Promena prosvetnog sistema

Onaj ko je učio sa razumijevanjem 8 godina i kome nisu poklanjane ocijene ne može uraditi test toliko loše da ne prođe prijemni.

može...deca su čudo...kad ih strefi blokada,ne može ih ništa povratiti...znam zilion takvih slučajeva...
i šta onda reći tom detetu koje je bilo brilijantno 8 godina?????

znate kako stresno taj ispit utiče na pojedinu decu????...užas....
 
nekada se tako i upisivala srednja...i svi smo upisali prema uspehu šta smo želeli...
ne vidim zašto i sada to ne bi moglo...

prijemni je samo uzimanje para...
počevši od zbirki,informatora,prijava, a da ne spominjem privatne časove...brateeeeeee,el znate kolika se tu lova vrti...????

To je sasvim normalno i razumljivo.

Da, vrti se velika lova, pa onda svi gledaju koji će broj ministar da izvuče, tu i RTS dobije gledanost, lopovluk na nivou.:lol:
 
Prijemni i jeste samo pritisak na decu,i cesto se tu ne pokazuju realni rezultati...

Možeš misliti šta tek bilo bez prijemnog na fakultetima. Imaš dve škole, recimo: jedna neka bude Matematička Gimnazija u BG i tu đak ima prosek 4,30 i neka druga gimnazija u XX mestu koja jedva skupi đake , gde je kriterijum spušten do dna da bi se isti navatali(upisali) gde gomila đaka ima 5,00. I sad je pravedno da ovaj drugi bude upisan na neki državni fakultet na račun ovog prvog. Kardan.
 
Ocena za roditelje i jeste merilo znanja...Kako sad to da objasnim?Da sam ucio za pet,znao za cetiri,odgovarao za tri,molio za dva i dobio jedan?Ovo jeste sala,ali je cesto i realna recenica...Mene roditelji ne pitaju koliko sam se trudio,nego sta sam dobio,posto se to u zivotu uglavnom vrednuje.Cenim tvoje(vase) iskustvo,i znam sve to,napomenuh da mi ne zamerate na greskama :roll:

nema šanse da ti zamerim..meni je drago kad mladi počinju da razmišljaju na vreme o osnovnim problemima u našem školstvu....
a problema je sve više...

počevši od pisanja udžbenika,taj problem si naveo...
nadalje,pisanje planova i programa po Službenom glasniku...opet su ga sastavljali neki koji nemaju veze sa direktnom praksom u nastavi...
ti ljudi pojma nemaju šta rade,jer da imaju pojma ne bi pisali takve udžbenika...

osim što sam profesor,ja sam i roditelj školarca (6.razred)...
i grozno mi je kad gledam šta sve treba da uči...a 3/4 tih podataka mu nikadaaaaaaa više u životu neće trebati...

al ko pita prosvetare?????
oni su tu samo da izvršavaju zakone Ministarstva prosvete...njihove programe i njihove naredbe....
samo za to služe prosvetni radnici,veruj mi....
nekog drugog uticaja,zahvaljujući novim zakonima ne mogu da imaju....
jedino ako dete želi da razgovara i da prihvati savete...u protivnom ,dete može da tera svoje do besvesti....
 
Znaci ukratko mislim da je danasnji sistem prosvete kod nas jedno veliko sr*nje…
Kao prvo,kako profesori sa fakulteta koji nemaju veze sa psihom dece,i mogucnosti njihovog shvatanja mogu da pisu knjizurine od po 300 strana,sa informacijama kao sto su broj ovaca u nekoj zemlji,nebularne teorije o nastanku zemlje,fotosinteticka fosforilacija,i ostale gluposti,koje nemaju veze sa vezom…Danas su dobri ucenici oni koji bubaju,ne razmisljaju,i gradivo je kod njih kratkotrajno.Nema potrebe natrpavati decu znanjem koje je potpuno nepotrebno…

Druga bitna stvar je ocenjivanje.Kako je to moguce da se samo prelazi preko gradiva,a da se ne obnavlja staro,vazno gradivo?Koja je svrha uciti,kada se neces secati nicega na kraju?Opet ovo drugo se nadovezuje na prvo,jer da bi bilo vremena za obnavljanje,mora se smanjiti gradivo,i cak bi bilo pozeljno prepoloviti ga(mislim na gradivo)…Opsta kultura,i svest danasnjih ucenika da socijalisu ostale(mislim da private druge,bez obzira na razlike) je nezamislivo mala.Takodje mislim da je najbolje da ispitivanje ne treba biti javno,cesto na ucenike uticu komentari njihovih “kolega”…

