• Forum Krstarice neće biti dostupan u periodu od 08:30 do 09:00 časova zbog planiranog tehničkog održavanja. Hvala na razumevanju.

Prvi evropljani

pogledati prvu recenicu na 213. stranici (visestruki retardacioni faktor opsteg procesa brahikranizacije)...

.
Naravno,izraz retardacioni faktor,( zbog javnosti), nije upotrebljen u kontekstu destrukcije mentalnog sklopa ljudi na Balkanu što je revnosni prenosilac Mikićevog dela pomislio, već na faktor zaostajanja u mešanju dve supstance.

8f3282ce872b84d1c4d3fdbe2f8d94d4.png
 
Naravno,izraz retardacioni faktor,( zbog javnosti), nije upotrebljen u kontekstu destrukcije mentalnog sklopa ljudi na Balkanu što je revnosni prenosilac Mikićevog dela pomislio, već na faktor zaostajanja u mešanju dve supstance.

8f3282ce872b84d1c4d3fdbe2f8d94d4.png

Naravno, sintagma "retardacioni faktor" je sasvim detaljno i jasno objasnjena kod Mikica na 212. stranici (biljeska br. 17) navedenog rada tako da si stvarno pogodio u sridu konstatujuci sto sam pomislio... ;)

Medjutim, sve to ipak ne mijenja cinjenicu da je u pitanju jedna vrsta zesce mentalne retardacije kod autohtonih... ;)
 
Naravno, sintagma "retardacioni faktor" je sasvim detaljno i jasno objasnjena kod Mikica na 212. stranici (biljeska br. 17) navedenog rada tako da si stvarno pogodio u sridu konstatujuci sto sam pomislio... ;)

Medjutim, sve to ipak ne mijenja cinjenicu da je u pitanju jedna vrsta zesce mentalne retardacije kod autohtonih... ;)

lepo..........
ajde sada ti nama reci, koja je haplogrupa sa tvoje tacke gledista bila preovladjujuca kod "autohtonih"?
mislim da dolazino na interesantnu stvar iako se udaljavamo od naslovne teme.
 
lepo..........
ajde sada ti nama reci, koja je haplogrupa sa tvoje tacke gledista bila preovladjujuca kod "autohtonih"?
mislim da dolazino na interesantnu stvar iako se udaljavamo od naslovne teme.

Није удаљавање од насловне теме.
Као пример : Аутохтони становници Европе су се ментално развијали сходно ситуацији у којој су живели. На тај начин су дошли до мегалита, затим осталих грађевина да би се то завршило са предгрчком и предримском архитектуром и уметношћу и извозом својих умећа у друге крајеве познатог света. Од тада се иде силазном путањом.
Онда скочимо у 18. и 19. век, па Енглези као колонијална сила улазе, рецимо, у Египат, Сирију и Грчку и затичу домороце како живе заједно са козама поред грађевина које су наводно изградили њихови преци. Зашто?
 
Kako god se posmatralo I2a ima itekako veze sa etnogenezom Slavena, a poznato je da su Slaveni bili jedna neizdiferencirna masa sjeverno od Karpata prije samo 1500 godina. Kad sam dobio rezultate sopstvene analize I2a haplogrupe imao sam i spisak ljudi sa kojima se podudaram u genetskom smislu. Većina je iz južne Poljske, Slovačke, Bukovine i zapadne Ukrajine sa nešto Njemaca. Potrebno je reći da dobar dio poljske šljahte(plemstva) upravo pripada I2a2, da je I2a2 veoma prisutan i kod pruskih Njemaca i kod mađarskih Sekelja, pa i kod Gagauza Turaka u Moldaviji. Znači jedno nacionalno šaroliko društvo. Suludo je vezivati ga za balkanske starosjedioce i poricati seobu Slavena. Upravo je I2a2 grupa ono što razlikuje slavenske Srbe i Makedonce od neslavenskih Šiptara, koji imaju mali procenat I2a2. Sem toga, I2a2 Dinaric varijanta(varijanta prisutna preko 90% u ex-Jugoslaviji) je mlada grupa, zajednički predak je živio tek prije 2500 godina. Sve ukazuje da je 70% procenata te haplogrupe u Hercegovini prije posljedica nataliteta nego autohtonosti. Bilo je i onih koji su pokušali I2a2 vezati za Vlahe, ali koliko mi je poznato I2a2 je kod Aromuna simbolična, a oni jesu zapravo autentični balkanski starosjedioci. Slaveni kao etnos jesu nastali simbiozom I2a2 i R1a1 u jednom vremenskom razdoblju na određenom području. Jedina razlika između južnih i sjevernih Slovena jeste u odnosu između ove dvije haplogrupe.To I2a2 ne čini ništa manje slavenskom od R1a1. Ali glupo je to govoriti jer nema naroda koji u samom svom začetku nije bio sastavljen od više različitih haplogrupa.

