Прва Мојсијева Књига - Постанка

Хм, па сад кад боље размислим, има логике.

Митологија је на други начин приказана код Израиљског народа.
Па и данас када су у питању монаси и светитељи, дешава се да је пуно тога из њиховог детињства непознато јер они сами нису причали о томе.
Па долази до спајања из неког другог житија.
То не значи да Мојсија нису пустили низ Нил, само ето могуће и да то није био обичај. Или је обичај била река у другим културама а не Нил ?
moraš nekad i racionalno da posmatraš.
recimo moja vera u postojanje boga i duše je nesumnjiva za mene, bog po stvari logike a za dušu sam uveren i ne smaram ostale da je to apsolutna istina jer moja logika nije ista sa nečijom drugom ali ne sumnjam u svoju logiku.
 
Mislim da je ipak kljucni momenat ne to sto su tu I tamo ostavili bebe da ih odnese reka, pa kako I'm Bog da , vec da su kojim slucajem dvojica vodja naroda nastala od tih recnih beba. Da u tekstu Mojsijevih knjiga nema prezvakanih detalja iz starijih izvora I po pitanju stvaranja, I u vezi potopa, verovatno jedno slucajno preklapanje po pitanju bebaca koji plove kosaricom I ne bi podiglo crvenu zastavicu...Ali kad se nareda vise poklapajucih detalja, pa jos kad se pridoda da su Izraelci pola veka bili izlozeni sumersko- akadskim legendama iz starih vremena ...posmatrac sa strane moze postaviti pitanje plagijarizma.
 
To znači da ko je God sastavljao taj deo Biblije slobodno je pabirčio iz raznih epoha, I sklapao Frankenstajna, izmisljenu licnost, koji je malkice imao karakteristike Ahmozea, malo Sargona, pa su se malo posluzili detaljima Sumerskog epa o stvaranju ( Enuma Elish), pa malo pozajmili o potopu I Utnapisthimu... ? I ko zna šta sve još ne...
Te prve knjige iz SZ su tendenciozno sastavljene i imaju svoju funkciju.
Sastavio ih je sledbenik Ozirisa (Lučifara), a ne Jevrejskog Boga.
Sem prvih par glava Postanja, koje su tačne, ali prilično smandrljani opisi i teško je iz njih izvući bilo kakav tehnički smisao.
 
moraš nekad i racionalno da posmatraš.
recimo moja vera u postojanje boga i duše je nesumnjiva za mene, bog po stvari logike a za dušu sam uveren i ne smaram ostale da je to apsolutna istina jer moja logika nije ista sa nečijom drugom ali ne sumnjam u svoju logiku.
Не ослањај се увијек на своју логику јер људска логика није у стању да појми све у Божијем Откривењу.
 
moraš nekad i racionalno da posmatraš.
recimo moja vera u postojanje boga i duše je nesumnjiva za mene, bog po stvari logike a za dušu sam uveren i ne smaram ostale da je to apsolutna istina jer moja logika nije ista sa nečijom drugom ali ne sumnjam u svoju logiku.
Kao што би ти рекао - одговори конкретно, немој да шириш тему.
 
Не, па и ја сам човјек са једнако ограниченом логиком. Вјеруј у Божије Откривење и у учење Цркве.
pa to ti je to i u crkvi su ljudi koji smatraju da su doživeli epifaniju. znači to mora lično iz tebe da izađe a ne iz društvene norme ili dogme. brkaš organizovanu religiju sa verom.
 
pa to ti je to i u crkvi su ljudi koji smatraju da su doživeli epifaniju. znači to mora lično iz tebe da izađe a ne iz društvene norme ili dogme. brkaš organizovanu religiju sa verom.
Не треба тежити ка томе да се доживљавају којекакве епифаније јер то може бити демонска подвала. Догмати Цркве постоје са разлогом и у њих се не сумња.
 
na šta da odgovorim, ako pitaš za taj običaj dva puta sam ti rekao da sam od tebe to čuo
Слика радне површи_2024-05-24_22-07-26.png
 