Predavanje profesora je isto veoma bitna stvar:danasnji profesori samo sede i "bleje",gotovo svaki cas je ispitivanje,a uci se iz knjige,ili izdiktiraju…Zasta onda oni zaradjuju svoju platu,i svoj odmor koji tokom godine traje oko 2 meseca(oni idu duze od ucenika u skolu,na sednice i ostale gluposti,zato im je manji raspust,ali opet nevazno)?Za to sto ce gledati u knjigu i citati?Ili mozda piskarati po tabli to sto su procitali(sad cak ni na tablu ne izlaze)?Njihovo je valjda da priblize gradivo uceniku,da bi on to lakse shvatio?Od tih profesorima nam svima zavise zivoti,i oni ne smeju biti neobjektivni,i na njih ne sme uticati privatno misljenje i zivot,u suprotnom taj covek nije spreman da bude predavac...Opet bi sve bilo lakse kada bi se resio prvi problem,ali ovo je mozda jos gore nego to prvo…

Vaspitne mere: Profesori ispred skole se provode u kaficu,puse cigare itd.Zar profesor nije neki uzor kao?I da,nivo opsteg znanja vecine profesora,prvenstveno poznavanja informatike i engleskog,pa i psihologije je tuzan…Rado bih napomenuo nastavna sredstva,sto kao u 19. veku piskaramo na tabli i tako te stvari,ali to je vec problem finansija,i mnogo je teze to srediti nego ovo…Lepo bi bilo kada bi postojala samo prva smena,i skola pocinjala u 9 sati,ali to je pretesko u velikim gradovima,i to razumem.U mnogim ucenicima koji su sada mozda losi,postoji veliki potencijal,cesto mnogo veci od vecine dobrih ucenika,ali on ce verovatno ako ostane ovako biti neiskoriscen i neotkriven…
Mozda nisam naveo sve stvari bitne za promenu,ali vi dodajte sta mislite da vam smeta,i da se moze promeniti…pozz ;)


Грешиш да је непотребно
 
Ocena za roditelje i jeste merilo znanja...Kako sad to da objasnim?Da sam ucio za pet,znao za cetiri,odgovarao za tri,molio za dva i dobio jedan?Ovo jeste sala,ali je cesto i realna recenica...Mene roditelji ne pitaju koliko sam se trudio,nego sta sam dobio,posto se to u zivotu uglavnom vrednuje.Cenim tvoje(vase) iskustvo,i znam sve to,napomenuh da mi ne zamerate na greskama :roll:

Pa možeš da učiš za pet a da (ne)naučiš za jedan.
 
Profesori su poznati da poseduju telepatske sposobnosti i uvek ubodu pitanje koje đak slučajno nije naučio a sva ostala jeste.

profesor uvek može da postavi pitanje na koje nećeš znati odgovor!!!!!!

tako ja moje đake savetujem kad mi kažu...ma lako ćemo razredna,samo par rečenica da naučimo iz sveske....nemojte se zavaravati deco,uvek postoji faktor iznenađenja....moraš uvek biti spreman 120 %,ako želiš da ti odgovor bude 100% tačan...u protivnom cvrc....
 
profesor uvek može da postavi pitanje na koje nećeš znati odgovor!!!!!!

tako ja moje đake savetujem kad mi kažu...ma lako ćemo razredna,samo par rečenica da naučimo iz sveske....nemojte se zavaravati deco,uvek postoji faktor iznenađenja....moraš uvek biti spreman 120 %,ako želiš da ti odgovor bude 100% tačan...u protivnom cvrc....
Jeste,ali zar ne postoje ocene od jedan do pet?Znas za 4 a dobijes 1?Znam da profesor moze uvek da postavi takvo pitanje,ali mislim da za to razloga nema...
 
I da li je to cilj?Da dobijemo sto goru ocenu?Ja mislim da to i nije bas najprikladnije motivaciono sredstvo...

Ajde realno, da li ishta mozhe da te motivishe da uchish? Nishta apsolutno, uchenje je nasilje nad duhom i ono mora poticati iz volje uchenika, profesori i roditelji mogu da se polome oko tebe i da to apsolutno nema efekta. Meni da su rekli "placacemo te za dobre ocene", ne verujem da bi mi se motivacija za radjenjem integrala povecala za 1%, tako da pricha o motivaciji pada u vodu.
 

Back
Top