Prokletstvo SPC

Posle odbijanja Grckog patrijarha da Dusana proglasi za Cara,Dusan za vrhovnog Patrijarha Pravoslavne Crkve postavlja Sbina.Grcki patrijarh tada baca kletvu na SPC i prokletstvo traje do danasnjeg dana posto ga jedino Patrijarh koji ga je bacio moze ukloniti za svog zivota.Isto se dogadja i sa Ruskom Pravoslavnom Crkvom posle imenovanja Ivana Groznog za cara.ZANIMA ME STA JE TO U PRAVOSLAVLJU STO JE U VEZI SA BACANJEM KLETVE.
 
cijuk:
Ne razumem zasto mi niko od tolikog broja poznavaoca Pravoslavlja ne odgovori i pojasni ovaj ako nista drugo zanimljiv dogadjaj iz istorije SPC.

Da ti bata nesto kaze.
Nista crno o crkvi ne sme ovde da se pise. To ti je
sve kao tabu tema. Niko ne sme da kritikuje crkvu ni
u kojem kontekstu. A da bi sve bilo zanimljivije Aljona je tu da svaku mogucu kritiku izbrise.
 
cijuk:
Nista lose ne zelim da kazem o SPC , jedino me zanima da li je ovo istina ili ne.

Ma sumnjiv si ti cim nesto tako pitas. To su sve zabranjene teme ovde i cim sutra ujutru dodjes Aljona sve poizbrisala. Zato obrij te dlake sa jezika i vrati se razumu dok nismo bacili kletvu na tebe.
Moj savet: za svaki slucaj se pokaj javno na ovom forumu.
 
Dragoljub:
cijuk:
Nista lose ne zelim da kazem o SPC , jedino me zanima da li je ovo istina ili ne.

Ma sumnjiv si ti cim nesto tako pitas. To su sve zabranjene teme ovde i cim sutra ujutru dodjes Aljona sve poizbrisala. Zato obrij te dlake sa jezika i vrati se razumu dok nismo bacili kletvu na tebe.
Moj savet: za svaki slucaj se pokaj javno na ovom forumu.
CCCCCCCCCCCCCCC
Neka izbrishe taj topic. Ali to nece nista promeniti, ostajete vi gori od crvenih.
 
Koliko ovde ljudi lupaju gluposti.

Prvo nije rec ni o kakvom laickom prokletstvu vec o anatemi, postoji razlika.

Na vaskrs 16. aprila 1346. prvi patrijarh Srpske pravoslavne crkve Joanikije (ili Janicije) krunisao je do tada Kralja Stefana Dusana, za Cara u Skoplju. Cinu krunisanja, koje Vizantija naravno nije mogla da prizna, prisustvovali su bugarski patrijarh, autokefalni ohridski arhiepiskop, igumani svetogorskih manastira i svetogorski prota. Da bi se neko krunisao za Cara, za razliku od Kralja, cin miropomazanja mora da obavi niko drugi do patrijarh. Tako je to u celoj hriscanskoj vaseljeni. Posto su novog srpskog patrijarha priznala pomesna bugarska patrijarsija, ohridska arhijepiskopija i svetogorski protat, to je bilo sasvim dovoljno da se Stefan Dusan krunise za Cara. Postoji inace sustinska teoloska razlika izmedju titula i samog stupanja na carski odnosno kraljevski presto.

Car Dusan je nosio titulu "Stefan u Hrista Boga Verni Car Srba i Grka" sto samo za sebe dovoljno govori da je bio pretendent i na carigradski presto. To je narocito bitno s obzirom da je Vizantija u to doba prolazila kroz dosta teske krize i gradjanski rat. Na prestolu u to doba je bio mladi Jovan V Paleolog, ali pod regenstvom njegove majke Ane Savojske, uz stalne borbe sa Jovanom VI Kantakuzinom, uz sukob izmedju pristalica i protivnika isihazma, situacija je bila prilicno komplikovana. Odredjeni krugovi u Carigradu su videli i u Caru Dusanu pogodnu licnost za preuzimanje prestola i na taj nacin trazili razresenje kriza, dok su drugi krugovi bili tome protivnici, tako da je anatema bacena na Srpsku patrijarsiju iz cisto politickih, a nikako dogmatskih razloga. Tada Crkva i drzava odnosno Car, nisu bili razdvojeni, pa je cesto bilo i politike.