Па по овоме пре ће бити да су словени културолошка одредница него генетска!
 
Није удаљавање од насловне теме.
Као пример : Аутохтони становници Европе су се ментално развијали сходно ситуацији у којој су живели. На тај начин су дошли до мегалита, затим осталих грађевина да би се то завршило са предгрчком и предримском архитектуром и уметношћу и извозом својих умећа у друге крајеве познатог света. Од тада се иде силазном путањом.
Онда скочимо у 18. и 19. век, па Енглези као колонијална сила улазе, рецимо, у Египат, Сирију и Грчку и затичу домороце како живе заједно са козама поред грађевина које су наводно изградили њихови преци. Зашто?

Pa nisu oni izgradili, verovatno :)
 
Па по овоме пре ће бити да су словени културолошка одредница него генетска!


Ма овај се мало запетљао, ко пиле у кучину:

Bilo je i onih koji su pokušali I2a2 vezati za Vlahe, ali koliko mi je poznato I2a2 je kod Aromuna simbolična, a oni jesu zapravo autentični balkanski starosjedioci.

Како "аутентични балкански стареседеоци" да немају аутентични балкански староседелачки ген? Онда нису аутентични него је њихов предоминантни ген Е1б1б дошао из Африке заједно са Грцима?

Друго, опште је познато да је ген И2а2 преживео Ледено доба на два места, на Балкану и у Украјини. то што он ( Инвестигатор) има маркере који га повезују са Украјинском а не Динарском варијантом И2а2 је врло ретка ствар на Балкану.

Треће, да мало разјаснимо зашто динарски И2а2 има ТМРЦА који је стар 3000 година, али и даље то не пориче аутохтоност тог маркера на Балкану ( нема претка на неком другом месту). Узмимо да су Јовановићи и Петровићи имали стари маркер И2а2. Онда се пре 3000 година десила мутација код Петровића у нови И2а2а. Да су Јовановићи имали довољно мушких наследника да одрже лозу, данас бисмо имали паралелно заступљене и једну и другу хаплогрупу. Дакле, Балканска И2а2 јесте релативно нова АЛИ НЕМА ЖИВОГ ПРЕТХОДНИКА који је асимилиран и нема претходника на неком другом месту осим Балкана.

Национално шаролика друштва постоје од скора, али је чињеница да огромна већина И2а2 припада ексклузивно словенском језичком корпусу, што директно и дан данас, што асимилирано са познатом историјом асимилације у друге језике ( цела обала Северног мора, Пруска, Молдавија, Мађарска, Грчка).
 
E ovo mi malo nije jasno samo... Nisam siguran da sam lepo razumeo ... :)

Имаш једно оригинално племе које има своју хаплогрупу 1 . У оквиру ње се деси мутација која се региструје као 1а. ( мутације су честа ствар, али их оригинална хаплогрупа "поједе" с временом). Припадници 1а живе заједно са припадницима 1, ни по чему се не разликују. Онда дође рат и погине много више мушкараца са 1 него са 1а. Наравно да ће остатак 1а да пренесе више својих гена потомству него онај мањи део 1. Онда, се , рецимо деси да 1 прави само женску децу ( као што је то живи случај у Бања Луци) а да 1а има мушко потомство. У следећој генерацији потомци ће бити 1а. На крају остаје само 1а зато што се 1 постепено губи.
 
