Pub "Tinejdžeri" vol 4

Odeš u galeriju i kažeš: dajte mi neku sliku koju ću moći da gledam 20 godina na svom zidu i da uvek uživam u njoj

i daju ti - Jean-Francois Millet: Haystacks


jean-francois-millet-haystacks.jpg
 
Malograđansko razmišljanje, Hoklice, kojeg očigledno ne možeš da se otreseš koliko god mislila da poseduješ senzibilitet za prepoznavanje umetničkog. A to se ogleda u tome što smatraš da je, najpre, galerija prostor u kojem dela postaju umetnost (a time zaboravljaš da je opet to mesto gde je i Pisoar priznat, i ne samo Dišanov nego i ostale varijacije), a potom, da je potrebno posedovati umetničko delo da bi uživao u njemu. Čim se na delo prilepi etiketa sa cenom ono gubi svoju umetničku vrednost, a zadobija samo tržišnu, koja tebi potom služi kao merilo. Mešaš te dve stvari i u tom mešanju nisi sposobna da vidiš lepotu po sebi.
 
Malograđansko razmišljanje, Hoklice, kojeg očigledno ne možeš da se otreseš koliko god mislila da poseduješ senzibilitet za prepoznavanje umetničkog. A to se ogleda u tome što smatraš da je, najpre, galerija prostor u kojem dela postaju umetnost (a time zaboravljaš da je opet to mesto gde je i Pisoar priznat, i ne samo Dišanov nego i ostale varijacije), a potom, da je potrebno posedovati umetničko delo da bi uživao u njemu. Čim se na delo prilepi etiketa sa cenom ono gubi svoju umetničku vrednost, a zadobija samo tržišnu, koja tebi potom služi kao merilo. Mešaš te dve stvari i u tom mešanju nisi sposobna da vidiš lepotu po sebi.

Jbg, malo je teško videti lepotu po sebi kad gledaš u pisoar. :lol: Pa makar to bio i pisoar izložen u galeriji :lol: Onda je i WC šolja umetnost, ne znam ima li instanci da se neko dosetio pa metnuo WC šolju u galeriju, taj je danas sigurno veliki umetnik. :lol:
 
inače u vezi sa ovim, nije akcenat na tome da poseduješ delo, niti je akcentat na ceni (iako za đubre kao što je ''ideja pisoar'' verovatno jeste),

akcenat sam stavila na tome da uživaš u tom delu dugo, dugo, i da mu se iznova diviš, 20 godina npr.
 
Hah, apsolutno ništa ti neće garantovati da ćeš i za 20 godina 'uživati' u tome. Ljudi su konzumenti, ne mogu da se iznova zadovoljavaju istim, slika na zidu postaje deo inventara, deo sobe, i prestaješ da obraćaš pažnju na nju. Ja znam lično jer imam kilo svojih crteža, radova i fotografija po celoj sobi pa retko kada i obratim pažnju na njih, navikao sam. A uz to, kontekst dela se uvek menja, može neko ispod te slike da ti ubije ženu, i naravno da ćeš onda sa gađenjem da je posmatraš i gledaćeš da se otarasiš. Zato ta sva priča o objektivnosti u umetnosti pada u vodu jer nikad nećemo moći da se ogradimo od subjektivnog. I koliko god da neko pokušava da objektivno sagleda, samo jede govna. Kad neko kaže: Ja objektivno smatram - već cela priča pada u vodu time što je upotrebio ono "Ja". Zato je i priča o smrti ega bulšit, jer se ljudi isto koriste sličnom rečeničnom konstrukcijom "Doživeo sam smrt ega", u tom "Ja sam doživeo" već leži nešto suprotno.
 
Posle sam ja malograđanka koja ne poseduje nikakav senzibilitet ;)

videćemo u ostalom za 20 i više godina šta je neprolazno... i oko čega ćemo svi složiti.


ja na svom zidu imam slike koje konzumiram već godinama sa velikim zadovoljstvom...
 
Naravno da možete, ali po mom mišljenju, umetnost nije umetnost ako ima tržišnu cenu. Umetnost treba da bude neprocenjiva a ako se prodaje kao i bilo koji predmet onda gubi tu neprocenjivost. Dišan je pisoaru dao tu neprocenjivost, u tome leži štos, napravio je obrnuti model (čak i bukvalno, kad vidiš da je fizički preokrenuo predmet i dao mu drugo ime).

Banksy se poigrava sa tom idejom, na primer, sećam se da sam pisao tekst o tome za blog koji drži MathPhysics (šta li je s tim čovekom inače), ali to poigravanje je dvostruko - iako ismeva ideju prodaje i ljude koji kupuju, ipak njemu ponešto legne u džep. Tako da mi to ne šljaka.
 
Pare su bitne za egzistenciju, lol, nisam to ni pominjao. Umetnost ne treba uopšte da spada u zainteresovanu kategoriju (u šaftsberijevskom ključu), s tim što se interesno posmatraju: hrana, posed, i produžavanje vrste. Ako posmatraš umetničko delo kao nešto što bi posedovao, gubi umetničku vrednost jer se stavlja u prvu kategoriju. Isto tako, onaj koji posmatra njivu koju bi želeo da kupi ne može da je posmatra okom onoga koji se samo divi njenoj lepoti. Get it?

Ne bih rekao za sebe da sam obezbeđen, trenutno živim sa kevom na njenoj plati koja je tek malkice iznad minimuma (radi u državnoj firmi koja je pred raspadom), a ćale se odselio i ne radi svakako niti kontribuira. Umetnost uopšte ne treba da ulazi u kategoriju egzistencije. Zato i smatram da bi trebalo da bude besplatna. Umetnost treba da nas odvede iza egzistencijalnog, gde bismo mogli da nađemo utehu u kontemplaciji. A ako plaćam nešto da bih to činio onda se gubi poenta.
 
Razumem ja Direkta kad on kaže da je umetnost nešto iznad materjalnog i neprocenjivo.

Međutim tu sliku treba staviti u realan okvir.

U pravu imamo pojmove kao što su život i telo, ili za ovaj primer još bolje - određena kulturna dobra, to su sve dobra koja su u svojoj suštini neprocenjiva, ali pravni saobraćaj često zahteva da njihovu povredu izrazi novčano, čime ta dobra ni za trenutak ne gube svoju neprocenjivu vrednost.
 
Poslednja izmena:
zbog čega dižete umetnost na pijedestal nekakve uzvišenosti kad je u pitanju puko zadovoljavanje čula? ne možemo govoriti o suštinskoj razlici između fokličine potrebe da bulji u škrabotinu na zidu i poriva da se tovi princes krofnama. misim kapiram da onda imate jedno manje sredstvo za impresioniranje ljudi do kojih vam nije stalo ali umetnost je za glupake
 
Najvise sto mi se svidja sa drugom osobom je sto imam neki osecaj da bi me on voleo bas onakvu kalva jesam. Ako sam nadzak baba nadzak baba sam ako sam ovakva ovalva aam ja ni ne znam kakva sam, ali sa njim...on prihvata i sa njim bih se, ovo je sve teoriksli, zaista srecno osecala jer jani ne znam kakva sam Ali on BI ME PRIHVATIO i to je
 
U Donjecku je 16. oktobra bombom ubijen jedan od najvećih heroja današnjice, komandant Spartanskog bataljona Donjecke Narodne Republike, legendarni Arsen Pavlov Motorola. Počivaj u miru legendo!

Arsen Sergejevič Pavlov "Motorola" (2 February 1983 – 16 October 2016)

motorola.jpeg
 

Back
Top