I pored toga, srpska crkva je vec ispunjavala glavni uslov za uzdizanje na rang patrijarsije, a to je da ju je priznala jedna od njih, a to je Trnovska patrijarsija. U to vreme je smesteno je i doba najveceg procvata Svete Gore, centra pravoslanog monastva, tako da je Srpska crkva tada uzivala veliki ugled u pravoslavnom svetu.

Anatema je trajala sve do vladavine Kneza Lazara Hrebeljanovica i ponovnog uspostavljanja cvrstih i dobrih veza sa Vizantijom. Godine 1375. otklonjen je spor oko osnivanja Srpske patrijarsije, anatema je opozvana, a njenom poglavaru je priznata titula patrijarha.

Anatema nije ono laicko prokletstvo, sto vecina ljudi misli i koja je suprotna kanonima, u pitanju je vrsta odnosno nacin zabrane tj. sankcije. Ko bude citao kanone ili dogme vaseljenskih sabora, cesto ce da naidje na tu rec.

Nastanak svih nacionalnih odnosno pomesnih patrijarsija je slican, posmatrano iz ugla Carigradske patrijarsije.

Ona i dalje uziva prvenstvo po casti u pravoslavnoj vaseljeni, a tako i treba da bude!
 
wade:
Koliko ovde ljudi lupaju gluposti.

Prvo nije rec ni o kakvom laickom prokletstvu vec o anatemi, postoji razlika.

Na vaskrs 16. aprila 1346. prvi patrijarh Srpske pravoslavne crkve Joanikije (ili Janicije) krunisao je do tada Kralja Stefana Dusana, za Cara u Skoplju. Cinu krunisanja, koje Vizantija naravno nije mogla da prizna, prisustvovali su bugarski patrijarh, autokefalni ohridski arhiepiskop, igumani svetogorskih manastira i svetogorski prota. Da bi se neko krunisao za Cara, za razliku od Kralja, cin miropomazanja mora da obavi niko drugi do patrijarh. Tako je to u celoj hriscanskoj vaseljeni. Posto su novog srpskog patrijarha priznala pomesna bugarska patrijarsija, ohridska arhijepiskopija i svetogorski protat, to je bilo sasvim dovoljno da se Stefan Dusan krunise za Cara. Postoji inace sustinska teoloska razlika izmedju titula i samog stupanja na carski odnosno kraljevski presto.

Car Dusan je nosio titulu "Stefan u Hrista Boga Verni Car Srba i Grka" sto samo za sebe dovoljno govori da je bio pretendent i na carigradski presto. To je narocito bitno s obzirom da je Vizantija u to doba prolazila kroz dosta teske krize i gradjanski rat. Na prestolu u to doba je bio mladi Jovan V Paleolog, ali pod regenstvom njegove majke Ane Savojske, uz stalne borbe sa Jovanom VI Kantakuzinom, uz sukob izmedju pristalica i protivnika isihazma, situacija je bila prilicno komplikovana. Odredjeni krugovi u Carigradu su videli i u Caru Dusanu pogodnu licnost za preuzimanje prestola i na taj nacin trazili razresenje kriza, dok su drugi krugovi bili tome protivnici, tako da je anatema bacena na Srpsku patrijarsiju iz cisto politickih, a nikako dogmatskih razloga. Tada Crkva i drzava odnosno Car, nisu bili razdvojeni, pa je cesto bilo i politike.

I pored toga, srpska crkva je vec ispunjavala glavni uslov za uzdizanje na rang patrijarsije, a to je da ju je priznala jedna od njih, a to je Trnovska patrijarsija. U to vreme je smesteno je i doba najveceg procvata Svete Gore, centra pravoslanog monastva, tako da je Srpska crkva tada uzivala veliki ugled u pravoslavnom svetu.

Anatema je trajala sve do vladavine Kneza Lazara Hrebeljanovica i ponovnog uspostavljanja cvrstih i dobrih veza sa Vizantijom. Godine 1375. otklonjen je spor oko osnivanja Srpske patrijarsije, anatema je opozvana, a njenom poglavaru je priznata titula patrijarha.

Anatema nije ono laicko prokletstvo, sto vecina ljudi misli i koja je suprotna kanonima, u pitanju je vrsta odnosno nacin zabrane tj. sankcije. Ko bude citao kanone ili dogme vaseljenskih sabora, cesto ce da naidje na tu rec.

Nastanak svih nacionalnih odnosno pomesnih patrijarsija je slican, posmatrano iz ugla Carigradske patrijarsije.