Poslednja izmena:
Имаш једно оригинално племе које има своју хаплогрупу 1 . У оквиру ње се деси мутација која се региструје као 1а. ( мутације су честа ствар, али их оригинална хаплогрупа "поједе" с временом). Припадници 1а живе заједно са припадницима 1, ни по чему се не разликују. Онда дође рат и погине много више мушкараца са 1 него са 1а. Наравно да ће остатак 1а да пренесе више својих гена потомству него онај мањи део 1. Онда, се , рецимо деси да 1 прави само женску децу ( као што је то живи случај у Бања Луци) а да 1а има мушко потомство. У следећој генерацији потомци ће бити 1а. На крају остаје само 1а зато што се 1 постепено губи.

Aha, da da , kapiram . Hvala :)
 
Koji si ti lik......

Rado bi se upustio u dijalog s tobom pod pretpostavkom da posedujes neko elementarnije znanje o ovome.
A sto je najgore u svemu tome, zagrizao si na udicu koju su ti postavili tvoji politicki predstavnici (kod vas je religija, nauka i politika iz jedne kutije).

Za tebe je Nortdvejt manji autoritet od muftije posto se njegovo tumacenje u koliziji sa onim sto mlati muftija. On daje samo PRETPOSTAVKE a ti ovde nastupas sa neoborivim cinjenicama.

Ajde sada ti meni objasni kako to da si ti pametniji od svih svetskih naucnika?



Evo ti malo materijala da se obrazujes.

Mozda muftija ima bolju metodologiju za racunanje starosti haplogrupa ali ova je ipak medjunarodno priznata.

index.php

Gomila uvreda "bez pokrića"!!:mrgreen:

Daj više nešto konkretno il se poklopi ušima i povuci iz rasprave :sad2:

P.s. I, ne kontam nikako tvoju bolesnu potrebu da u svakom svome postu spomeneš "muftiju" barem dva-tri puta, a što nema nikakve realne veze sa našom malom "raspravom", osim da to objasnimo tvojom patološkom potrebom da prema drugima širiš svoj dječački šovinizam!??:eek:
 
Ма овај се мало запетљао, ко пиле у кучину:

Ovo neću komentarisati...

Bilo je i onih koji su pokušali I2a2 vezati za Vlahe, ali koliko mi je poznato I2a2 je kod Aromuna simbolična, a oni jesu zapravo autentični balkanski starosjedioci.

Како "аутентични балкански стареседеоци" да немају аутентични балкански староседелачки ген? Онда нису аутентични него је њихов предоминантни ген Е1б1б дошао из Африке заједно са Грцима?

A ko to kaže da je I2a2 starosjedilački balkanski gen?

Друго, опште је познато да је ген И2а2 преживео Ледено доба на два места, на Балкану и у Украјини. то што он ( Инвестигатор) има маркере који га повезују са Украјинском а не Динарском варијантом И2а2 је врло ретка ствар на Балкану.

Da, da, "opšte poznato"...Interesantna formulacija za sopstveno mišljenje. Što se mog haplotipa tiče, po podjeli na DInaric North i Dinaric South, ja spadam u Dinaric South, dakle južnoslovenska varijanta, ali i sam Nordtvedt koji je napravio tu podjelu na Sjever i Jug ne smatra je ozbiljnom jer još do danas nije pronađena konkretna SNP mutacija koja definiše "podjelu" I2a2 Dinaric-a. On je podjelu napravio na osnovu samo jednog markera...Sem toga znam za podudaranja i drugih ljudi koji su I2a2 Dinaric i tu pravila nema, tj.nema nekog specifičnog balkanskog oblika I2a2 Dinaric. To sa Ledenim dobom i Balkanom je vjerovatno i tačno, ali kad se govori o I grupi uopšteno. Ali u tom smislu se može govoriti i o Aziji ili Africi kao prapostojbini.

Треће, да мало разјаснимо зашто динарски И2а2 има ТМРЦА који је стар 3000 година, али и даље то не пориче аутохтоност тог маркера на Балкану ( нема претка на неком другом месту). Узмимо да су Јовановићи и Петровићи имали стари маркер И2а2. Онда се пре 3000 година десила мутација код Петровића у нови И2а2а. Да су Јовановићи имали довољно мушких наследника да одрже лозу, данас бисмо имали паралелно заступљене и једну и другу хаплогрупу. Дакле, Балканска И2а2 јесте релативно нова АЛИ НЕМА ЖИВОГ ПРЕТХОДНИКА који је асимилиран и нема претходника на неком другом месту осим Балкана.

