Problemi sa stanom? Šta činiti?

Petka, pa ja i nisam vasa majka!
Vi mi ostavljate utisak jedne lepo vaspitane osobe, ali dal` biste voleli ili ne da vam ja budem majka, to me ne zanima.

Ostaje cinjenica da su ovde ne samo vec "prodalai" stan zene (da se tako figurativno izrazim), vec su (gle druskosti!) i podelili te pare onako kako ko smatra da treba!
To je ono sto se zove "praviti racun bez krcmara".

Jer, to je vlasnistvo gospoje mame iliti svekrve, svejedno, i njena je zadnja!
Kako Helen rece, ona ne mora cak ni da nasledjem ostavi taj stan svojoj deci - to je iskljucivo njena odluka!

Mene je najvise iznenadila ta masovnost (cast redjima!) pohlepnosti u odraslim ljudima koji i sami imaju svoju decu!
Neverovatna sebicnost!

Ivanini svekar i svekrva imaju stan u centru i kucu u Pancevu itd, itd.... to je njihovo, kako sam ja shvatila, i zasto je to tebi, Ivana, smeta!?
Svojom imovinom oni mogu da raspolazu kako im volja!
Zar odrasloj deci to ne moze da bude jasno ili i dalje misle da se sve vrti oko njih, jadne "Decice" od 30-i-neku godinu!?
Koja sebicnost!

Hladna ili ne, ja sam svoje potomke osposobila da sami znaju da sebi stvore ono sto im treba i da mogu da se sami snadju u ovom svetu - to jeste zadatak roditelja.
pozdrav

... prenaglasena patetika... price o stanovima koji su garancija za starost a zamena za paznju, privatna svojina koja se za zivota kao svetinja brani od rodjene dece, deca supermeni koji su sposobni cak i u ovakvim uslovima da sami sebe obezbede sto je naravno prica o samopotvrdjivanju kao roditelja... da li se iza svog tog leda krije samo obican, ljudski strah od starosti i samoce?
 
Ne razumem u čemu je problem? Nasledstvo se dobija kad neko umre. Što ne znači da jedva čekam da mi majka umre, ukoliko na to aludirate.

nije mi to ni bila aluzija nego vas dvostruki moralni kriterijum... insistirate na ideji da je nepodobno razgovarati o stanu koji pripada vasoj majci za njenog zivota ali jasno stavljate do znanja da ocekujete da ga dobijete u nasledstvo... sto znaci da bi vas ozbiljno zabrinulo kad bi ga majka sada prodala i potrosila pare kako joj je volja i to bez vas u celoj prici...
 
Овде је дошло до сукоба зато што једни гледају кроз имовинско-правне односе, а други кроз моралну обавезу и бригу о потомству...

С прве тачке гледишта, деца немају никакво право да ЗАХТЕВАЈУ да се тај стан подели, прода, или шта год... Могу то да ПРЕДЛОЖЕ мајци, а на њој је да чини онако како она сматра да је најбоље...
Ја јесам за то да се деца стамбено обезбеде колико је неопходно, али не мислим да је то ОБАВЕЗА сваког родитеља.
Ми смо живели са свекрвом у стану до 100 квадрата а она је стално кукала како је ''најлепше када су млади сами''...С обзиром на то да је то била средина деведесетих и да није било никаквих других могућности, питали смо је да ли би пристала да тај велики стан мења за један двособан и једну гарсоњеру, с тим да она остане у двособном, а ми у гарсоњери, и она није пристала. Рекла је:''Не пада ми на памет! Ја сам навикла да живим у великом стану!''
Колико год да смо се осећали непријатно, ту се сваки даљи разговор завршио, јер једноставно нисмо имали право да било шта даље форсирамо.
После су моји маторци, њих двоје, отишли у малу кућу од 45 квадрата и оставили мени и мом супругу стан...и тако смо добили свој кров над главом...кад она није хтела...

Колико год да јој лично замерам због те, тако да кажем, себичности, толико никакво морално право нисам имала да њој било шта пребацим. Њен стан - она располаже њиме и нико други!
 
