Promena prosvetnog sistema

Ali mozda je taj ucenik za drustvo u boljoj skoli,ali nije voljan da uci to...Tu roditelji i okolina vrse preveliki pritisak na ucenike,a i izbor skola i nije neki...Mada kada bi se gradivo smanjilo,mozda bi taj djak ucio,a ako ne bi,onda on stvarno nije ni za tu skolu po obrazovanju a i po drustvu...(ovaj odgovor je pomalo orijentisan na moj primer :rtfm: )
 
I to sam hteo da kazem...Morao bi taj sistem vrednovanja nekako da se promeni,i da nije sve u ucenju...Niko nije kriv sto nije rodjen da uci :per:

Valjda je savršeno jasno da neko ko je cijelog života na jedvite jade bio dobar ili i gori nije za gimnazije,medicinske,ekonomske ili bilo koje "jače" četvorogodišnje škole. Ili jasno da neko ko je vukovac neće upisati zanat. I u pravu si mnogi nisu u stanju da sagledaju realno svoje mogućnosti ili roditelji na njih vrše pritisak.
 
Poslednja izmena:
Naravno da roditelji moraju raditi sa dijecom i sarađivati sa učiteljima. Jer koliko god učitelj/ica objašnjavao/la neko gradivo i ma kako dobro to činio osnovu ipak čini učenje kod kuće. Neke stvari dijeci nisu jasne i moraš im objasniti. A ko će ako ne roditelji? Ko će sa tvojim djetetom vježbati slova,provjeravati domaći,učiti pjesmicu?

Meni niko nije pomagao,a bila sam odlican djak.U moje vreme kada ti nesto nije jasno,odes kod drugarice i ona ti to objasni,ko je hteo da uci,a danas se placaju privatni casovi!
Moje cere su takodje samostalne,tu sam ako im nesto nije jasno,ali nikada nisam sedela uz njih da bi one ucile,niti sam redovno proveravala domace zadatke.Tako sam ih naucila,da pitju kada im nesto nije jasno,i da se ne oslanjaju na mene da im ja predajem gradivo,vec nek slusaju na casu.
 
Valjda je savršeno jasno da neko ko je cijelog života na jedvite jade bio dobar ili i gori nije za gimnazije,medicinske,ekonomske ili bilo koje "jače" četvorogodišnje škole. Ili jasno da neko ko je vukovac nećće upisati zanat. I u pravu si mnogi nisu u stanju da sagledaju realno svoje mogućnosti ili roditelji na njih vrše pritisak.

Ovo je istina , jos u ranoj fazi vidi se razlika medju decom a i kasnije kroz srednju skolu svi mi medjusobno znamo koliko ko vredi i koji su jaci a koji slabiji ucenici .Opet u Srbiji nazalost najjaci na kraju rade na pijaci a zanatlije na visokim pozicijama i zato smo tu gde i jesmo .
 
Bolonja na nas nacin je dodatno upropastila obrazovanje jer mi implementiramo nesto sto nigde ne postoji , mesamo stari i novi sistem , zvanja bacamo kao konfete i obezvredjujemo ih , isuvise olako se ide na redukovanje gradiva i bitne stvari se izostavljaju u programima .Niko vise po novom i ne zna sta je .
 
Sto se tice srednjih skola...ja sam svojevremeno isao u medicinsku skolu...i ako verujete, meni su najtezi predmeti u drugoj godini bili likovno i fizika, a u cetvrtoj filozofija !!! Toliko o gradivima, i skolskom sistemu...totalno neozbiljno, i glupo...u medicinskoj skoli u Srbiji nije bvitno ni koji si smer...ima da ucis i patologiju, i farmakologiju o kojoj jedva i doktori da imaju pojma jer se uce lekovi koje vise niko i ne upotrebljava, mikrobiologiju i biologiju, kao i biohemiju, i hemiju, geografiju i istoriju, filozofiju, ustav, muzicko, likovno...a najlaski predmeti su u stvari strucni, koje jedino vadi praksa...inace bi sve licilo na teski debilizam...i sve to, da bi neko obavljao posao potrcka u nekom domu zdravlja...

Uzas...o fakultetima jos gore,ali neko drugi put...
 