Kako nema, a šta je sa I2a* haplotipovima oko Alpa i u Zapadnoj Evropi, šta je I2a2 Isles i Disles varijantom? Znači prethodnici su preživjeli, ali se ne nalaze na Balkanu. Ima ih razbacanih širom Evrope, ali na Balkanu baš nijedan, što ne znači da ih ubuduće neće biti...Poslednje informacije od strane Nordtvedta koje su se nezvanično pojavile jeste da je Nordtvedt našao nekoliko I2a2 Isles haplotipova u Albaniji. Ako se to potvrdi kao tačno, možda će to zaista ići u prilog tvojoj tezi o balkanskoj autohtonosti I2a2. Ali zacementirati se u jednom ubjeđenju naročito što se genetike tiče je smiješno jer samo jedan novotkriveni haplotip može srušiti čitave dotadašnje konstrukcije, što se pokazalo dosad nebrojeno puta. I2a2 Dinaric uopšteno je veoma mlada i genetski veoma bliska, vezana i za Karpate i za Dinaride. Tvoje objašnjenje sa Petrovićima i Jovanovićima mi ne djeluje baš ozbiljno, tipa jedni su potpuno izumrli, ili su imali samo žensku djecu...

Национално шаролика друштва постоје од скора, али је чињеница да огромна већина И2а2 припада ексклузивно словенском језичком корпусу, што директно и дан данас, што асимилирано са познатом историјом асимилације у друге језике ( цела обала Северног мора, Пруска, Молдавија, Мађарска, Грчка).

Ovdje mogu da se složim sa tobom.
 
Gomila uvreda "bez pokrića"!!:mrgreen:

Daj više nešto konkretno il se poklopi ušima i povuci iz rasprave :sad2:

P.s. I, ne kontam nikako tvoju bolesnu potrebu da u svakom svome postu spomeneš "muftiju" barem dva-tri puta, a što nema nikakve realne veze sa našom malom "raspravom", osim da to objasnimo tvojom patološkom potrebom da prema drugima širiš svoj dječački šovinizam!??:eek:

Nema tu nikakvih uvreda, to se naziva sarkazam.
A otkuda on ovde?

Ti si novi pa ne znas da smo mi imali jednog lika (tvoj zemljak) koji je toliko nebuloza rekao da ih je tesko nabrojati. Objasnjavao nam je kako su "bosnjaci= aboridzini" a Srbi= sloveni- dosljaci. To je stara siptarska prica za neobrazovane mase.

E... onda smo nasli jedan citat gde muftija Zukorlic kaze nesto kao...."ako vas budu pitali od koga ste poreklom, vi im slobodno kazite- od Ilira".

Znaci, to sto se kog vas tamo praktikuje nije nauka nego politika. Muftiji nije u interesu nauka i istina vec ideologija i politika. I onda kada dodju likovi iz takvog miljea i pocnu da svima sole pamet, naavno da mi idu na nerve.

Sto se tice genetike, ja sam ovde po raznim temama postavio mnogo materijala sto forumcani znaju. Pratim temu i na inostranim sajtovima i znam o cemu se radi.
A za tebe savet.... ukoliko zelis da se bavis ovom temom prvo procitaj osnove geneticke genealogije pa da ukapiras osnovne termine. Posle toga se potrudi pa zadji po brojnim forumima gde se moze mnogo toga nauciti. I na kraju, ne slusaj nikakve politicare i ne mari za njihove bolesne projekte. Koristi zdrav razum i rasudjivaj prema cinjenicama a ne prema zeljama.
 
Па по овоме пре ће бити да су словени културолошка одредница него генетска!

Ne samo Sloveni vec i svi etnosi ovoga Sveta.

Dve najfrekventnije haplogrupe kod Slovena su R1a1 i I2a2 i sto je najvaznije, srecu se svuda gde zive Sloveni. Na severu Rusije imas 21% N1c (preovladjuju kod Finaca), oni su danas isto Sloveni ali ih ima vrlo malo van teritorije Rusije.
 
