Programiranje

Poruka
3.853
Hteo bih da znam kakav je posao programera u Srbiji,da li su plate ok i da li je tesko naci posao.Najvise bih voleo da mi odgovori neko ko ima iskustva i ko radi kao programer,ali ne bih imao nista protiv da i neko ko se ne bavi sa tim podeli svoje misljenje sa nama :P
Hvala vam unapred!!!
 
E i mene interesuje ovaj posao, time sam i planirao da se bavim :D, ae neka mi neko kaze koji fakultet treba za to (u Beogradu), posto sam video da mnogi npr. FON, ETF i jos neki nude nesto u vezi sa programiranjem, i ako moze neka preporuka koji je najbolji. Takodje, da li je tesko naci posao kao programer u Srbiji i koliko je to trazeno. I ako neko mozda moze da uporedi plate u Srbiji i inostranstvu. Hvala unapred!
 
Nisam bas kompetentan da pricam o platama tj. da pravim pordedjenje, jer nemam iskustva tolikog. Posla ima jako puno, mozes da radis kao freelancer, tu moze da se nadje posao skoro uvek ako si dobar sa eng jezikom i naravno potrebno ti je nekog iskustva u programiranju. A kasnije, kad steknes neko vece iskustvo onda mozes konkurisati na nekim poslovima kod nas ili u inostranstvu, za stalno zaposljenje.
Nije ti potreban fakultet da bi radio kao programer, mozes to sam nauciti, ako imas jaku volju.
Samo, programiranje je jako zahtevan posao, mora dosta da se pazi jer jedna tacka viska moze napraviti probleme i nesto nece raditi. Treba da budes bas koncentrisan i imati jake zivce :)
Ja kad bih sad mogao da biram sta da radim, ne bih se bavio ovim poslom, vec nesto drugo. Ne zbog para vec jednostavno mislim da ima lepsih poslova :).
Pa srecno!
 
mnogi npr. FON, ETF i jos neki nude nesto u vezi sa programiranjem, i ako moze neka preporuka koji je najbolji. Takodje, da li je tesko naci posao kao programer u Srbiji i koliko je to trazeno. I ako neko mozda moze da uporedi plate u Srbiji i inostranstvu. Hvala unapred!
Зависи које програмирање би да учиш. Има програмирања и програмирања...
 
E i mene interesuje ovaj posao, time sam i planirao da se bavim :D, ae neka mi neko kaze koji fakultet treba za to (u Beogradu), posto sam video da mnogi npr. FON, ETF i jos neki nude nesto u vezi sa programiranjem, i ako moze neka preporuka koji je najbolji. Takodje, da li je tesko naci posao kao programer u Srbiji i koliko je to trazeno. I ako neko mozda moze da uporedi plate u Srbiji i inostranstvu. Hvala unapred!

Najbolja varijanta ti je da radis direktno za strance, a ne za nase privatnike...u zavisnosti o kojoj vrsti programiranja govorimo zavisi i zarada. Ali svakako je jedan od najbolje placenih poslova.
Sto se tice faksa, ne znam za ostale, ETF i PMF su sigurno jaki tu..
Mada sve je na tebi, na faksu ces steci predznanje i nesto prakse, ali posle toga moras da guras ono sto zelis..
 
+ trazeno zanimanje
+ realno placeno

- zahteva nadprosecnu koncentraciju, napor
- moras da volis to sto radis

Za razliku od vecine ostalih poslova, glavno ucenje tek predstoji nakon studija. I nikad ne prestaje.
Neki ljudi se nadju u tome. Vecina ne.
 
Odgovoricu detaljno:

ETF:

Na ETFu mozes pohadjati dva odseka to su IR (Informatika i racunarstvo) i SI (softversko inzenjerstvo). SI je malo laksi odsek jer studenti mogu izbeci kroz izbor predmeta neke od najtezih ispita (na primer: MIPS, Sistemsko programiranje itd.), svi ispiti se polazu iz nekoliko kolokvijuma sto nije slucaj sa IR odsekom. Najveca mana SI odseka je to sto odsek nema mnogo budzetskih mesta svega desetak, a skolarina je oko 2 000 evra.

Sta se radi na ETFu?

Program ETF-a je gotovo u potpunosti orijentisan na izucavanje hardvera i programiranje hardvera. odnosno rad na veoma niskom nivou. Proucava se arhitektura procesora (80086, 80286), zatim se projektuje procesor, magistrala i memorija, programiraju se aplikacije za rad sa ovom arhitekturom (kernel, asembler, linker, loader...) sve ovo se naravno izvodi u okvirima raznih predmeta. Veoma je mali broj predmeta, svega nekoliko, koji obradjuju izradu krajnjih korisnickih aplikacija.

Pored navedenog prva godina je godina opsteg usmerenja tako da je potrebno polagati i predmete kao sto su OET1, OET2, Matematika 1 i 2, Fizika 1 i 2, Elektronika itd. opet neke je moguce zaobici izborom drugih predmeta.

Privreda.

Sve ovo sto sam pobrojao iznad jeste lepo znati ali to realno nije potrebno nasoj privredi, a i "napolju" je mali broj takvih radnih mesta. Uglavnom, zbog malog broja dostupnih radnih mesta veliki igraci biraju samo najbolje od najboljih studenata tako ces vrlo verovatno svo to steceno znanje odbaciti posle nekoliko godina rada u praksi na poslovima koji nemaju veze sa arhitekturom procesora.

ETF je relativno lako upisati jer se skoro uvek prijavi studenata koliko je i raspolozivih mesta.

MATF na njemu postoje dva odseka takodje I i R odsek koliko sam upoznat oni imaju veoma slican program kao ETF, I je ekvivalent SI odseka, a R ekvivalent IR odseka sa to razlikom da oni matematiku obradjuju na visem nivou od studenata koji pohadjaju ETF, ETF postavlja akcenat na elektrotehniku i srodne oblasti.

MATF ima uvek slobodnih mesta tako da se glatko i sa veoma slabo pripremljenim prijemnim ispitom lako moze upasti na budzet.

FON je u potpunosti orijentisan na proucavanje i izradu aplikacija za krajnjeg korisnika i verovatno pravi kadar koji najvise odgovara potrebama nase privrede. Na FONu se visok akcenat stavlja i na ekonomiju i organizaciju rada tako da ce bar trecina svih ispita biti vezana za ove oblasti. FON takodje ima relativno losu reputaciju delimicno su tome doprineli i privatni fakulteti za menadzment jer posmatrano iz odredjene tacke skoluju slican kadar.

FON je tesko upisati jer se prijavi najcesce i nekoliko puta vise studenata od predvidjenog broja.

Plata.

Pocetnik moze dobiti izmedju 400 - 700 evra, neki prosek je oko 500 - 600, naravno mozes prebaciti ovu cifru ali pod uslovom da radis prekovremeno. Iz druge ruke sam cuo da se moze zaraditi i do 10 evra po radnom satu kao freelancer ali to zaista nisam pokusavao. Plate od par hiljada evra, mislim reci cu samo da toliko ima generalni direktor aerodroma "Nikola Tesla", generalni direktor ZTP-a itd. mislim da mozes zakljuciti i sam sta zelim da kazem.
 
Poslednja izmena:
Cinjenica je da ima programera u Srbiji koji zaradjuju po par hiljada evra mesecno, ali to je JAKO jako retko, 1 medju par hiljada sigurno. Realno stanje je najblize ovom sto je naveo srbijadamus
 

Back
Top