Иначе, гледаћу (а већ радим на томе) да своју децу обезбедим, макар минимално, макар да стартују са кровом над главом, а после нека даље стварају...
С тим, наравно, што ћу ЈА унапред да равноправно поделим имовину на њих две, баш зато да не би дошле у ситуацију једног дана да саме деле....
 
...С обзиром на то да је то била средина деведесетих и да није било никаквих других могућности, питали смо је да ли би пристала да тај велики стан мења за један двособан и једну гарсоњеру, с тим да она остане у двособном, а ми у гарсоњери, и она није пристала. Рекла је:''Не пада ми на памет! Ја сам навикла да живим у великом стану!''
Колико год да смо се осећали непријатно, ту се сваки даљи разговор завршио, јер једноставно нисмо имали право да било шта даље форсирамо.
...
Колико год да јој лично замерам због те, тако да кажем, себичности, толико никакво морално право нисам имала да њој било шта пребацим. Њен стан - она располаже њиме и нико други!

potpuno sam saglasan sa svime sto ste napisali... vi ste pitali, razgovarali o tome, probali da nadjete resenje kao porodica i niste uspeli iz prve... imali ste suvise razlicita stanovista i to je OK... ali osudjivati nekog sto se drznuo da unutar svoje primarne porodice potrazi resenje za problem koji ima (u ovom slucaju stambeni) je za mene potpuno neprihvatljivo... i zato sam reagovao... i zavrsio na ignore :-)

pozdrav.
 
Da se pridružim ovim sadašnjim u budućim hladnim majkama... :razz:

Slažem se sa vama, i to sa pozicije nekog ko je u situaciji da treba nešto da nasledi i ko je imao problem sa raspodelom imovine (i mešanjem snaje, što je, u najmanju ruku, bezobrazno), jer jednom treba, pošto hoće da reši stambeno pitanje (******, treba i meni za isto to, a treba i mojoj kevi da pod stare dane ne bi dovela u pitanje finansijsku sigurnost, niko ne zna šta sutra nosi). Štaviše, to što ću ja naslediti keva sada rentira, penzija joj nije neka, ali može da živi, a novac od rente joj pruža neku sigurnost. Lova od prodaje bi mi savršeno koristila, ali mi uopšte ne pada na pamet da tražim - to je nasledstvo, nešto što će biti moje kad keva umre. Do tad je tuđe i ne mogu na osnovu toga, preko tuđe grbače, da planiram svoju budućnost.

E, sad, u konkretnom slučaju postavljačice teme (na stranu pitanje sestre koja sad živi u dotičnom stanu), ukoliko bi uspeli da izdejstvuju prodaju stana dok je majka živa i na osnovu toga uzmu kredit, to bi nužno za sobom povlačilo i to da ta majka ima puno moralno pravo da sutra očekuje kontrausluge. Sad, ko je spreman na takve igrarije, samo napred.

Ta situacija je druga prica , ali mi pricamo o situaciji ove devojke koja je postavila ovu temu, nije bila ravnopravna prema svojoj deci i tu je sushtina, nemora ona da proda stan, mogla je i da nadje neko drugo reshenje, rekoh vec, da ga izda, ako nema sigurnost, moze kiriju da deli na tri dela ako vec nemoze na dva, ali bi situacija bila cista i ravnopravna, a ne jedan je u tom stanu a drugi se muci na ko zna koje nacine, nije pravilno postupila kao majka dvoje dece.
 
То што није ''поступила правилно'' још увек не даје никоме за право да се понаша онако како ти саветујеш:
Mozda nema ona nikakve veze sa tim ali on, tj njen muz sigurno ima, a poshto mushkarci nemogu u takvim situacijama da preuzmu stvar u svoje ruke , da udare shakom o sto i da se suprotstave svojim roditeljima, onda cemo da gledamo i da ispashtamo? cela porodica? Otac i majka , su doneli jedno stvorenje na svet, onog trenutka kada su doneli tu odluku oni su odgovorni za to dete, coveka

:roll:
Ово ме подсећа на ''Маратонце'' и :''Који је мој део???'':lol:

Родитељску љубав не можемо захтевати шаком о сто!
Нарочито не када су та ''створења'' довољно одрасла да брину сама о себи и да обезбеђују егзистенцију својој породици.
 
nije mi to ni bila aluzija nego vas dvostruki moralni kriterijum... insistirate na ideji da je nepodobno razgovarati o stanu koji pripada vasoj majci za njenog zivota ali jasno stavljate do znanja da ocekujete da ga dobijete u nasledstvo... sto znaci da bi vas ozbiljno zabrinulo kad bi ga majka sada prodala i potrosila pare kako joj je volja i to bez vas u celoj prici...