Kako god se posmatralo I2a ima itekako veze sa etnogenezom Slavena, a poznato je da su Slaveni bili jedna neizdiferencirna masa sjeverno od Karpata prije samo 1500 godina. Kad sam dobio rezultate sopstvene analize I2a haplogrupe imao sam i spisak ljudi sa kojima se podudaram u genetskom smislu. Većina je iz južne Poljske, Slovačke, Bukovine i zapadne Ukrajine sa nešto Njemaca. Potrebno je reći da dobar dio poljske šljahte(plemstva) upravo pripada I2a2, da je I2a2 veoma prisutan i kod pruskih Njemaca i kod mađarskih Sekelja, pa i kod Gagauza Turaka u Moldaviji. Znači jedno nacionalno šaroliko društvo. Suludo je vezivati ga za balkanske starosjedioce i poricati seobu Slavena. Upravo je I2a2 grupa ono što razlikuje slavenske Srbe i Makedonce od neslavenskih Šiptara, koji imaju mali procenat I2a2. Sem toga, I2a2 Dinaric varijanta(varijanta prisutna preko 90% u ex-Jugoslaviji) je mlada grupa, zajednički predak je živio tek prije 2500 godina. Sve ukazuje da je 70% procenata te haplogrupe u Hercegovini prije posljedica nataliteta nego autohtonosti. Bilo je i onih koji su pokušali I2a2 vezati za Vlahe, ali koliko mi je poznato I2a2 je kod Aromuna simbolična, a oni jesu zapravo autentični balkanski starosjedioci. Slaveni kao etnos jesu nastali simbiozom I2a2 i R1a1 u jednom vremenskom razdoblju na određenom području. Jedina razlika između južnih i sjevernih Slovena jeste u odnosu između ove dvije haplogrupe.To I2a2 ne čini ništa manje slavenskom od R1a1. Ali glupo je to govoriti jer nema naroda koji u samom svom začetku nije bio sastavljen od više različitih haplogrupa.

Cudi me kako sam propustio ovaj pismeni komentar.

da, slazem se da itekako ima veze. Stvari dolaze na svoje mesto i sada je jasno da je I2a rasprostranjena upravo na mestima gde se smatralo da je etnogeneza Slovena. Doduse I2a nije ekskluzivno slovenska haplogrupa (mada je sa njom jako vezana) vec dopire i do Kavkaza, kao i do Irana pa cak i do Tadzikistana (prema engleskoj Vikipediji). Isto tako, citao sam da u Anadoliji postoji tzv. I2* haplogrupa (tako je oznacena posto nisu vodjena detaljna istrazivanja i ona je mnogo starija od I2a2 (kao navodno i Iranska I2*). Medjutim, tako je i sa svim ostalim Hg. Ako mogu biti "slovenski" R1a1 medju Arapima i Tadzicima, zasto ne moze i I2 medju Irancima?



Ja sam uvek bio pobornik teorije o autohtonosti I2a2 na Balkanu (i ne samo ja vec i brojni autoriteti) posto je logicno da najstarija Hg u Evropi prezimi ledeno doba tamo gde nije bilo previse hladno. Medjutim, posle poslednjih istrazivanja u mene se uvukao crv sumnje jer za sada nemamo starije I2 nosioce koji bi mogli potvrditi da su I2a2 starosedeoci Balkana. Eto, imamo i R1a1 koji je star 12000 godina (znaci, vreme ledenog doba) ali nemamo I2a2 (logicno, zbog starosti). Sada stvar postaje prilicno interesantna posto se (kako sam rekao u jednom od prethodnih postova) postavlja pitanje, ko je zimovao u Evropi? Ako nije I2 onda su to jedino mogli biti E3b1b i G2. U tom slucaju Kavali-sforca je u pravu sa onom njegovom maketom posto se vide izrazene africke crte "prvog Evropljana".