Не треба тежити ка томе да се доживљавају којекакве епифаније јер то може бити демонска подвала. Догмати Цркве постоје са разлогом и у њих се не сумња.
jer su imali epifaniju od boga:D a nama može da se desi da i od đavola.
ne podcenjujem ja njih ali i ne preecenjujem. pa pogledaj opise proroka iz biblije šta su viđali u vizijama. mada ja mislim da su se napušili hašiša ko u svim ostalim religijama. nejasne, trosmislene, ko nosterdamus i tarabići, a narod uvek po difoltu to kupuje jer ga opčinjava misticizam.
 
jer su imali epifaniju od boga:D a nama može da se desi da i od đavola.
ne podcenjujem ja njih ali i ne preecenjujem. pa pogledaj opise proroka iz biblije šta su viđali u vizijama. mada ja mislim da su se napušili hašiša ko u svim ostalim religijama. nejasne, trosmislene, ko nosterdamus i tarabići, a narod uvek po difoltu to kupuje jer ga opčinjava misticizam.
Да, они су били надахнути одозго. Без њих ћеш се изгубити у Библији и завршити као протестанти.
 
Да, они су били надахнути одозго. Без њих ћеш се изгубити у Библији и завршити као протестанти.
što misliš da ja mislim da je biblija božije otkrivenje kad sam stoput rekao da je za mene biblija mitološka knjiga koja ima veoma dobre i poučne poruke.
a kad tumačim bibliju to je tumačenje onog što piše.
npr ep o gilgamešu tumačimo, a i ti i ja smatramo mitološkom knjigom ili ilijadu ili vede ili kuran talmud nebitno.
bog u bibliji je klasičan nacionalista i kao takav ne uklapa se u moje verovanje jer ja verujem da bog nema svoj narod. on je sve stvorio i dao nam razum a onda taj razum počinje da ga prisvaja i daje mu karakter po sopstvenoj percepciji.
 
što misliš da ja mislim da je biblija božije otkrivenje kad sam stoput rekao da je za mene biblija mitološka knjiga koja ima veoma dobre i poučne poruke.
a kad tumačim bibliju to je tumačenje onog što piše.
npr ep o gilgamešu tumačimo, a i ti i ja smatramo mitološkom knjigom ili ilijadu ili vede ili kuran talmud nebitno.
bog u bibliji je klasičan nacionalista i kao takav ne uklapa se u moje verovanje jer ja verujem da bog nema svoj narod. on je sve stvorio i dao nam razum a onda taj razum počinje da ga prisvaja i daje mu karakter po sopstvenoj percepciji.
Видиш то је управо посљедица што Писмо читаш слободним тумачењем.
 
bog u bibliji je klasičan nacionalista i kao takav ne uklapa se u moje verovanje jer ja verujem da bog nema svoj narod. on je sve stvorio i dao nam razum a onda taj razum počinje da ga prisvaja i daje mu karakter po sopstvenoj percepciji.
Zdravo Sale. Ako mi dozvolite da samo malo tvikujem ovaj citat: U ovom slucaju nije Bog stvorio svoj narod - Jevreje, vec su Jevreji stvorili svog Boga, I zato taj Bog iz jevrejskih svetih knjiga deluje tako ...kako ga vi opisaste : nacionalista. Sav je posvecen svome čedu - Jevrejima, svojim izabranicima.
I najmanje ne sumnjam da postoji Kreator Univerzuma i života . Ali da prizma koju koristimo ( Biblija) da posmatramo I spoznamo Boga je skroz izopačena, jer I ne služi za spoznaju Boga, već za ustoličenje jednog naroda kao nadnaroda, dok su ostali narodi samo druga klasa. Usled takvog shvatanja, tako su se uvek I ophodili prema drugim narodima.
Kad rekoh da je slika o Bogu izopačena , aludiram na primljeno shvatanje da je Bog strašan, da sprema strašni sud, da je vec pokrenuo mehanizam za spaljivanje nepodobnih...a I pomalo je nestrpljiv, jer je I za ovoga života davao naredjenja da se u vojnim pohodima ( koje je on naredjivao) poseče sve sto mokri uza zid, čak je ta mržnja išla i dotle da su sjekli tetive zaplenjenoj stoci ( konjima i kravama) . Tako da, iako nisam kvalifikovan iz te oblasti, imam utisak da bi taj isti Bog , osim što je nacionalista, bio izvanredan kandidat za Lazu Lazarevića. A šta drugo čovek da uradi sa tom izokrenutom predstavom Boga ?
I onda kad me još pitaju da li volim ( takvog) Boga, meni se okrene želudac.
Moj Bog, Stvoritelj, se nikako ne poklapa sa ovim kako ga Jevrejska sveta knjiga opisuje.
Moj Bog je daleko iznad svih nacionalizama, krvoprolica, mržnje , i strašnih sudova I pakla.
Iz tog razloga mi zapinje I priča o Hristu. Jer je nadogradnja na Jevrejskog boga. Nadogradnja na izopačenu, nakaradnu predstavu o Bogu.
Inače da ima I mnogo dobrih stvari u ucenjima literalnog lika Hrista, to bez I najmanje dvojbe potpisujem.
 
