tu došli, pošto film nije stvarno pljačkaški nego samo povod za priču o američkoj istoriji i društvu itd. Bar je meni tako delovalo dok sam gledala, ali morala bih da pogledam još jednom, pa da ti kažem šta tačno mislim - davno je to bilo, glava mi je već puna drugih priča...
 
Inace, mnogo smara sa tom pricom o belom rasizmu i sta su belci nekad radili crncima. Kobajagi neki holivudski radikal, a ustvari mejnstrim.

Mene ne smara, pošto sam filmski odrasla uz kauboje, indijance, Kunta Kintea i onu seriju Sever i Jug, ako se tako zvala... još sam se kao klinka ložila na onu histeričnu abolicionistkinju :) A slažemo se da nije nikakav radikal, jeste čisti mejnstrim.
 

Back
Top