Princ Petar Karađorđević abdicirao u korist brata Filipa

Aco, jesi ti zbilja Bugarin?
Ako jesi, jel mozes da mi objasnis da li je danasnja Bugarska prihvatila tekovine kraljevstva koje je na ovim nasim prostorima imalo tursko pleme Bulgari u 8. i 9. veku nove ere?
Бугарска је држава, која створена у 681. Увек смо били царство,а Прабугари су били народ иранског порекла.
 
Princ Filip je dobrodošao u politiku ako mu nije ispod dostojanstva.
Po stavovima i nastupu sasvim pristojan mladi čovek. Daleko prihvatljivija pojava od svog oca nesrećnog a i skoro svih političara trenutnih.

Ali monarhija ovde ponovo...teško.

Sam događaj je interna stvar porodice Karađorđević.
Па његов отац натуца српски, а овај прича само на енглеском.

Бугарска је држава, која створена у 681. Увек смо били царство,а Прабугари су били народ иранског порекла.
Бугари, хахаха.

Једном има да вас научимо памети што сте признали Косово.
 

Princ Petar Karađorđević abdicirao u korist brata Filipa​

Princ Petar Karađorđević saopštio je danas da je potpisao odluku o abdikaciji, kojom se odriče svih prava prerogativa koja mu pripadaju po osnovu prvorodstva i da ih prenosi na sledećeg po starešinstvu rođenja, njegovom bratu princu Filipu.

Piše: Srna
28.04.2022. 14:18
0
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA
Filip Karađorđević sa suprugom
Kako kaže, smatra da je u interesu dinastije da princ-naslednik sa svojom porodicom živi u Srbiji među svojim narodom, a da on svoj život nastavlja kao i do sada u Sevilji.

U tom smislu, on ukazuje da je njegov brat princ Filip svoj i život svoje porodice vezao za Srbiju u kojoj se nakon devet decenija rodio i prvi muški član dinastije Karađorđević, naslednik princa Filipa kraljević Stefan.
Princ Petar, najstariji sin princa Aleksandra Karađorđevića i unuk kralja Jugoslavije Petra Drugog Karađorđevića, odluku o abdikaciji je potpisao juče u palati Svetog Andreja u Sevilji, u prisustvu svedoka.
On u saopštenju naglašava da je svestan da se tim činom odriče svih prava za sebe i sve svoje potomke koji su rođeni ili će tek biti rođeni u bračnoj vezi ili izvan bračne veze.
- Ne odričem se prava koja proističu iz prava na nasleđe imena, člana Kraljevskog doma, titule kraljevića i svih drugih prava i obaveza koje zakon i tradicija daju i nalažu članu porodice - naveo je princ Petar čija je odluka o abdikaciji stupila na snagu po potpisivanju.
Potpisivanju su svedočili njegova majka princeza Marija Da Glorija od Orleana i Bregance i Vojvotkinja od Segrorbe, njegov očuh Ignacio, Vojvoda od Segorbe, i sa, kako je saopšteno, blagoslovom Njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija jeromonah Mikel Ortega Modest, starešine Crkve svetog arhangela Mihaila u Palmi na ostrvu Majorka.

Bili su prisutni i princ-naslednik Filip, princeza Danica, sestra Soul grofica od Ampurijasa, Ljubodrag Grujić član Krunskog veća i kancelar ordena i herald Doma Karađorđevog, te i Nikola Stanković, šef kabineta princa-naslednika.
Princ Petar je o svojoj, kako ističe, nepokolebljivoj odluci zvanično obavestio i oca i starešinu Kraljevskog doma princa Aleksandra i patrijarha srpskog Porfirija.
Princ Filip Karađorđević je drugi sin princa Aleksandra i princeze Marije da Glorije od Orleana i Bragance, unuk kralja Petra Drugog i kralja Aleksandra. Kršteni kumovi su mu španska kraljica Sofija, grčki kralj Konstantin Drugi i princeza Ana od Burbon Dve Sicilije, vojvotkinja od Kalabrije, rođena kao princeza od Orleana.
Živeo je u Virdžiniji do 1984. godine, školovao se u Velikoj Britaniji.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/princ-petar-karadordevic-abdicirao-u-korist-brata-filipa/m2b40hp

Мудра одлука Петра Карађорђевића.