Znaci ukratko mislim da je danasnji sistem prosvete kod nas jedno veliko sr*nje…
Kao prvo,kako profesori sa fakulteta koji nemaju veze sa psihom dece,i mogucnosti njihovog shvatanja mogu da pisu knjizurine od po 300 strana,sa informacijama kao sto su broj ovaca u nekoj zemlji,nebularne teorije o nastanku zemlje,fotosinteticka fosforilacija,i ostale gluposti,koje nemaju veze sa vezom…Danas su dobri ucenici oni koji bubaju,ne razmisljaju,i gradivo je kod njih kratkotrajno.Nema potrebe natrpavati decu znanjem koje je potpuno nepotrebno…

Druga bitna stvar je ocenjivanje.Kako je to moguce da se samo prelazi preko gradiva,a da se ne obnavlja staro,vazno gradivo?Koja je svrha uciti,kada se neces secati nicega na kraju?Opet ovo drugo se nadovezuje na prvo,jer da bi bilo vremena za obnavljanje,mora se smanjiti gradivo,i cak bi bilo pozeljno prepoloviti ga(mislim na gradivo)…Opsta kultura,i svest danasnjih ucenika da socijalisu ostale(mislim da private druge,bez obzira na razlike) je nezamislivo mala.Takodje mislim da je najbolje da ispitivanje ne treba biti javno,cesto na ucenike uticu komentari njihovih “kolega”…

Predavanje profesora je isto veoma bitna stvar:danasnji profesori samo sede i "bleje",gotovo svaki cas je ispitivanje,a uci se iz knjige,ili izdiktiraju…Zasta onda oni zaradjuju svoju platu,i svoj odmor koji tokom godine traje oko 2 meseca(oni idu duze od ucenika u skolu,na sednice i ostale gluposti,zato im je manji raspust,ali opet nevazno)?Za to sto ce gledati u knjigu i citati?Ili mozda piskarati po tabli to sto su procitali(sad cak ni na tablu ne izlaze)?Njihovo je valjda da priblize gradivo uceniku,da bi on to lakse shvatio?Od tih profesorima nam svima zavise zivoti,i oni ne smeju biti neobjektivni,i na njih ne sme uticati privatno misljenje i zivot,u suprotnom taj covek nije spreman da bude predavac...Opet bi sve bilo lakse kada bi se resio prvi problem,ali ovo je mozda jos gore nego to prvo…


u potpunosti se slažem sa tobom! sve do poslednje reči..evo ti najveći rep point koji sam dao do sada :mrgreen:

Vaspitne mere: Profesori ispred skole se provode u kaficu,puse cigare itd.Zar profesor nije neki uzor kao?I da,nivo opsteg znanja vecine profesora,prvenstveno poznavanja informatike i engleskog,pa i psihologije je tuzan…Rado bih napomenuo nastavna sredstva,sto kao u 19. veku piskaramo na tabli i tako te stvari,ali to je vec problem finansija,i mnogo je teze to srediti nego ovo…Lepo bi bilo kada bi postojala samo prva smena,i skola pocinjala u 9 sati,ali to je pretesko u velikim gradovima,i to razumem.U mnogim ucenicima koji su sada mozda losi,postoji veliki potencijal,cesto mnogo veci od vecine dobrih ucenika,ali on ce verovatno ako ostane ovako biti neiskoriscen i neotkriven…
Mozda nisam naveo sve stvari bitne za promenu,ali vi dodajte sta mislite da vam smeta,i da se moze promeniti…pozz ;)


u potpunosti se slažem sa tobom...evo ti najveći rep point koji sam dao do sada... :)
 
Meni niko nije pomagao,a bila sam odlican djak.U moje vreme kada ti nesto nije jasno,odes kod drugarice i ona ti to objasni,ko je hteo da uci,a danas se placaju privatni casovi!
Moje cere su takodje samostalne,tu sam ako im nesto nije jasno,ali nikada nisam sedela uz njih da bi one ucile,niti sam redovno proveravala domace zadatke.Tako sam ih naucila,da pitju kada im nesto nije jasno,i da se ne oslanjaju na mene da im ja predajem gradivo,vec nek slusaju na casu.

Kad sam rekao da moraju raditi sa djecom i mislio sam na to što si ti sad rekla. Ali nekome treba više nekome manje objašnjavanja. Samo problem je što su današnji roditelji otišli u drugu krajnost pa se apsolutno ne interesuju za uspijeh dijece u školi ili su skloni da svu krivicu za neuspijeh svoje dijece svale na prosvetare.
 
Znaci ukratko mislim da je danasnji sistem prosvete kod nas jedno veliko sr*nje…
Kao prvo,kako profesori sa fakulteta koji nemaju veze sa psihom dece,i mogucnosti njihovog shvatanja mogu da pisu knjizurine od po 300 strana,sa informacijama kao sto su broj ovaca u nekoj zemlji,nebularne teorije o nastanku zemlje,fotosinteticka fosforilacija,i ostale gluposti,koje nemaju veze sa vezom…Danas su dobri ucenici oni koji bubaju,ne razmisljaju,i gradivo je kod njih kratkotrajno.Nema potrebe natrpavati decu znanjem koje je potpuno nepotrebno…