Dalje... I2a2 se ne moze vezati za Vlahe posto jednostavno ne odgovara kvantitetom a za 20% I2a2 kod Rumuna su opet odgovorni- Sloveni ( Rumunija i Madjarska su "uljezi" u slovenskom zivotnom prostoru). Jedino mesto koje se nebi slozio sa prethodnim postom je vezano za Albance.... Albanci (u Albaniji) IMAJU dovoljno mnogo I2a2 i R1a1. Ove prve na severu i preko 20% a ove druge oko 13%. Znaci, nesto prilicno slicno Srbiji. Ostaje misterija, ako su I2a2 dosli kao Sloveni, kako su se mogli "albanizovati" u takvom procentu, imajuci u vidu da su imali slovensko zaledje i da su do danas pored svih represija ostale enklave u Albaniji gde se govori srpski jezik.

Ukoliko opet izuzmemo te I2a2 i R1a1 od Albanaca, ostaju nam tri glavne grupe- E3b1b1 , J i R1b. R1b su relativno novi "uljezi" u Evropi tako da oni otpadaju. J takodje nisu verovatna varijanta i tako ostaju samo E3b....... E onda..... eto nama predloga da Ilire proglasimo nosiocima E3b Hg. Prema svemu sto sam citao iz vremena Rimskog Carstva ovo nikako ne odgovara stvarnosti.
Zato sam totalno zbunjen.....

sve mi lici na ono.. heb'o lud zbunjenog..

BTW, mogao bi "investigator" da nam pokaze rezultate testa pa da ih malo zajednicki analiziramo. To je jako interesantna stvar.
 
Poslednja izmena:
Nema tu nikakvih uvreda, to se naziva sarkazam.
A otkuda on ovde?

Ti si novi pa ne znas da smo mi imali jednog lika (tvoj zemljak) koji je toliko nebuloza rekao da ih je tesko nabrojati. Objasnjavao nam je kako su "bosnjaci= aboridzini" a Srbi= sloveni- dosljaci. To je stara siptarska prica za neobrazovane mase.

E... onda smo nasli jedan citat gde muftija Zukorlic kaze nesto kao...."ako vas budu pitali od koga ste poreklom, vi im slobodno kazite- od Ilira".

Znaci, to sto se kog vas tamo praktikuje nije nauka nego politika. Muftiji nije u interesu nauka i istina vec ideologija i politika. I onda kada dodju likovi iz takvog miljea i pocnu da svima sole pamet, naavno da mi idu na nerve.

Sto se tice genetike, ja sam ovde po raznim temama postavio mnogo materijala sto forumcani znaju. Pratim temu i na inostranim sajtovima i znam o cemu se radi.
A za tebe savet.... ukoliko zelis da se bavis ovom temom prvo procitaj osnove geneticke genealogije pa da ukapiras osnovne termine. Posle toga se potrudi pa zadji po brojnim forumima gde se moze mnogo toga nauciti. I na kraju, ne slusaj nikakve politicare i ne mari za njihove bolesne projekte. Koristi zdrav razum i rasudjivaj prema cinjenicama a ne prema zeljama.

Dobro, shvatićemo to kao "sarkazam":mrgreen:

Da se razumijemo, pretpostavljam da misliš na muftiju Zukorlića!?:D

Ne ja nisam "njegov zemljak", ja sam Bošnjak iz Bosne i sa Sandžakom i muftijom, (osim emotivne, religiozne i nacionalne veze :per:) u suštini nemam ništa...

Nisam upoznat sa muftijinim "genetičkim istraživanjima" i "etničkim promišljanjima"..

Što se tiče naše rasprave, ne moramo se ni slagatao baš oko svih stvari. Ustvari, vidim da i tebi nisu baš sve stvari najasnije po pitanju genetike Balkana i da i sam imaš mnoge dileme....

Moje mišljenje je da I2a2 nije "izvorna slavenska" halpogropua već "autohtona" balkanska grupa barem par hiljada godina prije dolaska Slavena kroz "seobe naroda", a da su je današnji slavenski narodu vremenom "pokupili" asimilacijom i mješanjem sa domorodcima - njenim nosicima...