Живео Краљ Филип од Србије!!!
"Abdicirao" je i odrekao se svojih "prava" u ime svog brata. Zanimljivo je da ima dosta ljudi koji vole fantazirati i igrati roll play igre. :mrgreen:
 

Princ Petar Karađorđević abdicirao u korist brata Filipa​

Princ Petar Karađorđević saopštio je danas da je potpisao odluku o abdikaciji, kojom se odriče svih prava prerogativa koja mu pripadaju po osnovu prvorodstva i da ih prenosi na sledećeg po starešinstvu rođenja, njegovom bratu princu Filipu.

Piše: Srna
28.04.2022. 14:18
0
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA
Filip Karađorđević sa suprugom
Kako kaže, smatra da je u interesu dinastije da princ-naslednik sa svojom porodicom živi u Srbiji među svojim narodom, a da on svoj život nastavlja kao i do sada u Sevilji.

U tom smislu, on ukazuje da je njegov brat princ Filip svoj i život svoje porodice vezao za Srbiju u kojoj se nakon devet decenija rodio i prvi muški član dinastije Karađorđević, naslednik princa Filipa kraljević Stefan.
Princ Petar, najstariji sin princa Aleksandra Karađorđevića i unuk kralja Jugoslavije Petra Drugog Karađorđevića, odluku o abdikaciji je potpisao juče u palati Svetog Andreja u Sevilji, u prisustvu svedoka.
On u saopštenju naglašava da je svestan da se tim činom odriče svih prava za sebe i sve svoje potomke koji su rođeni ili će tek biti rođeni u bračnoj vezi ili izvan bračne veze.
- Ne odričem se prava koja proističu iz prava na nasleđe imena, člana Kraljevskog doma, titule kraljevića i svih drugih prava i obaveza koje zakon i tradicija daju i nalažu članu porodice - naveo je princ Petar čija je odluka o abdikaciji stupila na snagu po potpisivanju.
Potpisivanju su svedočili njegova majka princeza Marija Da Glorija od Orleana i Bregance i Vojvotkinja od Segrorbe, njegov očuh Ignacio, Vojvoda od Segorbe, i sa, kako je saopšteno, blagoslovom Njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija jeromonah Mikel Ortega Modest, starešine Crkve svetog arhangela Mihaila u Palmi na ostrvu Majorka.

Bili su prisutni i princ-naslednik Filip, princeza Danica, sestra Soul grofica od Ampurijasa, Ljubodrag Grujić član Krunskog veća i kancelar ordena i herald Doma Karađorđevog, te i Nikola Stanković, šef kabineta princa-naslednika.
Princ Petar je o svojoj, kako ističe, nepokolebljivoj odluci zvanično obavestio i oca i starešinu Kraljevskog doma princa Aleksandra i patrijarha srpskog Porfirija.
Princ Filip Karađorđević je drugi sin princa Aleksandra i princeze Marije da Glorije od Orleana i Bragance, unuk kralja Petra Drugog i kralja Aleksandra. Kršteni kumovi su mu španska kraljica Sofija, grčki kralj Konstantin Drugi i princeza Ana od Burbon Dve Sicilije, vojvotkinja od Kalabrije, rođena kao princeza od Orleana.
Živeo je u Virdžiniji do 1984. godine, školovao se u Velikoj Britaniji.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/princ-petar-karadordevic-abdicirao-u-korist-brata-filipa/m2b40hp

Мудра одлука Петра Карађорђевића.

Живео Краљ Филип од Србије!!!

Očekivano u najavljeno.

Filip ulazi aktivnije u domaću i političku i društvenu scenu; treba da bude zakoniti naslednik za tako nešto.
 
"Abdicirao" je i odrekao se svojih "prava" u ime svog brata. Zanimljivo je da ima dosta ljudi koji vole fantazirati i igrati roll play igre. :mrgreen:

Ti ne pratiš uopšte scenu, tako sa si zato loše protumačio.

Filip Karađorđević je već duže vreme postao aktivan u srpskoj opozicionoj sceni; podržava proteste, angažuje se i društveno i politički i očigledno negde u opozicionim krugovima ima i simpatije, jerbo uživa i medijsku pažnju.

