Protesti

Najbolje je što toj deci kad ih guraju u marice, to dođe kao zezanje. Videh privođenje par devojaka i momaka, ulaze jedno po jedno u maricu, ali niko utučen. Naprotiv.
Dobra poruka da ta vrsta represije nema efekta, jer ne može uhapsiti sve koji su protiv njega.
 
Pred pad Slobe, važna nam je bila mreža podrške ili tako nekako. Kad režim uhapsi nekog u Nišu, da odmah se to zna u celoj Srbiji i da se izađe na proteste.
A u Beogradu se to saznavalo preko ometanog signala radija Index i B2 92. :D

Ova reakcija na hapšenje dece i protest koji je urodio njihovim puštanjem, jako je dobra stvar.
 
Gdo5jjDWEAAivbe.jpeg
 

Solidarnost Beograda i Vojvodine

Članovi Advokatske komore Vojvodine su u sredu obustavili rad na jedan dan.

Kao razlog za tu odluku naveli su između ostalog i „sistematsko i dugotrajno uplitanje izvršne vlasti u rad pravosuđa“, te „pravno neutemeljene pripreme promena u krivičnom zakonodavstvu“, ali i „proizvoljnu primenu represivnih mera protiv pojedinih učesnika protesta u vezi sa tragedijom na Železničkoj stanici u Novom Sadu“.

Na pitanje da li se beogradska komora solidarišete sa kolegama iz Vojvodine, kaže da su advokati uvek solidarni jedni sa drugima, ali ističe da je Advokatska komora Vojvodine specifična zbog situacije koja se dogodila u Novom Sadu, pa je njihov protest vezan i pad nadstrešnice.

„Čini mi se da se ne bi desio ni protest u Vojvodini, da država ne postupa tako kako postupa prilikom donošenja zakona, kao ni da se mnoge stvari ne bi desile da su zakoni doneti onako kako dolikuje”, istakao je Ivanišević.

Dodao je da je vlast prevršila svaku meru, te da je beogradska komora morala da interveniše.

„Ni pola sata nije prošlo, već su usledili pozivi zašto mi idemo u protest i zbog čega se to dešava kad je sve u redu i kada imamo saradnju – a saradnja nije dobra, na žalost nas i pravosudnih organa i Ministarstva pravde. Moraćemo da stavimo do znanja da to više tako ne ide“, rekao je Ivanišević.

Advokati kao fikus

Ministarka pravde Maja Popović istakla je da pretpostavlja da je „razlog za ovakvu odluku usvajanje četiri člana izmena i dopuna Krivičnog zakonika kojima su pooštrene kazne zatvora za krivično delo Teška dela protiv bezbednosti saobraća“.

Ivanišević naglašava da nije prosto normalno vršiti promenu četiri člana zakona.

„Četiri člana danas, pa nakon mesec dana usvajamo opet tri ili četiri promene i tako jedno bezbroj puta, što nije normalno. Danas je to Krivični zakon, sutra je to Zakon o krivičnom postupku“, upozorava on.

Takođe, smatra da se u svetlu ovih okolnosti kreira slika da je advokatura protiv promena i zaštite interesa prosvetnih radnika.

„Sada ispada je advokatura protiv promena i zaštite interesa prosvetnih radnika. Ne, nego je naš utisak da je to usvajanje zakona učinjeno da bi se prosvetnim radnicima pokazalo kako neko brine o njima. Ne treba da se brine samo o prosvetnim radnicima ili advokatima, već izmene zakona treba da se odnosi na sve građene i da se svi zaštićeno“, kazao je Ivanišević.

Dodaje i da je odgovor nadležnih na njihov potez pokazatelj stanja u državi.

„Vidite, upravo to i jeste pokazatelj celog stanja – bilo je potrebno da Komora Srbije ili bilo koja komora stupi u štrajk da bi se ministarka oglasila i to objavila na sajtu Ministarstva pravde i u medijima. Nisu našli za shodno da to učine ranije i na primereniji način, pa mi u takvoj situaciji kao članovi radnih tela za izmenu zakona služimo kao fikus“, rekao je potpredsednik Advokatske komore Beograd.
 

Back
Top