Ona i dalje uziva prvenstvo po casti u pravoslavnoj vaseljeni, a tako i treba da bude!

A to sto je "car" Dusan iskopao oci rodjenom caci "svetom" Stefanu decanskom? Laz? lupetanje? ili...
 
Anarhista:
wade:
A to sto je "car" Dusan iskopao oci rodjenom caci "svetom" Stefanu decanskom? Laz? lupetanje? ili...

A sto su "Svete i Bezgresne Pape" bile i zene (cak i trudne), a sto je queen Marry dobila naziv "blody", a sto je Romul ubio Rema?

Nemoj da si tako ogranicen i stupidan. Svi mi znamo koliko je u istoriji sveta, u svakoj zemlji bilo oceubistava ili bratoubistava.

Svaki svetac u hriscanstvu je bio pre svega covek sa ljudskim manama i vrlinama, GRESIMA i stastima sa kojima su se borili i za koje su se pokajali. U hriscanstvu (za razliku od tvog paganstva) postoji i OPROST grehova posle pokajanja, jer Gospod nas je pun ljubavi prema gresnom ljudskom rodu. To je razlog zasto je hriscanstvo tako veliko i zasto je ono sustina svega.

Evo sta kaze sam Car Dusan:

"Tako i ja, unuk i sin njihov, i izdanak dobroga korena njihova svetih bogaispovedajucih roditelja i praroditelja mojih, nazvani rob Hristu Stefan, u Hristu Bogu blagoverni Car svima Srbima i Grcima, i Stranama bugarskim, i celome Zapadu, Pomorju, Frugiji i Arbanasima, miloscu i pomocu Bozjom samodrzavni Car, i, evo, reci cu svu istinitu sadrzinu zivota moga, kakva je od mladosti moje. Dok nisam drzao sve ovo ranije u mojoj vlasti, nego dok sam prebivao u ljubavi velikoj roditelja moga, bogomprosvecenoga Kralja Urosa Trecega, samodrsca sve Zemlje srpske i Pomorske... I kad su svi ti stigli u zemlju nasu, mesto nazvano Velbuzd, njih oko osamdeset hiljada, i kada su mnoga zla stvorili toj krajini, i kad smo mi culi da su upali u zemlju nasu s mnogo besa. I mi sabravsi vojnike otacastva nasega, koje sam ja pripremio za borbu, oko petnaest hiljada, i od sveg srca podigosmo na nebo ruke nase ka svemogucemu Bogu... I mnoga imanja gospodara tih uzeh. Zemlju nasu ispunismo, kao sto se Izraelicanima dalo sve imanje egipatsko, i razbivsi svu vojsku Faraonovu i kola njihova i konje, tako i nama, pomocu Bozijom izvojevavsim pobedu veliku nad njima. I kad smo se s radoscu vratili u zemlju nasu, o svemu Boga slaveci i blagodarno ziveci. No, oh, zlo i neispravljeno oruzje djavolsko ne dopusti dobroga i tihoga zivota nasega. Nego posejav, kao od pocetka zlonacelnik i pakosnik dobru, djavo, podje i razveja lukave reci svoje djavolske posred ljudi otacastva nasega. Briznoga nacinise zbog mene roditelja moga, i tako ga razdrazise na mene, kao da uopste ne bude imena moga, ni zivota kao sto je davno bedni djavo razbesneo bracu, sinove Jakovljeve, na Prekrasnoga Josifa, brata njihova, hoteci ga prodati u tudje zemlje, da ne bude naslednik zemlje oca svoga. No Josifa ne ostavi dobrota Bozija, niti ga umrtvi, kao sto oni misljahu. Tako i o meni, robu svome, Njegova neizreciva mudrost pomilova me od tolikih pakosti, nego me cak osnazi i mocna me nacini. I postavi me za gospodina i vladara svoj zemlji otacastva moga..."

Da bi se pokajao za ono sto se desilo njegovom ocu (koji je oslepljen) Car dusan je puzao na kolenima deset kilometara i izmolio oprost od Gospoda sazidavsi svoju zaduzbinu manastiru Svetih Arhangela kod Prizrena.

Sledeci put ne budi licemer, i kad navodis primere oceubistava i bratoubistava budi malo realniji.
 
A sto su "Svete i Bezgresne Pape" bile i zene (cak i trudne), a sto je queen Marry dobila naziv "blody", a sto je Romul ubio Rema?