Ovo je vrlo krupna stvar, posebno u svetlu spekulacija da će ući i direktnije u politiku, bilo tako što osnuje neki sopstveni politički pokret ili se priključi nekoj od organizacija. Izborni rezultati ukazuju da i monarhistička ideja ima maleni polet, tako sa mu i to godi.

Sada je i zvanični prestolonaslednik, tako da mu ovo značajno daje na težini, zato što postoje neke priče da ima prilično velike i ozbiljnije planove koje namerava realizovati u skorijoj budućnosti.
 
Jedini Filipov problem jeste što mora da ode na neki prilično ozbiljni kurs izgovora srpskog jezika.

Nema nikakve budućnosti bez toga, da se ne lažemo.
Bio sam 1972. u Osnabriku na Djurdjevdanski uranak sa "mladega kralja" kako ga je moje drustvo zvalo, Aleksandar je odrzao neki govor na nemackom a bilo je ocito da mu sve to ide na ganglije, jedan od okupljenih pitao ga sto nije govorio na srpskom jer mnogi prisutni ne znaju nemacki, nije nista odgovorio nego se okrenuo ne odgovorivsi. Mislio sam ako ovaj govori tecno pet jezika a srpski nezna jasno je koliko mu je stalo do Srba i Srbije, nekima to ipak nije jasno.
 
Bio sam 1972. u Osnabriku na Djurdjevdanski uranak sa "mladega kralja" kako ga je moje drustvo zvalo, Aleksandar je odrzao neki govor na nemackom a bilo je ocito da mu sve to ide na ganglije, jedan od okupljenih pitao ga sto nije govorio na srpskom jer mnogi prisutni ne znaju nemacki, nije nista odgovorio nego se okrenuo ne odgovorivsi. Mislio sam ako ovaj govori tecno pet jezika a srpski nezna jasno je koliko mu je stalo do Srba i Srbije, nekima to ipak nije jasno.


Sta si mu rekao?

Ja sam odvise star ali ti mogu dati jedan savjet mladac "Ako kanis pobijediti, ne smijes izgubiti"?
 
Princ Filip je dobrodošao u politiku ako mu nije ispod dostojanstva.
Po stavovima i nastupu sasvim pristojan mladi čovek. Daleko prihvatljivija pojava od svog oca nesrećnog a i skoro svih političara trenutnih.

Ali monarhija ovde ponovo...teško.

Sam događaj je interna stvar porodice Karađorđević.

Није, достојнији је од многих аристократских европских престолонаследних младих људи.

Kruna je natpolitiчко страначко државништво.

Политика као изградња заједнице, опоравак, одржавање, брига за сиромашнима, традицијом и културом, а не као партократско освајање власти и партократски бизнис.
 
Poslednja izmena:
Bio sam 1972. u Osnabriku na Djurdjevdanski uranak sa "mladega kralja" kako ga je moje drustvo zvalo, Aleksandar je odrzao neki govor na nemackom a bilo je ocito da mu sve to ide na ganglije, jedan od okupljenih pitao ga sto nije govorio na srpskom jer mnogi prisutni ne znaju nemacki, nije nista odgovorio nego se okrenuo ne odgovorivsi. Mislio sam ako ovaj govori tecno pet jezika a srpski nezna jasno je koliko mu je stalo do Srba i Srbije, nekima to ipak nije jasno.
“Mnogi prisutni ne govore nemacki” u Osnabriku i onda kao nenormalan srpski monarh koji prica. :lol:
 
Shvatio Španac da nema leba od toga

Годинама се то припрема.

Није му речено прекјуче да то није за њега, па је јуче потписао. Трајао је тај процес...

Ma igraju se deca Game of Thrones, neka ih

Пре бих рекао да се руља играла од 1944.г. па смо ту где јесмо...
 
http://www.tanjug.rs/full-view.aspx?izb=730801

Abdikacija princa Petra Karađorđevića u korist brata Filipa prema oceni člana Krunskog veća i predsednika Krunskog saveta Dragomira Acovića nije veliko iznenađenje i ne dešava se prvi put, ali je "sada manje dramatično nego kada je Đorđe, stariji sin kralja Petra Prvog, abicirao u korist mlađeg brata Aleksandra".

Prema njegovim rečima dobro je što je linija nasleđa u okviru kraljevskog doma ostala neprekinuta.
 

Back
Top