Druga stvar, mislim da pojednostavljaš stvari kada sve Ilire svodiš na halpogropu E3b.
Naime, Rimljani su Ilirima nazivali sva zatečena domorodačka plemena od Alpa do Grčke, a male su šanse da se na tako velikom prostoru radilo o samo jednom narodu, već prije o masi raznorodnih plemena od kojih su neka na jugu bila E3b i J, a na sjeveru I2a i R1b (ostaci keltski plemena), vjerovatno je bilo nešto i R1a i N kao rezultat raznih "skitskih" migracija...

Naravno, spreman sam prihvatiti i drugačije mišljenje, ako za njega doneseš validne dokaze...
 
Treba odmah napraviti razliku između I2a2 Dinaric grupe i svih ostalih I2, I2a ili I2a2 podgrupa. Tačno je to što si napisao za Iran, Anadoliju, Kavkaz. Tamo postoji jako prisustvo grupe I2*. U sjeverozapadnoj Evropi prisutne su mnoge varijante I2a*, a na britanskim ostrvima i I2a2 Isles i I2a2 Disles. Međutim sve su to grupe nekoliko hiljada godina udaljene od I2a2 Dinaric. Još jedan dokaz da I2a2 Dinaric nije bila na tlu današnje Jugoslavije u Rimsko doba jeste da je paraktično nema ni i Italiji ni u većem dijelu Zapadne Evrope, gdje bi kroz romanizovane Ilire trebala dospjeti. Poznato je prisustvo jake koncentracije E1b u sjevernom Velsu, gdje mu mjesto nije, što se poklapa sa prisustvom Rimljana u tom području. Takvih slučajeva za I2a2 Dinaric nema. Dakle, vjerovatno je dobar dio I haplogrupe u dalekoj prošlosti i boravio na Balkanu kao refugiumu, ali I2a2 Dinaric je posljedica skorašnje migracije. Ako uspiju da nađu starije haplotipove, dakle I2*, I2a* na Balkanu ta priča o autohtonosti bi se dokazala. Zasada takvih nalaza nema. Ali obzirom da je Balkan što se uzorkovanja tiče generalno neobrađen u odnosu na Zapadnu Evropu, pretpostavljam da bi interesantnih haplotipova još moglo da bude.
 
Коју, земљаче ти националну везу са Шиптарима који су узели српска презимена имаш? Јел ти овај неки род?
ekrem-jevric-zvali-me-da-idem-na-farmu.jpg

Jel mi baš mora biti neki rod da bi smo bili iste nacije!?:)

Znaš ti bolje od mene da nacionalne "veze" realno i nemaju puno veze sa rodbinskim vezama....i zajedničkim genetskim porijeklom...

Uostalom, koju nacionalnu vezu ti imaš sa Vlasima, Cincarima, Ciganima, Bugarima ili Šiptarima iz jugoistočne Srbije, a koji su se u međuvremenu posrbili i uzeli "srpska" prezimena!? Jel ti "Srbin" iz Vranja i Negotina neki rod!?:)
 
Uostalom, koju nacionalnu vezu ti imaš sa Vlasima, Cincarima, Ciganima, Bugarima ili Šiptarima iz jugoistočne Srbije, a koji su se u međuvremenu posrbili i uzeli "srpska" prezimena!? Jel ti "Srbin" iz Vranja i Negotina neki rod!?:)
Па то ти и причам, немам никакву ( изненадио би се колико има Срба у Врању јер је насељавано после 1912., веома је приметна разлика између једних и других). Али ти си, чини ми се побркао лончиће са терминима национално и грађанско, то што је неко грађанин Србије не мора да значи да је и Србин пар екселанс. Дакле , ови које си набројао су грађани Србије ( онај који форсира грађанско изнад националног зове их Србима), неко од њих је узео српско презиме а неки се, бога ми и изјашњавају као Срби. Међутим, ја могу , у њиховом случају да идем дотле да их признајем као грађане Србије различитог порекла.
Али ти и даље признајеш Екрема Јеврића као етничког Бошњака и сврставаш га у исту нацију са собом. Исто је, вероватно, и са Аћифом Бљутом? И са целим корпусом Горанаца који за Босну нису ни чули док нису дошли мешетари да их приволе да се изјашњавају као Бошњаци?
 