Видиш то је управо посљедица што Писмо читаш слободним тумачењем.
Zdravo Maki. Pretpostavljam da ovim aludirate da je Bog toliko zakukuljio stvari, da jedino posebno obučeni ljudi ( sveštenici/ teolozi ) imaju " nadnaravnu moć" da prodru kroz sve zavrzlame I ukazu koji put vodi do prave i jedine Božje organizacije , koja je posredno sredstvo za spasenje. Ono preostaje samo članska karta da se pribavi, I veže pojas.
( izvinjavam se na ovako slobodnom tumačenju vašeg odgovora. Inače, zaista vas poštujem, kao I vašu iskrenu posvećenost ) ( ne mislim da ste muljator)( Jedino što se ne slažem sa vašim razumevanjem tematike)
 
I onda kad me još pitaju da li volim ( takvog) Boga, meni se okrene želudac.
Moj Bog, Stvoritelj, se nikako ne poklapa sa ovim kako ga Jevrejska sveta knjiga opisuje..
ne mogu da volim tuđu percepciju boga, naročito gde ga opisuju egoističnim osvetnički nastrojen i insistiranje da se baš on i samo on voli jer ti dao slobodnu volju. oksimoron.
ja ne mogu da volim ni moju percepciju kao što se recimo traži u bibliji "svom dušom, svim srcem..." boga poštujem i nekada sam razmišljao zašto ovo zašto ono ako je bog ljubav, kasnije sam shvatio da neću saznati nikad zašto na neka pitanja, a bog ako je kao što ga definišemo sve mogućim videćim znajućim ... onda ko sam ja što ne znam ni sebe da znam kako bog funkcioniše. znači uz sav moj nekakav duhovan trud ipak će biti njegova volja a ne moja.

razumem religije, da bi se održala pastva mora čvrsto da se drži dogma, zato je i proglašena "bogom" ne sumnjaj, ne pitaj, ne tumači po sopstvenoj pameti. za mene dogma nije bog nikad bila niti će. ne padam na fore "ako ne veruješ kao ja gorećeš u paklu" i tome slično.
izvini sad što širim, e sad mi najsmešnija situacija kada pripadnik neke hrišćanske sekte spočitava tradicionalnom hrišćanstvu tj crkvi u vezi dogme ne videći da on još "jače" veruje u dogmu ali samo svoje sekte. navodno oni nemaju dogmu a ne dovode u sumnju šta njihov verski vođa, osnivač kaže koliko god puta je menjao

Zdravo Maki. Pretpostavljam da ovim aludirate da je Bog toliko zakukuljio stvari, da jedino posebno obučeni ljudi ( sveštenici/ teolozi ) imaju " nadnaravnu moć" da prodru kroz sve zavrzlame I ukazu koji put vodi do prave i jedine Božje organizacije , koja je posredno sredstvo za spasenje.
to je onaj prekopotreban misticizam gde ti kažu ti nemaš duha, nisi dorastao "ja" sam ti potreban, "ja" sam taj koji će ti objasniti... kod mene je istina.
 
Или је то једноставно увиђање чињенице да је Библија екстремно комплексна и тешка за схватити. Упоредимо је са неком књигом о квантној физици. Кад ти је нешто нејасно у таквој књизи нећеш се ослањати на своју логику и размишљања већ ћеш консултовати неког стручњака физичара да ти појасни. А Библија као богонадахнута ријеч Божија је бескрајно комплекснија од једне такве књиге и бесмислено је ослањати се на своју логику у схватању библијских текстова. Протестанти глуме да они тумаче Духом Светим али то је само мантра и свако од њих тумачи на свој начин. Православни су свјесни овога и зато се ослањају на тумачења Светих Отаца.
 
