Prvi evropljani

Cek, onda na Staroj planini govore bosnjacki dijalekt , posto je i to torlacki .... Kako to sad ?

A, što da ne - kada Hrvati mogu govoriti čakavski, kajkavski, ikavski, ijekavski, ekavski i torlački (Janjevci i Karašovani), a Srbi ekavski, ijekavski, torlački, zašto ne bi mogli Bošnjaci govoriti i torolačkim dijalektom bosanskoga jezika!?:mrgreen:

Šta to "nacionalno" povezuje jednog Čakavca, Kajkavca i Janjevca osim vjere i Hercegovca, Vranjanca, Šumadinca i Torlaka - osim "vere"!?
 
A, što da ne - kada Hrvati mogu govoriti čakavski, kajkavski, ikavski, ijekavski, ekavski i torlački (Janjevci i Karašovani), a Srbi ekavski, ijekavski, torlački, zašto ne bi mogli Bošnjaci govoriti i torolačkim dijalektom bosanskoga jezika!?:mrgreen:

Šta to "nacionalno" povezuje jednog Čakavca, Kajkavca i Janjevca osim vjere i Hercegovca, Vranjanca, Šumadinca i Torlaka - osim "vere"!?

Pa ovo upravo o cemu raspravljamo ovde, isti narod... To je sve samo politicko-versko zaludjivanje i podvajanje... Jedan od mojih najboljih ortaka koji visimo maltene stalno zajedno je Goranac na primer, a moji poticu sa Stare i Suve planine i u oba ta mesta i u gori i ovamo se govori isti dijalekt prakticno , taj torlacki... Ta nijansa postaje sve jaca pa ima posle Makedonski i na ovu ovamo stranu Bugarski , to je taj kontrast jezika i dijalekta...

Inace svi smo isti narod, samo taj bosnjacki se pravi samo od onih koji su muslimani iskljucivo , kao zamena naziva za one koji se mole Bogu po istocnom Arapskom obredu da bi se odvojili od ovih sto se mole po ostalim vrstama i ucenjima. To je malo fasisticki u namjanju ruku i jel vidis koja je to glupost... ? Ko sad kad bi rekli da Nemac nije Nemac ako je protestant ili aesir i sta god ako nije katolik ...

Religija je ljudska organizacija i nema veze sa nacijama i jezicima, a to ova je prava ova nije su tek gluposti ionako ni jedna nije od Boga nego od ljudi, a od Boga je vera u svakome i to je univerzalno. Svako ko na silu namece svoje i mrzi tudje ne veruje u Boga , nego u svoju religiju i los je... Prema tome ne moze grupa ljudi oko jedne skole ili hrama ili ucenja da bude nacija ... Naravno, slobodan je bilo ko da se izjasnjava kako oce' samo da ne ugrozava mene i druge... Eto sta svi imamo zajednicko
 
Dobro, shvatićemo to kao "sarkazam":mrgreen:

Da se razumijemo, pretpostavljam da misliš na muftiju Zukorlića!?:D

Ne ja nisam "njegov zemljak", ja sam Bošnjak iz Bosne i sa Sandžakom i muftijom, (osim emotivne, religiozne i nacionalne veze :per:) u suštini nemam ništa...

Nisam upoznat sa muftijinim "genetičkim istraživanjima" i "etničkim promišljanjima"..

Što se tiče naše rasprave, ne moramo se ni slagatao baš oko svih stvari. Ustvari, vidim da i tebi nisu baš sve stvari najasnije po pitanju genetike Balkana i da i sam imaš mnoge dileme....

Moje mišljenje je da I2a2 nije "izvorna slavenska" halpogropua već "autohtona" balkanska grupa barem par hiljada godina prije dolaska Slavena kroz "seobe naroda", a da su je današnji slavenski narodu vremenom "pokupili" asimilacijom i mješanjem sa domorodcima - njenim nosicima...

Naravno, spreman sam prihvatiti i drugačije mišljenje, ako za njega doneseš validne dokaze...

Covece...... kak ne razumes jednu prostu stvar..... U OVOM trenutku ne postoje pripadnici bilo koje I2xx stariji od 2600 godina. Cak su i pripadnic Din-N (tzv. Karpatske I2a2 stariji od Din-S (Balkanske). Imas na netu genobaze ljudi koji su vrsili istrazivanja, imas i formule kojima se racuna broj mutacija pa izvoli... dokazi suprotno.

Ja sam isto kao i ti razmisljao da su I2a2 autohtono balkanska Hg. Medjutim, trenutni dokazi me teraju da pocnem da razmisljam i o alternativnim scenarijima.

Ako pazljivo procitas ono sto sam ja napisao, rekao sam da ukoliko nije I2a2 bila "Ilirska"(ako se to pokaze kao istina) tada je najozbiljniji kandidat za istu E3b.

Naravno da je rec o Zukorlicu koji se vise bavi politikom nego religijom. Ne kazem da nema pravo da se angazuje i politicki ali svestenici to trebaju da rade umereno i u skladu za opredeljenjem da su sve religije u sustini za mir medju ljudima (mada ce pojedinci ovo da osporavaju).
 
