Pregrevanje motora

MORSKA VILA

Primećen član
Poruka
528
Prosle nedelje sam vozila medjugradsku voznju i prilikom prelaska nekih pedesetak km upali se meni lampica za rashladnu tecnost i obavestenje na led ekranu high temperature, engine stop. Inace, na mom citroen c3 modelu nema pokazivaca temperature vec ovako upozorava na pregrevanje motora. Zaustavim se ja, sacekam malo da se ohladi masina i proverim antifriz kad ono na minimumu, dolijem tecnost i nastavim dalje. U povratku, na isto nekom pedesetom km, mi se desi isto ali se nisam zaustavljala vec sam vozila do odredista.
Povedem ga kod majstora i on kaze da neka racva iza vodene pumpe pusta i da zbog toga gubim tecnost. Kupim ja tu racvu i sad posto majstor nije imao termina a ja sam morala neodlozno opet da putujem do tog grada, ja uspem antifriz i krenem racunajuci sad sam ga dolila nece se pojavljivati lampica, a i ako se pojavi dolicu opet nije problem. Vozim sve normalno tih osamdesetak km i parkiram auto dok zavrsim posao. Kad sam trebala da krecem rekoh da mu dolijem jos tecnosti za povratak, kad vidim tecnosti ima dovoljno (usuh za svaki slucaj i cini mi se preko max da je preslo u posudi). I krenem racunajuci ima dovoljno tecnosti kad ono opet na nekih pedesetak km lampica i temp high, engine stop upozorenje. Zaustavim se ja na pumpi mislim iscurela mu tecnost da dolijem, kad ono posuda puna. Zbunjena nalih ipak jos malo i normalno krenuh.
Sad sam zbunjena jer prethodnog puta jeste tecnost bila smanjena pa razumem da se upozorenje pojavilo ali zasto se sada pojavilo isto kada je bilo i vise tecnosti nego sto treba? Rece mi jedan momak da to sto mi se cinilo da tecnosti ima dovoljno ne mora da znaci jer valjda dolazi do sirenja tokom voznje pojma nemam sta mi je napricao ali nelogicno mi je. Ima li ko da objasni ovo :bye:

Prosle nedelje sam vozila medjugradsku voznju i prilikom prelaska nekih pedesetak km upali se meni lampica za rashladnu tecnost i obavestenje na led ekranu high temperature, engine stop. Inace, na mom citroen c3 modelu nema pokazivaca temperature vec ovako upozorava na pregrevanje motora. Zaustavim se ja, sacekam malo da se ohladi masina i proverim antifriz kad ono na minimumu, dolijem tecnost i nastavim dalje. U povratku, na isto nekom pedesetom km, mi se desi isto ali se nisam zaustavljala vec sam vozila do odredista.
Povedem ga kod majstora i on kaze da neka racva iza vodene pumpe pusta i da zbog toga gubim tecnost. Kupim ja tu racvu i sad posto majstor nije imao termina a ja sam morala neodlozno opet da putujem do tog grada, ja uspem antifriz i krenem racunajuci sad sam ga dolila nece se pojavljivati lampica, a i ako se pojavi dolicu opet nije problem. Vozim sve normalno tih osamdesetak km i parkiram auto dok zavrsim posao. Kad sam trebala da krecem rekoh da mu dolijem jos tecnosti za povratak, kad vidim tecnosti ima dovoljno (usuh za svaki slucaj i cini mi se preko max da je preslo u posudi). I krenem racunajuci ima dovoljno tecnosti kad ono opet na nekih pedesetak km lampica i temp high, engine stop upozorenje. Zaustavim se ja na pumpi mislim iscurela mu tecnost da dolijem, kad ono posuda puna. Zbunjena nalih ipak jos malo i normalno krenuh.
Sad sam zbunjena jer prethodnog puta jeste tecnost bila smanjena pa razumem da se upozorenje pojavilo ali zasto se sada pojavilo isto kada je bilo i vise tecnosti nego sto treba? Rece mi jedan momak da to sto mi se cinilo da tecnosti ima dovoljno ne mora da znaci jer valjda dolazi do sirenja tokom voznje pojma nemam sta mi je napricao ali nelogicno mi je. Ima li ko da objasni ovo :bye:
Jel ti se ukljucivao ventilator za hladjenje motora?

Citroen C3 2. gen. – SVI MODELI OD 04.12.2006.
Problem –
Svetli kontrolna lampica temperature rashladnog sredstva motora svetli.
Uzrok – Napuknuto kućište senzora temperature rashladne tečnosti (ECT), ugrađen neispravan senzor temperature rashladne tekečnosti (ECT).
Popravka – Pristupite memoriji grešaka ECM i obrišite kodove grešaka. Proverite stanje senzora temperature rashladne tečnosti (ECT). Zamenite ako je potrebno. Proverite je li ispravan tip senzora temperature rashladne tečnosti (ECT). Zamenite ako je potrebno.

I ovo treba proveriti takodje ako se problem ne resi.

Treba proveriti da li je visa temperatura kad izbaci obavestenje.
Tada proveriti creva fizicki.
Mozda samo senzor laze a temperatura nije povisena.
Ako bas malo curka vredi uliti sredstva koja to zaptivaju.
Meni su se bolje pokazala tecna nego praskasta.
Curkalo mi malo i dolio sam cetvrtinu ili petinu boce i vise nije curkalo.

Znaci sta treba da proverim pored ovog curenja tecnosti? I kako se pregrejao ako je tecnosti bilo i previse..
Nije sigurno da je bilo curenja tecnosti nego da je tecnost bila na minimumu.
Proveri cep od ulja, proveri i sipku od ulja odnosno nivo ulja i kakve je boje, onda uradi vizuelni pregled oko motora pogotovo oko glave motora da negde ne curi ulje .....ako je to ok onda bi majstor trebao da prekontrolise pumpu za vodu, termostat, termodavac...pretpostavljam da nisi radila jos uvek veliki servis i da ta pumpa nije bila menjana?

Znaci ima onaj senzor sto moze da pravi problem ali ako ti se palio ventilator onda je ipak doslo do nekog jaceg zagrevanja motora ne bih bas nazvao pregrevanjem, generalno treba da se uveris da je sa motorom sve ok i pronaci pravi uzrok problema a to je sigurno oko hladjenja i tako da nije bas preporucljivo voziti tako pogotovo ako ti malo pa malo pravi problem.

Back