Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
1.Kako sad da ti napisem?!
Ajde probacu, oksidacioni brojevi idu redom +2,-1,0,+3,-2,+4,-2

Paljivim posmatranjem mozes videti da su ovde tri elementa promenila svoje oksidacione brojeve dakle:
Fe[SUP]+2[/SUP]------>Fe[SUP]+3[/SUP] ==>-1e
S[SUB]2[/SUB][SUP]-1[/SUP]------>2S[SUP]+4[/SUP]==>-10e
O[SUB]2[/SUB][SUP]0[/SUP]------->2O[SUP]-2[/SUP]==>+4e


Da bi broj primeljenih i otpusetnih elektrona bio jednak spojicu prve dve jednacine jer su tu svi otpusteni elektroni i pomnozicu je sa 4
A ovu drugu cu pomnoziti sa 11(10+1)
Da ne bih pisao sada opet korake krajnja jednacina bice
4FeS[SUB]2[/SUB]+11O[SUB]2[/SUB]--->2Fe[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB]+8SO[SUB]2[/SUB]

Sto se obrazlozenja tice to nadam se znas sve sto je primilo elektrone se oksidovalo tj sluzi kao redukciono srednstvo a sve sto je otpustilo elektrone se redukovalo tj sluzi kao oksidaciono sredsvo.....

Oksidaciona stanja sumpora nisu prikazana dobro.tj nisu tacna.
S21- i Fe2+ daju FeS2+1 a FeS2 nije katjon vec jedinjenje bez naboja. Ovo ti ne bi priznali kao validno resenje. ;)
 
Poslednja izmena:
Oksidaciona stanja sumpora nisu prikazana dobro.tj nisu tacna.
S21- i Fe2+ daju FeS2+1 a FeS2 nije katjon vec jedinjenje bez naboja. Ovo ti ne bi priznali kao validno resenje. ;)

Naravno da bi priznali...Ovo nam je i profesorka pre mesec dana objasnila ako elis da ti dokazem uzecu svesku skeniracu ti i poslati!

Zelis?
Ako mozes napisi lepo ovo da bih ti pomogao a ne da izigravam Sanpoliona!:D
 
:)
Proesorka nam je dobro objasnila ja sam zeznuo sto sam napisao ovu dvojku dole jel to ok?
I nije mi bas najjasnije da li ti proveravas nase znanje ili tebi nesto nije jasno?

Ok, ako vam je dobro objasnila, objasni ti meni kako dva atoma sumpora mogu imati naelektrisanje -1. To znaci da je svaki po -1/2?????????
Znas i sam da je to nemoguce.
Ne treba meni, mislio sam da je ova tema ko zna neki zadatak da postavi da se vezbate.
Necu vise onda.. pozz...
 
Najjaci je koca pa jos chemist kad kaze, apsolutno tacno i tako nam profesorka rekla :)

a ti efendija, nemoj ga samo peckati, vec mu i objasni...

P.S. Na Wikipediji i nema text o piritu na ubogom srpskom...ko bi se setio da pise. Ja ne mogu sve da pokrijem :rotf:
al ajd, mozda ste mislili na Wiki na nekom drugom jeziku...Pirit....Fe2+S22-
 
Poslednja izmena:
ali ok.
Evo ovako...
Pirit ima formulu FeS2. Da bi svi potvrdjeni zakoni u vezi valentnosti i oksidacionih stanja
gvozdja i sumpora bili zadovoljenji jedina strukturna formula koja zadovoljava sve uslove je

Fe=S=S

sto je i potvrdjeno rendgenografski, merenjem ugla veza i merenjem energije kidanja veza. Osim toga molekul je planaran zbog onemogucene rotacije oko dvostrukih veza.
Iz tog razloga oksidaciona stanja u piritu su

Fe +2
S -2
i jedan sumpor 0 :) (onaj na kraju niza jer je vezan za sumpor tako da nema nekog parcijalnog privlacenja elektrona ako se zanemari negativan induktivni efekat veze Fe=S

Pa prema tome

Fe 2+ -------------------------- Fe 3+
S -2 ------------------------------ S +4
S 0 -------------------------------- S +4

dalje mozete sami...

:cool:

da ne zaboravim, da mi ne bi potrurali pod nos ovo

http://cst-www.nrl.navy.mil/lattice/struk.picts/c2.s.png

treba da znate da se navedena struktura Fe=S=S formira prznjem rude i kidanjem resetke :)
 
Poslednja izmena:
Pogresio si i to mnogo.Princip je ok ali poradi malo na matematici. Da je tako bedno povecanje brzine, ne bi se ni cimali sa katalizatorima. :D

Наравно! :D

Грешка је у логаритмовању. Обично је логаритам количника разлика логаритама, а не количник логаритама, као што сам ја написао. :dash: Дакле:

Енергију активације и константу брзине повезује Аренијусова једначина



k=A*e^(-E[SUB]a[/SUB]/RT)

На горњем линку имаш објашњење и додатну литературу за Аренијусову једначину (практично било који уводни уџбеник физичке хемије или, ако кога занима детаљисање, нека хемијска кинетика). За нас је битно да се за реакцију са катализатором једино разликује члан Е[SUB]а[/SUB] (енергија активације) у односу на реакцију без катализатора (под условом да су температура, ред реакције и којешта друго исти у оба случају, а у задатку очигледно јесу).

Константа брзине k[SUB]1[/SUB] за случај без катализатора је

k[SUB]1[/SUB]=A*e^(-E[SUB]a[/SUB]'/RT)

а константа k[SUB]2[/SUB] за случај са катализатором је

k[SUB]2[/SUB]=A*e^(-E[SUB]a[/SUB]''/RT)

Од нас се тражи однос k[SUB]2[/SUB]/k[SUB]1[/SUB]. Када поделимо две последње једначине, добијамо

k[SUB]2[/SUB]/k[SUB]1[/SUB]=e^(-E[SUB]a[/SUB]''/RT)/e^(-E[SUB]a[/SUB]'/RT)

Логаритмујемо претходни израз и добијамо

ln(k[SUB]2[/SUB]/k[SUB]1[/SUB])=-E[SUB]a[/SUB]''/RT - (-E[SUB]a[/SUB]'/RT)

Када унесемо вредности за две енергије активације, гасну константу и температуру и антилогаритмујемо, добијамо да је k[SUB]2[/SUB]/k[SUB]1[/SUB] нека логична вредност (бар пар десетина хиљада пута), нека неко израчуна. :rumenko:
 
Poslednja izmena:
Наравно! :D

Грешка је у логаритмовању. Обично је логаритам количника разлика логаритама, а не количник логаритама, као што сам ја написао. :dash: Дакле:



ln(k[SUB]2[/SUB]/k[SUB]1[/SUB])=-E[SUB]a[/SUB]''/RT - (-E[SUB]a[/SUB]'/RT)

Када унесемо вредности за две енергије активације, гасну константу и температуру и антилогаритмујемо, добијамо да је k[SUB]2[/SUB]/k[SUB]1[/SUB] нека логична вредност (бар пар десетина хиљада пута), нека неко израчуна. :rumenko:

22 500 puta. cestitam. :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top