Ne, Gane, sasvim ste pogrešno shvatili. Izvlačite previše zaključaka na osnovu minimuma informacija. Za početak, uopšte nisam rekla šta je to što treba da nasledim - evo, nije stan u pitanju.

Dakle, pretpostavljam da velikom verovatnoćom – imam informaciju - znam - kako god, da ću naslediti to i to, jer je moja majka tako rekla nakon što su se u okviru moje primarne porodice svojevremeno javili određeni problemi u vezi sa nasledstvom.

I kao što sam već rekla, ne planiram svoju budućnost na osnovu nečega što nije moje, pa nema ni smisla da se ‘’zabrinem ako moja očekivanja ne budu ostvarena’’. Ako nasledim – hvala, ako ne – nikom ništa, nema mesta ljutnji.
 
Petka, pa ja i nisam vasa majka!
Vi mi ostavljate utisak jedne lepo vaspitane osobe, ali dal` biste voleli ili ne da vam ja budem majka, to me ne zanima.

Ostaje cinjenica da su ovde ne samo vec "prodalai" stan zene (da se tako figurativno izrazim), vec su (gle druskosti!) i podelili te pare onako kako ko smatra da treba!
To je ono sto se zove "praviti racun bez krcmara".

Jer, to je vlasnistvo gospoje mame iliti svekrve, svejedno, i njena je zadnja!
Kako Helen rece, ona ne mora cak ni da nasledjem ostavi taj stan svojoj deci - to je iskljucivo njena odluka!

Mene je najvise iznenadila ta masovnost (cast redjima!) pohlepnosti u odraslim ljudima koji i sami imaju svoju decu!
Neverovatna sebicnost!

Ivanini svekar i svekrva imaju stan u centru i kucu u Pancevu itd, itd.... to je njihovo, kako sam ja shvatila, i zasto je to tebi, Ivana, smeta!?
Svojom imovinom oni mogu da raspolazu kako im volja!
Zar odrasloj deci to ne moze da bude jasno ili i dalje misle da se sve vrti oko njih, jadne "Decice" od 30-i-neku godinu!?
Koja sebicnost!

Hladna ili ne, ja sam svoje potomke osposobila da sami znaju da sebi stvore ono sto im treba i da mogu da se sami snadju u ovom svetu - to jeste zadatak roditelja.
pozdrav

Jedna grashka , meni nesmeta iznosim moju situaciju, a oni sa onim shta imaju mogu slobodno da nose u grob, mene su roditelji vaspitali drugacije, oni bi za mene i mog brata dali sve, ja u sebicnom i samozivom okruzenju nisam zivela, ja se stvarno izvinjavam, ali tako je, ja kao majka mom detetu cu obezbediti shto vishe mogu, i dati sve shto imam, a kad budem bila matora starica, onda cu uzivati u sreci mog deteta, i nece me gristi savest, a ne kao moj primer, moji svekar i svekrva uzivaju u samoci, jer nemaju sa kim, svi su pobegli od njih, mozda sam ja luda , ali drugi nisu. Ja ne isterujem pravdu, ima boga.
 
Naravno, zakljucak cele price je, pustiti ljigava i sebicna stvorenja da uzivaju u onome shto imaju tj u kucama i stanovima, i da naravno u svojoj samoci, a mi koji nemamo stan ili kucu , imamo najvecu srecu, koju oni nikad nece imati, mi cemo nama obezbediti kad tad netreba mi ni odkoga nishta, sama cu se potruditi i namuciti za sve shto mi treba, ali takve ljude necu u svojoj blizini, ja smatram da su to zli i sebicni ljuti koji uticu na moju kucu. Boga ima , ostarimo svi , a kada ce kome savest da proradi to je njihovo. Tako da Nemoj da se meshash u celu tu situaciju, shto se tice sestre tvoga muza i njegove majke, Razishljaj kako da uzivash u onome shta imash, verij mi to je jedini lek."Nije strashno kad bog pishe, strashno je kad pocne da cita" Veruj mi.
 