Dakle, nacionalno opredjeljenje nije konstantna, već promjenjiva kategorija.:)

Овим си све рекао.
Али да не дужимо ову причу, ипак је тема о људима који су се препознавали и груписали другачије него религијом. Језик је природни систем груписања људи.
 
Ja sam isto kao i ti razmisljao da su I2a2 autohtono balkanska Hg. Medjutim, trenutni dokazi me teraju da pocnem da razmisljam i o alternativnim scenarijima.

Ako pazljivo procitas ono sto sam ja napisao, rekao sam da ukoliko nije I2a2 bila "Ilirska"(ako se to pokaze kao istina) tada je najozbiljniji kandidat za istu E3b.

Tо је завршена ствар, негде сам, раније објавио Динекесову рачуницу старости Е1б1б1 у Грчкој која се поклапа у годину ( +- 250 г.) са доласком Данајаца, 1820. п.н.е., дакле, Илири нису могли да буду Е. Треба добро водити рачуна о уопштавању термина "неолитски пољопривредници" јер може врло лако да се деси да су они повратници из Европе. Како ћеш , иначе да објасниш најноторнију чињеницу да представници хаплогрупе Е имају две појаве, негроидну, која је оригинална и "кавказоидну" која је морала да буде помешана са белцима да би се испољила. То мешање је изведено још у Африци.
Најинтересантније би било када би се открио тренутак настанка "кавказоидне Е". Ја типујем да је то позната историја (скоријег датума) и да је део приче пренесен у "Окованом Прометеју".
 
Tо је завршена ствар, негде сам, раније објавио Динекесову рачуницу старости Е1б1б1 у Грчкој која се поклапа у годину ( +- 250 г.) са доласком Данајаца, 1820. п.н.е., дакле, Илири нису могли да буду Е. Треба добро водити рачуна о уопштавању термина "неолитски пољопривредници" јер може врло лако да се деси да су они повратници из Европе. Како ћеш , иначе да објасниш најноторнију чињеницу да представници хаплогрупе Е имају две појаве, негроидну, која је оригинална и "кавказоидну" која је морала да буде помешана са белцима да би се испољила. То мешање је изведено још у Африци.
Најинтересантније би било када би се открио тренутак настанка "кавказоидне Е". Ја типујем да је то позната историја (скоријег датума) и да је део приче пренесен у "Окованом Прометеју".

)))) Onda su u pitanju G2
Problem je u tome sto nemamo ostatke I2xy (bar za sada).
 
Iliri je zbirno ime nadjenuto heterogenoj skupini plemena i plemenskih saveza tračko-ilirske grane indoeuropske etno-lingvističke porodice, poznatih u Starom vijeku na područjima od Panonske nizine pa do obala Jadranskog mora, južne Italije i Epira. Starije mišljenje Gustava Kossinne je bilo da su podrijetlom iz Lužice u Njemačkoj odakle bi došli na balkansko područje i izazvali seobu Grka c. 1300. pr. Kr. Taj proces njihova doseljenja je značio kraj za brončanodobne zajednice koje su prije njih živjele na tim prostorima (koje na području Istre nazivamo Gradinjci).

Noviju teoriju su razvili Alojz Benac i Borivoj Čović 1960-tih, čime su uglavnom diskreditirali prijašnja mišljenja o Ilirima kao pridošlicama. Po njihovu mišljenju, željeznodobne skupine na Balkanu poznate kao "Iliri" su uglavnom autohtone, a povremene seobe (poput Hallstattskih seoba, odnosno širenja La Tenske kulture popularno poznate kao Kelti u IV-III stoljeću pne) nisu značajno izmijenile etnički supstrat domaćeg stanovništva koji je evoluirao kroz stadije koje Benac definira kao pred-Ilire, proto-Ilire i Ilire
 
)))) Onda su u pitanju G2
Problem je u tome sto nemamo ostatke I2xy (bar za sada).

Samo nisam najbolje razumeo odnos I2x izmedju Skandinavije i Balkana , nesto sam procitao da se pre smatralo da ti praevropski preci opstali samo tamo na Skandinaviji , pa se onda to promenilo kad su otkrili hpl na Balkanu itd... To me zbunilo nekako malo...
 
Što se tiče izgleda i nošnje Iliri su pripadali dolihokefalnom tipu, dok je brahikefalnih bilo jedino na području savremene Albanije. Brade su rijetko kada brijali, ako je suditi po onome kako su ih u kipovima i na kamenu prikazivali Rimljani. Sa druge strane, u njihovim humkama i grobovima nađen je priličan broj britvi, što se poklapa i sa prikazima likova na kamenu i kipova koje su oni sami izrađivali

Ovo mi lici na proto-cetnike (brada i noz). Kako li ce muftija ovo da objasni raji?? :think:

Ah, da..... znam .... vehabije sa spicastim bradicama! :rtfm:
 
Samo nisam najbolje razumeo odnos I2x izmedju Skandinavije i Balkana , nesto sam procitao da se pre smatralo da ti praevropski preci opstali samo tamo na Skandinaviji , pa se onda to promenilo kad su otkrili hpl na Balkanu itd... To me zbunilo nekako malo...