Tema topica je SPC.
Svako ***** smrdi pa cak i sopstveno ma koliko puzilo.
A sto se licemerja tice za njega ima lek: ogledalo
 
MaranAta:
У то време су многе ствари које нам данас делују као грозота, биле као добар дан. :wink:

Pa ti to opravdavas gnusobu samo zbog toga sto je iz tvog nacionalnog korpusa. Ja sam mislio da si samo slab vernik, sad vidim da si lud. Nazalost to je razlog zbog cega ceo svet mrzi ovaj jadni narod, jer takvi kao ti mogu da lupaju svasta na svakom mestu.

Strasno.
 
maleni:
MaranAta:
У то време су многе ствари које нам данас делују као грозота, биле као добар дан. :wink:

Pa ti to opravdavas gnusobu samo zbog toga sto je iz tvog nacionalnog korpusa. Ja sam mislio da si samo slab vernik, sad vidim da si lud. Nazalost to je razlog zbog cega ceo svet mrzi ovaj jadni narod, jer takvi kao ti mogu da lupaju svasta na svakom mestu.

Strasno.
maleni:
MaranAta:
У то време су многе ствари које нам данас делују као грозота, биле као добар дан. :wink:

Pa ti to opravdavas gnusobu samo zbog toga sto je iz tvog nacionalnog korpusa. Ja sam mislio da si samo slab vernik, sad vidim da si lud. Nazalost to je razlog zbog cega ceo svet mrzi ovaj jadni narod, jer takvi kao ti mogu da lupaju svasta na svakom mestu.

Strasno.

Tamtaramtam sa svojim jogi vratolomijama priča o kosmosu. Ne možeš ti to da shvatiš. To su onostrane vizije. Malobrojnim je to dato :D :lol: 8) .


Aramtaramtata Maran Ata nemoj da shvataš moje komentare kao uvredu, nije mi to cilj, nego ste mi vi jogi letači uvek bili simpatični :wink: 8)
 
Проклетство СПЦ постоји само онолико колико то себи дозволе болесни умови који у свему на овој кугли земаљској траже негативности, а немају способност да траже и нађу оно што је добро - жито.

Такви нису ни свесни да су пали у јерес прелести. :roll:
 
Kazanova:
maleni:
MaranAta:
У то време су многе ствари које нам данас делују као грозота, биле као добар дан. :wink:

Pa ti to opravdavas gnusobu samo zbog toga sto je iz tvog nacionalnog korpusa. Ja sam mislio da si samo slab vernik, sad vidim da si lud. Nazalost to je razlog zbog cega ceo svet mrzi ovaj jadni narod, jer takvi kao ti mogu da lupaju svasta na svakom mestu.

Strasno.
maleni:
MaranAta:
У то време су многе ствари које нам данас делују као грозота, биле као добар дан. :wink:

Pa ti to opravdavas gnusobu samo zbog toga sto je iz tvog nacionalnog korpusa. Ja sam mislio da si samo slab vernik, sad vidim da si lud. Nazalost to je razlog zbog cega ceo svet mrzi ovaj jadni narod, jer takvi kao ti mogu da lupaju svasta na svakom mestu.

Strasno.

Tamtaramtam sa svojim jogi vratolomijama priča o kosmosu. Ne možeš ti to da shvatiš. To su onostrane vizije. Malobrojnim je to dato :D :lol: 8) .


Aramtaramtata Maran Ata nemoj da shvataš moje komentare kao uvredu, nije mi to cilj, nego ste mi vi jogi letači uvek bili simpatični :wink: 8)

Nemoj se igrati sa tudjim imenima, jer je to RUZNO i NEPRISTOJNO..diskutuj i iznosi svoje misljenje, ali nemoj se sprdati na tudj racun, jer time umanjujes vlastitutu diskusiju.
Na ovom Forumu, sem sto mozemo po nesto i da naucimo, mozemo sigurno da se UCIMO PRISTOJNOSTI i kulturi dijaloga....Kazanova se sigurno nije tako ponasao, jer ne bi postao cuveni srcelomac. Izvini, morala sam da malkice...a ti uvazi ako hoces...
 
Ma imao je i Kazanova svoje trenutke kao i ja. A pokušavam da zvuči više Indijski ali mi ne uspeva. Nisam vređao čoveka. Mislim da mu ne smeta a on zna da se na njega odnosi.

Ali u pravu ste umanjuje diskusiju. Mada, kakvih ima nešto me i briga da li će me neko shvatiti ozbiljno.
 

Back
Top