Prosto ne mogu da verujem kad citam neke komentare :shock:
I ne mogu da prihvatim za normalno da roditelji zele da se deca muce iako imaju daleko vise nego sto im je potrebno.
Dakle ako ja imam 5 stanova a moje dete ne zaradjuje puno [kao i vecina ljudi u Srbiji...] da li treba da kazem: bas me briga, spavaj na ulici, nemam veze s tobom ?!?!?!?
S druge strane, konkretno u ovom slucaju, zasmetalo mi je sto se oba 'deteta' ne tretiraju isto. A mogla bi.
 
pustiti ljigava i sebicna stvorenja da uzivaju u onome shto imaju tj u kucama i stanovima, i da naravno u svojoj samoci, a mi koji nemamo stan ili kucu , imamo najvecu srecu, koju oni nikad nece imati, mi cemo nama obezbediti kad tad netreba mi ni odkoga nishta
Ovo zvuci ruzno,ali se u sustini slazem. Jer znam da bih i ja pomogla roditeljima kada bi ostali bez posla ili bez stana, a kad bih imala uslove za to.
 
Prosto ne mogu da verujem kad citam neke komentare :shock:
I ne mogu da prihvatim za normalno da roditelji zele da se deca muce iako imaju daleko vise nego sto im je potrebno.
Dakle ako ja imam 5 stanova a moje dete ne zaradjuje puno [kao i vecina ljudi u Srbiji...] da li treba da kazem: bas me briga, spavaj na ulici, nemam veze s tobom ?!?!?!?
S druge strane, konkretno u ovom slucaju, zasmetalo mi je sto se oba 'deteta' ne tretiraju isto. A mogla bi.

pa znas sta onda neka se preseli gospodja @tema i njen gospodin ne presele u mamin stan, neka zive sa sestrom...eto istog tretmana...ahahaha...
 
Kao prvo zena nije umrla...kao drugo, stan ZELI da da cerki na KORISCENJE!!!! Niste upoznati sa finansijskom ili nekom drugom situacijom njegove sestre...i bubate sta je moralno a sta nije....i kako vi nebi bili takvi prema svojoj deci i sl. blebetanja...

Uostalom mozda se je cerka dogovorila sa majkom i placa stanarinu.....sigurno postoje razlozi, zbog kojih se je njegova majka odlucila za taj korak.....

Vi polemisete a postavljacica teme zbrisa....:D
 
Gane - filozof, samo pogleda sta ko od nas otkuca i odmah mu se "kazuje", prava je baba-vracara, sve zna i ume, milina jedna.
Cim neko tako mnogo kucka, jasno mi je da li i koliko radi. :)

Superemni, Gane-filozofe, koji sve imaju i sve znaju ne postoje, na zalost! Ali postoje obrazovani i vredni ljudi koji znaju da dobro unovce svoje znanje (naravno negde u belom svetu) i koji dobro znaju da taj novac uloze.
Na diskusijama ih necemo naci jer ili rade ili trose zaradjeno! :)

Posto sam bila skromna, da dodam da tu vaspitanje nema neku veliku ulogu, Gane, vec genetika! Genetika je cudo, veruj!
Osoba koja ima u sebi kap moje krvi, uvek ce se dobro snaci bar sto se para tice.
A novac donosi udobnost koju svi volimo, zar ne!

A ti se , @Havalius, pravdas pred njim... Zasto? Pa, normalno je da znas sta ces naslediti! Normalno je da ti roditelj kaze sta tebi ostavlja a sta bratu ili sestri ili kome vec drugom - ne mora da kaze, ali je i meni majka rekla.

Ostaje cinjenica je da je vecina ljudi gramziva - ovde sam se u to uverila. I postavljacica teme je jednostavno receno gramziva!