Vlado, balkanski I2a2 je definitivno evropska hg (haplogrupa) . Podela na I1 i I2 je bila negde pre 10-15000 godina. I1 po svemu sudeci nisu mogli otici na sever zbog ledenog doba pa su morali ziveti na jugu (pretpostavlja se na Pirinejima). Zbog znatnog ucesca I2a2 na podrucju tzv. Tripoljske kulture, moguce je da su "zimovali" i tamo ali i na Balkanu.

Mnogo je jos pitanja koja traze odgovore.

Do nedavno se zvanicno tvrdilo da su R1b evropejci (stari) ali sada znamo da nisu. Zbog takvih stvari vise nisam siguran sta je tacno a sta ne. Vreme ce pokazati a mi mozemo samo da nagadjamo.
 
Vlado, balkanski I2a2 je definitivno evropska hg (haplogrupa) . Podela na I1 i I2 je bila negde pre 10-15000 godina. I1 po svemu sudeci nisu mogli otici na sever zbog ledenog doba pa su morali ziveti na jugu (pretpostavlja se na Pirinejima). Zbog znatnog ucesca I2a2 na podrucju tzv. Tripoljske kulture, moguce je da su "zimovali" i tamo ali i na Balkanu.

Mnogo je jos pitanja koja traze odgovore.

Do nedavno se zvanicno tvrdilo da su R1b evropejci (stari) ali sada znamo da nisu. Zbog takvih stvari vise nisam siguran sta je tacno a sta ne. Vreme ce pokazati a mi mozemo samo da nagadjamo.

Aha , znaci obe su iste starosti...
 
Što se tiče izgleda i nošnje Iliri su pripadali dolihokefalnom tipu, dok je brahikefalnih bilo jedino na području savremene Albanije. Brade su rijetko kada brijali, ako je suditi po onome kako su ih u kipovima i na kamenu prikazivali Rimljani. Sa druge strane, u njihovim humkama i grobovima nađen je priličan broj britvi, što se poklapa i sa prikazima likova na kamenu i kipova koje su oni sami izrađivali

Ovo mi lici na proto-cetnike (brada i noz). Kako li ce muftija ovo da objasni raji?? :think:

Ah, da..... znam .... vehabije sa spicastim bradicama! :rtfm:

A poznato je da su Rimljani ostale narode prikazivali sa karakteristikama varvarizma i divljastva, tako da nije cudo
 
Aha , znaci obe su iste starosti...

The TMRCA (time to most recent common ancestor) for the I clade is estimated at 22.2 ka with a confidence interval between 15.3-30.0 ka [13], placing the Haplogroup I founding event approximately contemporaneous with the Last Glacial Maximum (LGM) from 26.5 ka to 19 to 20 ka.[14] Some speculate the initial dispersion of this population corresponds to the diffusion of the Gravettian culture.[7]

ovo je i za I1 i I2

ako negde nadjem stablo starosti svih hg, stavicu ga ovde
 

U četvrtom činu "Okovanog Prometeja" se opisuju Etiopski crni ljudi :


Tad doći k crnu puku, štono stanuje
Na izlazu sunčanom, gdeno rijeka je
Etiopska Uz njenu idi obalu.
Dok slapu ne stigneš, gdje s gora Biblovih
Već ko Nil svetom vodom slatkom ruši se



I njihovo peto pokolenje ( mešanih) koje dolazi u Grčku:

A s pedesetero će djece koljeno
Od njega peto, s kćerma samim u grad Arg
On doći, svadbe rođenih se bratovih
Sinova kloneć.

Dakle, još je Eshil znao vezu Danajaca i Etiopljana.
 
Znam ovde jedan prijatelj ima nekog prijatelja crnca iz Kenije i kaze sta god naidje da se kod nas Evropljana odrazi kao blaza kijavica ili nesto slicno , kod njih iz Afrike je to bolest i temperatura danima, jedva se oporave i ozdrave... :)
 
Jel mi baš mora biti neki rod da bi smo bili iste nacije!?:)

Znaš ti bolje od mene da nacionalne "veze" realno i nemaju puno veze sa rodbinskim vezama....i zajedničkim genetskim porijeklom...

Uostalom, koju nacionalnu vezu ti imaš sa Vlasima, Cincarima, Ciganima, Bugarima ili Šiptarima iz jugoistočne Srbije, a koji su se u međuvremenu posrbili i uzeli "srpska" prezimena!? Jel ti "Srbin" iz Vranja i Negotina neki rod!?:)


Oni (mi:)) Bugari nikad nisu bili niti se izjasnjavali tako...poseban etnikum koji se razlikovao i od Srba i od Bugara a ipak dosta slican i jednima i drugima,nacionalnu svest su usvojili zavisno od drzave gde su se nasli....pa ipak,ko sto Lesandar rece,ja sam svestan svoje razlicitosti od nekog Hercegovca,Crnogorca,Vojvodjanina....ali razlika je manja izmedju mene i njih,no tebe i Gospode Jevrica
 

Back
Top