Druga bitna stvar je ocenjivanje.Kako je to moguce da se samo prelazi preko gradiva,a da se ne obnavlja staro,vazno gradivo?Koja je svrha uciti,kada se neces secati nicega na kraju?Opet ovo drugo se nadovezuje na prvo,jer da bi bilo vremena za obnavljanje,mora se smanjiti gradivo,i cak bi bilo pozeljno prepoloviti ga(mislim na gradivo)…Opsta kultura,i svest danasnjih ucenika da socijalisu ostale(mislim da private druge,bez obzira na razlike) je nezamislivo mala.Takodje mislim da je najbolje da ispitivanje ne treba biti javno,cesto na ucenike uticu komentari njihovih “kolega”…

Predavanje profesora je isto veoma bitna stvar:danasnji profesori samo sede i "bleje",gotovo svaki cas je ispitivanje,a uci se iz knjige,ili izdiktiraju…Zasta onda oni zaradjuju svoju platu,i svoj odmor koji tokom godine traje oko 2 meseca(oni idu duze od ucenika u skolu,na sednice i ostale gluposti,zato im je manji raspust,ali opet nevazno)?Za to sto ce gledati u knjigu i citati?Ili mozda piskarati po tabli to sto su procitali(sad cak ni na tablu ne izlaze)?Njihovo je valjda da priblize gradivo uceniku,da bi on to lakse shvatio?Od tih profesorima nam svima zavise zivoti,i oni ne smeju biti neobjektivni,i na njih ne sme uticati privatno misljenje i zivot,u suprotnom taj covek nije spreman da bude predavac...Opet bi sve bilo lakse kada bi se resio prvi problem,ali ovo je mozda jos gore nego to prvo…

Vaspitne mere: Profesori ispred skole se provode u kaficu,puse cigare itd.Zar profesor nije neki uzor kao?I da,nivo opsteg znanja vecine profesora,prvenstveno poznavanja informatike i engleskog,pa i psihologije je tuzan…Rado bih napomenuo nastavna sredstva,sto kao u 19. veku piskaramo na tabli i tako te stvari,ali to je vec problem finansija,i mnogo je teze to srediti nego ovo…Lepo bi bilo kada bi postojala samo prva smena,i skola pocinjala u 9 sati,ali to je pretesko u velikim gradovima,i to razumem.U mnogim ucenicima koji su sada mozda losi,postoji veliki potencijal,cesto mnogo veci od vecine dobrih ucenika,ali on ce verovatno ako ostane ovako biti neiskoriscen i neotkriven…
Mozda nisam naveo sve stvari bitne za promenu,ali vi dodajte sta mislite da vam smeta,i da se moze promeniti…pozz ;)


LOSE KNJIGE-UDZBENICI: Profesori napisu knjige koje su preobimne i prenatrpane svim i svacim samo manjka PRIMERA-objashnjenja definicija koje su date u udzbeniku primerima iz svakodnevnog zivota. Iskreno volim kada je knjiga podeblja jer me to odmah asocira da su u njoj lepo i detaljno sazvakani pojmovi i data pristojna i razumljiva objashnjenja i primeri ALI nazalost nije tako, jedan isti pojam se objashnjava na istoj strani u 10 konstrukciono razlicitih reccenica koje citaocu govore o istoj stvari
Umesto da se svake godine muce i govore i zvrljaju po tabli iste stvari a samim time i studenti i djaci te iste stvari moraju da pisu u svojim sveskama iz generacije u generaciju a pisanje tj prepisivanje im odvlaci jedan dobar deo energije i koncentracije, MNOGO BI BOLJE BILO da se profesori i njihovi saradnici na predmetu koji predaju jedne godine MALO VISE pomuce, napisu udzbenik koji je razumljiv prosecnom srednjoskolcu u kome ce biti DETALJNO I POTPUNO RAZUMLJIVO obradjeno iz svakog pogljavlja TACNO ONO STO JE PREDVIDJENO DA SE PREDAJE u toku skolske godine iz tog predmeta, da svaka definicija da ima bar 2-3 primera iz zivota da deca i studenti znaju cemu to sluzi i da se u istom udzbeniku stavi i 50-60 pristojnuh zadataka DO NAJSTITNIJIH DETALJA TEXTOM I BROJKAMA RESENIH koji ce obuhvatati TACNO sve moguce varijacije(svaki po jednu kosku stoo bi se reklo studentskim zargonom) na datu problematiku koja se nekim poglavljem obradjuje. TACNO TO STO PISE U KNJIZI I TI ZADATCI TREBA DA BUDU I NA ISPITU....
A ne ovako da se i profesori muce svake godine i da vuku sa sobom projektore i laptopove a studenti da trose vreme i energiju kao i koncentraciju na prepisivanje umesto da pazljivo i bez dodatnog opterecenja slusaju sta profesor govori ZNAJUCI da SVE TO I TO DETALJNO imaju u udzbeniku koji ce im biti dostupan i koje ce profesor podeliti stufdentima na pocetku godine a na kraju ih pokupiti kako bi bili dostupni sledecoj generaciji, neupotrebljive udzbenike bi zamenio novoodstampanim....
(pohvalio bih mog profesora OPSTE HEMIJE Dr. Djordja Stojakovica i TMD-ke Dr . Slobodana Sherbanovica koji nemaju bas takve udzbenike ali predaju veoma jasno razumljivo sporo i koncizno uz mnogo primera iz svakodnevnog zivota, nakon svake date definicije sledi primer iz zivota koji ce je potpuno pojasniti i odkloniti nedoumice