I cinjenica je da neki odrasli ljudi izigravaju celog zivota nemocnu i jadnu decicu - ovde sam se i u to uverila. Jadan muz postavljacice teme, mama ga ne voli dovoljno, ah.... samo ne napisa koliko to "napaceno dete" ima godina!?
 
stvarno ne razumem
ako su ti roditelji tako zli, sebicni i ljigavi...zasto trazite tol'ke pare od onih koje smatrate takvim i jos se ljutite kad ne daju? onda ni vi niste fini...nego namazani...
a ako su svojim ponasanjem zavredili ljubav i postovanje, i pruzili vam puno toga u zivotu...zar su duzni da rade sta god pozelite, i odjednom postaju zli i ljigavi zbog toga sto ne zele, zbog materijalne sigurnosti, straha od starosti, osecaja pravicnosti, ili kojih god razloga, a svi su ljudski i normalni, da ispune prohtev od nekoliko desetina soma eura odraslom coveku koji je zasnovao svoju porodicu?

ja smatram da je prirodno pomoci, i znam da bih bila povredjena ako ne mogu da se oslonim na pomoc bliskih ljudi...ali sve sto bih dozvolila sebi je da ljude upoznam sa svojim problemima i time da mi treba pomoc...
a da otvoreno zahtevam stanove, kao da je to necija duznost, odredjujem kako ce da rasporedjuje svoju imovinu, pa se jos i ljutim kada ne postupi po instrukcijama - ne! (osim kada bi bilo pitanje zdravlja, zivota ili smrti ili tako nesto ne daj boze...)

primera radi moj deda je vazda imao nekih para
delio ih je ranije na ravne casti, ali je cerci zeleo da ih da tek kad smisli sta ce sa njima s obzirom da je znao da bi ih spiskala na gluposti, posto je, ruzno sto kazem, ali bas lezilebovic koji nista ne radi i samo kuka
posto je navaljivala dobila je svoj deo sa kojim se ko zna sta desilo, a moji roditelji i moj stric su imali ustedjevinu na koju su dodali dobrotvorni prilog i kupili po stan
ja npr. ne bih tako radila da sam na njegovom mestu, nego bih svima dala po trecinu, ali mogu donekle da razumem razloge
elem, on i dalje ima love, ne nesto basnoslovno, ali je ima
i od nas petoro unucadi (raspon godina od 25-35) naslo se jedno koje je trazilo i zahtevalo jer "mu treba"
na kraju balade dato je bas dosta novca
naravno da ja o tome, imajuci u vidu sve okolnosti slucaja (da ne davim), imam svoje misljenje, ali mi nije palo na pamet da se oko toga potresem, nesto bunim ili negodujem
njegove pare su njegova stvar!
 
Gane - filozof, samo pogleda sta ko od nas otkuca i odmah mu se "kazuje", prava je baba-vracara, sve zna i ume, milina jedna.
Cim neko tako mnogo kucka, jasno mi je da li i koliko radi. :)

Superemni, Gane-filozofe, koji sve imaju i sve znaju ne postoje, na zalost! Ali postoje obrazovani i vredni ljudi koji znaju da dobro unovce svoje znanje (naravno negde u belom svetu) i koji dobro znaju da taj novac uloze.
Na diskusijama ih necemo naci jer ili rade ili trose zaradjeno! :)

Posto sam bila skromna, da dodam da tu vaspitanje nema neku veliku ulogu, Gane, vec genetika! Genetika je cudo, veruj!
Osoba koja ima u sebi kap moje krvi, uvek ce se dobro snaci bar sto se para tice.
A novac donosi udobnost koju svi volimo, zar ne!

A ti se , @Havalius, pravdas pred njim... Zasto? Pa, normalno je da znas sta ces naslediti! Normalno je da ti roditelj kaze sta tebi ostavlja a sta bratu ili sestri ili kome vec drugom - ne mora da kaze, ali je i meni majka rekla.

Ostaje cinjenica je da je vecina ljudi gramziva - ovde sam se u to uverila. I postavljacica teme je jednostavno receno gramziva!

I cinjenica je da neki odrasli ljudi izigravaju celog zivota nemocnu i jadnu decicu - ovde sam se i u to uverila. Jadan muz postavljacice teme, mama ga ne voli dovoljno, ah.... samo ne napisa koliko to "napaceno dete" ima godina!?

e, neka ste mi rekli... :-)
 

Back
Top