Odgovoricu detaljno:
ETF:
Na ETFu mozes pohadjati dva odseka to su IR (Informatika i racunarstvo) i SI (softversko inzenjerstvo). SI je malo laksi odsek jer studenti mogu izbeci kroz izbor predmeta neke od najtezih ispita (na primer: MIPS, Sistemsko programiranje itd.), svi ispiti se polazu iz nekoliko kolokvijuma sto nije slucaj sa IR odsekom. Najveca mana SI odseka je to sto odsek nema mnogo budzetskih mesta svega desetak, a skolarina je oko 2 000 evra.
Sta se radi na ETFu?
Program ETF-a je gotovo u potpunosti orijentisan na izucavanje hardvera i programiranje hardvera. odnosno rad na veoma niskom nivou. Proucava se arhitektura procesora (80086, 80286), zatim se projektuje procesor, magistrala i memorija, programiraju se aplikacije za rad sa ovom arhitekturom (kernel, asembler, linker, loader...) sve ovo se naravno izvodi u okvirima raznih predmeta. Veoma je mali broj predmeta, svega nekoliko, koji obradjuju izradu krajnjih korisnickih aplikacija.
Pored navedenog prva godina je godina opsteg usmerenja tako da je potrebno polagati i predmete kao sto su OET1, OET2, Matematika 1 i 2, Fizika 1 i 2, Elektronika itd. opet neke je moguce zaobici izborom drugih predmeta.
Privreda.
Sve ovo sto sam pobrojao iznad jeste lepo znati ali to realno nije potrebno nasoj privredi, a i "napolju" je mali broj takvih radnih mesta. Uglavnom, zbog malog broja dostupnih radnih mesta veliki igraci biraju samo najbolje od najboljih studenata tako ces vrlo verovatno svo to steceno znanje odbaciti posle nekoliko godina rada u praksi na poslovima koji nemaju veze sa arhitekturom procesora.
ETF je relativno lako upisati jer se skoro uvek prijavi studenata koliko je i raspolozivih mesta.
MATF na njemu postoje dva odseka takodje I i R odsek koliko sam upoznat oni imaju veoma slican program kao ETF, I je ekvivalent SI odseka, a R ekvivalent IR odseka sa to razlikom da oni matematiku obradjuju na visem nivou od studenata koji pohadjaju ETF, ETF postavlja akcenat na elektrotehniku i srodne oblasti.
MATF ima uvek slobodnih mesta tako da se glatko i sa veoma slabo pripremljenim prijemnim ispitom lako moze upasti na budzet.
FON je u potpunosti orijentisan na proucavanje i izradu aplikacija za krajnjeg korisnika i verovatno pravi kadar koji najvise odgovara potrebama nase privrede. Na FONu se visok akcenat stavlja i na ekonomiju i organizaciju rada tako da ce bar trecina svih ispita biti vezana za ove oblasti. FON takodje ima relativno losu reputaciju delimicno su tome doprineli i privatni fakulteti za menadzment jer posmatrano iz odredjene tacke skoluju slican kadar.
FON je tesko upisati jer se prijavi najcesce i nekoliko puta vise studenata od predvidjenog broja.
Plata.
Pocetnik moze dobiti izmedju 400 - 700 evra, neki prosek je oko 500 - 600, naravno mozes prebaciti ovu cifru ali pod uslovom da radis prekovremeno. Iz druge ruke sam cuo da se moze zaraditi i do 10 evra po radnom satu kao freelancer ali to zaista nisam pokusavao. Plate od par hiljada evra, mislim reci cu samo da toliko ima generalni direktor aerodroma "Nikola Tesla", generalni direktor ZTP-a itd. mislim da mozes zakljuciti i sam sta zelim da kazem.