Chak ako bi postojali takvi udzbenici onda profesori ne-bi morali ni da drze predavanja vec bi samo imali svakoga dana odredjeno vreme u kome bi primali studente na konsultacije ako nesto u udzbeniku nije jasno dok bi asistenti drzali samo vezbe iz tog predmeta...

DAKLE KNJIGA-UDZBENIK u kome ce se nalaziti BUKVALNO sve sto je NEOPHODNO za neki predmet, ukljucujuci i prirucnike, tablice, uputstva za labaratorijske vezbe, koncizne akademski prezentirane definicije i detaljna narodkim jezikom objashnjenja istih plus primeri iz zivota, 50-60 zadataka koji ce ubuhvatati SVE varijacije na problematiku kojom se udzbenik bavi i koji ce biti TEXTOM i briojkama DO TANCINA RESENI, a ne ovako da studenti trce jureci za skriptama, prepiskama sumnjive relevantnosti, papiricima.. da tacno znaju dace u tom jednom udzbeniku moci da nadju TACNO SVE I TACNO ONOLIKO KOLIKO SE GRADIVO UZIMA U OBZIR PRILIKOM ISPITIVANJA.....
 
Poslednja izmena:
Кад год неко помене наше школство , ја се згрозим - толико грозна сећања имам на читам тај период.
Сећам се да су ми тада маторани причали ону причу на тему да је најлепше ђачко доба, а ја сам још тада била сигурна да је то потпуна неистина.

Сад из овог угла мислим да су мане нашег школства (не величам при том ни систем школовања на Западу, тек о томе би имало шта да се каже) укратко следеће:

1. не уважава се чињеница да дете није само једна празна чинија у коју треба само сипати што већи број информација. Дете има и своја осећања и своје жеље , није само машина за бубање. И има и своју личност и своју мотивацију за нешто. То се потпуно занемарује, него брате - бубај ли бубај. На факсу се само буба још више, уместо да се као промишља о животу..

2. потпуна неселективност информација које се намећу за бубање - ево примера: од милијарду страна које сам набубала током факса, важне и корисне информације за посао ми стају на буквално 600 страна. Жали Боже изгубљеног времена моје младости и енергије.

3. одсуство свести да школа , као што јој и име каже треба да буде и ВАСПИТНА установа (не у оном смислу табања у затворима за малолетне делинквенте :)) , него да школа треба да буде и место где ће се људи учити и неким правим вредностима, то је оно што је М.С. помињао кад је рекао да професори више нису ни узори.

Стварно нису, у мојој средњој школи се професор без блама набацивао мојој другарици из одељења, ... шта даље онда рећи.

итд, итд... грозна тема, и то због тога што не видим да ће у скорије време иоле школство постати боље, само ће да пропада...
 
не уважава се чињеница да дете није само једна празна чинија у коју треба само сипати што већи број информација.

to je najgore od svega, predmet je bitniji od uchenika :) Al' to je do profesora, ne do prosvetnog sistema. Vecina tih profesora radi taj posao jer mora, niko od njih verovatno to nije imao u planu kad su zavrshavali razne bioloshke, hemijske, matematichke fakultete, pa ih ego-trip radi stalno, da ako se on bavio time ceo zhivot i uchenik to mora da razbija ili ce ga on oboriti i njemu je savest chista.
 
"Moj predmet je najvazniji,vi ste najgora generacija,ima svi da padnete..."Sto se ne potrude malo ako to misle?Moj predmet je najvazniji-to zavisi od tebe,kako ces da ga predstavis ucenicima...Vi ste najgora generacija-pa poradi malo na tome,na tebi je to ostalo(ovo je posao i za roditelje,ali cilj je da se svako sto vise potrudi...),ima svi da padnete-ima par njih koji sa uzivanjem daju jedinice...Kazem vam,dobar deo profesora nije psihicki spremna da predaje,i da stvori dobar odnos sa ucenicima,tako da ne sme kao sto je sada svako da bude profesor...
 

Back
Top