Православни су свјесни овога и зато се ослањају на тумачења Светих Отаца.
Razumem sta kazete, to je poput "fact checkers " za Zapadnjake. Objasnjavao sam nekom poznaniku u vezi Spike proteina, vezano za Covid vakcine, kako su prognoze da ce za 3-5 godina ljudi umirati kao move upravo zbog tih genskih terapija, koje su bez ikakvog razmisljanja uzeli zdravo za gotovo. I onda on meni rece da to nije tako jer je proverio preko fact checkers. Koliko se secam, izraz " Sveti oci" se odnosi na staresine crkava, odmah nakon vremena Apostola. Šta da vam kazem, ako vama odgovara tako, da ne morate ili ne osecate potrebu da I sami istrazujete za sebe, vec ste zadovoljni pravoslavnim fact checkerima...drzim vam palceve da su oni sve pogodili kako treba, I da vam put kojim hodate bude dobar. Ne zamerite ponekima od nas koji volimo sami za sebe da pretresamo , da bi znali na cemu smo, pa makar nas to odvelo I preko tarabe zacrtane Pravoslavljem. Pozdrav!
 
Zdravo Sale. Ako mi dozvolite da samo malo tvikujem ovaj citat: U ovom slucaju nije Bog stvorio svoj narod - Jevreje, vec su Jevreji stvorili svog Boga, I zato taj Bog iz jevrejskih svetih knjiga deluje tako ...kako ga vi opisaste : nacionalista. Sav je posvecen svome čedu - Jevrejima, svojim izabranicima.
Aman - taj deo Svetog Pisma je pisao sledbenik Ozirisa, neprijatelj Jevrejskog Boga, zato ga je tako i predstavio.
 
ne mogu da volim tuđu percepciju boga, naročito gde ga opisuju egoističnim osvetnički nastrojen i insistiranje da se baš on i samo on voli jer ti dao slobodnu volju. oksimoron.
ja ne mogu da volim ni moju percepciju kao što se recimo traži u bibliji "svom dušom, svim srcem..." boga poštujem i nekada sam razmišljao zašto ovo zašto ono ako je bog ljubav, kasnije sam shvatio da neću saznati nikad zašto na neka pitanja, a bog ako je kao što ga definišemo sve mogućim videćim znajućim ... onda ko sam ja što ne znam ni sebe da znam kako bog funkcioniše. znači uz sav moj nekakav duhovan trud ipak će biti njegova volja a ne moja.

razumem religije, da bi se održala pastva mora čvrsto da se drži dogma, zato je i proglašena "bogom" ne sumnjaj, ne pitaj, ne tumači po sopstvenoj pameti. za mene dogma nije bog nikad bila niti će. ne padam na fore "ako ne veruješ kao ja gorećeš u paklu" i tome slično.
izvini sad što širim, e sad mi najsmešnija situacija kada pripadnik neke hrišćanske sekte spočitava tradicionalnom hrišćanstvu tj crkvi u vezi dogme ne videći da on još "jače" veruje u dogmu ali samo svoje sekte. navodno oni nemaju dogmu a ne dovode u sumnju šta njihov verski vođa, osnivač kaže koliko god puta je menjao


to je onaj prekopotreban misticizam gde ti kažu ti nemaš duha, nisi dorastao "ja" sam ti potreban, "ja" sam taj koji će ti objasniti... kod mene je istina.
I na kraju tvog obrazlozenja tvoj bog i tvoja vera ispade najbolji a sve druge su sekte?
A kao tolerantan si?
To je zato jer su ti rekli da nisi srbin ako nisi pravoslavac i tu je muka a i njihov trik.
Treba da bude, naciju volim veru istrazujem i proveravam.

Ako nesto nisi nasao treba dalje da trazis.
Jer ocigledno nije tu gde si.
Ali ti si zarobljen u nacionalizmu i dogmi i uticaju sta ce drugi reci iako pokusavas da kazes da nisi.
I zato ne mozes da trazis dalje.

To je ono sto Isus kaze: ko hoce dusu da sacuva izgubice ju.
Ko se mene postidu pred ljudima postideväcu se i ja njega.
 

Back
Top