Па то ти и причам, немам никакву ( изненадио би се колико има Срба у Врању јер је насељавано после 1912., веома је приметна разлика између једних и других). Али ти си, чини ми се побркао лончиће са терминима национално и грађанско, то што је неко грађанин Србије не мора да значи да је и Србин пар екселанс. Дакле , ови које си набројао су грађани Србије ( онај који форсира грађанско изнад националног зове их Србима), неко од њих је узео српско презиме а неки се, бога ми и изјашњавају као Срби. Међутим, ја могу , у њиховом случају да идем дотле да их признајем као грађане Србије различитог порекла.
Али ти и даље признајеш Екрема Јеврића као етничког Бошњака и сврставаш га у исту нацију са собом. Исто је, вероватно, и са Аћифом Бљутом? И са целим корпусом Горанаца који за Босну нису ни чули док нису дошли мешетари да их приволе да се изјашњавају као Бошњаци?

Dobro, jasno mi je o čemu govoriš!:)
Međutim, i sam moraš priznati da se vremenom jedan dobar dio pravoslavnih Bugara, Cincara, Vlaha, Grka i Cigana "posrbio" nakon srpskih ustanaka i balkanskih ratova - potomci tih ljudi se danas nazivaju Srbima, neki jesu "posrbili" i prezimena, a neki i nisu...
Međutim, neovisno od tvoga "priznanja" njih kao "Srba" ili samo kao "građana Srbije" ti ljudi danas jesu Srbi - sve dotle dok se tako osjećaju...

Imaš primjer Vlaha u istočnoj Srbiji koji su dobrim dijelo asimilirani i posrbljeni, međutim imaš i onih koji su se na ranijim popisima izjašnjavali kao "Srbi", a na zadnjem popisu su se izjašnjavali kao "Vlasi" ili čak i kao "Rumuni"...

Dakle, nacionalno opredjeljenje nije konstantna, već promjenjiva kategorija.:)

Ako se Sandžaklije i Goranci smatraju "Bošnjacima", onda to oni "i jesu" :per: bez obzira na njihovo porijeklo i ranija nacionalna izjašnjavanja...

Možda se sutra ti ljudi počnu izjašnjavati nacionalno i kao Kosovari, Sandžaklije ili Goranci, ko zna!?
 
Možda se sutra ti ljudi počnu izjašnjavati nacionalno i kao Kosovari, Sandžaklije ili Goranci, ko zna!?

Свакако они, и то најбоље. Довољно су рекли поједини Горанци који су били овде на Крстарици... Постоји ОГРОМНА разлика између Горанаца и Бошњака, но нешто је превасходо.

Ти ми реци шта. :per:
 
Свакако они, и то најбоље. Довољно су рекли поједини Горанци који су били овде на Крстарици... Постоји ОГРОМНА разлика између Горанаца и Бошњака, но нешто је превасходо.

Ти ми реци шта. :per:

Razlika nije baš tako velika kako je ti zamišljaš.
:lol: Djeca doseljenih Goranaca u BiH se već u prvoj generaciji asimiliraju u "prave" Bošnjake...
Jedina razlika je u dijalektu: Bošnjaci u Bosni govore uglavnom ijekavski i ikavski dijalekat bosanskoga jezika, dok Bošnjaci na Kosovu, tj. Goranci govore torlački dijalekat bosanskoga jezika:mrgreen: :)

Al, polahko slijedeći na redu su Torbeši i Pomaci - Bošnjaci svi i svuda. :mrgreen:
 
Razlika nije baš tako velika kako je ti zamišljaš.
:lol: Djeca doseljenih Goranaca u BiH se već u prvoj generaciji asimiliraju u "prave" Bošnjake...
Jedina razlika je u dijalektu: Bošnjaci u Bosni govore uglavnom ijekavski i ikavski dijalekat bosanskoga jezika, dok Bošnjaci na Kosovu, tj. Goranci govore torlački dijalekat bosanskoga jezika:mrgreen: :)

Al, polahko slijedeći na redu su Torbeši i Pomaci - Bošnjaci svi i svuda. :mrgreen:

Cek, onda na Staroj planini govore bosnjacki dijalekt , posto je i to torlacki .... Kako to sad ?
 

Back
Top